Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Fujifilm Fujinon XF 80 mm f/2.8 LM OIS WR Macro - stabilizowane i uszczelnione makro do zadań specjalnych

0

Autor: Michał Chrzanowski

7 Wrzesień 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Zaawansowany i stabilizowany układ optyczny, współczynnik powiększenia obrazu 1.0x, usprawniony AF z Floating Focus System, a także uszczelniona obudowa - to tylko niektóre cechy nowego Fujinona XF 80 mm f/2.8 LM OIS WR Macro.

Rodzina obiektywów Fujinon powiększyła się o nowego reprezentanta, na którego z pewnością czekał niejeden entuzjasta makrofotografii. Zaprezentowany dziś model Fujifilm Fujinon XF 80 mm f/2.8 LM OIS WR Macro ma być konstrukcją, która sprawdzi się w nawet najbardziej wymagających warunkach.

Stabilizowana optyka stworzona z myślą o makro

Sercem nowego Fujinona jest zaawansowany układ optyczny, który składa się z 16 elementów rozmieszczonych w 12 grupach. Wśród nich znajdziemy jedną soczewkę asferyczną, jedną soczewkę Super ED oraz trzy soczewki ED. Jak obiecuje producent, aberracja chromatyczna ma być skutecznie minimalizowana poprzez ustawienie soczewek ED w zrównoważonych pozycjach, zaś aberracje sferyczne będą tłumione dzięki zastosowaniu soczewki asferycznej, co łącznie zapewnia wysoką rozdzielczość uzyskiwanego obrazu. Ponadto przedni element obiektywu została pokryta fluorem, co utrudnia osiadanie wody na jej powierzchni. Soczewka staje się w ten sposób mniej podatna na pozostawianie na niej smug oraz jest łatwiejsza w czyszczeniu.

Poza tym obiektyw zapewnia ekwiwalent ogniskowej dla pełnej klatki wynoszący 122 mm (kąt widzenia 20.1°), co w połączeniu z 9-listkową przysłoną o nominalnym otworze f/2.8 ma dostarczyć ciekawej plastyki obrazu z okrągłym bokeh, estetycznymi rozmyciami nieostrości oraz odpowiednim wyeksponowaniem fotografowanego obiekty. Co więcej, jest to pierwsza konstrukcja z serii X, która zapewnia współczynnik powiększenia 1.0x. Do tego zastosowany układ optyczny jest stabilizowany. Wpływ jakiekolwiek drgań, także w płaszczyźnie kątowej, ma być minimalizowany przez czujnik żyroskopowy oraz czujnik akceleracji. W efekcie obiektyw ma zapewniać stabilizację obrazu do 5 kroków EV.

Wymagające warunki to żywioł nowego Fujinona

Nowa konstrukcja to także usprawniony autofokus. Soczewki odpowiadające za ustawianie ostrości są napędzane przez silnik linearny, który jest cichy i szybki, co ma przełożyć się na szybkie i bezgłośne działanie układu AF. Ponadto w Fujinonie zastosowano pływający system ustawiania ostrości (Floating Focus System), który dzieli soczewki odpowiedzialne za ustawianie ostrości na „przednią oraz tylną grupę“ i przesuwa je z wysoką precyzją zależnie od odległości fotografowania. Jak zapewnia producent, przyczyni się to również do poprawy rozdzielczości także przy zdjęciach makro, w przypadku których wszelkie aberracje stają się szczególnie widoczne. Poza tym, grupy soczewek odpowiedzialne za ustawianie ostrości poruszają się w tubusie obiektywu, co oznacza, że całkowita długość obiektywu nie zmienia się. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest możliwość przymocowania filtrów o średnicy 62 mm.

Jest również system „Ball Slide System“, który kontroluje ruch soczewki poprzez układ ceramicznych kuleczek rozmieszczonych wzdłuż szyny prowadzącej. - System sprawia, że można uzyskiwać wysoką jakość obrazu od centrum aż do samych krawędzi poprzez minimalizowanie jakichkolwiek przechyłów do siebie dwóch grup soczewek i dzięki utrzymywaniu prześwitu między nimi z wyjątkowo wysoką precyzją - obiecują konstruktorzy.

Obiektyw jest także odporny na kurz i pozwala na fotografowanie w niskich temperaturach aż do -10°C, dzięki czemu sprawdzi się w rozmaitych sytuacjach plenerowych. Zastosowano w nim 11 uszczelek zabezpieczających obiektyw przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, zachlapaniami i kurzem. Nowy Fujinon - wykonany głównie z metalu - mierzy 80 x 130 mm w waży 750 g. Zaś design nowej stałki jest spójny z innymi obiektywami z rodziny X.

Fujifilm Fujinon XF 80 mm f/2.8 LM OIS WR Macro ma pojawić się w sprzedaży w listopadzie tego roku. Za obiektyw przyjdzie zapłacić około 1200 dolarów. Polska cena nie został jeszcze ujawniona. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

wykorzystane zdjęcia makro: fot. Mateusz Piesiak, fotograf przyrody i ambasador Fujifilm

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa, ale solidna stałka do szerszych portretów
Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa, ale solidna stałka do szerszych portretów
Jest dopracowany pod względem wykonania i optyki. Przeznaczony do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony, nowy obiektyw Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary ma gwarantować udane ujęcia portretowe na...
0
0
Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa stałka klasy premium do bezlusterkowców
Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa stałka klasy premium do bezlusterkowców
Jest niewielki, ale solidny. Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary to kolejny obiektyw z nowej serii Sigma I, przeznaczony do pełnoklatkowych aparatów bez lustra.
0
0
Sigma 24 mm f/3.5 DG DN Contemporary - szerokokątny standard do pełnoklatkowych bezlusterkowców
Sigma 24 mm f/3.5 DG DN Contemporary - szerokokątny standard do pełnoklatkowych bezlusterkowców
Sigma prezentuje pełnoklatkowe obiektywy do bezlusterkowców z nowej serii Sigma I. Mają być to kompaktowe stałki klasy premium. Pierwszym jest szerokokątny model Sigma 24 mm f/3.5 DG DN z linii...
4
0
Powiązane artykuły