Young Poland 2019 - oto najlepsze zdjęcia młodych polskich fotografów z konkursu Grand Press Photo

Young Poland to specjalna sekcja konkursu GPP, kierowana do twórców, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia. Zobaczcie, jakie zdjęcie podbiły w tym roku serca jurorów.

3
Maciej Luśtyk
17 Maj 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Kategoria Young Poland, która w konkursie Grand Press Photo pojawiła się dopiero po raz drugi, jest niejako rozwinięciem znanego z wcześniejszych edycji pomysłu Portfolio, pozwalającym na pokazanie się ze swoim materiałem reportażowym młodym polskim fotografom, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia. “To chęć sprawdzenia, jak młodzi fotografowie widzą swoje pokolenie w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę” - mówili organizatorzy.

Jak wyjaśnia Andrzej Zygmuntowicz, wielokrotny juror Grand Press Photo, kategorię Young Poland wymyślono by nakłonić młodych fotografów, zainteresowanych fotografowaniem rzeczywistości, do przedstawienia swoich prac szerszej publiczności. Tematyka tego o czym mieli opowiadać została zawężona do obrazu własnego pokolenia. “To pokolenie młodych: uczniów, studentów, zaczynających pracę, szukających swojej drogi, biorących życie na swoje barki, ale nie zakładający jeszcze rodzin. Czym się zajmują, jak spędzają czas? Czy daje się zauważyć jakiś sprecyzowany system wartości według którego układają swoje życie, czy myślą przyszłościowo czy raczej “tu i teraz, a potem się zobaczy”?”

Najlepsze prace młodych twórców

fot. Magdalena Kacperek, I miejsce w kategorii pojedynczej sekcji Young Poland. Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH Oświęcim. Przerwa między występami młodych tancerek podczas spektaklu baletowego. 6 czerwca 2018

Wpłynęło w sumie ponad 200 fotografii (pojedynczych i fotoreportaży). Do finału nominowano sześć zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże. Ostatecznie w sekcji młodzieżowej zwyciężyli Magdalena Kacperek i Grzegorz Bukalski.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)
 

Oprócz tego, wyróżniono także prace Adama Jakubowskiego i Kingi Klimczak. Partner kategorii - firma Fujifilm - przyznał zwycięzcom nagrody w postaci aparatu fotograficznego Fujifilm X-T30 z obiektywem Fujinon XF 23 mm f/2.

Wyróżnione prace

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Zwycięskie prace młodych twórców zostaną zaprezentowane razem z nagrodzonymi zdjęciami głównej sekcji Grand Press Photo 2019 podczas wystawy pokonkursowej, która w najbliższych miesiącach odwiedzi kilka polskich miast.

Grand Press Photo

Konkurs Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału w grupie zdjęć pojedynczych i fotoreportaży, będą prezentowane na wystawie pokonkursowej, a także w corocznym albumie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem grandpressphoto.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019. Polacy wśród wyróżnionych
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019....
Dobiegła końca kolejna, 11. już edycja Insight Investment Astronomy Photographer of the Year - największego konkursu poświęconego astrofografii. Zwycięskie prace jak...
28
1
Wildlife Photographer of the Year 2019 - zobaczcie wyróżnione prace
Wildlife Photographer of the Year 2019 - zobaczcie wyróżnione prace
Piękna, bezlitosna i zagrożona - tak prezentuje się przyroda na zdjęciach wyróżnionych w najbardziej prestiżowym konkursie fotografii natury na świecie. Zobaczcie...
226
2
Czy ludzie dotarli na księżyc? Zobacz, co sądzą o tym finaliści konkursu 6x7 Award 2019
Czy ludzie dotarli na księżyc? Zobacz, co sądzą o tym finaliści konkursu 6x7 Award 2019
50. rocznicę lądowania na Księżycu Leica 6x7 Gallery Warszawa wspólnie z łódzką filmówką uczciła osobliwym konkursem, którego celem była kreatywna interpretacja misji...
35
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)