Zdjęcie Adama Lacha ikoną 30-lecia wolnej Polski

Zdjęcie Adama Lacha ikoną 30-lecia wolnej Polski

To było do przewidzenia. Symboliczne zdjęcie Adama Lacha - polska prasowa fotografia roku 2017 - wybrane zostało ikoną 30-lecia w konkursie Domu Spotkań z Historią i Press Club Polska.

 

Z okazji 30-lecia wolnych wyborów warszawski Dom Spotkań z Historią oraz Press Club Polska postawili sobie za cel znalezienie obrazu, który stałby się symbolem trzech dekad przemian. W tym celu zorganizował specjalny konkurs kierowany do fotografów, agencji fotograficznych i spadkobierców autorów, którzy już odeszli, a którzy mogą w swoich kolekcjach zdjęcia takie posiadać.

„Wiemy, że wymagać to będzie często żmudnej pracy, przejrzenia archiwów i być może nawet odkrycia zdjęcia dotąd niepublikowanego. Naszym celem jest, by na końcu tej drogi została wybrana ikona, która stanie się także impulsem do dyskusji o najnowszej historii. Chcemy znaleźć symboliczne ujęcie tych przemian” - pisali o swojej inicjatywie.

„Wolna i niezależna”

fot. Adam Lach (Napo Images), IKONA 30-LECIA, Dom Spotkań z Historią / Press Club Polska

Spośród 160 zdjęć zgłoszonych do konkursu, ostatecznie, głosem jury, w którym zasiedli Bruno Barbey, Anna Brzezińska, Kasia Madera, Katarzyna Madoń-Mitzner, Maciek Nabrdalik, Tomasz Szlukovenyi i Jarosław Włodarczyk ikoną 30-lecia wybrane zostało zdjęcie wykonane przez Adama Lacha podczas antyrządzowych protestów w Warszawie.

Zaskoczenia tu nie ma. Zdjęcie nawiązujące do słynnego obrazu Eugène’a Delacroix („Wolność niosąca lud na barykady”) rok wcześniej zdobyło główną nagrodę w największym polskim konkursie fotografii prasowej Grand Press Photo i jest chyba pierwszym obrazem, który przychodzi do głowy, gdy pomyślimy o założeniach konkursu. Zastanawiamy się jedynie czy obraz z tak silnym współczesnym kontekstem politycznym powinien stawać się ikoną całego 30-lecia. To już jednak osobna historia, a organizatorzy zachęcają by spojrzeć na zdjęcie w sposób symboliczny.

„Mamy zdjęcie, które symbolizuje nasz polski niepokorny charakter, nasz opór, niezgodę na krzywdę i dążenie do zmieniania świata na lepszy. to opowieść o wolności, solidarności i niezależności. O sile i bezkompromisowości nas, Polaków. To również świadectwo rosnącego udziału kobiet w życiu publicznym w Polsce. Młoda kobieta trzymająca flagę z napisem „Wolność” na zdjęciu Lacha wygląda niemal trójwymiarowo. Kiedy na nią patrzymy, jesteśmy pewni, że jest wolna i niezależna. Nie czuje jarzma, pod którym znajdowali się jej rodzice przed 1989 rokiem, jarzma ustroju totalitarnego, komunistycznego i cenzury.” - komentują jurorzy.

Nagrodą dla laureata jest 30 000 zł oraz polska i międzynarodowa promocja zdjęcia.

Ikona 30-lecia

"Ikona 30-lecia – wolność i solidarność” to konkurs powołany przez Dom Spotkań z Historią i Press Club Polska. Jego celem było wyłonienie fotografii, która stanie się symbolem podsumowującym trzy dekady przemian, zapoczątkowanych wydarzeniami 1989 roku.

W ramach obchodów 30-lecia wolnych wyborów Dom Spotkań z Historią organizuje wystawy, spotkania i inne wydarzenia związane z tym tematem. Więcej informacji na ich temat znajdziecie pod adresem dsh.waw.pl.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na ikona30lecia.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
4
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
4