"Co to jest aparat cyfrowy?" Kurs fotografii cyfrowej

0
Marta Majewska
3 Listopad 2003
Artykuł na: 4-5 minut
Co to jest aparat cyfrowy? Jakie są jego podstawowe elementy? Rozpoczynamy cykl artykułów "Kurs fotografii cyfrowej wydawnictwa Helion i Fotopolis" od publikacji pierwszego rozdziału książki "Fotografia cyfrowa. Leksykon Kieszonkowy".
Góra aparatu
Górna część aparatu kompaktowego (jak widać na rysunku 1.4), zawiera o wiele mniej elementów sterujących niż zaawansowane modele. Pokazany aparat Canona jest wyposażony w pierścieniową dźwignię sterowania zoomem, umieszczoną wokół przycisku spustu migawki. Służy ona do ustawiania długości ogniskowej.

Na górnej powierzchni aparatu zwykle znajdujemy następujące elementy:
Wyświetlacz informacyjny (nazywany też wyświetlaczem stanu) A
Wyświetla takie informacje o stanie aparatu jak: liczba zdjęć, które jeszcze można zapisać na karcie pamięci, ustawienia kompensacji ekspozycji i tryb działania lampy błyskowej. Wyświetlacz ten jest szczególnie przydatny, jeżeli korzystamy z wizjera optycznego, mając wyłączony główny wyświetlacz LCD. Wyświetlacz informacyjny znajduje się na górnej powierzchni obudowy najbardziej zaawansowanych aparatów cyfrowych.

Rysunek 1.4. Góra kompaktowego aparatu cyfrowego

Stopka lampy błyskowej A
Daje możliwość podłączenia zewnętrznej lampy błyskowej i innych akcesoriów. Metalowe styki kontaktowe umożliwiają komunikowanie się aparatu z lampą i sterowanie nią przy korzystaniu z zaawansowanych trybów automatycznej kontroli ekspozycji.

Na rysunku 1.5 pokazana została górna powierzchnia obudowy bardziej zawansowanego aparatu cyfrowego. Zauważ stopkę zewnętrznej lampy błyskowej i wyświetlacz informacyjny LCD. Pokrętło wyboru trybu pozwala na wybór ustawienia trybu: automatyki programowej, ręcznego oraz trybów automatycznych z priorytetem przysłony i migawki.
Pokazane elementy to:
Pokrętło trybów A
Pozwala na wybranie trybu robienia zdjęć: automatyki programowej, ręcznego oraz trybów automatycznych z priorytetem przysłony i migawki.

Rysunek 1.5. Górna powierzchnia obudowy zaawansowanego aparatu cyfrowego

Przycisk spustu migawki B
Zwalnia migawkę, lecz także powoduje ustawienie ostrości i ekspozycji. Aby otrzymać dobre zdjęcie, przyciśnij lekko przycisk spustu migawki i przytrzymaj, czekając na ustawienie ostrości i ekspozycji. Po zapaleniu się lampki kontrolnej, zgłaszającej gotowość do wykonania zdjęcia, naciśnij przycisk aż do spuszczenia migawki. Sztuka polega na tym, by nie spuścić migawki za wcześnie, po ustawieniu ostrości, ale przed ustawieniem ekspozycji. Dopóki się to nie stanie, należy trzymać przycisk na wpół wciśnięty. Niemal we wszystkich aparatach cyfrowych stosuje się ten dwustopniowy mechanizm spustu migawki.

Dźwignia zoomu/powiększenia I
W trybie robienia zdjęć używaj tej dźwigni do zmiany długości ogniskowej podczas komponowania obrazu, zaś w trybie przeglądania - do powiększania obrazu na wyświetlaczu w celu lepszego przyjrzenia się szczegółom.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Na początku przygody z fotografią analogową zorientowanie się w dostępnych materiałach i ich właściwościach może przysporzyć bólu głowy. Z pomocą przychodzi nowa...
61
0
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Gdybyś miał najważniejszą radę odnośnie pracy fotografa, co by to było? Takie pytanie fotograf Taylor Jackson zadał jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych...
63
0
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Letni sezon to czas podróży, odkrywania odległych miejsc i… fotografowania. Dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych porad oraz zestawienie przydatnych akcesoriów,...
3
0