Grand Press Photo 2013 - Zdjęcie Roku

Przed chwilą poznaliśmy wyniki Grand Press Photo 2013. Główną nagrodę i tytuł Zdjęcia Roku otrzymała praca Michała Legierskiego z Agencji Fotograficznej Edytor. Gościem specjalnym gali był Samuel Aranda - zwycięzca World Press Photo 2012.


Autorem Zdjęcia Roku 2013 w konkursie Grand Press Photo został Michał Legierski. Nagrodzona praca została wykonana 14 stycznia 2013 i przedstawia mężczyznę wynoszącego krzyż z płonącego kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach. Pożar wybuchł w nocy, gasiło go 30 sekcji straży pożarnej. Gdy tylko zauważono ogień, pod kościół zbiegło się wielu mieszkańców. Z kościoła wynoszono wszystko, co dało się uratować, rozebrano nawet częściowo organy, by je ocalić. Pomoc w odbudowaniu spalonej części świątyni zaoferowali wierni i okoliczne parafie.

W Grand Press Photo 2013 oceniano fotografie wykonane między 1 kwietnia 2012 roku a 31 marca 2013 roku. Jury konkursu przewodniczył hiszpański fotoreporter Samuel Aranda - zwycięzca World Press Photo 2012. Oprócz niego w jury oceniającym fotografie zasiadali: Odd Andersen (AFP Berlin), Marek Grygiel (CSW Zamek Ujazdowski, "Gazeta Wyborcza"), Joanna Kinowska (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki), Rafał Milach (Sputnik Photos) i Chris Niedenthal.

Fotoreporterzy zgłosili ponad 4,8 tys. zdjęć, które konkurowały w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Portret sesyjny. Jury zakwalifikowało do finału 176 zdjęć - 60 pojedynczych i 16 fotoreportaży.

Nagrody zostały przyznane oddzielnie za zdjęcia pojedyncze, oddzielnie za fotoreportaże.

W ramach oddzielnej kategorii w konkursie Grand Press Photo konkurowały fotokasty, czyli multimedialne formy fotoreportażu. W tym roku zgłoszono 13 prac, oceniało je jury specjalistów w składzie: Jarosław Barzan, Grzegorz Dembiński i Marek Kowalczyk. Do finału przeszło 5 materiałów.

Wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału, będą prezentowane na wystawie pokonkursowej, której otwarcie odbędzie się w czerwcu w Warszawie.

Już niedługo opublikujemy pełną listę nagrodzonych wraz z najciekawszymi pracami.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Black Friday: książki wydawnictwa Galaktyka do poniedziałku za 50% ceny
23 Lis 2017
Najbliższe dni to doskonały czas na uzupełnienie fotograficznej biblioteki. W ramach promocji Black Friday, do poniedziałku, 27 listopada 2017 roku, wszystkie książki wydawnictwa Galaktyka kupimy za pół ceny.
0
Black Friday: do 30% zniżki na produkty Sony w 12 sklepach
23 Lis 2017
Specjalną promocję Black Friday dla fotografów przygotowała także firma Sony. W ramach oferty do 29 listopada w wybranych sklepach sprzęt producenta zakupimy taniej nawet o 30%.
0
„Travelling”, czyli najnowszy projekt Wojtka Wieteski o miłości do fotografii i nie tylko
23 Lis 2017
Już niebawem w Warszawie odbędzie się premierowy pokaz najnowszych prac Wojtka Wieteski pod tytułem „Travelling”.  Na serię składa się wystawa oraz projekcja filmowa.
0
Black Friday: obiektywy Tokina i filtry Hoya w specjalnych cenach przez 2 tygodnie
23 Lis 2017
Dystrybutor marek rusza z promocją Black Friday, w ramach której w dniach 22.11-06.12.2017 będzie można nabyć obiektywy AT-X 11-16 mm f/2.8 i Firin 20 mm f/2 taniej o kilkaset złotych. Miłośnicy filtrów będą mogli z kolei skorzystać z 25-procentowego rabatu na produkty Hoya.
0