Fujifilm Fujinon XF 50 mm f/2 R WR - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
7
Optyka:
7.5
Budowa:
8
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

81%

XF 50 mm f/2 R WR to trzecia z serii kompaktowych i uszczelnionych stałek. Jednak czy najnowsza konstrukcja o ekwiwalencie 76 mm i świetle f/2 powtórzy sukces swoich starszych braci i przekona do siebie wymagających portrecistów?

Autor: Michał Chrzanowski

3 Maj 2017
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Linia kompaktowych i uszczelnionych obiektywów stało ogniskowych Fujifilm powoli zaczyna nabierać kształtu. Po udanych premierach modeli 23 mm f/2 i 35 mm f/2 przyszła pora na kolejną konstrukcję, która ma „dostarczać doskonałej jakości obrazu, którą w szczególności docenią portreciści“ - obiecuje producent.

Zaprezentowany na początku tego roku Fujinon XF 50 mm f/2 R WR zapewnia ogniskową o ekwiwalencie 76 mm oraz światło f/2. Taki duet wraz z 9-listkową przysłoną oraz zaawansowanym układem optycznym ma zagwarantować wyjątkowo plastyczne rozmycia nieostrości i przyjemny dla oka efekt bokeh przy jednoczesnym zadbaniu o odpowiedni kontrast, wyrazistość i szczegółowość fotografii. Do tego mamy otrzymać szybki i precyzyjny system autofokusa odznaczający się cichą i wydajną pracą. Oczywiście to wszystko zostało zamknięte w uszczelnionym i całkiem zgrabnym tubusie, który z aparatami z serii X utworzy wyjątkowo estetyczny zestaw.

Spodobać się może także cena jaką przyjdzie nam zapłacić za tę odporną stałkę. Nowy Fujinon kosztuje około 2200 zł. Ale nie jest to jedynie portretowe szkło, które możemy znaleźć w ofercie producenta. Bardzo ciekawie prezentuje się model XF 56 mm f/1.2 R. Jednak jego zakup to już wydatek rzędu 3600-3900 zł. Nie możemy też zapomnieć o niezależnych producentach optyki. Portreciści swoją uwagę mogą skierować chociażby w stronę Samyanga 50 mm f/1.2 AS UMC CS. Za zdecydowanie jaśniejszą stałkę o takiej samej ogniskowej zapłaciły około 1500 zł. Musimy jednak pamiętać, że ten model to w pełni manualna konstrukcja.

Zapraszamy do lektury testu obiektywu Fujinon XF 50 mm f/2 R WR, gdzie zaprezentujemy wyniki, które otrzymaliśmy w naszym laboratorium oraz zdjęcia przykładowe wykonane w plenerze.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma C 10-18 mm f/2.8 DC DN - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sigma C 10-18 mm f/2.8 DC DN - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Ultraszerokokątny i ultrakompaktowy zoom z serii Contemporary to jeden z najciekawszych współczesnych obiektywów APS-C. Sprawdzamy, co Sigma 10-18 mm f/2.8 DC DN Contemporary oferuje w...
20
Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS - pierwsze wrażenia
Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS - pierwsze wrażenia
To obiektyw, na który czekało wielu fotografów sportu i przyrody. Pierwszy kontakt z nowym Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS mamy już za sobą. Oto nasze wnioski.
10
Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro - zdjęcia przykładowe [RAW]
Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro - zdjęcia przykładowe [RAW]
To odpowiednik pełnoklatkowego standardu 40 mm dla aparatów Fujifilm X. Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro jest superjasny i niedrogi. Zobaczcie, jak spisuje się w praktyce... 
15
Powiązane artykuły