Laowa 8-15 mm f/2.8 FF Zoom Fisheye - ostateczne rybie oko?

Autor: Maciej Luśtyk

9 Czerwiec 2025
Artykuł na: 2-3 minuty

Laowa prezentuje obiektyw Fisheye Zoom, który oferuje dwa różne sposoby obrazowania obiektywu typu rybie oko. Przy ogniskowej 15 mm będzie to Fisheye diagonalny, a przy 8 mm - kołowy.

Obiektywy typu Fisheye to egzotyka, która dopiero zaczyna wkraczać do pełnoklatkowych systemów bezlusterkowych. Jeszcze większą egzotyką są obiektywy Fisheye Zoom, które choć były już obecne w erze lustrzanek, to nie doczekały się jeszcze swoich współczesnych odpowiedników. Zmienia to nowy obiektyw Laowa 8-15 mm f/2.8 FF Zoom Fisheye, który jest przy okazji najjaśniejszym szkłem tego typu.

Jakie chcesz dziś rybie oko?

Najciekawszą cechą obiektywu - podobnie jak i wcześniejszych konstrukcji typu Fisheye Zoom - jest fakt, że w zależności od ogniskowej otrzymamy dwa różne sposoby obrazowania. W przypadku korzystania z ogniskowej 8 mm uzyskamy obrazek kołowy, wypełniający jedynie centralną część kadru - efekt dobrze znany m.in. z filmów deskorolkowych. W przypadku ogniskowej 15 mm, otrzymamy zaś diagonalne rybie oko, wypełniające obrazem cały kadr.

Układ optyczny obiektywu składa się z 13 elementów w 9 grupach oraz 9-listkowej przysłony, a całość pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 16 cm. Szkło odznaczać ma się kątem widzenia równym 180° i oferować wysoką rozdzielczość w całym zakresie.

Jak w przypadku większości szkieł Laowa, jest to obiektyw w pełni manualny, bez układu AF. Jednocześnie jest to chyba jedyna tego typu konstrukcja skierowana również bezpośrednio do filmowców - razem z wersją fotograficzną debiutuje także wariant Cine, wyposażony w standardowe zębatki systemów Follow Focus i mocowanie PL (z przejściówkami na inne systemy).

Laowa 8-15 mm f/2.8 FF Zoom Fisheye może pochwalić się też przyzwoitymi wymiarami, wynoszącymi 62,5 x 84,8 mm, przy wadze 590 g.

Cena i dostępność

Obiektyw Laowa 8-15 mm f/2.8 FF Zoom Fisheye trafia na rynek w cenie 699 dolarów (ok. 2600 zł) dla wersji fotograficznej i 1400 dolarów (ok. 5200 zł) dla wersji Cine. 

Obiektyw dostępny jest w wersjach z mocowaniami Sony E, Nikon Z, Canon RF, L-Mount oraz PL (wersja Cine).

Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta: wersja foto, wersja cine

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 17-40 mm f/1.8 DC | Art - kolejna bariera przełamana: nowy zoom jest szerszy i lżejszy
Sigma 17-40 mm f/1.8 DC | Art - kolejna bariera przełamana: nowy zoom jest szerszy i lżejszy
Sigma prezentuje obiektyw 17-40 mm f/1.8 DC | Art. To następca przełomowego modelu 18-35/1.8 do aparatów bezlusterkowych z matrycą APS-C. Nowy model jest dużo lżejszy i oferuje szerszy zakres...
22
Viltrox AF 85 mm f/1.4 Pro FE - profesjonalna optyka w rekordowo niskiej cenie
Viltrox AF 85 mm f/1.4 Pro FE - profesjonalna optyka w rekordowo niskiej cenie
Viltrox prezentuje najnowsze szkło z serii Pro. Tym razem to kierowana do zawodowców portretówka, która obiecuje ponadprzeciętną optykę w cenię kilkukrotnie niższej od konkurencji.
5
Rollei wchodzi na rynek współczesnej optyki. Ale 85 mm f/1.8 STM to prawdopodobnie przepakowana chińska konstrukcja
Rollei wchodzi na rynek współczesnej optyki. Ale 85 mm f/1.8 STM to prawdopodobnie przepakowana...
Rollei prezentuje swój pierwszy obiektyw do aparatów bezlusterkowych. Rollei AF 85 mm f/1.8 STM to przystępna cenowo portretówka do systemów Sony E i Nikon Z. Szkło jest jednak łudząco...
9
Powiązane artykuły