Sony A330 - test

Kilka tygodni temu swoje premiery miały trzy lustrzanki Sony Alpha. A330 plasuje się w środku stawki nowości - jest następcą znanej i udanej konstrukcji A300. Pierwsze spojrzenie na korpus dało nadzieję na to, że w nowym modelu Sony znajdziemy ciekawe rozwiązania technologiczne lub przynajmniej daleko posunięte udoskonalenia. W rzeczywistości to właśnie zmiana designu najbardziej odróżnia nowy model od poprzednika. Modyfikacje znajdziemy także w zakresie oprogramowania, jakości wykonania i zastosowanych materiałów.
0
Damian Bednarzak
19 Czerwiec 2009
Artykuł na: 29-37 minut


5. Menu i tryby odtwarzania
Menu Sony A330 jest przejrzyste i nie sprawia większych problemów. Tak jak w poprzedniku, między zakładkami poruszamy się prawym i lewym przyciskiem nawigatora. Poszczególne zakładki podzielono tak, żeby nie trzeba było ich przewijać do dołu, więc wszystkie dostępne funkcje są widoczne na ekranie.

Menu główne jest podzielone na 4 działy. Pierwszy, który składa się z dwóch kart i jest oznaczony ikonką aparatu odpowiada za funkcje fotografowania.

Drugi dział menu głównego został oznaczony ikonką trybiku i pozwala nam zmienić następujące parametry:
 • eye-start AF
 • nastawienie pokrętła sterowania (czas migawki/przysłona)
 • redukcja czerwonych oczu
 • auto podgląd automatyczne wyłączanie monitora gdy fotografujący zbliża oko do wizjera


Trzeci dział menu głównego oznaczono ikonką play i jest on odpowiedzialny za ustawienia odtwarzania.
[IMGa330_menu3.jpg]
Czwarty dział menu głównego został oznaczony symbolem klucza płaskiego, znajdziemy tutaj ustawienia aparatu nie mające bezpośredniego wypływu na wygląd zdjęć.


Przeglądanie i odtwarzanie zdjęć
W trybie odtwarzania możemy wybrać następujące opcje
 • pojedyncze zdjęcie
 • pojedyncze zdjęcie z podstawowymi informacjami
 • miniaturka zdjęcia plus podstawowe informacje oraz histogram RGB

Podczas wyświetlania miniaturki z informacją i histogramem migają obszary prześwietlone i niedoświetlone.

Minusem jest dosyć skomplikowany sposób wyświetlania większej ilości miniatur, musimy skorzystać z menu funkcyjnego Fn. Znajdziemy tam pozycję Indeks obrazów, gdzie możemy wybrać ilość, a tym samym także wielkość miniatur. Zdecydowanie prostszą i szybszą metodą byłoby wyświetlanie miniatur podczas zmniejszania podglądu zdjęcia, tak jak ma to miejsce w większości aparatów.


6. Fotografowanie

Szybkość dzialania
Sony A330 jest, tak jak wszytskie nowoczesne lustrzanki, gotowy do pracy momentalnie po włączeniu.

Układ AF w A330 działa na naprawdę przyzwoitym poziomie: celnie i szybko. Przypominamy, że Sony jako jedyne potrafi ustawiać ostrość w trybie Live View przy pomocy detekcji fazy, czyli identycznie jak podczas kadrowaniu za pomocą wizjera. Sprawność AF w dużej mierze zależy od zastosowanego obiektywu, najwyższe noty uzyskują obiektywy napędzane nowoczesnymi, szybkimi silnikami ultradźwiękowymi.

Test wydajność zdjęć seryjnych wykonaliśmy przy czasie migawki 1/250 sekundy z wyłączonym AF i systemami odszumiania. Sprawdziliśmy jednak czy zmiana czułości ISO ma wpływ na szybkość pracy aparatu i już w tym miejscu można napisać, że podniesienie czułości z ISO 100 na ISO 800 nie obciąża zauważalnie procesora obrazu. Z naszych pomiarów wynika, że w trybie seryjnym A330 jest w stanie zrobić 4 zdjęcia JPEG z prędkością 2,35 kl/s, potem zauważalnie zwalnia tak, że 10 sekundowa seria zawiera 13 zdjęć (1,3 kl/s).
Seria zdjęć RAW lub RAW+JPEG trwająca 10 sekund zawierać będzie 12 kadrów, przy czym tak jak w przypadku samych JPEGów cztery pierwsze ujęcia wykonywane są zauważalnie szybciej (2,35 kl/s). W trybie Live View szybkość nieznacznie ulega zmniejszeniu i wynosi około 2kl/s. Podsumowując, tryb seryjny w A330 działa dobrze, lecz zauważalnie odstaje od tego, co oferuje konkurencja np. Olympus E-620.

Zastrzeżenia mamy jeśli chodzi o szybkość odtwarzania. Nie dość, że na wyświetlenie zdjęcia musimy czekać niemal 3 sekundy, to ich przewijanie odbywa się w tempie wolniejszym niż w niektórych kompaktach. A330 zauważalnie dostaje zadyszki podczas wyświetlania większej liczby miniatur.

Tryby ekspozycji
Tutaj nie doświadczymy żadnych zmian w porównaniu do poprzednika. Identyczna jest ilość trybów oraz umiejscowienie tarczy trybów. Tryby ekspozycji A330:
 • automatyczny AUTO
 • program liniowy P
 • priorytet przesłony A
 • priorytet migawki S
 • manualny M
 • tryby tematyczne: portret, krajobraz, makro, sporty, zachód słońca, nocny portret
Na uwagę oraz kilka ciepłych słów zasługuje obecność informacji o każdym z trybów wyświetlających się na monitorze LCD. Poniżej przedstawiamy symulację przekręcania tarczy trybów:


Ekspozycja
Identycznie jak w A330/A350 układ pomiaru światła składa się z 40-segmentowej fotodiody krzemowej w układzie plastra miodu. Pomiar matrycowy sprzężony z pracą autofokusa zapewnia dobranie odpowiednich ustawień do fotografowanej sceny. Do dyspozycji mamy także pomiar centralnie ważony i punktowy. Kompensacji ekspozycji można dokonać w zakresie +/- 2 EV co 0,3 EV.

Sony wyposażyło A330, jak zresztą poprzednie lustrzanki, w system optymalizacji obrazu D-Range. Koryguje on jasność i kontrast obrazu w celu otrzymania najlepszych rezultatów podczas fotografowania w bardzo kontrastowych miejscach. W praktyce działanie tej funkcji jest bardzo delikatne i niemal nie widać różnicy podczas jej działania, o wiele lepsze efekty uzyskamy korzystając z opcji Shadows/Highlights w popularnych programach graficznych.

Autofokus
Tak jak wspominaliśmy, układ AF w A330 spełnia bardzo dobrze swoją rolę. Jest szybki i nie zauważamy efektu krokowego dochodzenia do końcowego ustawienia (jak to ma miejsce w lustrzankach Pentaksa). Wszystko odbywa się płynnie i celnie. Układ ma 9 punktów, w tym środkowy, który jest punktem krzyżowym. Autofokus nieźle radzi sobie z ustawianiem ostrości w ciemnych warunkach nawet bez wspomagania. Niestety A330 nie wyposażono w diodę, więc źródłem światła wspomagającego jest wbudowana lampa błyskowa.

W trybie Live view, dzięki zastosowaniu sensora obrazowego, autofokus działa na zasadzie detekcji fazowej. Jego działanie jest tak szybkie jak podczas pracy z wizjerem. Potwierdza to wcześniejsze spostrzeżenia o wysokiej wygodzie pracy w trybie podglądu na żywo.

Stabilizacja obrazu
Idea stabilizacji obrazu Super Steady Shot pochodzi jeszcze z czasów Minolty. Stabilizowana jest matryca, więc system działa ze wszystkimi obiektywami. Podczas pracy ze stabilizacją w wizjerze widoczna jest drabinka informująca nas o sile drgań. Super Steady Shot pozwala na utrzymanie z ręki czasów rzędu 1/15, 1/10 s przy ekwiwalencie ogniskowej wynoszącym 150 mm.

Balans bieli
Sony A330 wyposażono w 4 sposoby ustawiania balansu bieli: automatyczny, zdefiniowany, według skali Kelvina i według wzornika.

Są one dostępne w menu funkcyjnym (przycisk Fn). Wśród zdefiniowanych ustawień balansu bieli wyróżniamy:
 • Światło dzienne
 • W cieniu
 • Pochmurnie
 • Żarówki
 • Świetlówki
 • Lampa błyskowa
Przy każdym z tych ustawień mamy możliwość dostrojenia temperatury barwowej w skali od -3 do +3, gdzie wartości ujemne dają zimniejszą kolorystykę, a dodatnie cieplejszą.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A6400 - test aparatu
Sony A6400 - test aparatu
Następca modelu A6300 ma być doskonałym aparatem dla wymagającego amatora i pierwszym wyborem vlogera. Ciągle jednak pod pewnymi względami ustępuje obecnemu od dwóch...
6
0
Canon EOS M6 Mark II - zdjęcia przykładowe
Canon EOS M6 Mark II - zdjęcia przykładowe
Najnowszy Canon EOS M6 Mark II, to obok modelu 90D jedyny na rynku aparat z matrycą APS-C o rozdzielczości 32 Mp. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
8
0
Canon EOS 90D - zdjęcia przykładowe
Canon EOS 90D - zdjęcia przykładowe
Najnowsza lustrzanka Canona, jako pierwsza w segmencie APS-C oferuje matrycę o rozdzielczości 32 Mp. Jak nowy sensor radzi sobie w praktyce? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
11
0
Powiązane artykuły