Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Bezpośrednia relacja z targów Photokina 2004

0

Autor: Michał Sułkiewicz

25 Wrzesień 2004
Artykuł na: 23-28 minut
Zapraszamy na bezpośrednie relacje z największych targów fotograficznych na świecie. Nasi wysłannicy codziennie przekażą najświeższe informacje, zdjęcia i wieści z terenów targowych. Zapraszamy do działu Wydarzenia.

Zapowiedź (2004-09-25)

Codziennie, począwszy od wtorku 28 września w tym dziale będziemy publikować najważniejsze informacje, zdjęcia i wieści z odbywających się w Kolonii największych targów fotograficznych na świecie Photokina 2004.

Odbywające się co dwa lata targi są najważniejszym wydarzeniem w branży fotograficznej. Towarzyszą im dziesiątki premier sprzętu i technologii związanych z fotografią i filmem. Również w tym roku najwięksi producenci przygotowali na swoich stoiskach wiele nowości. Większość zapowiedzi nowych aparatów i obiektywów czytelnicy Fotopolis mogli już poznać. Poniżej publikujemy listę nowości, które będą miały swoją premierę na tegorocznej imprezie.

Zapraszamy także na stronę zaprzyjaźnionego serwisu Let's Go Digital www.photokina-show.com, gdzie w czterech językach publikowane są informacje o nowościach targowych.

Witamy w Kolonii! (28.09.2004)

Witamy pierwszego dnia naszej relacji. Wczorajszy dzień był prologiem - odbyło się kilka konferencji prasowych, na których pokazano nowości już w większości znane naszym czytelnikom. Jednak podczas trzech konferencji: Olympusa, Minolty i Canona miało miejsce oficjalne wręczenie medali DIWA. Zdjęcia z tych uroczystości opublikujemy wkrótce. Tymczasem zapraszamy na relację z terenów targowych.

Na początek krótka relacja ze stoisk firmy Sigma, Lexar, Hannel i Case Logic - sponsorów naszej relacji z Kolonii.

Sigma to najlepiej znany niezależny producent obiektywów. Odwiedzający stoisko koncernu mają, więc możliwość obejrzenia całej gamy produkowanych przez tą firmę szkieł, co więcej każdy może "przetestować" wybrany obiektyw zakładając go do swojego aparatu i wykonując serię zdjęć. Dostępne są mocowania do większości systemów małobrazkowych. Nowością jest także obiektyw w standardzie 4/3 zgodny z E-System Olympusa (patrz lista nowości niżej).

stoisko firmy Sigma

Jednak największym zainteresowaniem cieszy się inna nowość Sigmy, a mianowicie obiektyw 18-50 f/2.8 EX DC. Jest to doskonała propozycja dla posiadaczy cyfrowych lustrzanek szukających jasnego, szerokątnego obiektywu w rozsądnej cenie.

Oprócz obiektywów, Sigma promuje również swoją cyfrową lustrzankę SD10. Odwiedzający targi mają możliwość wykonania zdjęć tym aparatem i obejrzenia prezentacji jego możliwości.

Na znajdującym się niedaleko stoisku, Lexar prezentował najnowszą profesjonalną linię kart pamięci i akcesoriów. W konkurencji producentów kart od tej pory liczyła się głownie szybkość i pojemność. Lexar postanowił jednak zaoferować coś więcej, proponując profesjonalnym odbiorcom także technologie, które pomogą im przyspieszyć pracę i zabezpieczyć swoje zdjęcia (czytaj nasz artykuł). Lexar pokazał także szereg rozwiązań pamięci dla telefonów komórkowych i innych urządzeń przenośnych korzystających z kart pamięci.

stoisko Lexara - widoczne nowe logo

Tegoroczne targi, to również okazja do zaprezentowania nowej identyfikacji wizualnej Lexara, której głównym elementem jest nowe logo.

Na stoisku firmy Hahnel odwiedzający mogli zobaczyć szereg nowości. Pierwszą z nich jest ładowarka PowerStation Quattro umożliwiająca załadowanie 4 akumulatorów AA lub AAA w 60 minut. Ładowarka może pracować z sieci 220V oraz 12V.

stoisko firmy Hahnel

Oczywiście w ofercie firmy jest też cała gama zamienników akumulatorów do aparatów i kamer wideo. Firma oferuje także ładowarki do tych baterii umożliwiające ładowanie z gniazdka samochodowego 12V. Ciekawostką były zestawy akumulatorków z dodawanym urządzeniem do testowania naładowania.

stoisko firmy CaseLogic

Firma CaseLogic - producent toreb i pokrowców jest debiutantem na kolońskich targach. Dlatego też starała się pokazać możliwie największy przekrój swojej oferty. Szczególną uwagę zwracał bogaty wybór pokrowców na małe, cyfrowe kompakty. Pokrowce nowej serii zostały jeszcze... zmniejszone, żeby dostosować się do nowych, coraz mniejszych i cieńszych aparatów.

Relacja ogólna

Nie ma takiej siły by opowiedzieć za jednym podejściem o tym, co dzieje się w halach targowych w Kolonii, tak jak nie da się obejść wszystkich stoisk w ciągu jednego dnia. Jest to niemożliwe nawet jeśli potrafimy bardzo szybko chodzić. Jak wielka jest to przestrzeń może uzmysłowić fakt, że tylko Fujifilm zajmuje swoją ekspozycją powierzchnię porównywalną z halą EXPO w Łodzi (a tu mieści się połowa targów FVF). Wystawcy, którzy przyjechali tu z całego świata reprezentują wszystkie dziedziny związane w jakiś sposób z fotografią, optyką lub po prostu obrazowaniem. Od kamer wielkoformatowych po kieszonkowe aparaty cyfrowe, od lamp studyjnych i akcesoriów ciemniowych po teleskopy, od baterii po projektory multimedialne i oprogramowanie.

Nie będziemy w tym miejscu opisywać ze szczegółami jakie produkty przywieźli ze sobą potentaci rynku fotograficznego - po prostu przywieźli wszystko co mają w ofercie. Można pobawić się dowolną nowością: Dynax 7D, Nikon D2X, Canon 1Ds Mark II, Fuji S3 Pro, Pentax ist DS, Olympus E-300 (jeszcze w wersji przedprodukcyjnej), dziesiątki kompaktów, obiektywów i drukarek (lista produktów zaprezentowanych tu szerokiej publiczności po raz pierwszy znajduje się poniżej). Skupmy się zatem na wybranych produktach. Wcześniej jednak kilka słów o atmosferze całego wydarzenia.

Minęły już czasy, gdy właśnie tu dziennikarze z całego świata, a za ich pośrednictwem czytelnicy, dowiadywali się o najnowszych produktach koncernów fotograficznych. Teraz o wszystkim można przeczytać przed przyjazdem do Kolonii i zaplanować zwiedzanie bardzo precyzyjnie. Dlatego też wystawcy stają na głowie by przyciągnąć widzów i zaprezentować się w oryginalny i niepowtarzalny sposób. Na wszystkich stoiskach można wziąć sprzęt do ręki, porobić zdjęcia, nagrać je na płytę lub wydrukować. Spora część firm przygotowała specjalne stanowiska lub platformy gdzie wystawiono po kilka (a czasem kilkanaście!) egzemplarzy każdego modelu. Dzięki temu bez tłoku i w spokoju możemy na własne oczy przekonać się co potrafi upatrzone urządzenie.

Drugi dobry sposób na przyciągnięcie widzów to zorganizowanie występów, najlepiej skąpo odzianych dam, które albo tańczą (a nawet śpiewają) na tle prezentacji aparatów, albo są żywą sceną, na której można sprawdzić aparat. Dla osób, które mają większe wymagania producenci sprzętu studyjnego zorganizowali specjalne sesje fotograficzne w kontrolowanych warunkach i tu, a jakże, tematem dominującym jest płeć piękna. Niestety po drugiej stronie obiektywu stoją najczęściej panowie. No, chyba że chcą zrobić sobie zdjęcie za kierownicą bolidu Formuły 1. Tym bardziej, że kilka firm fotograficznych sponsoruje zespoły Formuły 1 (np. Panasonic, Olympus).

bolid F1 - ozdoba stoiska Olympusa

Jak już wspominaliśmy, większość nowych produktów miało swoją oficjalną premierę przed rozpoczęciem targów. Jednak już na miejscu dowiedzieliśmy się o kilku interesujących nowościach. W pierwszej kolejności trzeba wymienić model Mamiya ZD posiadający dedykowaną przystawkę ZD Back o rozdzielczości 22 Megapikseli. Na sąsiednim stoisku Hasselblad pokazał nową wersję swojego modelu flagowego, H1. Pod nazwą Hasselblad H1D kryje się dokładnie ten sam aparat, ale ma to być produkt całkowicie cyfrowy. Do korpusu nie będzie można dołączyć kasety z filmem, a lepsze zintegrowanie przystawki cyfrowej z body zapewni większą precyzję przy rejestracji obrazu. Podobno cena H1D została tak skalkulowana, że kupujemy przystawkę a aparat dostajemy za darmo.

Epson pokazał wreszcie finalną wersję przepięknego "cyfrowego dalmierzowca" R-D1. O tym aparacie nie sposób opowiadać bo jest to małe dzieło sztuki. Inne modele, które zwróciły naszą uwagę to: najnowsze dzieło Fujifilm - S3 Pro jest jeszcze przyjemniejszy w obsłudze niż jego bliski doskonałości poprzednik, druga właściwość to świetne wytłumienie drgań i hałasu; Dynax 7D - dość skomplikowana obsługa, ale posiadaczom optyki systemowej Minolty na pewno przypadnie do gustu; Pentax ist DS - ciągle (tak jak ist D) najmniejsza lustrzanka cyfrowa na rynku; Nikon D2X - nieprawdopodobna szybkość i kawał profesjonalnego sprzętu w rękach. Wreszcie mieliśmy okazję, by na własne oczy zobaczyć obiektyw Sigma 300-800mm - na szczęście był tak zamocowany, że do obsługi wystarczyła jedna para rąk. Na stoisku Olympusa natomiast największe zainteresowanie budziła najnowsza cyfrowa lustrzanka E-300. Jednak sporo osób interesowało się także nowym mju: i modelem CAMEDIA C-70. Dzięki uprzejmości pracowników Olympus Polska mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej temu drugiemu i trzeba przyznać, że to bardzo obiecujący aparat. Mamy nadzieję, że czytelnicy Fotopolis przeczytają wkrótce jego test.

Należy jeszcze wspomnieć o coraz większej obecności na Photokinie telefonów komórkowych. Oczywiście królują modele z wbudowanymi aparatami cyfrowymi. SonyEricsson przygotował na przykład całkiem spore stoisko, gdzie kompetentni pracownicy cierpliwie demonstrowali możliwości komórek tej marki. Czyżby spełniała się wizja niektórych, że komórki zastąpią z czasem kieszonkowe aparaty cyfrowe?

Polskę na targach Photokina reprezentuje kilka firm. Łódzkie ELFO przebojem zdobywa rynki europejskie i widać wyraźnie, że jego znakomite lampy błyskowe budzą postrach u mniej konkurencyjnych producentów z zachodu. Tradycyjnie wystawia się też krakowski River, producent stacji samoobsługowych i gotowych rozwiązań dla laboratoriów usługowych. W hali gdzie prezentowane są minilaby cyfrowe, mają swoje stanowiska dwie firmy z naszego kraju, ostro konkurujące ze sobą Lab Net Plus oraz Lafot. Sporą reprezentację mają producenci ramek. Jest nawet jeden dystrybutor, rzeszowski Foto-Hurt.

Relacja z hal profesjonalnych (2004-09-29)

Trzeciego dnia targów udało nam się wreszcie dojść do hal gdzie prezentowano sprzęt profesjonalny. Pierwszą z nich można było namierzyć po zapachu - olbrzymią przestrzeń zajmowały wyłącznie wielkoformatowe plotery i profesjonalne drukarki. Jeśli ktoś miałby ochotę zorganizować wystawę na ścianie wieżowca to właśnie tu znalazłby niezbędne narzędzia: papiery, atramenty, dowolne podkłady lub akcesoria do oprawienia prac. Przyglądaliśmy się pracy nowego plotera marki Durst, który wykorzystuje biały pigment i drukuje na materiale zintegrowanym z kilkumilimetrowym podkładem.

Choć fotografia profesjonalna skutecznie opiera się gorączce znanej z segmentu amatorskiego to nawet tutaj znać wpływy boomu cyfrowego. Producenci sprzętu wielkoformatowego tworząc nowe modele zawsze przewidują opcję podłączenia przystawki cyfrowej. Na pięknie zaprojektowanym stoisku Sinara można było fotografować przygotowaną scenkę aparatami wielkoformatowymi tego producenta (nowość to Sinar f3) oraz średnioformatowymi Mamiya i Hasselblad - wszystkie miały podpięte przystawki Sinarback 54 M i spięte były z monitorami lub przystawkami pozwalającymi na szybki podgląd obrazu (nowe adaptery do przystawek).

Rośnie konkurencja na rynku przystawek cyfrowych. Poza wspomnianym wyżej Sinarback 54 M goście targów mogli poznać możliwości przystawki Jenoptik Eyelike eMotion22. Jej parametry techniczne są zbliżone do zaprezentowanej po raz pierwszy (w wersji prototypowej) przystawki Leaf Aptus firmy Creo. Pisaliśmy niedawno o Leaf Valeo 17Wi i 22Wi, a pokazane w Kolonii nowości to ich udoskonalone wersje (50 zdjęć na minutę, duży ekran 6 x 7 cm, bateria Li-I na 1000 zdjęć, opcjonalny bank pamięci). Wielkim powodzeniem cieszyły się pokazy urządzone na stosiku Phase One. Gwiazdą była przystawka P25, która zbiera znakomite recenzje na świecie - magazyn Digital Photographer opublikował test, w którym stwierdza, że "jakość obrazu z P25 jest lepsza niż z filmu średnioformatowego zeskanowanego na skanerze bębnowym"!

Inne ciekawostki do zobaczenia w hali profesjonalnej: Linhof M 679cs o bardzie precyzyjnej kontroli pokłonów niż poprzedni M 679cc; nowe obiektywy do aparatu Linhof Technorama 612 PC II; nowa przystawka (matówka) do panoramicznego modelu Linhof T 617 (6 x 17 cm); nowe głowice do statywów Manfrotto, najnowsze statywy fotograficzne i filmowe Gitzo; systemy oświetleniowe firm Bowens, Balcar, Hensel Studiotechnik, Multiblitz, JTL, Lastolite.

Dziś już opuszczamy targi Photokina w Kolonii. Powrócimy tu za dwa lata. Jednak to nie koniec naszej relacji, zapraszamy jeszcze do podsumowania, które opublikujemy wkrótce.

Czytaj także...

Imaging is more - photokina 2004 czytaj...

Zapowiedź targów photokina 2004 czytaj...

Jak zaplanować wyjazd na targi photokina 2004 czytaj...

Relacja z targów photokina 2002 czytaj...

Lista nowych produktów prezentowanych na targach Photokina 2004

Nikon

2004-9-16 Nikon D2X

2004-9-16 Nikon Coolpix 8800 czytaj...

2004-9-16 Nikon Coolpix 8400 czytaj...

2004-9-16 Nikon Coolpix 4800 czytaj...

2004-9-17 Nikon AF-S VR Nikkor 300 mm f/2.8G IF-ED czytaj...

2004-9-16 Nikon F6 czytaj...

Fujifilm

2004-9-22 Fujifilm FinePix F455 Zoom czytaj...

2004-7-29 Fujifilm FinePix F810 Zoom czytaj...

2004-7-29 Fujifilm FinePix S5500 Zoom czytaj...

2004-7-29 Fujifilm FinePix S3500 czytaj...

2004-7-29 Fujifilm FinePix E550 Zoom czytaj...

2004-7-29 Fujifilm FinePix E500 Zoom czytaj...

2004-7-29 Fujifilm FinePix E510 Zoom czytaj...

2004-7-29 Fujifilm FinePix S3 Pro czytaj...

Pentax

2004-9-14 Pentax DA 40 mm f/2,8 Limited czytaj...

2004-9-14 Pentax *ist DS czytaj...

2004-9-14 Pentax DA 18-55mm f/3,5-5,6 AL czytaj...

2004-9-14 Pentax OptioMX4 czytaj...

2004-9-14 Pentax OptioSV czytaj...

2004-8-26 Pentax OptioX czytaj...

2004-8-26 Pentax Optio S5i czytaj...

2004-8-17 Pentax Optio 750Z czytaj...

2004-8-17 Pentax Optio S50 czytaj...

2004-8-09 Pentax SMC D FA 50 mm i 100 mm f/2,8 Macro czytaj...

Konica Minolta

2004-9-15 Konica Minolta Dynax 7D czytaj...

2004-9-15 Konica Minolta AF ZOOM 28 - 75 mm f/2,8 (D) czytaj...

2004-9-15 Konica Minolta AF ZOOM 17 - 35 mm f/2,8 - f/4 (D) czytaj...

2004-9-15 Konica Minolta DiMAGE A200 czytaj...

2004-7-07 Konica Minolta DiMAGE Z3 czytaj...

2004-7-07 Konica Minolta DiMAGE Z10 czytaj...

2004-7-07 Konica Minolta DiMAGE G530 czytaj...

2004-7-07 Konica Minolta DiMAGE X50 czytaj...

Sigma

2004-9-23 Lampa makro Sigma EM-140 DG Ring Light Flash czytaj...

2004-9-23 Aplikacja Sigma Photo Pro w wersji 2.1 czytaj...

2004-9-11 Sigma 18-125 mm f/3,5-5,6 DC 4/3 czytaj...

2004-7-20 Sigma 18-50mm F2.8 EX DC czytaj...

2004-9-11 Sigma APO MACRO 150 mm f/2,8 EX DG HSM czytaj...

2004-9-11 Sigma 24-70 mm f/2,8 EX DG MACRO czytaj...

2004-9-11 Sigma 28-70 mm f/2,8 EX DG czytaj...

Canon

2004-9-22 Drukarki Canon SELPHY czytaj...

2004-9-21 Canon EOS-1Ds Mark II czytaj...

2004-9-21 Canon Digital IXUS i5 czytaj...

2004-9-21 Digital IXUS 40 i Digital IXUS 30 czytaj...

2004-8-20 Canon EOS 20D czytaj...

2004-8-20 Canon EF-S 17-85mm f/4-5,6 IS USM czytaj...

2004-8-20 Canon EF-S 10-22mm f/3,5-4,5 USM czytaj...

2004-8-20 Canon Speedlite 580EX czytaj...

2004-8-19 Canon PowerShot G6 czytaj...

2004-8-19 Canon PowerShot S70 czytaj...

2004-8-19 Canon PowerShot A95 czytaj...

2004-8-19 Canon PowerShot A400 czytaj...

2004-8-31 Canon PIXMA razy 6 czytaj...

2004-8-23 Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 USM czytaj...

2004-7-20 Canon PowerShot A85 czytaj...

2004-8-20 Canon EOS 300X czytaj...

Olympus

2004-9-28 Olympus m:robe - 3 w 1 czytaj

2004-9-28 Olympus Varimagni Angle Finder VA-1 czytaj...

2004-9-27 Olympus E-300 czytaj...

2004-9-27 Zuiko Digital 7-14 mm, 14-45 mm i 40-150 mm czytaj...

2004-9-27 Olympus AZ-2 czytaj...

2004-9-27 Olympus C-470 Zoom czytaj...

2004-9-27 M1GB xD-PictureCard czytaj...

2004-9-16 Olympus C-70 Zoom czytaj...

2004-9-16 Olympus C-370 Zoom czytaj...

2004-9-03 Olympus mju-mini DIGITAL czytaj...

2004-9-03 Olympus Master 1.0 czytaj...

Sony

2004-8-30 Sony Cyber-shot DSC-V3 czytaj...

2004-8-30 Sony Memory Stick Pro czytaj...

2004-8-30 Sony Cyber-shot T3 czytaj...

2004-8-30 Sony Cyber-shot DSC-L1 czytaj...

2004-7-21 Sony Cyber-shot DSC-P150 czytaj...

HP

2004-9-02 HP Photosmart M407 czytaj...

2004-9-22 HP Photosmart 8450 czytaj...

2004-9-02 HP Photosmart 8150 i 7450 czytaj...

2004-8-02 HP Photosmart R507 czytaj...

2004-8-02 HP Photosmart M307 czytaj...

2004-8-02 HP Photosmart 325 i HP Photosmart 375 czytaj...

2004-8-02 HP Deskjet 5740 i HP Deskjet 6540 czytaj...

2004-8-02 HP Scanjet 3770 i HP Scanjet 4070 Photosmart czytaj...

Casio

2004-8-25 Casio Exilim Pro EX-P700 czytaj...

2004-8-25 Casio QV-R61 czytaj...

2004-8-25 Casio Exilim EX-Z50 czytaj...

2004-8-25 Casio Exilim EX Z55 czytaj...

2004-8-25 Casio Exilim Card EX-S100 czytaj...

Panasonic

2004-7-21 Panasonic Lumix DMC-FZ20 czytaj...

2004-7-21 Panasonic Lumix DMC-FZ3 czytaj...

2004-7-21 Nowy Panasonic DMC-LC80 czytaj...

2004-7-21 Panasonic Lumix DMC-FX2 czytaj...

2004-7-21 Panasonic Lumix DMC-FX7 czytaj...

Kodak

2004-8-11 Kodak EasyShare CX7525 czytaj...

2004-8-11 Kodak EasyShare printer dock plus czytaj...

2004-8-06 Kodak EasyShare DX7590 czytaj...

Ricoh

2004-8-23 Ricoh Caplio R1 czytaj...

2004-8-23 Ricoh Caplio RZ1 czytaj...

Tamron

2004-9-29 Tamron SP AF 11-18 mm f/4,5-5,6 Di-II LD Aspherical (IF) czytaj...

2004-9-29 Tamron AF 18-200 mm f/3,5-6,3 XR Di-II LD Aspherical (IF) Macro czytaj...

2004-8-25 Tamron AF 28-300mm f/3,5-6,3 XR Di LD Aspherical (IF) Macro czytaj...

Contax

2004-9-29 Contax U4R czytaj...

2004-9-29 Contax i4R czytaj...

Zeiss

2004-9-29 Triumfalny powrót marki Zeiss Ikon! czytaj...

Cosina

2004-9-30 Voigtlander Bessa R2A i R3A czytaj...

2004-9-30 Voigtlander Nokton 40 mm f/1,4 czytaj...

{GAL|26022
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wysyp promocji Fujifilm - aparaty w specjalnych cenach, prezenty, obiektywy do 700 zł taniej
Wysyp promocji Fujifilm - aparaty w specjalnych cenach, prezenty, obiektywy do 700 zł taniej
Zima 2021 to czas świetnych promocji na sprzęt Fujifilm. W najbliższych tygodniach taniej kupimy m.in. aparaty X100V, otrzymamy upusty na 7 obiektywów z oferty i...
2
0
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Wyjątkowa promocja w sieci CEWE Fotojoker. W dniach 22-24 stycznia wszystkie 7 generacji najlepszego kieszonkowego aparatu kompaktowego kupicie aż 400 zł taniej. W...
45
0
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
W ostatnim roku protestowali niemal wszyscy - kobiety, środowisko LGBT, przedsiębiorcy, związkowcy, rolnicy i wielu innych. Galeria Promocyjna i Staromiejski Dom...
38
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)