Szymon Rogiński i Justyna Kociszewska o AI w sztuce [Podcast Fotofestiwalowy]

O supermocach AI w sztuce, szeptaniu sztucznej inteligencji i budowaniu projektów artystycznych, Szymon Rogiński i Justyna Kociszewska opowiadają Monice Szewczyk-Wittek.

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

9 Czerwiec 2025
Artykuł na: 2-3 minuty

Podczas tegorocznej odsłony Fotofestiwalu w Łodzi, wśród kilkunastu wystaw będzie można zobaczyć także prezentację Szymona Rogińskiego „Nie śnię. Nie czuję samotności. Nie mam nadziei. I nie boję się śmierci.” Jest ona punktem wyjścia do dyskusji o możliwościach, ale też zagrożeniach jakie pojawiły się wraz z wykorzystywaniem AI w sztuce. W rozmowie z Justyną Kociszewską - przedstawicielką Rady Programowej Fotofestiwalu w Łodzi i Szymonem Rogińskim – artystą wizualnych rozmawiamy o praktycznych aspektach użycia sztucznej inteligencji oraz światowych trendach.

Justyna Kociszewska - Współorganizatorka Fotofestiwalu - Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi i współprezeska Instytutu Fotografii Fort w Warszawie. Współpracowała w zakresie komunikacji i/lub programu z instytucjami takimi jak U-jazdowski (kierowniczka Kino.Labu), Leica Gallery Warszawa (managerka), Fundacja Archeologia Fotografii (promocja), Urzędami Dzielnicy i miejskimi domami kultury oraz w zakresie promocji z fotografami takimi jak Kacper Kowalski, Paweł Jaszczuk, Jacek Fota oraz Magdalena i Maksymilian Rigamonti.

Szymon Rogiński - Artysta wizualny, fotograf. Mieszka i pracuje w Warszawie. Od ponad dwudziestu lat tworzy fotografie, skupiając się na serii prac poświęconych nocy i materialnym właściwościom światła. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach (m.in. MuFo w Krakowie, Muzeum Współczesnym Wrocław i Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki w Warszawie), były wystawiane w muzeach i galeriach na całym świecie. Oprócz pracy indywidualnej lubi współpracę, zarówno w kontekście artystycznym, jak i komercyjnym, w roli fotografa/reżysera. Inspiracje dla jego prac czerpie z twórczości Davida Lyncha i filmów drogi, popkultury i Polski (jako kliszy, fantazji i miejsca), a także z antropocenu, postapokaliptycznych scenariuszy i wizji oraz krajobrazu zmienionego przez człowieka. Obecnie zajmuje się badaniem kreatywnych zastosowań fotografii dronowej, fotogrametrii oraz VR.

Skopiuj link

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

Fotoedytorka, kuratorka i autorka tekstów o fotografii. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała projektem Cyfrowy TR – procesem archiwizacji i digitalizacji zbiorów TR Warszawa. Współzałożycielka agencji Napo Images. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Pileckiego w Berlinie. W 2021 roku ukazała się jej pierwsza książka “Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”.

Komentarze
Więcej w kategorii: Podcast
Poza utartymi szlakami: Agata Ciastoń i Bartek Warzecha [PODCAST]
Poza utartymi szlakami: Agata Ciastoń i Bartek Warzecha [PODCAST]
O szukaniu innych narracji, formy i opowieści, o wychodzeniu poza utarte szlaki i sposoby patrzenia. O fotografowaniu, procesie i byciu w drodze w rozmowie z Moniką Szewczyk-Wittek opowiadają...
18
Zaczyna się od rozmowy - Arkadiusz Gola o książce „Życia nigdy dość” [PODCAST]
Zaczyna się od rozmowy - Arkadiusz Gola o książce „Życia nigdy dość” [PODCAST]
Z dokumentalistą Arkiem Golą rozmawiamy o kulisach pracy nad projektem "Życia nigdy dość". Jego efektem jest książka fotograficzno-reporterska, prezentująca historie osób, które otrzymały nowe...
10
Kwiaty duszą się powietrzem - Joanna Szpak-Ostachowska i Olga Łacna o książce „Sześć Wazonów” [PODCAST]
Kwiaty duszą się powietrzem - Joanna Szpak-Ostachowska i Olga Łacna o książce „Sześć Wazonów”...
Co cięte kwiaty mają wspólnego z ludźmi? Jak długo może żyć bukiet i dlaczego autorka "Sześciu Wazonów" niektóre z nich trzyma miesiącami? Jak poczucie winy, depresję i złość opowiedzieć...
13
Powiązane artykuły