Canon Prima Super 180 Date ze zbliżeniem 4,7x

Jak zwykle przy większej ilości premier Canon tradycyjnie już przedstawia nowy model małoobrazkowego kompaktu. Prima Super 180 Date ma obiektyw o zakresie 38-180 mm, aluminiowy korpus i 6 programów tematycznych.
Jak zwykle przy większej ilości premier Canon tradycyjnie już przedstawia nowy model małoobrazkowego kompaktu. Prima Super 180 Date ma obiektyw o zakresie 38-180 mm, aluminiowy korpus i 6 programów tematycznych.

Canon Prima Super 180 Date

Jak widać, Canon nie zamierza zapominać o miłośnikach małego obrazka. Tym razem przygotował coś dla osób, dla których liczy się przede wszystkim wygoda i łatwość fotografowania. Canon Prima Super 180 Date ma ładnie wyglądać i robić poprawne zdjęcia. Aparat jest naprawdę mały (109,5 x 58,7 x 53,2 mm), a aluminiowa obudowa dodaje mu szlachetności. Wyposażono go w zoom 38 - 180 mm f/5,6-12,9, w którego konstrukcji optycznej wykorzystano 9 soczewek w 7 grupach, w tym 2 soczewki asferyczne - do pamiątkowych fotek jak znalazł.

Nowy kompakt Canona ma oczywiście wbudowaną lampę błyskową z funkcją redukcji efektu czerwonych oczu (z możliwością wyłączenia flesza i błysku wymuszonego). Fotografujący może wybierać wśród 6 programów tematycznych takich jak m.in.: Portret, Zbliżenie czy Akcja. Na uwagę zasługuje program RT (z ang. Real Time), czyli priorytet wyzwolenia migawki, które następuje z krótkim jak na kompakt opóźnieniem ok. 0,03 sek.

Za ustawienie ostrości odpowiada 7-punktowy pasywny system AiAF, a o właściwą ekspozycję troszczy się 16-strefowy system pomiaru światła. W trudnych warunkach oświetleniowych lub w celu osiągnięcia konkretnego efektu, fotografujący może skorzystać z opcji korekty ekspozycji +/- 1,5 EV. Jak wskazuje nazwa Canona Prima Super 180 Date, aparat pozwala na naświetlanie daty bezpośrednio na zdjęciach - do wyboru mamy 4 formaty naświetlania danych o dacie lub czasie wykonania zdjęcia.

Najnowsza kompaktowa propozycja Canona nie jest może rewolucyjna, ale udowadnia, że do całkowitej dominacji cyfry nad "analogiem" nie tak blisko, jak wielu chciałoby sądzić. Świadczą o tym też inne dzisiejsze premiery.

Poniżej zamieszczamy informację prasową producenta.

Okręt flagowy wśród małoobrazkowych kompaktów Canona z 4,7-krotnym zoomem

Amstelveen, Holandia, 20 sierpnia 2004.
- Canon, lider na rynku fotograficznym i technologii obrazowania, prezentuje dziś małoobrazkowy aparat kompaktowy Canon Prima Super 180 Date z obiektywem zoom dającym zbliżenie 4,7x. Prima Super 180 Date jest jednym z najmniejszych aparatów kompaktowych z zoomem w swojej klasie. Szykowna obudowa ze stopu aluminium i duża liczba metalowych części konstrukcji to podstawowe elementy eleganckiego projektu. Pozostałe najważniejsze cechy to duży wyświetlacz LCD na tylnej ściance pozwalający szybko sprawdzić najważniejsze ustawienia, wbudowany chowany obiektyw zmiennoogniskowy 38-180mm f/5.6-12.9, sześć trybów pracy Programmed Image Control (PIC) i sprzężony z zoomem, 7-punktowy, pasywny system autofocus. Niewielka lampa błyskowa Light Guide z zoomem wbudowana w aparat Prima Super 180 Date daje długi zasięg błysku 2,2 metra , a spust migawki może być zdalnie sterowany za pomocą opcjonalnego pilota RC-5. Istnieje możliwość naświetlenia na zdjęciach daty i czasu wykonania fotografii.

Miniaturyzacja z pasją
Żeby osiągnąć tak kompaktowe wymiary (zaledwie 109,5 x 58,7 x 53,2 mm), Canon zmniejszył wielkość mechanizmu migawki centralnej i kondensatora flesza Light Guide, a zarówno pomiar ekspozycji, jak i odległości jest realizowany przez opatentowany przez firmę wyjątkowo mały czujnik AF/AE typu CMOS.

Pełna współpraca
Sprzężony z zoomem 7-punktowy, pasywny system pomiaru odległości AiAF i 16-strefowy pomiar światła automatycznej ekspozycji zapewniają regularnie ostre zdjęcia i konsekwentnie dobre ekspozycje w całym zakresie zoomu. Niewielki flesz Light Guide z zoomem ma ruchomą głowicę, która automatycznie dostosowuje się do używanej ogniskowej obiektywu. Osoby noszące okulary mogą skorzystać z korekcji dioptrycznej realizowanej za pomocą specjalnej gałki. Aparat umożliwia też wprowadzenie manualnej korekty ekspozycji w zakresie +/- 1,5 EV.

Od pełnej automatyki do pełnej kontroli
Projektantom aparatu Prima Super 180 Date przyświecała myśl o jak najwyższej jakości bez zbędnych komplikacji. Użytkownicy mogą włączyć aparat i zacząć fotografować od chwili, kiedy trafi w ich ręce lub, jeśli chcą mieć większą kontrolę, skorzystać z jednego z sześciu stymulujących kreatywność trybów PIC, które zaprojektowano w taki sposób, żeby sprawdzały się w każdej sytuacji. Poszczególne tryby PIC to: Auto, Akcja (umożliwiająca ciągłe działanie autofocusu podczas fotografowania ruchomych obiektów), Nocny Portret (flesz na portretowanego i długi czas otwarcia migawki dla poprawnej ekspozycji tła), Portret, Zbliżenie i błyskawicznie reagujący na naciśnięcie spustu tryb RT (Real Time, z ang. czas rzeczywisty), który zapewnia momentalne wyzwolenie migawki (z opóźnieniem 0,03 sek.) przy wykorzystaniu centralnego punktu autofocusu.
Użytkownik ma pełną kontrolę nad działaniem lampy, która pracuje w siedmiu trybach. Istnieje możliwość ustawienia 5 funkcji programowanych, które pozwolą na szybki dostęp do ulubionych ustawień. Data i/lub czas wykonania zdjęcia mogą być naświetlane na filmie w czterech formatach kolejności zapisu danych.


Znakomity obiektyw
Canon skorzystał ze swojego 70-letniego doświadczenia w projektowaniu obiektywów, dzięki czemu powstał obiektyw złożony z dziewięciu soczewek w siedmiu grupach, w tym dwóch soczewek asferycznych o niskiej refrakcji i dyspersji, które dają znakomitą jakość obrazu nawet w rogach kadru. W trybie Zbliżenie można fotografować już od odległości 60 cm.

Dane techniczne aparatu Canon Prima Super 180 Date:
NazwaCanon Prima Super 180 Date
Typkompaktowy aparat małoobrazkowy
Film35 mm
Obiektyw38 mm - 180 mm f/5,6-12,9, 9 soczewek w 7 grupach, w tym 2 soczewki asferyczne
Mocowanie obiektywun.d.
Przysłonab.d.
MigawkaCentralna, w obiektywie
Czasy migawki2 sek. - 1/305 sek.
Tryby ekspozycjiAuto, Akcja, Nocny portret, Portret, Zbliżenie, Natychmiastowe wyzwolenie migawki
Pomiar ekspozycjib.d.
Zakres pomiarub.d.
Kompensacja ekspozycji+/- 1,5 EV
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingbrak
Autofocus
  • Pasywny, 7-punktowy typu AiAF
  • Sprzężony z zoomem
  • Zasięg: normalny - 0,8 m do nieskończoności (szeroki kąt), tryb zbliżenia - 0,6 m do nieskończoności
Tryby ostrościb.d.
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowa
  • Wbudowana
  • Liczba przewodnia: szeroki kąt - 11,3, tele - 16,9 (ISO 100, m)
  • Zasięg: szeroki kąt - 0,8 m - 3,4 m, tele - 1 m - 2,2 m (ISO 100, m)
  • Czas odświeżania ok. 7 sek.
Kontrola błyskuAuto, Redukcja czerwonych oczu, Błysk wymuszony, Lampa wyłączona, Korekta ekspozycjia +/- 1,5 EV
Stopka akcesoriówb.d.
Matówkan.d.
Lustron.d.
WizjerOptyczny, pokazujący obraz rzeczywisty, z zoomem
Pole widzeniab.d.
Punkt ocznyb.d.
PowiększenieSzeroki kąt - 0,38x, tele - 1,78x
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDn.d.
Samowyzwalacz10 sek.
Tryby transportu filmuPojedynczy, zdjęcia seryjne 1 kl./sek.
Transport filmuAutomatyczny
Naświetlanie danychData i czas (4 formaty)
ZasilanieLitowa bateria CR2 (3V)
Wydajność zasilania (rolki)b.d.
Funkcje indywidualneProgramowane przez użytkownika: Natychmiastowe wyzwolenie migawki, Zapisywanie używanego trybu fotografowania i lampy po wyłączeniu aparatu, Automatyczne przewijanie filmu, Centralny punkt AF, Zdjęcia seryjne
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywub.d.
Obudowab.d.
Wymiary109,5 mm x 58,7 mm x 53,2 mm
Waga215 g bez baterii
AkcesoriaPilot RC-5 (opcjonalnie)
UwagiCzułość: ISO 25 - 3200
Linki2203


Czytaj także...
Canon EOS 20D - najważniejsza premiera czytaj...
Canon EOS 300X - warto jeszcze inwestować w film czytaj...
Canon EF-S 17-85mm f/4-5,6 IS USM - nowy standard czytaj...
Canon EF-S 10-22mm f/3,5-4,5 USM - rekordzista czytaj...
Canon Speedlite 580EX - cyfra pełną gębą czytaj...
Canon PowerShot G6 - jednak 7 Megapikseli czytaj...
Canon PowerShot S70 - 7Mp w czarnej skórze czytaj...
Canon PowerShot A95 - teraz 5Mp czytaj...
Canon PowerShot A400 w czterech kolorach czytaj...
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
2
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0