"Co to jest aparat cyfrowy?" Kurs fotografii cyfrowej

Co to jest aparat cyfrowy? Jakie są jego podstawowe elementy? Rozpoczynamy cykl artykułów "Kurs fotografii cyfrowej wydawnictwa Helion i Fotopolis" od publikacji pierwszego rozdziału książki "Fotografia cyfrowa. Leksykon Kieszonkowy".
Baterie B
Baterie dostarczają energii potrzebnej do działania aparatu. Jest to jeden z elementów, który musi posiadać każdy aparat cyfrowy. Powszechnie są stosowane baterie alkaliczne, litowo-jonowe i niklowo-wodorkowe. Dwa ostatnie typy to baterie wielokrotnego ładowania.

Jeżeli kupisz aparat wyposażony w alkaliczne baterie AA, użyj ich do przetestowania działania i szybko zastąp niklowo-wodorkowymi NiMH bateriami wielokrotnego ładowania, które będą służyć o wiele dłużej niż baterie alkaliczne i pozwolą zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Wygodne jest natomiast trzymanie w torbie dodatkowego zestawu baterii alkalicznych na wypadek wyczerpania baterii NiMH w sytuacji, gdy nie możemy skorzystać z ładowarki. Innym dobrym zwyczajem jest posiadanie drugiego zestawu baterii wielokrotnego ładowania, aby zawsze choć jeden zestaw był gotowy do pracy. Jest to nieco kosztowne, ale jednak tańsze od kupowania wciąż od nowa kolejnych zestawów baterii alkalicznych.

Baterie litowo-jonowe są bardzo popularne w aparatach wielu takich producentów jak Sony, Nikon i Canon. Większość tych aparatów jest dostarczana wraz z zestawem odpowiednich baterii i właściwą ładowarką. Baterie litowo-jonowe mają dużą pojemność i przez długi czas utrzymują ładunek, ale zapewne zechcesz zaopatrzyć się w zestaw zapasowy, gdyż w razie ich wyczerpania nie możesz zastosować ogólnie dostępnych baterii alkalicznych.

Światłomierz B I A
Światłomierz analizuje światło przechodzące przez soczewki i określa odpowiednią szybkość migawki i wielkość przesłony, mające umożliwiając zrobienie dobrze naświetlonego zdjęcia.
Aparaty cyfrowe są wyposażane w światłomierze różnego typu, ale wiele modeli pozwala na stosowanie kilku systemów pomiaru oświetlenia. Trzy najpopularniejsze to: pomiar centralnie ważony, pomiar wielosegmentowy oraz pomiar punktowy. W aparatach zaawansowanych są stosowane wszystkie trzy systemy, zaś w prostszych aparatach zwykle jest stosowany pomiar centralnie ważony albo pomiar uśredniony.

Pomiar centralnie ważony B
Mierzone jest światło pochodzące z całego obszaru obrazu, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru w centrum.

Pomiar wielosegmentowy (macierzowy) I
Obszar obrazu jest podzielony na segmenty (zwykle sześć lub więcej) i w każdym z nich natężenie światła jest mierzone oddzielnie. Następnie aparat szacuje pomiar z każdego segmentu i otrzymany wzór porównuje z danymi przechowywanymi w pamięci. Na podstawie wyników tego porównania wyliczane są ostateczne parametry ustawienia aparatu.

Pomiar punktowy I
Parametry ekspozycji są wyliczane na podstawie pomiaru natężenia światła jedynie w wybranym obszarze w centrum kadru, zwykle zaznaczonym w wizjerze przez nawiasy. Pomiar punktowy jest przydatny przy oświetleniu kontrastowym, które potrafi zmylić inne systemy pomiarowe.

Czujnik optyczny B I A
Zamienia energię światła przechodzącego przez obiektyw w sygnał cyfrowy. Najpopularniejsze są czujniki CCD, co oznacza Charged-Coupled Device (przyrząd o sprzężeniu ładunkowym). W niektórych aparatach stosowane są czujniki CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor - komplementarny półprze-wodnik tlenkowy), które mają wiele cech wspólnych z czujnikami CCD, ale zużywają mniej energii.

Znów wracamy do sprawy rozmiarów czujnika lub raczej liczby pikseli (elementów obrazu). Czujniki optyczne w dzisiejszych aparatach cyfrowych to matryce światłoczułe z milionami pikseli, a stosowany powszechnie termin megapiksel oznacza milion pikseli. Zamiast mówić Kupiłem aparat z czujnikiem mającym 2 000 000 pikseli, mówimy Kupiłem aparat dwumegapikselowy.
W sprzedaży są aparaty z matrycami światłoczułymi liczącymi od 1,3 do 6 megapikseli. Można ogólnie powiedzieć, że do robienia zdjęć na wakacjach potrzebujesz przynajmniej 2 megapikseli. Czym więcej pikseli ma Twój aparat, tym większe zdjęcia możesz drukować. Aparaty 2-megapikselowe pozwalają na drukowanie dobrej jakości zdjęć o wymiarach do 13 x 18 cm: 3-megapikselowe - o wymiarach do 20x25 cm, a wyższej klasy zaawansowane aparaty 4-megapikselowe - o wymiarach 28x36 cm.

Jeżeli Twoim głównym celem jest wysyłanie zdjęć pocztą elektroniczną lub umieszczanie ich na stronie WWW, aparaty z matrycą 1,3 megapiksela B powinny być wystarczające. Jeżeli natomiast chcesz drukować zdjęcia, wybierz aparat, korzystając z poniższego zestawienia:
;13x18 cm;
3MP I;20x25 cm;
4MP A;28x36 cm;
5MP A;30x41 cm]

Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
1
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
3