Fujifilm Fujinon XF 80 mm f/2.8 LM OIS WR Macro - stabilizowane i uszczelnione makro do zadań specjalnych

Fujifilm Fujinon XF 80 mm f/2.8 LM OIS WR Macro - stabilizowane i uszczelnione makro do zadań specjalnych

Zaawansowany i stabilizowany układ optyczny, współczynnik powiększenia obrazu 1.0x, usprawniony AF z Floating Focus System, a także uszczelniona obudowa - to tylko niektóre cechy nowego Fujinona XF 80 mm f/2.8 LM OIS WR Macro.

Rodzina obiektywów Fujinon powiększyła się o nowego reprezentanta, na którego z pewnością czekał niejeden entuzjasta makrofotografii. Zaprezentowany dziś model Fujifilm Fujinon XF 80 mm f/2.8 LM OIS WR Macro ma być konstrukcją, która sprawdzi się w nawet najbardziej wymagających warunkach.

Stabilizowana optyka stworzona z myślą o makro

Sercem nowego Fujinona jest zaawansowany układ optyczny, który składa się z 16 elementów rozmieszczonych w 12 grupach. Wśród nich znajdziemy jedną soczewkę asferyczną, jedną soczewkę Super ED oraz trzy soczewki ED. Jak obiecuje producent, aberracja chromatyczna ma być skutecznie minimalizowana poprzez ustawienie soczewek ED w zrównoważonych pozycjach, zaś aberracje sferyczne będą tłumione dzięki zastosowaniu soczewki asferycznej, co łącznie zapewnia wysoką rozdzielczość uzyskiwanego obrazu. Ponadto przedni element obiektywu została pokryta fluorem, co utrudnia osiadanie wody na jej powierzchni. Soczewka staje się w ten sposób mniej podatna na pozostawianie na niej smug oraz jest łatwiejsza w czyszczeniu.

Poza tym obiektyw zapewnia ekwiwalent ogniskowej dla pełnej klatki wynoszący 122 mm (kąt widzenia 20.1°), co w połączeniu z 9-listkową przysłoną o nominalnym otworze f/2.8 ma dostarczyć ciekawej plastyki obrazu z okrągłym bokeh, estetycznymi rozmyciami nieostrości oraz odpowiednim wyeksponowaniem fotografowanego obiekty. Co więcej, jest to pierwsza konstrukcja z serii X, która zapewnia współczynnik powiększenia 1.0x. Do tego zastosowany układ optyczny jest stabilizowany. Wpływ jakiekolwiek drgań, także w płaszczyźnie kątowej, ma być minimalizowany przez czujnik żyroskopowy oraz czujnik akceleracji. W efekcie obiektyw ma zapewniać stabilizację obrazu do 5 kroków EV.

Wymagające warunki to żywioł nowego Fujinona

Nowa konstrukcja to także usprawniony autofokus. Soczewki odpowiadające za ustawianie ostrości są napędzane przez silnik linearny, który jest cichy i szybki, co ma przełożyć się na szybkie i bezgłośne działanie układu AF. Ponadto w Fujinonie zastosowano pływający system ustawiania ostrości (Floating Focus System), który dzieli soczewki odpowiedzialne za ustawianie ostrości na „przednią oraz tylną grupę“ i przesuwa je z wysoką precyzją zależnie od odległości fotografowania. Jak zapewnia producent, przyczyni się to również do poprawy rozdzielczości także przy zdjęciach makro, w przypadku których wszelkie aberracje stają się szczególnie widoczne. Poza tym, grupy soczewek odpowiedzialne za ustawianie ostrości poruszają się w tubusie obiektywu, co oznacza, że całkowita długość obiektywu nie zmienia się. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest możliwość przymocowania filtrów o średnicy 62 mm.

Jest również system „Ball Slide System“, który kontroluje ruch soczewki poprzez układ ceramicznych kuleczek rozmieszczonych wzdłuż szyny prowadzącej. - System sprawia, że można uzyskiwać wysoką jakość obrazu od centrum aż do samych krawędzi poprzez minimalizowanie jakichkolwiek przechyłów do siebie dwóch grup soczewek i dzięki utrzymywaniu prześwitu między nimi z wyjątkowo wysoką precyzją - obiecują konstruktorzy.

Obiektyw jest także odporny na kurz i pozwala na fotografowanie w niskich temperaturach aż do -10°C, dzięki czemu sprawdzi się w rozmaitych sytuacjach plenerowych. Zastosowano w nim 11 uszczelek zabezpieczających obiektyw przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, zachlapaniami i kurzem. Nowy Fujinon - wykonany głównie z metalu - mierzy 80 x 130 mm w waży 750 g. Zaś design nowej stałki jest spójny z innymi obiektywami z rodziny X.

Fujifilm Fujinon XF 80 mm f/2.8 LM OIS WR Macro ma pojawić się w sprzedaży w listopadzie tego roku. Za obiektyw przyjdzie zapłacić około 1200 dolarów. Polska cena nie został jeszcze ujawniona. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

wykorzystane zdjęcia makro: fot. Mateusz Piesiak, fotograf przyrody i ambasador Fujifilm

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
3
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0