Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Young Poland 2019 - oto najlepsze zdjęcia młodych polskich fotografów z konkursu Grand Press Photo

Young Poland to specjalna sekcja konkursu GPP, kierowana do twórców, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia. Zobaczcie, jakie zdjęcie podbiły w tym roku serca jurorów.

3

Autor: Maciej Luśtyk

17 Maj 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Kategoria Young Poland, która w konkursie Grand Press Photo pojawiła się dopiero po raz drugi, jest niejako rozwinięciem znanego z wcześniejszych edycji pomysłu Portfolio, pozwalającym na pokazanie się ze swoim materiałem reportażowym młodym polskim fotografom, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia. “To chęć sprawdzenia, jak młodzi fotografowie widzą swoje pokolenie w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę” - mówili organizatorzy.

Jak wyjaśnia Andrzej Zygmuntowicz, wielokrotny juror Grand Press Photo, kategorię Young Poland wymyślono by nakłonić młodych fotografów, zainteresowanych fotografowaniem rzeczywistości, do przedstawienia swoich prac szerszej publiczności. Tematyka tego o czym mieli opowiadać została zawężona do obrazu własnego pokolenia. “To pokolenie młodych: uczniów, studentów, zaczynających pracę, szukających swojej drogi, biorących życie na swoje barki, ale nie zakładający jeszcze rodzin. Czym się zajmują, jak spędzają czas? Czy daje się zauważyć jakiś sprecyzowany system wartości według którego układają swoje życie, czy myślą przyszłościowo czy raczej “tu i teraz, a potem się zobaczy”?”

Najlepsze prace młodych twórców

fot. Magdalena Kacperek, I miejsce w kategorii pojedynczej sekcji Young Poland. Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH Oświęcim. Przerwa między występami młodych tancerek podczas spektaklu baletowego. 6 czerwca 2018

Wpłynęło w sumie ponad 200 fotografii (pojedynczych i fotoreportaży). Do finału nominowano sześć zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże. Ostatecznie w sekcji młodzieżowej zwyciężyli Magdalena Kacperek i Grzegorz Bukalski.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)
 

Oprócz tego, wyróżniono także prace Adama Jakubowskiego i Kingi Klimczak. Partner kategorii - firma Fujifilm - przyznał zwycięzcom nagrody w postaci aparatu fotograficznego Fujifilm X-T30 z obiektywem Fujinon XF 23 mm f/2.

Wyróżnione prace

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Zwycięskie prace młodych twórców zostaną zaprezentowane razem z nagrodzonymi zdjęciami głównej sekcji Grand Press Photo 2019 podczas wystawy pokonkursowej, która w najbliższych miesiącach odwiedzi kilka polskich miast.

Grand Press Photo

Konkurs Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału w grupie zdjęć pojedynczych i fotoreportaży, będą prezentowane na wystawie pokonkursowej, a także w corocznym albumie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem grandpressphoto.pl.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Konkurs im. Krzysztofa Millera 2020 - zobacz najlepsze fotoreportaże roku
Konkurs im. Krzysztofa Millera 2020 - zobacz najlepsze fotoreportaże roku
Właśnie poznaliśmy wyniki konkursu im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia”. Główną nagrodę zdobywa projekt z jednej strony aktualny, a z drugiej uniwersalny, ale...
45
2
„Cicha mantra" - fotograficzna opowieść Jakuba Śliwy o Małym Tybecie
„Cicha mantra" - fotograficzna opowieść Jakuba Śliwy o Małym Tybecie
Niegdyś jeden z najbardziej odosobnionych ośrodków buddyzmu tybetańskiego, dziś jest sezonową atrakcją turystyczną. O regionie Ladakhu opowiada Jakub Śliwa w książce „Cicha mantra"
16
0
ND Awards 2020 - Polacy na podium
ND Awards 2020 - Polacy na podium
Za nami kolejna edycja konkursu Neutral Density Photography Awards. Główną nagrodę zdobywa Natalie Lennard ze swoją naturalistyczną serią dotyczącą macierzyństwa. Na...
114
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)