Young Poland 2019 - oto najlepsze zdjęcia młodych polskich fotografów z konkursu Grand Press Photo

Young Poland to specjalna sekcja konkursu GPP, kierowana do twórców, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia. Zobaczcie, jakie zdjęcie podbiły w tym roku serca jurorów.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Kategoria Young Poland, która w konkursie Grand Press Photo pojawiła się dopiero po raz drugi, jest niejako rozwinięciem znanego z wcześniejszych edycji pomysłu Portfolio, pozwalającym na pokazanie się ze swoim materiałem reportażowym młodym polskim fotografom, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia. “To chęć sprawdzenia, jak młodzi fotografowie widzą swoje pokolenie w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę” - mówili organizatorzy.

Jak wyjaśnia Andrzej Zygmuntowicz, wielokrotny juror Grand Press Photo, kategorię Young Poland wymyślono by nakłonić młodych fotografów, zainteresowanych fotografowaniem rzeczywistości, do przedstawienia swoich prac szerszej publiczności. Tematyka tego o czym mieli opowiadać została zawężona do obrazu własnego pokolenia. “To pokolenie młodych: uczniów, studentów, zaczynających pracę, szukających swojej drogi, biorących życie na swoje barki, ale nie zakładający jeszcze rodzin. Czym się zajmują, jak spędzają czas? Czy daje się zauważyć jakiś sprecyzowany system wartości według którego układają swoje życie, czy myślą przyszłościowo czy raczej “tu i teraz, a potem się zobaczy”?”

Najlepsze prace młodych twórców

fot. Magdalena Kacperek, I miejsce w kategorii pojedynczej sekcji Young Poland. Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH Oświęcim. Przerwa między występami młodych tancerek podczas spektaklu baletowego. 6 czerwca 2018

Wpłynęło w sumie ponad 200 fotografii (pojedynczych i fotoreportaży). Do finału nominowano sześć zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże. Ostatecznie w sekcji młodzieżowej zwyciężyli Magdalena Kacperek i Grzegorz Bukalski.

fot. Grzegorz Bukalski, I miejsce w kategorii reportażowej sekcji Young Poland. Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH. Żyjemy tu i teraz, a świat stoi przed nami otworem. Nigdy przemieszczanie się nie było tak proste jak dzisiaj. Wraz z moją partnerką i naszym psem podróżujemy z małym budżetem po Europie, używając naszego środka transportu również jako miejsca do spania. Z każdym wyjazdem wiązały się miejsca-cele, ale szybko się zorientowaliśmy, że droga jest celem samym w sobie. Norwegia, Włochy, Polska. Marzec–sierpień 2018 fot. Grzegorz Bukalski, I miejsce w kategorii reportażowej sekcji Young Poland. Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH. Żyjemy tu i teraz, a świat stoi przed nami otworem. Nigdy przemieszczanie się nie było tak proste jak dzisiaj. Wraz z moją partnerką i naszym psem podróżujemy z małym budżetem po Europie, używając naszego środka transportu również jako miejsca do spania. Z każdym wyjazdem wiązały się miejsca-cele, ale szybko się zorientowaliśmy, że droga jest celem samym w sobie. Norwegia, Włochy, Polska. Marzec–sierpień 2018 fot. Grzegorz Bukalski, I miejsce w kategorii reportażowej sekcji Young Poland. Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH. Żyjemy tu i teraz, a świat stoi przed nami otworem. Nigdy przemieszczanie się nie było tak proste jak dzisiaj. Wraz z moją partnerką i naszym psem podróżujemy z małym budżetem po Europie, używając naszego środka transportu również jako miejsca do spania. Z każdym wyjazdem wiązały się miejsca-cele, ale szybko się zorientowaliśmy, że droga jest celem samym w sobie. Norwegia, Włochy, Polska. Marzec–sierpień 2018 fot. Grzegorz Bukalski, I miejsce w kategorii reportażowej sekcji Young Poland. Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH. Żyjemy tu i teraz, a świat stoi przed nami otworem. Nigdy przemieszczanie się nie było tak proste jak dzisiaj. Wraz z moją partnerką i naszym psem podróżujemy z małym budżetem po Europie, używając naszego środka transportu również jako miejsca do spania. Z każdym wyjazdem wiązały się miejsca-cele, ale szybko się zorientowaliśmy, że droga jest celem samym w sobie. Norwegia, Włochy, Polska. Marzec–sierpień 2018
 

Oprócz tego, wyróżniono także prace Adama Jakubowskiego i Kingi Klimczak. Partner kategorii - firma Fujifilm - przyznał zwycięzcom nagrody w postaci aparatu fotograficznego Fujifilm X-T30 z obiektywem Fujinon XF 23 mm f/2.

Wyróżnione prace

fot. Adam Jakubowski, wyróżnienie w kategorii Young Poland. Warszawa. Performance podczas Nocy Muzeów. Publiczność oglądająca widowisko w pewnym momencie została „wskazana” przez światło, co rozpoczęło jej udział w pokazie – musiała odgrywać role narzucane przez twórców wydarzenia. 19 maja 2018 fot. Kinga Klimczak, wyróżnienie w kategorii Young Poland. Warszawa. 11 listopada 2018 roku odbył się wielki, wspólnotowy marsz z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wygrała Polska. Mnóstwo ludzi na ulicach, mnóstwo emocji, mnóstwo dokumentacji z tego wydarzenia. Temat poruszany przez wielu, przeżywany przez kilku. Cykl siedmiu fotografii to moje impresje na temat przeżycia tego dnia; dnia, w którym chciałam być bardziej obserwatorem niż oceniającym. 11 listopada 2018 fot. Kinga Klimczak, wyróżnienie w kategorii Young Poland. Warszawa. 11 listopada 2018 roku odbył się wielki, wspólnotowy marsz z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wygrała Polska. Mnóstwo ludzi na ulicach, mnóstwo emocji, mnóstwo dokumentacji z tego wydarzenia. Temat poruszany przez wielu, przeżywany przez kilku. Cykl siedmiu fotografii to moje impresje na temat przeżycia tego dnia; dnia, w którym chciałam być bardziej obserwatorem niż oceniającym. 11 listopada 2018 fot. Kinga Klimczak, wyróżnienie w kategorii Young Poland. Warszawa. 11 listopada 2018 roku odbył się wielki, wspólnotowy marsz z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wygrała Polska. Mnóstwo ludzi na ulicach, mnóstwo emocji, mnóstwo dokumentacji z tego wydarzenia. Temat poruszany przez wielu, przeżywany przez kilku. Cykl siedmiu fotografii to moje impresje na temat przeżycia tego dnia; dnia, w którym chciałam być bardziej obserwatorem niż oceniającym. 11 listopada 2018

Zwycięskie prace młodych twórców zostaną zaprezentowane razem z nagrodzonymi zdjęciami głównej sekcji Grand Press Photo 2019 podczas wystawy pokonkursowej, która w najbliższych miesiącach odwiedzi kilka polskich miast.

Grand Press Photo

Konkurs Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału w grupie zdjęć pojedynczych i fotoreportaży, będą prezentowane na wystawie pokonkursowej, a także w corocznym albumie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem grandpressphoto.pl.

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: Grand Press Photo
logo logo
Magazyny
Zamów