Ustawianie ostrości

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
9
Optyka:
8
Budowa:
9
Nasza ocena:

89%

Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.

Autor: Michał Chrzanowski

31 Maj 2019
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Ustawianie ostrości

Wzorem starszych braci nowy reprezentant rodziny kompaktowych i uszczelnionych szkieł ma odznaczać się szybkim i precyzyjnym autofokusem, który nie powinien natrafiać na problemy nawet podczas przeostrzania w trudnych warunkach oświetleniowych. Jednak czy system ostrzenia zastosowany w tym Fujinonie został zaprojektowany w taki sposób, by zapewnić solidny i płynnie działający mechanizm autofokusa? Albo wręcz przeciwnie - może były to słowa producenta rzucone na wiatr?

Wewnątrz znajdziemy - znany z poprzednich konstrukcji Fujifilm - system wewnętrznego ogniskowania, który polega na przesuwaniu małych i lekkich soczewek środkowych i tylnych bez przesuwania elementów umieszczonych z przodu. Do tego otrzymujemy silnik krokowy AF, który ma zapewniać szybką, precyzyjną, a przy tym cichą pracę. Mimo to obiektyw nie jest w 100% bezgłośny - podczas przeostrzania dobiega z niego lekko słyszalny dźwięk spowodowany przesuwaniem soczewek.

Autofokus obiektywu w połączeniu z systemem AF z detekcją fazy, który znajdziemy w najnowszych modelach producenta, prezentuje się bardzo sprawnie. Przeostrzanie z planu dalekiego na bliski zajęło jedynie 0,3 sekundy, co jest dobrym wynikiem porównywalnym z konkurencyjnymi modelami w tej klasie sprzętu. Podobne czasy zanotowaliśmy podczas fotografowania w słabiej oświetlonych oświetlonych sceneriach. Natomiast ustawianie ostrości na obiekty znajdujące się w podobnej płaszczyźnie trwało zaledwie 0,1 sekundy. Tak więc możemy być spokojni o to, czy uda nam się uchwycić w kadrze szybko poruszający się obiekt.

Pochwalić także należy manualne ustawianie ostrości, które w praktyce jest bardzo wygodne. Pomagają w tym dobrze wyfrezowany, choć wąski pierścień oraz możliwość podglądu ostrzenia na żywo, która jest dostępna w bezlusterkowcach Fujifilm.

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 17-50 mm f/4 DI III VXD – test praktyczny (+RAW)
Tamron 17-50 mm f/4 DI III VXD – test praktyczny (+RAW)
Tamron testuje kolejny ciekawy zakres ogniskowych, tym razem przesuwając punkt ciężkości w stronę szerokiego kąta. Czy to idealny zoom dla podróżnika z krajobrazowym zacięciem? Mieliśmy okazję to...
27
OM System M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy teleobiektyw OM System pozwala na fotografowanie i filmowanie na odpowiedniku ogniskowej wynoszącym aż 1200 mm. Oto, jak M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED spisuje się w...
30
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – zdjęcia przykładowe [RAW]
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – zdjęcia przykładowe [RAW]
Druga generacja tego popularnego zooma do bezlusterkowców Sony to lepsze parametry i przeprojektowany układ optyczny. Sprawdziliśmy jak zachowuje się w połączeniu z korpusem Sony A7 III
25
Powiązane artykuły