Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Canon PowerShot A95 - teraz 5Mp

0

Autor: Tomasz Gutkowski

19 Sierpień 2004
Artykuł na: 17-22 minuty
Canon prezentuje amatorski kompakt cyfrowy dla ambitnych - PowerShot A95. Jest to kontynuacja bardzo popularnej serii 'A' a najważniejszą właściwością jest tu 5-megapiskelowa rozdzielczość. Aparat oferuje bogaty zestaw funkcji automatyczny i manualnych i posiada obracany ekran LCD.

Canon prezentuje amatorski kompakt cyfrowy dla ambitnych - PowerShot A95. Jest to kontynuacja bardzo popularnej serii 'A' a najważniejszą właściwością jest tu 5-megapiskelowa rozdzielczość. Aparat oferuje bogaty zestaw funkcji automatyczny i manualnych i posiada obracany ekran LCD.

Jak przystało na najwyższy model w serii, A95 zgromadził wszystkie funkcje znane z poprzednich przedstawicieli (od A70 do niedawnego A85). I tak do dyspozycji mamy kilkanaście trybów ekspozycji od pełnej automatyki poprzez tradycyjne programy tematyczne i przedstawione niedawno 'scenki specjalne' (nowością jest program do fotografowania 'dzieci i zwierząt'), aż po tryby półmanualne i nastawy ręczne.

Aparat posiada odchylany i obracany ekran LCD, który ułatwi fotografowanie w nietypowej pozycji lub z zaskoczenia. Tradycyjny zestaw funkcji obejmuje: 3 tryby pomiaru światła, 9-punktowy pomiar ostrości, korektę ekspozycji +/-2EV, tryb makro od 5cm, czułość w zakresie ISO 50 - 400 oraz tryb zdjęć seryjnych z tempem 2 kl/sek i limitem 14 ujęć w serii.

Najważniejsza cecha to oczywiście 5-megapikselowy sensor CCD. Ma on nie tylko więcej punktów światłoczułych niż niedawny A85, ale jest większy fizycznie. (1/1.8"). Przez to efektywna ogniskowa wynosi 38-114mm (3-krotne zbliżenie). Jasność obiektywu to F2.8 dla szerokiego kąta i F4.9 dla ujęć tele. A95 zapisuje zdjęcia i sekwencje filmowe na kartach CompactFlash Typ I (także 2GB i większe). Zasilany jest 4 "paluszkami", co po zakupieniu akumulatorów zdecydowanie wydłuży czas pracy. Aparat powinien być dostępny po wakacjach.

Informacja prasowa producenta

Canon prezentuje nowy flagowy model serii 'A'

Amstelveen, Holandia, 19 sierpnia 2004.
Canon, lider branży fotograficznej oraz technologii przetwarzania obrazu, przedstawia najnowszy kompaktowy aparat cyfrowy wysokiej jakości - PowerShot A95 - nowy sztandarowy produkt serii A. Jako następca cenionego aparatu PowerShot A80, A95 posiada zalety poprzedniego modelu, a ponadto oferuje sensor o liczbie pikseli powiększonej do 5.0 milionów, ruchomą strefę AF/AE, monitor LCD 1.8" o regulowanym kącie ustawienia oraz możliwość rejestracji filmów w formacie VGA. Model A95 zawiera tryb tematyczny z 8 scenkami predefiniowanymi oraz 21 trybów fotografowania ? więcej niż wszystkie inne aparaty cyfrowe Canona.

A95 posiada liczne cechy aparatów wyższych serii Canona S i G, kontrolę i swobodę tworzenia. Aparat został wyposażony w procesor DIGIC, technologię iSAPS oraz 9-punktowy AiAF, co gwarantuje wyjątkową jakość obrazu i łatwość użytkowania. Dodatkowe zalety modelu to 3-krotny zoom optyczny z przysłoną f/2.8. Bogaty zestaw akcesoriów, obejmujący konwertery szerokokątne i tele oraz wodoodporną obudowę, zachęca do fotograficznych poszukiwań. Aparat posiada też przycisk Print/Share, opcję drukowania PictBridge, wydruk zdjęć do legitymacji (ID Photo) i sekwencji filmowych.

"Nowy aparat z serii A Canona jest wart swojej ceny," powiedział Mogens Jensen, dyrektor Canon Consumer Imaging Europe. "Łączy w sobie łatwość użytkowania i przystępną cenę z wysoką jakością działania i obrazu. Posiada nawet niektóre cechy PowerShot Pro1, co czyni z niego znakomity produkt."

Więcej pikseli, więcej opcji
Sensor CCD z 5.0 milionami pikseli zapewnia doskonałą jakość obrazu, umożliwiającą uzyskanie wysokiej jakości wydruków do formatu A3. 21 trybów fotografowania, od całkowicie automatycznego do ręcznego, daje użytkownikowi pełną kontrolę i swobodę tworzenia, bądź też prostotę konieczną dla uzyskania dobrych zdjęć w trudnych sytuacjach. Oprócz możliwości wybrania trybu fotografowania - od ręcznego poprzez program, po opcję pierwszeństwa migawki lub przysłony - występujących w zaawansowanych aparatach cyfrowych, A95 posiada także tryb ustawień własnych umożliwiający zapisanie preferowanych przez użytkownika ustawień. Istnieje też możliwość wyboru jednej z ośmiu scen specjalnych dla zdjęć przyrodniczych, śniegu, plaży, sztucznych ogni, zdjęć podwodnych, dzieci i zwierząt, oraz zdjęć nocnych. Można też nakręcić trzyminutowy film dźwiękowy, z możliwością odtworzenia, a nawet edycji materiału w aparacie. Można teraz nakręcić film w formacie VGA.

Nowy, większy monitor LCD o przekątnej 1.8" z regulowanym kątem ustawienia umożliwia obrót o 360 stopni, dając użytkownikowi swobodę fotografowania z każdej niemal pozycji.

Wysoki poziom optyki i funkcjonowania
Wysokiej jakości obiektyw f/2.8 Canona wyposażony jest w precyzyjny 3-krotny zoom optyczny 38mm-114mm (ekwiwalent 35mm), dający użytkownikowi swobodę komponowania dowolnych ujęć. Wbudowany procesor DIGIC skupia wszystkie algorytmy przetwarzania obrazu na pojedynczym chipie gwarantując szybki zapis, minimalne opóźnienie migawki i optymalną ostrość obrazu, a co za tym idzie ? naturalną i wierną reprodukcję koloru. Wbudowany asystent fotografa iSAPS analizuje takie elementy kompozycji jak aktualna ogniskowa czy oświetlenie, dzięki czemu jest w stanie przewidzieć typ fotografowanej sytuacji. Efekt to szybszy pomiar ostrości większa dokładność automatycznego czasu naświetlania i precyzyjnie dobrany balans bieli.

9-cio punktowy inteligentny system automatycznego strojenia ostrości AiAF zapewnia szybkie i dokładne ustawienie ostrości nawet dla obiektów znajdujących się poza centrum kadru. Inteligentny czujnik pozycji aparatu udostępnia różny pomiar ostrości dla fotografowania w pionie i w poziomie, co w jeszcze większym stopniu zwiększa dokładność czasu naświetlania i automatycznego balansu bieli oraz oszczędza czas przy przeglądaniu zdjęć. Po raz pierwszy w aparacie serii A wprowadzono ruchomą strefę FlexiZone AF/AE. Rozwiązanie to, znane z aparatów serii Pro, pozwala na swobodne poruszanie się po polach pomiaru AF w obrębie całego kadru i wybranie obiektu dla którego dostosowany zostanie wartość ekspozycji.

Akcesoria
Szeroka gama akcesoriów do wyboru rozszerza możliwości aparatu i umożliwia użytkownikowi sprawdzenie swoich umiejętności fotograficznych. Dostępna jest specjalna obudowa wodoodporna do głębokości 40m, wraz z podwójnym filtrem przeciwmgielnym oraz nakładką rozpraszającą światło flesza. Dostępny jest też opcjonalnie konwerter szerokokątny (0.7x) oraz konwerter tele (1.75x) zwiększające możliwości kadrowania i rozszerzające efektywny zakres ogniskowych aparatu. Oferowane są także soczewki powiększające, które doskonale nadają się do robienia zdjęć makro.

Zaawansowane możliwości drukowania
Aparat wyposażony jest w przycisk Print/Share, który zapala się po podłączeniu za pośrednictwem portu USB do drukarki zgodnej z systemem PictBridge lub komputerem działającym w systemie Windows. Przyciśnięcie palącego się przycisku rozpoczyna wydruk obrazu widocznego na wyświetlaczu (zgodnie z domyślnymi ustawieniami PictBridge lub Direct Printer w drukarce) bądź też automatyczne przeniesienie obrazu do komputera. Podłączenie aparatu do kompaktowej drukarki fotograficznej Canona umożliwia uzyskanie wydruków sekwencji filmowych (kolejnych klatek filmu wydrukowanych obok siebie na pojedynczym arkuszu) oraz zdjęć do legitymacji (ID Photo).

Udostępnianie online
Właściciele aparatu otrzymają darmowy dostęp do strony CANON iMAGE GATEWAY oraz 100MB pamięci na dysku wraz z możliwością bezpiecznego przechowywania i udostępniania internetowych albumów fotograficznych. Użytkownicy mogą wgrać na stronę swoje ulubione zdjęcia, a teraz także filmy , a następnie dzielić się swoimi albumami internetowymi z przyjaciółmi i rodziną.

Bogate oprogramowanie
Załączone oprogramowanie obejmuje programy do przeglądania i drukowania ZoomBrowser EX (Windows) oraz ImageBrowser (Mac). Inne załączone programy to PhotoStitch oraz programy do obróbki zdjęć i filmów ArcSoft PhotoImpression and VideoImpression.

NazwaCanon PowerShot A95
TypAmatorski kompakt cyfrowy
Efektywna rozdzielczość5,0 Mp
Sensor
 • 1/1.8 cala CCD, 5.0 Megapikseli efektywnych
 • Przetwarzanie: DIGIC z technologią iSAPS
PamięćCompact Flash Typ I (także karty 2GB i większe)
Rozdzielczość(L) 2592 x 1944, (M1) 2048 x 1536, (M2) 1600 x 1200, (S) 640 x 480
Formaty zapisu obrazuJPEG (zgodność z Exif 2.2 [Exif Print]) / Design rule for Camera File system [DCF] / zgodność z Digital Print Order Format [DPOF] wersja 1.1, AVI [Motion JPEG + Wave (mono)]
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjiBardzo wysoka jakość (Superfine), Wysoka jakość (Fine), Podstawowa jakość (Normal)
Obiektyw
 • 7.8 - 23.4 mm (odpowiednik 38 - 114 mm dla filmu 35 mm), F2.8 - F4.9
 • 6 elementów w 5 grupach (2 soczewka asferyczna)
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowy4.1x
Przysłonab.d.
Migawka15 - 1/2000 sek. (długie czasy naświetlania od 1.3 sek. dostępne wyłącznie w trybie manualnym (M) oraz trybie automatyki ekspozycji z priorytetu migawki (Tv), naświetlanie z czasem 1.3 sek. lub dłuższym z towarzyszeniem redukcji szumów)
Tryby ekspozycji
 • Auto
 • Automatyka programowa (P)
 • preselekcja czasu (Tv)
 • preselekcja przysłony (Av)
 • tryb ręczny (M)
 • ustawienia własne (Custom
 • Portret
 • Krajobraz
 • Sceneria nocna
 • Szybka migawka
 • Wolna migawka
 • Asystent panoramy
 • Film
 • Sceny specjalne (Przyroda, Śnieg, Plaża, Fajerwerki, Zdjęcia podwodne, Zdjęcia w pomieszczeniu, Dzieci i zwierzęta)
Pomiar światła
 • Ewaluacyjny (wielosegmentowy)
 • centralnie-ważony uśredniony
 • punktowy (centralny)
Kompensacja ekspozycji+/-2 EV w skoku 1/3 EV
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingbrak
Metody pomiaru ostrości
 • TTL, 9-punktowy AiAF, 1-punktowy AF (centralny lub dowolny punkt FlexiZone AE/AF)
 • lampa wspomagająca pomiar AF
 • ustawienie ręczne ostrości
Tryby pracy autofocusaNormalny / Makro (od 5 cm)
Manual focusTak
Blokada ostrościTak
Podgląd głębin.d.
CzułośćAuto, 50, 100, 200, 400
Balans bieli
 • Auto
 • światło słoneczne
 • pochmurny dzień
 • światło żarowe
 • światło jarzeniowe
 • światło jarzeniowe H
 • ustawienie ręczne
EfektyNasycone kolory, Neutralne kolory, Lekkie rozmycie obrazu, Sepia, Czarno-białe
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjne
 • Tryb szybki ('High speed'): ok. 2.0 kl/sek. (prędkość zachowana dla pierwszych 14 ujęć)
 • Tryb normalny ('Normal'): ok. 1.5 kl/sek. (prędkość zachowana dla pierwszych 17 ujęć)
Rejestracja filmu
 • 10 kl/sek.: (L) 640 x 480 (do 30 sek.)
 • 15 kl/sek.: (M) 320 x 240, (S) 160 x 120 (do 3 min.)
Monitor LCDObracany, 1.8 cala P-Si TFT, ok. 118,000 punktów, 100%
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowa
 • Auto, błysk wymuszony, błysk wyłączony, długa synchronizacja
 • redukcja czerwonych oczu
 • 45cm - 4.4 m (szeroki kąt), 45cm - 2.5m (tele)
Kontrola błyskub.d.
Stopka akcesoriówb.d.
Matówkan.d.
Lustron.d.
WizjerOptyczny typu zoom z obrazem rzeczywistym
Punkt ocznyb.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowado 60 sek. na jedno zdjęcie
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacz2 sek. lub 10 sek
ZłączaUSB (Mini-B, obsługiwany protokół PTP), wyjście A/V (PAL/NTSC)
Pilotb.d.
Zasilanie4x AA alkaliczne lub akumulatory NiMH (komplet baterii alkalicznych w zestawie) lub zasilanie sieciowe zestaw zasilający ACK600 (opcjonalny)
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneTemperatura: 0 - 40 °C, wilgotność: od 10 do 90%
Gwint statywub.d.
Obudowab.d.
Wymiary101.1 x 64.6 x 34.7mm
WagaOkoło 235g
AkcesoriaOpcjonalne: Miękki pokrowiec SC-PS600, DCC-40, Obudowa WP-DC50 (do 40m), Obciążnik ww-DC1, Telekonwerter 2.4x TC-DC52A, Konwerter szerokokątny 0.7x WC-DC52A, Soczewka do zbliżeń 250D (52mm), Adapter konwersyjny LA-DC52D, Zestaw ładowania CBK4-200, Zestaw zasilania sieciowego ACK-600
OprogramowanieZoomBrowser EX (PhotoRecord) / ImageBrowser, PhotoStichTWAIN (Windows 98 / 2000), WIA (Windows Me), ArcSoft PhotoImpression, ArcSoft VideoImpression
Artykuł na Fotopolis2205

Czytaj także...

Canon EOS 20D - najważniejsza premiera czytaj...

Canon EOS 300X - warto jeszcze inwestować w film czytaj...

Canon EF-S 17-85mm f/4-5,6 IS USM - nowy standard czytaj...

Canon EF-S 10-22mm f/3,5-4,5 USM - rekordzista czytaj...

Canon Speedlite 580EX - cyfra pełną gębą czytaj...

Canon PowerShot G6 - jednak 7 Megapikseli czytaj...

Canon PowerShot S70 - 7Mp w czarnej skórze czytaj...

Canon PowerShot A400 w czterech kolorach czytaj...

Canon Prima Super 180 Date ze zbliżeniem 4,7x czytaj...

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy Sony zamierza zaatakować średni format? Nowy aparat już 26 stycznia
Czy Sony zamierza zaatakować średni format? Nowy aparat już 26 stycznia
Sony zapowiada premierę nowego aparatu. Czy zobaczymy topowy model Sony A9 III lub A9R?
8
0
Canon PowerShot Pick - nadchodzi „inteligentna” kamerka osobista. Czy odmieni media społecznościowe?
Canon PowerShot Pick - nadchodzi „inteligentna” kamerka osobista. Czy odmieni media społecznościowe?
W ostatnich dniach plotkowało się o nowej kamerze Canona, mającej wykorzystywać rozwiązania AI, która miałaby bazować na koncepcie pokazanym w 2018 roku. Dziś wiemy...
4
1
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
1