Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Zdjęcie Adama Lacha ikoną 30-lecia wolnej Polski

5

Autor: Maciej Luśtyk

31 Maj 2019
Artykuł na: 6-9 minut

To było do przewidzenia. Symboliczne zdjęcie Adama Lacha - polska prasowa fotografia roku 2017 - wybrane zostało ikoną 30-lecia w konkursie Domu Spotkań z Historią i Press Club Polska.

 

Z okazji 30-lecia wolnych wyborów warszawski Dom Spotkań z Historią oraz Press Club Polska postawili sobie za cel znalezienie obrazu, który stałby się symbolem trzech dekad przemian. W tym celu zorganizował specjalny konkurs kierowany do fotografów, agencji fotograficznych i spadkobierców autorów, którzy już odeszli, a którzy mogą w swoich kolekcjach zdjęcia takie posiadać.

„Wiemy, że wymagać to będzie często żmudnej pracy, przejrzenia archiwów i być może nawet odkrycia zdjęcia dotąd niepublikowanego. Naszym celem jest, by na końcu tej drogi została wybrana ikona, która stanie się także impulsem do dyskusji o najnowszej historii. Chcemy znaleźć symboliczne ujęcie tych przemian” - pisali o swojej inicjatywie.

„Wolna i niezależna”

fot. Adam Lach (Napo Images), IKONA 30-LECIA, Dom Spotkań z Historią / Press Club Polska

Spośród 160 zdjęć zgłoszonych do konkursu, ostatecznie, głosem jury, w którym zasiedli Bruno Barbey, Anna Brzezińska, Kasia Madera, Katarzyna Madoń-Mitzner, Maciek Nabrdalik, Tomasz Szlukovenyi i Jarosław Włodarczyk ikoną 30-lecia wybrane zostało zdjęcie wykonane przez Adama Lacha podczas antyrządzowych protestów w Warszawie.

Zaskoczenia tu nie ma. Zdjęcie nawiązujące do słynnego obrazu Eugène’a Delacroix („Wolność niosąca lud na barykady”) rok wcześniej zdobyło główną nagrodę w największym polskim konkursie fotografii prasowej Grand Press Photo i jest chyba pierwszym obrazem, który przychodzi do głowy, gdy pomyślimy o założeniach konkursu. Zastanawiamy się jedynie czy obraz z tak silnym współczesnym kontekstem politycznym powinien stawać się ikoną całego 30-lecia. To już jednak osobna historia, a organizatorzy zachęcają by spojrzeć na zdjęcie w sposób symboliczny.

„Mamy zdjęcie, które symbolizuje nasz polski niepokorny charakter, nasz opór, niezgodę na krzywdę i dążenie do zmieniania świata na lepszy. to opowieść o wolności, solidarności i niezależności. O sile i bezkompromisowości nas, Polaków. To również świadectwo rosnącego udziału kobiet w życiu publicznym w Polsce. Młoda kobieta trzymająca flagę z napisem „Wolność” na zdjęciu Lacha wygląda niemal trójwymiarowo. Kiedy na nią patrzymy, jesteśmy pewni, że jest wolna i niezależna. Nie czuje jarzma, pod którym znajdowali się jej rodzice przed 1989 rokiem, jarzma ustroju totalitarnego, komunistycznego i cenzury.” - komentują jurorzy.

Nagrodą dla laureata jest 30 000 zł oraz polska i międzynarodowa promocja zdjęcia.

Ikona 30-lecia

"Ikona 30-lecia – wolność i solidarność” to konkurs powołany przez Dom Spotkań z Historią i Press Club Polska. Jego celem było wyłonienie fotografii, która stanie się symbolem podsumowującym trzy dekady przemian, zapoczątkowanych wydarzeniami 1989 roku.

W ramach obchodów 30-lecia wolnych wyborów Dom Spotkań z Historią organizuje wystawy, spotkania i inne wydarzenia związane z tym tematem. Więcej informacji na ich temat znajdziecie pod adresem dsh.waw.pl.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na ikona30lecia.pl.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.
27
0
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Powiązane artykuły