Fujifilm Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR - uniwersalny zoom ze stabilizacją i uszczelnieniami

Autor: Michał Chrzanowski

18 Lipiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Kompaktowa i uszczelniona konstrukcja, stabilizowana optyka zapewniająca wysoką jakość obrazu oraz wydajny AF - oto najnowszy wszechstronny zoom Fujifilm Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR.

Fujifilm rozpoczęło stopniową realizację ubiegłorocznych celów. Firma obiecała nowe szkła do systemu X, a zaprezentowany dziś Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR ma być odpowiedzią dla osób poszukujących kompaktowego zooma z ponadprzeciętnymi osiągami.

- Podczas gdy obiektyw został naturalnie zaprojektowany dla fotografów, zwłaszcza tych specjalizujących się w portrecie lub krajobrazowej, jest również doskonałym rozwiązaniem dla filmowców, dzięki wszechstronnemu połączeniu ogniskowych i optycznej stabilizacji obrazu - obiecuje producent.

Wszechstronność i wygoda

Najnowszy reprezentant rodziny Fujinon zapewnia zakres ogniskowych o ekwiwalencie 24-122 mm, dzięki czemu w kadrze będziemy mogli uchwycić zarówno szerszy plan, jak również obiekty znajdujące się w dalszej odległości. Poza tym gwarantuje powiększenie 0,25x oraz minimalną odległość fotografowania wynoszącą 35 cm - i to w całym przedziale ogniskowych. Do tego za plastykę odpowiada 9-listkowa przysłona o stałym świetle f/4 (domkniemy ją do f/22).

Układ optyczny został opracowany w taki sposób, by zapewnić maksymalną jakość obrazu. We wnętrzu zooma znajdziemy 16 elementów rozmieszczonych w 12 grupach, z czego 3 to soczewki asferyczne, a 1 jedną wykonano ze szkła ED. W efekcie mamy otrzymać wysoki poziom ostrości od środka aż po krawędzie kadru, nawet na szerszym końcu zakresu ogniskowej. Co ważne optyka modelu XF 16-80 mm f/4 R OIS WR jest stabilizowana, a wydajność systemu OIS ma wynosić aż 6 EV (wg CIPA).

Cena i dostępność

Warto także wspomnieć, że obiektyw, który 89 x 78 mm i waży 440 g, został wykonany z magnezu i dodatkowo uszczelniony, co powinno zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo podczas pracy w terenie. Do tego zastosowany silnik autofokusa ma odznaczać się szybkością i precyzją. Ile więc przyjdzie nam zapłacić za Fujifilm Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR? Dokładnie 800 dolarów, a zoom w sprzedaży ma pojawić się już we wrześniu tego roku.

Nazwa Fujifilm Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR
Producent Fujifilm
Typ zmiennoogniskowy
Mocowanie Fujifilm X
Ogniskowa 16-80 mm (ekwiwalent 24-122 mm)
Maksymalna jasność 4
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 16 elementów / 12 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Maksymalne powiększenie 0.25×
Minimalna odległość ogniskowania 35 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 72 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Stabilizacja tak
Obudowa metal
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Wymiary 89 x 78 mm
Waga 440 g
Akcesoria dwa dekielki
pokrowiec ochronny
Cena w dniu premiery 800 dolarów

zdjęcie główne: unsplash.com

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
LED Newell RGB Kathi Nano - najmniejsza w rodzinie, ale bardzo wszechstronna
LED Newell RGB Kathi Nano - najmniejsza w rodzinie, ale bardzo wszechstronna
Newell RGB Kathi Nano to najmniejszy przedstawiciel rodziny lamp Kathi. Mała, ale wydajna będzie świetnym wyborem dla osób zajmujących się fotografią produktową i portretową, a także dla twórców...
8
Obiektywy Irix wreszcie na mocowaniu Sony E. Pierwszymi modelami będą 15 mm i 150 mm Macro
Obiektywy Irix wreszcie na mocowaniu Sony E. Pierwszymi modelami będą 15 mm i 150 mm Macro
Irix wchodzi w system Sony E. Producent poinformował, że do sprzedaży trafią dwa nowe obiektywy z bagnetem do bezlusterkowców - 15 mm f/2.4 oraz 150 mm f/2.8 Macro.
6
 Sigma 14 mm f/1.4 DG DN Art - nowy rekordzista! Ultraszeroki kąt teraz jeszcze jaśniejszy
Sigma 14 mm f/1.4 DG DN Art - nowy rekordzista! Ultraszeroki kąt teraz jeszcze jaśniejszy
Sigma prezentuje obiektyw 14 mm f/1.4 DG DN Art – najszerszy na świecie obiektyw AF ze światłem f/1.4 do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. Producent podkreśla, że zaprojektowano go...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)