Young Poland 2019 - oto najlepsze zdjęcia młodych polskich fotografów z konkursu Grand Press Photo

Young Poland to specjalna sekcja konkursu GPP, kierowana do twórców, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia. Zobaczcie, jakie zdjęcie podbiły w tym roku serca jurorów.

3
Maciej Luśtyk
17 Maj 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Kategoria Young Poland, która w konkursie Grand Press Photo pojawiła się dopiero po raz drugi, jest niejako rozwinięciem znanego z wcześniejszych edycji pomysłu Portfolio, pozwalającym na pokazanie się ze swoim materiałem reportażowym młodym polskim fotografom, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia. “To chęć sprawdzenia, jak młodzi fotografowie widzą swoje pokolenie w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę” - mówili organizatorzy.

Jak wyjaśnia Andrzej Zygmuntowicz, wielokrotny juror Grand Press Photo, kategorię Young Poland wymyślono by nakłonić młodych fotografów, zainteresowanych fotografowaniem rzeczywistości, do przedstawienia swoich prac szerszej publiczności. Tematyka tego o czym mieli opowiadać została zawężona do obrazu własnego pokolenia. “To pokolenie młodych: uczniów, studentów, zaczynających pracę, szukających swojej drogi, biorących życie na swoje barki, ale nie zakładający jeszcze rodzin. Czym się zajmują, jak spędzają czas? Czy daje się zauważyć jakiś sprecyzowany system wartości według którego układają swoje życie, czy myślą przyszłościowo czy raczej “tu i teraz, a potem się zobaczy”?”

Najlepsze prace młodych twórców

fot. Magdalena Kacperek, I miejsce w kategorii pojedynczej sekcji Young Poland. Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH Oświęcim. Przerwa między występami młodych tancerek podczas spektaklu baletowego. 6 czerwca 2018

Wpłynęło w sumie ponad 200 fotografii (pojedynczych i fotoreportaży). Do finału nominowano sześć zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże. Ostatecznie w sekcji młodzieżowej zwyciężyli Magdalena Kacperek i Grzegorz Bukalski.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)
 

Oprócz tego, wyróżniono także prace Adama Jakubowskiego i Kingi Klimczak. Partner kategorii - firma Fujifilm - przyznał zwycięzcom nagrody w postaci aparatu fotograficznego Fujifilm X-T30 z obiektywem Fujinon XF 23 mm f/2.

Wyróżnione prace

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Zwycięskie prace młodych twórców zostaną zaprezentowane razem z nagrodzonymi zdjęciami głównej sekcji Grand Press Photo 2019 podczas wystawy pokonkursowej, która w najbliższych miesiącach odwiedzi kilka polskich miast.

Grand Press Photo

Konkurs Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału w grupie zdjęć pojedynczych i fotoreportaży, będą prezentowane na wystawie pokonkursowej, a także w corocznym albumie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem grandpressphoto.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Spójrz na świat oczami młodych twórców. Poznaliśmy wyniki konkursu “To My Tworzymy Świat”
Spójrz na świat oczami młodych twórców. Poznaliśmy wyniki konkursu “To My Tworzymy Świat”
Jak widzą rzeczywistość młodzi fotografowie w wieku 13-18 lat? Przekonajcie się oglądając materiały wyróżnione w konkursie “To My Tworzymy Świat”.
2
0
World Photographic Cup 2020 - Polacy w gronie najlepszych drużyn na świecie
World Photographic Cup 2020 - Polacy w gronie najlepszych drużyn na świecie
WPC to konkurs fotograficzny odmienny od tego, do czego przywykliśmy. Zamiast pojedynczych zgłoszeń, rywalizują w nich drużyny profesjonalnych fotografów...
51
1
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Dobiegła końca 9. edycja konkursu Leica Street Photo. Jury wybrało 18 laureatów, których zdjęcia już od 24 stycznia będzie można oglądać w warszawskiej Leica 6x7...
179
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)