Canon PowerShot S70 - 7Mp w czarnej skórze

Autor: Tomasz Gutkowski

19 Sierpień 2004
Artykuł na: 17-22 minuty
Canon prezentuje zaawansowany kompakt z doskonałej linii 'S', PowerShot S70. Oferuje on 7-megapikselową rozdzielczość i podobnie jak poprzedni S60 posiada obiektyw o szerokim zakresie 28 - 100mm oraz identyczny zestaw zaawansowanych funkcji fotograficznych.

Canon prezentuje zaawansowany kompakt z doskonałej linii 'S', PowerShot S70. Oferuje on 7-megapikselową rozdzielczość i podobnie jak poprzedni S60 posiada obiektyw o szerokim zakresie 28 - 100mm oraz identyczny zestaw zaawansowanych funkcji fotograficznych.

PowerShot S70 to drugi obok dzisiejszego G6 aparat dysponujący rozdzielczością 7.1 Megapikseli (maksymalne wymiary obrazu to 3072 x 2304). Można zastanawiać się nad zasadnością wypuszczania nowego modelu o rozdzielczości większej o 2 miliony pikseli od zaprezentowanego całkiem niedawno PowerShot S60. Canon obiecał kilkadziesiąt premier w tym roku i najwyraźniej zamierza obietnicy dotrzymać.

Poza rozdzielczością istotną różnicą jest możliwość zapisywania równoległego w formatach RAW i JPEG (kopia JPEG z wyborem rozdzielczości). Taka opcja ułatwi pracę osobom korzystających z bardzo poręcznego S70 przy poważnych zadaniach. Druga różnica to większy bufor - w trybie zdjęć seryjnych realizowanym w tempie 2 kl/sek. możemy wykonać do 15 ujęć.

Poza tym obudowa aparatu ma teraz 2 odcienie: grafitowy i metaliczny czarny (bez wątpienia jest to jeden z najelegantszych aparatów na rynku). Zmieniono nieco układ przycisków, przez co S70 wygląda bardziej nowocześnie. Ostatnia różnica to nowy tryb balansu bieli do zdjęć podwodnych.

Praktycznie w tym momencie moglibyśmy z powodzeniem odesłać szanownych Czytelników do opisu S60 bo cała reszta właściwości jest tu identyczna. Oczywiście nie wypada tego robić, ale pozwalamy sobie na zaprezentowanie skróconego opisu nowego aparatu Canona.

PowerShot S70 to zaawansowany kompakt oferujący przebogaty zestaw funkcji fotograficznych. Do dyspozycji mamy tryby automatyki ekspozycji, automatyki programowej, kilka trybów tematycznych oraz ustawienia manualne (priorytet czasu / przysłony i ręczny dobór czasu ekspozycji i wartości przysłony). Tradycyjnie jest też jeden tryb definiowany całości przez użytkownika - ustawienia możemy szybko przywołać przekręcając pokrętło trybów pracy na pozycji 'Custom'.

System pomiaru ostrości umożliwia wybór aktywnego punktu w obrębie całego kadru (FlexiZone) oraz powiązanie pomiaru światła z tą ramką AF. Do dyspozycji jest też 9-punktowy pomiar inteligentny AiAF, ustawienie ręczne ostrości, bracketing ostrości (seria z przesunięciem płaszczyzny ostrości) oraz blokada ostrości. Minimalny dystans ogniskowania w trybie makro wynosi 4cm.

Wbudowana lampa błyskowa świeci skutecznie do 4.2m (dla ogniskowej 28mm). Dostępne są takie funkcje jak blokada ekspozycji z błyskiem, korekta mocy błysku oraz synchronizacja z długimi czasami ekspozycji na pierwszą lub drugą kurtynę migawki. Zakres ekwiwalentów czułości wynosi od ISO 50 do ISO 400. Tradycyjnie możemy skorzystać z jednego z trzech trybów pomiaru światła gdzie pomiar punktowy będzie realizowany w centrum kadru lub w tym miejscu, w którym umiejscowimy ramkę AF.

Obiektyw 28 - 100mm (odpowiednik dla 35mm) ma dobrą jasność w pozycji szerokokątnej (F2.8) i nieco gorszą w pozycji tele (F5.3). Podobnie jak w S60 w konstrukcji zastosowano soczewkę AU charakteryzujące się dobrym wskaźnikiem refrakcji. Oznacza to, że obiektyw jest mniejszy przy zachowaniu wysokiej jakości przechwytywanego obrazu.

Inne ciekawe funkcje to: podgląd histogramu, automatyczna rotacja zdjęć w pionie ("inteligentny sensor" optymalizuje parametry ekspozycji i kolorów dla takich ujęć), zgodność z PictBridge, zapis sekwencji filmowych (do 30 sek. w VGA lub do 3 min. w 320 x 240 lub 160 x 120). Zdjęcia i filmy zapisywane są na kartach CF Typ I/II (także Microdrive), a pojemność karty może przekroczyć 2GB. Zasilanie dostarczane jest przez wydajny akumulator Li-I.

Informacja prasowa producenta

PowerShot S70 - nowy wygląd i 7.1 Megapikseli

Amstelveen, Holandia, 19 sierpnia 2004.
Canon, lider branży fotograficznej i technologii przetwarzania obrazu, wprowadza na rynek nowy kompaktowy aparat cyfrowy - 7.1-megapikselowy PowerShot S70. Zachowując wszystkie liczne zalety 5.0-megapikselowego modelu PowerShot S60, nowy aparat wyróżnia się stylową obudową w dwóch kolorach - ciemny metalik i czarny. Nowe elementy UA pozwalają na redukcję rozmiarów obiektywu, elegancko wygładzając kształt obudowy, przy zachowaniu imponującej ogniskowej 28 do 100mm oraz minimalnego dystansu 4cm przy zdjęciach makro.

Długa lista cech pozwalających zaliczyć model S70 do zaawansowanych aparatów wysokiej klasy obejmuje jednoczesny zapis plików w formatach RAW i JPEG, czas otwarcia migawki od 15 sekund do 1/2000 sekundy, blokadę AF i AE, ręczne ustawianie ostrości oraz fotografowanie ze stałym interwałem czasowym. Wśród akcesoriów do wyboru znajdują się: pilot bezprzewodowy, dwukrotny telekonwerter oraz obudowa wodoodporna do głębokości 40m. Aparat posiada też tryb ustawień balansu bieli dla zdjęć podwodnych, przycisk Print/Share oraz najnowszy interfejs użytkownika umożliwiający szybką, prostą i intuicyjną nawigację.

"Ten wyjątkowy kompaktowy aparat mieści w sobie całą gamę wyszukanych technologii," powiedział Mogens Jensen, dyrektor Canon Consumer Imaging Europe podczas prezentacji modelu. "Dzięki rozdzielczości 7.1 megapikseli oraz licznym cechom znanym z naszych lustrzanek model S70 powinien być produktem atrakcyjnym dla profesjonalistów chcących poszerzyć swój zestaw aparatów o model kompaktowy, jak również dla prawdziwych entuzjastów fotografowania, którzy mają wysokie wymagania wobec sprzętu."

Na początek optyka

Korzystając ze swej 60-letniej tradycji wytwarzania precyzyjnych rozwiązań optycznych i obiektywów Canon stworzył mały, ale stosunkowo jasny obiektyw f2.8 - f/5.3 z 3.6-krotnym zoomem optycznym. Jest to dopiero drugi w historii aparat, w którym zastosowano szklaną soczewkę asferyczną wykonaną ze nowego szkła o bardzo wysokim poziomie refrakcji. Nowy element UA umożliwia stworzenie bardziej kompaktowej konstrukcji bez kompromisu w jakości obrazu. Dzięki temu rozwiązaniu obudowa aparatu jest o niemal 8% cieńsza niż obudowa popularnego modelu PowerShot S50, mimo szerokokątnej ogniskowej 28mm i większego zakresu zbliżenia. Ogniskowa 28 - 100mm wzrośnie do 200mm przy zastosowaniu opcjonalnego telekonwertera 2x.

Zaktualizowany i zintegrowany

Interfejs użytkownika jest sprawny i łatwy w użytkowaniu. Posiada ergonomiczne pokrętło trybów pracy wzorowane na lustrzankach umieszczone na górze aparatu. Umożliwia ono szybki i prosty wybór jednego z 13 trybów fotografowania. Użytkownik może nagrać do 180 sekund filmów z towarzyszeniem dźwięku (30 sekund przy rozdzielczości VGA) z możliwością odtworzenia i edycji w aparacie. Do intuicyjnego menu dodane zostały 2 nowe języki - portugalski i rosyjski, tak więc łączna liczba języków menu wzrosła do 14.

Wyjątkowo wydajny

PowerShot S70, podobnie jak model S60, oferuje lepszą szybkość fotografowania i odtwarzania. Pomimo mniejszych rozmiarów, litowo-jonowy akumulator NB-2LH dostarcza po jednokrotnym ładowaniu wystarczającą ilość energii dla wykonania 140 zdjęć lub około 210 minut odtwarzania. Taki wynik możliwy był częściowo dzięki zastosowaniu procesora DIGIC. Jest to procesor specjalnie skonstruowany przez inżynierów Canona do realizacji złożonych algorytmów potrzebnych do dokładnego obliczenia takich funkcji jak balans bieli i odwzorowanie barw bez wpływu na szybkość pracy aparatu. Skupienie wszystkich najważniejszych funkcji na jednym chipie powoduje zmniejszenie zużycia energii. Efekt końcowy to wyjątkowa wydajność przetwarzania oraz doskonała jakość obrazu.

Szybkość i dokładność

DIGIC pozwala również na wykonywanie zdjęć seryjnych z prędkością 2 klatek na sekundę (High speed), oraz obsługuje 9-punktowy inteligentny system automatycznego strojenia ostrości AiAF zapewniający szybkie i dokładne ustawienie ostrości nawet dla obiektów znajdujących się poza centrum kadru. Z kolei funkcja FlexiZone AF/AE pozwala na płynne przesuwanie aktywnej ramki AF/AE w obrębie całego kadru i wybranie tego obiektu, dla którego zostanie dostosowana ekspozycja. Aparat posiada także wbudowany system iSAPS - rodzaj inteligentnego asystenta stale analizującego poszczególne sceny. Biorąc pod uwagę pozycję zoomu, ustawienia aparatu i odczyty z czujnika orientacji, system iSAPS dostosowuje ustawienia jeszcze zanim spust migawki zostanie wciśnięty. Efektem jest optymalny dobór czasu naświetlenia, balansu bieli i ostrości w każdej sytuacji.

Profesjonalizm

Model S70 posiada kilka cech znanych z cyfrowych lustrzanek Canona. Jedną z takich funkcji jest możliwość zapisu plików w formacie RAW. Aparat zapisuje jednocześnie plik w formacie JPEG z możliwością wyboru rozdzielczości, umożliwiając w ten sposób szybki przegląd zdjęć w aparacie i sprawdzenie poprawności wykonanych ujęć. Opcjonalny pilot zdalnego sterowania umożliwia bezprzewodowe wyzwalanie - rozwiązanie idealne w sytuacji, gdy fotograf chce umieścić aparat w stałym punkcie obserwacyjnym, na przykład w czasie imprez sportowych. Pilot obsługuje także funkcję zdalnego odtwarzania i przewijania, co znakomicie zdaje egzamin przy przeglądaniu zdjęć lub filmów na ekranie telewizora.

Zaawansowane możliwości drukowania

Natychmiast po tym jak aparat rozpozna połączenie bezpośrednio z drukarką lub z komputerem (z systemem Windows), przycisk Print/Share zapali się na niebiesko sygnalizując gotowość do rozpoczęcia drukowania lub przeniesienia plików. Połączenie aparatu za pomocą kabla USB z dowolną drukarką zgodną z systemem PictBridge umożliwia wydruk bez konieczności przenoszenia plików do komputera. Połączenie z kompaktowymi drukarkami fotograficznymi Canona, takimi jak CP-330, pozwala na wykonanie wydruków sekwencji filmowych (seria maksymalnie 63 równomiernie rozmieszczonych klatek filmu wydrukowanych jako kolejne sekwencje filmowe na pojedynczym arkuszu) oraz zdjęć do legitymacji (do wyboru 28 formatów zdjęć).

Udostępnianie online

Korzyści wynikające z członkostwa w portalu CANON iMAGE GATEWAY zostały rozszerzone o możliwość ładowania filmów, skompresowanych uprzednio tak, aby załadowanie trwało jak najkrócej. Kompresja odbywa się przy użyciu najnowszej wersji programu ZoomBrowser Canona . CANON iMAGE GATEWAY oferuje posiadaczom modelu S70 prywatną galerię zdjęć na stronie internetowej ze 100MB pamięci do przechowywania i udostępniania ulubionych zdjęć i albumów.

Oprogramowanie

Załączone oprogramowanie obejmuje programy do przeglądania i drukowania ZoomBrowser EX 5.0 (Windows) oraz ImageBrowser 5.0 (Mac). Zarówno ZoomBrowser jak i ImageBrowser oferowane są użytkownikom w wyższej wersji - z lepszą nawigacją, systemem zarządzania katalogami, przeglądania i sortowania, oraz oglądania zdjęć. Po wyborze nowego okna Właściwości ukażą się informacje dotyczące obrazu - histogram, gwiazdkowy system ocen użytkownika, pole komentarza z możliwością edycji oraz opcja 'Chroń'. Pozostałe oprogramowanie obejmuje PhotoStitch oraz programy do obróbki zdjęć i filmów ArcSoft PhotoStudio i VideoImpression. Dołączone oprogramowanie działa w środowisku Windows 98SE / Me / 2000 z systemem Service Pack 4 / i XP, oraz Mac OS X v10.1.5 - 10.3. Zgodność z protokołem transferowym PTP umożliwia połączenie aparatu z dowolnym komputerem z systemem Windows XP oraz Mac OS X (v10.1/v10.2/v10.3) bez konieczności instalowania sterowników.

NazwaCanon PowerShot S70
TypZaawansowany kompakt cyfrowy
Efektywna rozdzielczość7,1 Mp
Sensor
 • 1/1.8 cala CCD, 7.1 Megapikseli
 • Przetwornik DIGIC z technologią iSAPS
PamięćCompact Flash Typ I / Typ II, zgodny z dyskami Microdrive (karty 2 GB i większe)
Rozdzielczość(L) 3072 x 2304, (M1) 2592 x 1944, (M2) 2048 x 1536, (M3) 1600 x 1200, (S) 640 x 480
Formaty zapisu obrazuRAW + JPEG, JPEG (zgodność z Exif 2.21 [Exif Print]) / zgodność z Design rule for Camera File system [DCF], RAW oraz Digital Print Order Format [DPOF] wersja 1.1, AVI [Motion JPEG + Wave (mono)]
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjiBardzo wysoka jakość (Superfine), Wysoka jakość (Fine), Podstawowa jakość (Normal), RAW (bez możliwości wyboru rozdzielczości)
Obiektyw3.6x: 28 - 100mm (odpowiednik 35 mm), F2.8 - F5.3
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowyDo 4.1x
Przysłonab.d.
Migawka15 - 1/2000 sek. (długie czasy naświetlania od 1.3 sek. dostępne wyłącznie w trybie manualnym (M) oraz trybie automatyki ekspozycji z priorytetu migawki (Tv). Naświetlanie z czasem 1.3 sek. lub dłuższym z towarzyszeniem redukcji szumów)
Tryby ekspozycji
 • Auto
 • Automatyka programowa (P)
 • Automatyka ekspozycji z preselekcją czasu (Tv)
 • Automatyka ekspozycji z preselekcją przysłony (Av)
 • Manualny dobór parametrów ekspozycji (M)
 • Profil ustawień własnych (Custom)
 • Tryby tematyczne (Portret, Krajobraz, Sceneria nocna, Asystent panoramy, Film)
Pomiar światła
 • Ewaluacyjny (wielosegmentowy)
 • Centralnie-ważony uśredniony
 • Punktowy (centralny lub związany z ramką AF)
Kompensacja ekspozycji+/-2 EV w skoku 1/3 EV
Blokada ekspozycjiTak
AutobracketingSeria ze wybraną zmienną z zakresu 1/3 - 2 EV (co 1/3 EV)
Metody pomiaru ostrości
 • TTL
 • 9-punktowy AiAF / 1-punktowy AF (dowolna pozycja z FlexiZone AF/AE lub zablokowany w centrum kadru)
 • Pojedynczy / Ciągły
 • Ustawienie ręczne
 • Bracketing ostrości i blokada ostrości
 • Lampa doświetlająca
Tryby pracy autofocusaNormal: 50cm - niesk., Makro: 4 - 50cm
Manual focusTak
Blokada ostrościTak
Podgląd głębin.d.
CzułośćAuto, ISO 50, 100, 200, 400
Balans bieli
 • Auto
 • światło słoneczne
 • pochmurny dzień
 • światło żarowe
 • światło jarzeniowe
 • światło jarzeniowe H
 • lampa błyskowa
 • zdjęcia podwodne
 • ustawienie ręczne
EfektyNasycone kolory, Neutralne kolory, Lekkie rozmycie obrazu, Sepia, Czarno-białe
Korekta obrazuKontrast, nasycenie, ostrość (+/-1)
Zdjęcia seryjne
 • 2.0 kl/sek. (szybkość zachowana przez pierwszych 15 ujęć w serii)
 • 1.2 kl/sek. (szybkość zachowana przez pierwsze 23 ujęcia w serii)
 • Zdjęcia z interwałem: do 100 zdjęć w odstępach z zakresu 1 - 60 min.
Rejestracja filmu
 • 10 kl/sek.: (L) 640 x 480 (do 30 sek.)
 • 15 kl/sek: (M) 320 x 240, (S) 160 x 120 (do 3 min.)
Monitor LCD1.8 cala TFT LCD, 118,000 punktów, 100% krycia
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowaWbudowana:
 • Auto, błysk wymuszony, błysk wyłączony, długa synchronizacja (1-sza lub 2-ga kurtyna migawki), redukcja cz. o.
 • Korekta ekspozycji z błyskiem +/-2 EV w skoku 1/3 EV
 • Zasięg 55cm - 4.2 m (szeroki kąt), 55cm - 2.0m (tele)
Kontrola błyskub.d.
Stopka akcesoriówb.d.
Matówkan.d.
Lustron.d.
WizjerOptyczny typu zoom z obrazem rzeczywistym
Punkt ocznyb.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacz2 sek. lub 10 sek.
ZłączaUSB (Mini-B, obsługiwany protokół PTP), wyjście A/V (PAL/NTSC)
Pilotb.d.
ZasilanieAkumulator Li-ion NB-2LH / NB-2L (akumulator NB-2LH i ładowarka w zestawie)
Wydajność zasilania (zdjęcia)Ok. 140 zdjęć
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneTemperatura: 0 - 40 °C, wilgotność: od 10 do 90%
Gwint statywub.d.
Obudowab.d.
Wymiary114.0 x 56.5 x 38.8mm
Waga230g
AkcesoriaOpcjonalne: Miękki pokrowiec SC-PS900, Miękki pokrowiec skórzany DCC-20, Obudowa WP-DC40 (40m), Obciążnik W-DC1, Telekonwerter 2.0x TC-DC10, Adapter konwersyjny LA-DC10, Pilot sterowania bezprzewodowego WL-DC100, Kompaktowa ładowarka CB-2LTE, Zestaw zasilania sieciowego ACK-700, Ładowarka samochodowa CBC-NB2
Oprogramowanieb.d.
Artykuł na Fotopolis2206

Czytaj także...

Canon EOS 20D - najważniejsza premiera czytaj...

Canon EOS 300X - warto jeszcze inwestować w film czytaj...

Canon EF-S 17-85mm f/4-5,6 IS USM - nowy standard czytaj...

Canon EF-S 10-22mm f/3,5-4,5 USM - rekordzista czytaj...

Canon Speedlite 580EX - cyfra pełną gębą czytaj...

Canon PowerShot G6 - jednak 7 Megapikseli czytaj...

Canon PowerShot A95 - teraz 5Mp czytaj...

Canon PowerShot A400 w czterech kolorach czytaj...

Canon Prima Super 180 Date ze zbliżeniem 4,7x czytaj...

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony ZV-E10 - aparat dla vlogerów, z wymiennymi obiektywami
Sony ZV-E10 - aparat dla vlogerów, z wymiennymi obiektywami
Po zeszłorocznym kompakcie ZV-1, Sony rozwija ideę niewielkiego aparatu dla twórców internetowego wideo o model z matrycą APS-C i możliwością wymiany obiektywów. Czy...
8
Filmowanie z szybkością 1,16 mln kl./s? Vision Research prezentuje nowe kamery Phantom
Filmowanie z szybkością 1,16 mln kl./s? Vision Research prezentuje nowe kamery Phantom
Dwie nowe ultraszybkie kamery wprowadza na rynek firma Vision Research. Model Phantom TMX 5010 może rejestrować obraz z szybkością ponad milion klatek na sekundę.
9
Nowe informacje o specyfikacji Nikona Z9. Co już wiemy o nowym reporterskim korpusie?
Nowe informacje o specyfikacji Nikona Z9. Co już wiemy o nowym reporterskim korpusie?
Producent nie ujawnił jeszcze specyfikacji, ale Internet huczy od domysłów na temat nowego flagowego Nikona. Coraz więcej pojawia się jednak wyważonych informacji. Zebraliśmy te najbardziej...
43
Powiązane artykuły