Canon Prima Super 180 Date ze zbliżeniem 4,7x

0
Łukasz Kacperczyk
19 Sierpień 2004
Artykuł na: 6-9 minut
Jak zwykle przy większej ilości premier Canon tradycyjnie już przedstawia nowy model małoobrazkowego kompaktu. Prima Super 180 Date ma obiektyw o zakresie 38-180 mm, aluminiowy korpus i 6 programów tematycznych.

Jak zwykle przy większej ilości premier Canon tradycyjnie już przedstawia nowy model małoobrazkowego kompaktu. Prima Super 180 Date ma obiektyw o zakresie 38-180 mm, aluminiowy korpus i 6 programów tematycznych.

Canon Prima Super 180 Date

Jak widać, Canon nie zamierza zapominać o miłośnikach małego obrazka. Tym razem przygotował coś dla osób, dla których liczy się przede wszystkim wygoda i łatwość fotografowania. Canon Prima Super 180 Date ma ładnie wyglądać i robić poprawne zdjęcia. Aparat jest naprawdę mały (109,5 x 58,7 x 53,2 mm), a aluminiowa obudowa dodaje mu szlachetności. Wyposażono go w zoom 38 - 180 mm f/5,6-12,9, w którego konstrukcji optycznej wykorzystano 9 soczewek w 7 grupach, w tym 2 soczewki asferyczne - do pamiątkowych fotek jak znalazł.

Nowy kompakt Canona ma oczywiście wbudowaną lampę błyskową z funkcją redukcji efektu czerwonych oczu (z możliwością wyłączenia flesza i błysku wymuszonego). Fotografujący może wybierać wśród 6 programów tematycznych takich jak m.in.: Portret, Zbliżenie czy Akcja. Na uwagę zasługuje program RT (z ang. Real Time), czyli priorytet wyzwolenia migawki, które następuje z krótkim jak na kompakt opóźnieniem ok. 0,03 sek.

Za ustawienie ostrości odpowiada 7-punktowy pasywny system AiAF, a o właściwą ekspozycję troszczy się 16-strefowy system pomiaru światła. W trudnych warunkach oświetleniowych lub w celu osiągnięcia konkretnego efektu, fotografujący może skorzystać z opcji korekty ekspozycji +/- 1,5 EV. Jak wskazuje nazwa Canona Prima Super 180 Date, aparat pozwala na naświetlanie daty bezpośrednio na zdjęciach - do wyboru mamy 4 formaty naświetlania danych o dacie lub czasie wykonania zdjęcia.

Najnowsza kompaktowa propozycja Canona nie jest może rewolucyjna, ale udowadnia, że do całkowitej dominacji cyfry nad "analogiem" nie tak blisko, jak wielu chciałoby sądzić. Świadczą o tym też inne dzisiejsze premiery.

Poniżej zamieszczamy informację prasową producenta.

Okręt flagowy wśród małoobrazkowych kompaktów Canona z 4,7-krotnym zoomem

Amstelveen, Holandia, 20 sierpnia 2004.
- Canon, lider na rynku fotograficznym i technologii obrazowania, prezentuje dziś małoobrazkowy aparat kompaktowy Canon Prima Super 180 Date z obiektywem zoom dającym zbliżenie 4,7x. Prima Super 180 Date jest jednym z najmniejszych aparatów kompaktowych z zoomem w swojej klasie. Szykowna obudowa ze stopu aluminium i duża liczba metalowych części konstrukcji to podstawowe elementy eleganckiego projektu. Pozostałe najważniejsze cechy to duży wyświetlacz LCD na tylnej ściance pozwalający szybko sprawdzić najważniejsze ustawienia, wbudowany chowany obiektyw zmiennoogniskowy 38-180mm f/5.6-12.9, sześć trybów pracy Programmed Image Control (PIC) i sprzężony z zoomem, 7-punktowy, pasywny system autofocus. Niewielka lampa błyskowa Light Guide z zoomem wbudowana w aparat Prima Super 180 Date daje długi zasięg błysku 2,2 metra , a spust migawki może być zdalnie sterowany za pomocą opcjonalnego pilota RC-5. Istnieje możliwość naświetlenia na zdjęciach daty i czasu wykonania fotografii.

Miniaturyzacja z pasją

Żeby osiągnąć tak kompaktowe wymiary (zaledwie 109,5 x 58,7 x 53,2 mm), Canon zmniejszył wielkość mechanizmu migawki centralnej i kondensatora flesza Light Guide, a zarówno pomiar ekspozycji, jak i odległości jest realizowany przez opatentowany przez firmę wyjątkowo mały czujnik AF/AE typu CMOS.

Pełna współpraca

Sprzężony z zoomem 7-punktowy, pasywny system pomiaru odległości AiAF i 16-strefowy pomiar światła automatycznej ekspozycji zapewniają regularnie ostre zdjęcia i konsekwentnie dobre ekspozycje w całym zakresie zoomu. Niewielki flesz Light Guide z zoomem ma ruchomą głowicę, która automatycznie dostosowuje się do używanej ogniskowej obiektywu. Osoby noszące okulary mogą skorzystać z korekcji dioptrycznej realizowanej za pomocą specjalnej gałki. Aparat umożliwia też wprowadzenie manualnej korekty ekspozycji w zakresie +/- 1,5 EV.

Od pełnej automatyki do pełnej kontroli

Projektantom aparatu Prima Super 180 Date przyświecała myśl o jak najwyższej jakości bez zbędnych komplikacji. Użytkownicy mogą włączyć aparat i zacząć fotografować od chwili, kiedy trafi w ich ręce lub, jeśli chcą mieć większą kontrolę, skorzystać z jednego z sześciu stymulujących kreatywność trybów PIC, które zaprojektowano w taki sposób, żeby sprawdzały się w każdej sytuacji. Poszczególne tryby PIC to: Auto, Akcja (umożliwiająca ciągłe działanie autofocusu podczas fotografowania ruchomych obiektów), Nocny Portret (flesz na portretowanego i długi czas otwarcia migawki dla poprawnej ekspozycji tła), Portret, Zbliżenie i błyskawicznie reagujący na naciśnięcie spustu tryb RT (Real Time, z ang. czas rzeczywisty), który zapewnia momentalne wyzwolenie migawki (z opóźnieniem 0,03 sek.) przy wykorzystaniu centralnego punktu autofocusu.
Użytkownik ma pełną kontrolę nad działaniem lampy, która pracuje w siedmiu trybach. Istnieje możliwość ustawienia 5 funkcji programowanych, które pozwolą na szybki dostęp do ulubionych ustawień. Data i/lub czas wykonania zdjęcia mogą być naświetlane na filmie w czterech formatach kolejności zapisu danych.

Znakomity obiektyw

Canon skorzystał ze swojego 70-letniego doświadczenia w projektowaniu obiektywów, dzięki czemu powstał obiektyw złożony z dziewięciu soczewek w siedmiu grupach, w tym dwóch soczewek asferycznych o niskiej refrakcji i dyspersji, które dają znakomitą jakość obrazu nawet w rogach kadru. W trybie Zbliżenie można fotografować już od odległości 60 cm.

Dane techniczne aparatu Canon Prima Super 180 Date:

NazwaCanon Prima Super 180 Date
Typkompaktowy aparat małoobrazkowy
Film35 mm
Obiektyw38 mm - 180 mm f/5,6-12,9, 9 soczewek w 7 grupach, w tym 2 soczewki asferyczne
Mocowanie obiektywun.d.
Przysłonab.d.
MigawkaCentralna, w obiektywie
Czasy migawki2 sek. - 1/305 sek.
Tryby ekspozycjiAuto, Akcja, Nocny portret, Portret, Zbliżenie, Natychmiastowe wyzwolenie migawki
Pomiar ekspozycjib.d.
Zakres pomiarub.d.
Kompensacja ekspozycji+/- 1,5 EV
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingbrak
Autofocus
  • Pasywny, 7-punktowy typu AiAF
  • Sprzężony z zoomem
  • Zasięg: normalny - 0,8 m do nieskończoności (szeroki kąt), tryb zbliżenia - 0,6 m do nieskończoności
Tryby ostrościb.d.
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowa
  • Wbudowana
  • Liczba przewodnia: szeroki kąt - 11,3, tele - 16,9 (ISO 100, m)
  • Zasięg: szeroki kąt - 0,8 m - 3,4 m, tele - 1 m - 2,2 m (ISO 100, m)
  • Czas odświeżania ok. 7 sek.
Kontrola błyskuAuto, Redukcja czerwonych oczu, Błysk wymuszony, Lampa wyłączona, Korekta ekspozycjia +/- 1,5 EV
Stopka akcesoriówb.d.
Matówkan.d.
Lustron.d.
WizjerOptyczny, pokazujący obraz rzeczywisty, z zoomem
Pole widzeniab.d.
Punkt ocznyb.d.
PowiększenieSzeroki kąt - 0,38x, tele - 1,78x
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDn.d.
Samowyzwalacz10 sek.
Tryby transportu filmuPojedynczy, zdjęcia seryjne 1 kl./sek.
Transport filmuAutomatyczny
Naświetlanie danychData i czas (4 formaty)
ZasilanieLitowa bateria CR2 (3V)
Wydajność zasilania (rolki)b.d.
Funkcje indywidualneProgramowane przez użytkownika: Natychmiastowe wyzwolenie migawki, Zapisywanie używanego trybu fotografowania i lampy po wyłączeniu aparatu, Automatyczne przewijanie filmu, Centralny punkt AF, Zdjęcia seryjne
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywub.d.
Obudowab.d.
Wymiary109,5 mm x 58,7 mm x 53,2 mm
Waga215 g bez baterii
AkcesoriaPilot RC-5 (opcjonalnie)
UwagiCzułość: ISO 25 - 3200
Linki2203

Czytaj także...

Canon EOS 20D - najważniejsza premiera czytaj...

Canon EOS 300X - warto jeszcze inwestować w film czytaj...

Canon EF-S 17-85mm f/4-5,6 IS USM - nowy standard czytaj...

Canon EF-S 10-22mm f/3,5-4,5 USM - rekordzista czytaj...

Canon Speedlite 580EX - cyfra pełną gębą czytaj...

Canon PowerShot G6 - jednak 7 Megapikseli czytaj...

Canon PowerShot S70 - 7Mp w czarnej skórze czytaj...

Canon PowerShot A95 - teraz 5Mp czytaj...

Canon PowerShot A400 w czterech kolorach czytaj...

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-T200 - mocny i uniwersalny aparat dla amatora
Fujifilm X-T200 - mocny i uniwersalny aparat dla amatora
Następca modelu X-T100 bierze wszystko co najlepsze z poprzednika i obudowuje to znacznie lepszą, konkurencyjną specyfikacją. Zapowiada się na najciekawszy aparat dla...
12
0
Fragment 8 - cyfrowe wcielenie kamery 8 mm. Oprócz filmów nakręci także GIF-y
Fragment 8 - cyfrowe wcielenie kamery 8 mm. Oprócz filmów nakręci także GIF-y
Czy w dzisiejszych czasach kogokolwiek może zainteresować kamera, która z założenia oferuje niską jakość filmów? Nadzieję na to mają twórcy modelu Fragment 8, który ma...
9
4
Leica M10 Monochrom - nowy wymiar czerni i bieli
Leica M10 Monochrom - nowy wymiar czerni i bieli
Wszystko co najlepsze z podstawowej wersji modelu M10 i monochromatyczna matryca, która zachwyci fanów czerni i bieli. W dodatku matryca nie byle jaka, bo o...
48
18