Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
9
Optyka:
8
Budowa:
9
Nasza ocena:

89%

Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.

6
Michał Chrzanowski
31 Maj 2019
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Ustawianie ostrości

Wzorem starszych braci nowy reprezentant rodziny kompaktowych i uszczelnionych szkieł ma odznaczać się szybkim i precyzyjnym autofokusem, który nie powinien natrafiać na problemy nawet podczas przeostrzania w trudnych warunkach oświetleniowych. Jednak czy system ostrzenia zastosowany w tym Fujinonie został zaprojektowany w taki sposób, by zapewnić solidny i płynnie działający mechanizm autofokusa? Albo wręcz przeciwnie - może były to słowa producenta rzucone na wiatr?

Wewnątrz znajdziemy - znany z poprzednich konstrukcji Fujifilm - system wewnętrznego ogniskowania, który polega na przesuwaniu małych i lekkich soczewek środkowych i tylnych bez przesuwania elementów umieszczonych z przodu. Do tego otrzymujemy silnik krokowy AF, który ma zapewniać szybką, precyzyjną, a przy tym cichą pracę. Mimo to obiektyw nie jest w 100% bezgłośny - podczas przeostrzania dobiega z niego lekko słyszalny dźwięk spowodowany przesuwaniem soczewek.

Autofokus obiektywu w połączeniu z systemem AF z detekcją fazy, który znajdziemy w najnowszych modelach producenta, prezentuje się bardzo sprawnie. Przeostrzanie z planu dalekiego na bliski zajęło jedynie 0,3 sekundy, co jest dobrym wynikiem porównywalnym z konkurencyjnymi modelami w tej klasie sprzętu. Podobne czasy zanotowaliśmy podczas fotografowania w słabiej oświetlonych oświetlonych sceneriach. Natomiast ustawianie ostrości na obiekty znajdujące się w podobnej płaszczyźnie trwało zaledwie 0,1 sekundy. Tak więc możemy być spokojni o to, czy uda nam się uchwycić w kadrze szybko poruszający się obiekt.

Pochwalić także należy manualne ustawianie ostrości, które w praktyce jest bardzo wygodne. Pomagają w tym dobrze wyfrezowany, choć wąski pierścień oraz możliwość podglądu ostrzenia na żywo, która jest dostępna w bezlusterkowcach Fujifilm.

Spis treści

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Pierwszy obiektyw z reporterskiej "świętej trójcy" systemu R trafił już na rynek. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
13
2
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Nowa stałka Tamrona ma być ukoronowaniem linii Superior Performance i pretendentem do miana najlepszego obiektywu 35 mm na rynku. Sprawdzamy jak naprawdę radzi sobie klejnot w koronie japońskiego...
18
4
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Optyka z najnowszymi rozwiązaniami, najwyższa jakość i plastyka obrazu, ultraszybki autofokus i odporna budowa - taki ma być najnowszy Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD. Czy rzeczywiście to jedna z...
13
0
Powiązane artykuły