Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Startuje Grand Press Photo 2021, ale bez dwóch kategorii

8

Autor: Maciej Luśtyk

15 Luty 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Dziś wystartowała kolejna edycja największego polskiego konkursu fotografii prasowej. Niestety ze względów pandemicznych organizator postanowił usunąć 2 kategorie. Czy słusznie?

15 lutego ruszyła 17. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo 2021. Wydarzenie przez lata urosło do rangi najważniejszego w Polsce konkursu, kierowanego do osób zajmujących się zawodowo fotografią prasową i reporterską. Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury są uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy.

Na zwycięzce Grand Press Photo czeka 10 tys. złotych

Jak co roku, zdjęcia można nadsyłać zarówno do kategorii pojedynczych, jak i reportażowych. Mamy też kategorię poświeconą projektom długoterminowym, książkom fotograficznym (Photo Book of the Year) i młodym twórcom (Young Poland). Jak zwykle na głównego zwycięzcę czeka też pokaźna nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. złotych, a całemu przedsięwzięciu przewodniczy zeszłoroczny zwycięzca World Press Photo w kategorii reportażowej Romain Laurendeau.

Przeczytaj także:
Wyniki Grand Press Photo 2020. Oto najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku

Podczas dzisiejszej gali finałowej transmitowanej online poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji największego polskiego konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo. Zobaczcie nagrodzone prace. [Czytaj więcej]

Pandemia może wpłynąć na poziom prac? Na wszelki wypadek zabierzmy „najsłabsze” kategorie

Niestety w związku z pandemią konkurs został uszczuplony o dwie kategorie, poświęcone sportowi i kulturze. Organizator tłumaczy swoją decyzję względami ilościowymi. „W związku z bezprecedensowym zmniejszeniem liczby wydarzeń kulturalnych oraz sportowych w trakcie pandemii koronawirusa organizatorzy zdecydowali o rezygnacji w tej edycji konkursu z kategorii Sport oraz Kultura i rozrywka.” - czytamy w informacji prasowej.

Biorąc pod uwagę, że kategorie te w historii konkursu i tak były mało eksplorowane i eksponowane, decyzję organizatorów można próbować uzasadnić. Z drugiej strony to właśnie pandemiczna rzeczywistość mogłaby nadać tym sekcjom polotu, którego nie raz brakowało.

O zmianę decyzji i przywrócenie kategorii już apelują fotografowie, w tym m.in. Stowarzyszenie Fotoreporterów (organizator konkursu Fotoreporter Roku), które zapewnia, że akurat w tym roku poziom analogicznych kategorii w FR znacznie wzrósł. „Im trudniej, tym fotoreporterzy lepiej pracują” - komentuje stowarzyszenie w facebookowym wpisie.

Jak na razie nie wiemy jak organizatorzy GPP odniosą się do próśb. O ewentualnych zmianach będziemy Was informować na bieżąco.

Grand Press Photo 2021 - zgłoszenia do 7 kwietnia

W tegorocznej edycji oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2020 roku a 31 marca 2021 roku. Termin zgłaszania prac upływa 7 kwietnia.

Więcej informacji, pełny regulamin i szczegóły na temat zgłoszeń do Grand Press Photo 2021 znajdziecie na stronie grandpressphoto.pl.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Zamroź ruch zimą i wygraj statyw Tokina
Zamroź ruch zimą i wygraj statyw Tokina
Dystrybutor marki Tokina rusza z konkursem „Ruch zimową porą”, w którym możecie wygrać statyw fotograficzny.
0
0
Powraca Fotograficzna Publikacja Roku - konkurs na najlepsze polskie książki fotograficzne
Powraca Fotograficzna Publikacja Roku - konkurs na najlepsze polskie książki fotograficzne
Po rocznej przerwie FPR powraca ze zdwojoną siłą. Fotograficzna Publikacja Roku 2020/2021 w podwójnej edycji nagrodzi najlepsze książki fotograficzne zrealizowane na...
7
0
Szkoła, jakiej nie znacie - „Abzgram” Karoliny Wojtas w Instytucie Fotografii Fort
Szkoła, jakiej nie znacie - „Abzgram” Karoliny Wojtas w Instytucie Fotografii Fort
Co dziś powinno być zadaniem szkoły? Tego na wystawie Karoliny Wojtas się nie dowiecie. „Abzgram” to fantastyczna i żywa dekonstrukcja systemu edukacji.
26
1
Powiązane artykuły