Rusza konkurs Grand Press Photo 2012

Od dzisiaj można zgłaszać zdjęcia do Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej - Grand Press Photo 2012. Jury przewodniczyć będzie fotoreporterka z Republiki Południowej Afryki Jodi Bieber, która wygrała World Press Photo w ubiegłym roku. Termin nadsyłania prac mija 1 kwietnia 2012.
0
Marcin Grabowiecki
15 Luty 2012
Artykuł na: 2-3 minuty

Grand Press Photo to konkurs dla zawodowych fotoreporterów, który miesięcznik "Press" organizuje po raz ósmy. W tym roku oceniane będą zdjęcia (osobno zdjęcia pojedyncze i fotoreportaże) wykonane między 1 kwietnia 2011 roku a 31 marca 2012 roku.

Można je zgłaszać w pięciu kategoriach:
  • Wydarzenia
  • Ludzie
  • Życie codzienne
  • Sport
  • Przyroda
Jeden autor może zgłosić do konkursu maksymalnie pięć pojedynczych fotografii i trzy fotoreportaże. W każdej kategorii jury przyzna nagrody, a spośród wszystkich nadesłanych prac wybierze Zdjęcie Roku - jego autor otrzyma 10 tys. zł.
 
Tradycją Grand Press Photo jest, że jury przewodniczy zwycięzca prestiżowego światowego konkursu World Press Photo. Przypomnijmy, że w poprzednich edycjach byli to: Francesco Zizola, Claus Bjorn Larsen, Jean-Marc Bouju, Eric Grigorian, Spencer Platt, Finbarr O'Reilly, Lucian Perkins. W tym roku jury przewodniczyć będzie Jodi Bieber, fotoreporterka z Republiki Południowej Afryki. Zdjęcie 18-letniej Afganki Aishy, która została ukarana przez męża za ucieczkę z domu obcięciem uszu i nosa, autorstwa Bieber, wygrało World Press Photo 2011 i wywołało ogromną dyskusję na temat przemocy domowej wobec kobiet. Gdy ta fotografia ukazała się na okładce "Time", postanowiono pomóc dziewczynie: Bibi Aisha przeszła operację plastyczną w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie mieszka.
 
W ramach osobnej kategorii Grand Press Photo 2012 oceniane będą już po raz drugi fotokasty, czyli multimedialne formy fotoreportażu. Do oceny fotokastów powołane zostanie osobne jury złożone z profesjonalistów.
 
Prace do Grand Press Photo 2012 przyjmowane będą do 1 kwietnia 2012.

Ogłoszenie wyników nastąpi w maju 2012 roku.

Regulamin konkursu znaleźć można na stronie www.grandpressphoto.pl.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Piotrek Deska w półfinale Red Bull Illume 2019
Piotrek Deska w półfinale Red Bull Illume 2019
Największy konkursu fotografii sportów ekstremalnych powoli dobiega końca. Miło nam poinformować, że o główną nagrodę walczy Polak, Piotrek Deska, którego zdjęcie...
22
0
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Absolwent politologii po kilku latach pracy biurowej zdecydował się porzucić pracę, rutynę i wygody i wyruszyć w podróż - początkowo bez aparatu. Dziś Luca Vasconi...
24
1
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Główną nagrodę w piątej edycji konkursu zdobył Brytyjczyk Jonathan Banks za zdjęcie “A Boy in the Crowd”, które okazało się najlepsze spośród fotografii zgłoszonych przez autorów ze 161...
87
1
Powiązane artykuły