Grand Press Photo 2012 - Zdjęcie Roku

Przed chwilą poznaliśmy wyniki konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo. Autorem Zdjęcia Roku został Maksymilian Rigamonti. Nagrodzona fotografia przedstawia prace ekshumacyjne prowadzone na cmentarzu w Bykowni, gdzie odkryto groby polskich oficerów.
0
Marcin Grabowiecki
16 Maj 2012
Artykuł na: 2-3 minuty

W środę, 16 maja w warszawskim Palladium rozstrzygnięto ósmą edycję konkursu Grand Press Photo 2012.

Nagrodę "Zdjęcie Roku" otrzymał Maksymilian Rigamonti z "Newsweek Polska". Nagrodzone zdjęcie przedstawia prace ekshumacyjne prowadzone na cmentarzu w Bykowni, gdzie odkryto groby polskich oficerów. Spoczywający tam Polacy to ofiary mordu dokonanego na podstawie decyzji najwyższych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku - tej samej, której skutkiem była śmierć w sumie ok. 22 tys. Polaków m.in. w Katyniu i Charkowie. W Bykowni pochowano ok. 3,5 tys. polskich ofiar zbrodni katyńskiej. Poszukiwania szczątków rozpoczęto w 2001 roku, ekshumacje zaczęły się w maju 2011 roku. Mają być ostatnim etapem prac poprzedzających budowę nekropolii polskich ofiar zbrodni katyńskiej. Zdjęcie jest częścią fotoreportażu na ten temat, który otrzymał I nagrodę w kategorii "Życie codzienne". Zrobiono je w maju 2011 roku.

W tym roku jury konkursu przewodniczyła fotoreporterka z Republiki Południowej Afryki - Jodi Bieber, której zdjęcie wygrało World Press Photo w 2011 roku. Oprócz niej w jury zasiadali: Filip Ćwik (Napo Images, "Newsweek Polska"), Maciek Nabrdalik (VII Photo), Chris Niedenthal i Andrej Reiser (Czech Press Photo), Tomasz Wierzejski (Fotonova).

W Grand Press Photo 2012 oceniano fotografie wykonane między 1 kwietnia 2011 roku a 31 marca 2012 roku. Fotoreporterzy zgłosili ponad 3,5 tys. zdjęć, które konkurowały w pięciu kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Przyroda.

Przy okazji gali w Palladium zaprezentowano wystawę wszystkich zdjęć, które trafiły do finału oraz prace Jodi Bieber, przewodniczącej jury Grand Press Photo 2012.

Od 17 do 28 maja wystawę będzie można oglądać w nowej siedzibie Muzeum Drukarstwa Warszawskiego przy ul. Marszałkowskiej 3/5, czyli w dawnej drukarni "Życia Warszawy". Wystawa Grand Press Photo znajdzie się na trasie tegorocznej Nocy Muzeów z 19 na 20 maja.

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie www.grandpressphoto.pl.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Absolwent politologii po kilku latach pracy biurowej zdecydował się porzucić pracę, rutynę i wygody i wyruszyć w podróż - początkowo bez aparatu. Dziś Luca Vasconi...
17
1
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Główną nagrodę w piątej edycji konkursu zdobył Brytyjczyk Jonathan Banks za zdjęcie “A Boy in the Crowd”, które okazało się najlepsze spośród fotografii zgłoszonych przez autorów ze 161...
52
1
Marcin Giba wśród zwycięzców Urban Photo Awards 2019. Zobaczcie nagrodzone prace
Marcin Giba wśród zwycięzców Urban Photo Awards 2019. Zobaczcie nagrodzone prace
Za nami 10., jubileuszowa edycja konkursu fotografii ulicznej Urban Photo Awards. Miło nam poinformować, że polski fotograf Marcin Giba zdobył 1. Miejsce w jednej z...
61
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)