"Co to jest aparat cyfrowy?" Kurs fotografii cyfrowej

Autor: Marta Majewska

3 Listopad 2003
Artykuł na: 29-37 minut
Co to jest aparat cyfrowy? Jakie są jego podstawowe elementy? Rozpoczynamy cykl artykułów "Kurs fotografii cyfrowej wydawnictwa Helion i Fotopolis" od publikacji pierwszego rozdziału książki "Fotografia cyfrowa. Leksykon Kieszonkowy".

Karty pamięci B

Karty pamięci są wymiennymi, wkładanymi do obudowy aparatu elektronicznymi nośnikami danych, na których zapisywane są zdjęcia. Niemal każdy aparat cyfrowy korzysta z pamięci wymiennej jakiegoś typu. Po zrobieniu zdjęcia i przygotowaniu jego danych cyfrowych aparat zapisuje te dane na karcie pamięci. Dzięki temu możesz je odczytać i przenieść w dowolnym momencie, nawet długo po ich zapisaniu.

Najczęściej są stosowane karty CompactFlash (CF), ale dostępne są także SmartMedia (SM), Sony Memory Stick (MS), IBM Micro-Drive, MultimediaCard (MMC), Secure Digital (SD) i ostatnio wprowadzone na rynek przez Fuji i Olympusa - xD-Picture Card.

Na rysunku 1.8 został pokazany aparat cyfrowy Olympus z kartą pamięci SmartMedia. Jest sprzedawany z kartą 16 MB, która nie wystarcza w przypadku aparatu 3-megapikselowego i sensowne wydaje się być używanie go dopiero po zakupieniu karty 64 lub 128 MB.

Rysunek 1.8. Aparat cyfrowy Olympus z kartą pamięci SmartMedia

Na rysunku 1.9 widzimy aparat Nikon z kartą pamięci CompactFlash. W większości aparatów Nikona są stosowane karty CompactFlash, sprzedawane w wielu miejscach i łatwo mieszczące się w portfelu.

Rysunek 1.9. CompactFlash

Rodzaj karty pamięci stosowany w Twoim aparacie nie jest sprawą tak ważną jak jej pojemność. Większość aparatów jest sprzedawana z tak zwaną kartą z zestawu podstawowego, której pojemność wynosi 8 MB lub 16 MB. Coś takiego wystarcza w początkowej fazie nauki, ale gdy zamierzasz zabrać aparat na wakacje lub robić zdjęcia na przyjęciu urodzinowym córki, będzie Ci potrzebna karta o większej pojemności.

Ta poręczna tabela pozwoli Ci określić wielkość pamięci najodpowiedniejszą dla Twojego aparatu.

border=2;sizex=2;sizey=4;headersx=0;headersy=0|Typ aparatu; Karta minimalna; 2MP;32MB;3MP;64MB;4MP;128MBInne elementy i funkcje dotyczące korzystania z pamięci:

Pamięć masowa i złącze USB I

Pozwala na podłączenie aparatu cyfrowego do komputera bez używania dodatkowych napędów, mniej więcej tak, jakbyśmy podłączali zewnętrzny dysk twardy przez zwykłe wetknięcie kabla. Potem możesz przenosić zdjęcia z aparatu na dysk twardy komputera, przeciągając je i upuszczając lub ściągać za pomocą specjalnej aplikacji.

Aparaty cyfrowe wyposażone w złącze USB (Universal Serial Bus - uniwersalna magistrala szeregowa) bez instalowania dodatkowego oprogramowania mogą być podłączane do komputerów sterowanych systemami operacyjnymi: Windows XP, 2000, i ME oraz Macintosh 9.x i Mac X 10.1 lub nowszymi.

Bufor RAMI

Przechowuje obraz w pamięci operacyjnej aparatu (RAM - Random Access Memory) przed zapisaniem go na karcie pamięci. Bufor RAM pozwala na korzystanie funkcji zaawansowanych, takich jak tryb filmowy i fotografii seryjnej. Aparat może przekazywać dane do buforu RAM znacznie szybciej niż zapisywać je na karcie pamięci. Zatem w trybie fotografii seryjnej aparat zapamiętuje w buforze szereg zrobionych zdjęć, by następnie po zwolnieniu spustu migawki zapisać je na karcie pamięci. Bufory RAM mają pojemność do 32 MB. Im większa pojemność bufora, tym dłuższy ciąg zdjęć może być zapisany.

Samowyzwalacz B

Opóźnia zwolnienie migawki mniej więcej o 10 sekund. Użycie samowyzwalacza jest prostą metodą pozwalającą fotografowi znaleźć się na zdjęciu grupowym. Czasami samowyzwalacza używamy zamiast zdalnego sterowania do zwolnienia migawki bez powodowania drgań aparatu. Jest to szczególnie przydatne, gdy fotografujemy przy słabym świetle z długim czasem naświetlania za pomocą aparatu ustawionego na statywie.

Kabel wideo I

Pozwala na podłączenie aparatu wprost do telewizora lub innego monitora w celu wyświetlania zdjęć na większym ekranie. Korzystanie z kabla wideo jest prostą metodą prezentowania zdjęć dużej grupie widzów.

Podsumowanie

Teraz, skoro już poznałeś części i cechy aparatu cyfrowego, pora dowiedzieć się, w jaki sposób należy z nich korzystać, by robić doskonałe zdjęcia. W następnym rozdziale Do czego to służy? znajdziesz przydatne wskazówki, w jaki sposób korzystać z możliwości blokowania ogniskowej, jak wybierać ustawienia lampy błyskowej właściwe przy danym oświetleniu, jak starannie sprawdzać zdjęcia przed przesłaniem ich do komputera - oraz wiele innych. Od robienia doskonałych zdjęć dzieli Cię tylko jeden rozdział.

Był to fragment książki Fotografia Cyfrowa. Leksykon kieszonkowy, która ukazała się nakładem wydawnictwa Helion w 2003 roku.

Kup książkę (9,90 zł) na stronie księgarni internetowej helion.pl

Przeczytaj więcej o książce na stronie księgarni internetowej helion.pl

Czytaj także

Recenzję tej książki na stronach Fotopolis.pl czytaj...

Następna

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16