Rusza konkurs Grand Press Photo 2012

Od dzisiaj można zgłaszać zdjęcia do Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej - Grand Press Photo 2012. Jury przewodniczyć będzie fotoreporterka z Republiki Południowej Afryki Jodi Bieber, która wygrała World Press Photo w ubiegłym roku. Termin nadsyłania prac mija 1 kwietnia 2012.
0

Autor: Marcin Grabowiecki

15 Luty 2012
Artykuł na: 2-3 minuty

Grand Press Photo to konkurs dla zawodowych fotoreporterów, który miesięcznik "Press" organizuje po raz ósmy. W tym roku oceniane będą zdjęcia (osobno zdjęcia pojedyncze i fotoreportaże) wykonane między 1 kwietnia 2011 roku a 31 marca 2012 roku.

Można je zgłaszać w pięciu kategoriach:

  • Wydarzenia
  • Ludzie
  • Życie codzienne
  • Sport
  • Przyroda

Jeden autor może zgłosić do konkursu maksymalnie pięć pojedynczych fotografii i trzy fotoreportaże. W każdej kategorii jury przyzna nagrody, a spośród wszystkich nadesłanych prac wybierze Zdjęcie Roku - jego autor otrzyma 10 tys. zł.

 

Tradycją Grand Press Photo jest, że jury przewodniczy zwycięzca prestiżowego światowego konkursu World Press Photo. Przypomnijmy, że w poprzednich edycjach byli to: Francesco Zizola, Claus Bjorn Larsen, Jean-Marc Bouju, Eric Grigorian, Spencer Platt, Finbarr O'Reilly, Lucian Perkins. W tym roku jury przewodniczyć będzie Jodi Bieber, fotoreporterka z Republiki Południowej Afryki. Zdjęcie 18-letniej Afganki Aishy, która została ukarana przez męża za ucieczkę z domu obcięciem uszu i nosa, autorstwa Bieber, wygrało World Press Photo 2011 i wywołało ogromną dyskusję na temat przemocy domowej wobec kobiet. Gdy ta fotografia ukazała się na okładce "Time", postanowiono pomóc dziewczynie: Bibi Aisha przeszła operację plastyczną w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie mieszka.

 

W ramach osobnej kategorii Grand Press Photo 2012 oceniane będą już po raz drugi fotokasty, czyli multimedialne formy fotoreportażu. Do oceny fotokastów powołane zostanie osobne jury złożone z profesjonalistów.

 

Prace do Grand Press Photo 2012 przyjmowane będą do 1 kwietnia 2012.

Ogłoszenie wyników nastąpi w maju 2012 roku.

Regulamin konkursu znaleźć można na stronie www.grandpressphoto.pl.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Weather Photographer of the Year - najlepsze pogodowe zdjęcia roku 2020
Weather Photographer of the Year - najlepsze pogodowe zdjęcia roku 2020
Bywa piękna i nastrojowa, czasem groźna i niebezpieczna, ale zawsze niezwykle fotogeniczna. Zobaczcie najlepsze zdjęcia tegorocznej edycji konkursu fotografii...
49
4
Coexistence - fotografia streetowa, która skupia się na… zwierzętach
Coexistence - fotografia streetowa, która skupia się na… zwierzętach
Md Enamul Kabir, fotograf z Bangladeszu, postanowił stawić czoło swoim lękom i fotografować to, czego się najbardziej obawia. Tak powstał cykl Coexistence - fotografia streetowa, która skupia się...
39
2
Makro do kwadratu. Zobacz zachwycający świat fotografii mikroskopowej na zdjęciach zwycięzców Nikon’s Small World 2020
Makro do kwadratu. Zobacz zachwycający świat fotografii mikroskopowej na zdjęciach zwycięzców...
Konkurs Nikon’s Small World już od ponad 40 lat nagradza najlepsze zdjęcia ukazujące świat niedostrzegalny gołym. Zobaczcie najlepsze fotografie mikroskopowe tego...
15
0
Powiązane artykuły