Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Canon EOS 300X - warto jeszcze inwestować w film

0

Autor: Michał Sułkiewicz

20 Sierpień 2004
Artykuł na: 9-16 minut
Mimo coraz większej popularności aparatów cyfrowych, Canon nadal rozwija amatorską lustrzankę EOS 300. Zaprezentowane dzisiaj, jej najnowsze wcielenie EOS 300X, to nowoczesna aparat wyposażony w najświeższe nowinki z laboratoriów japońskiego koncernu. Wraz z aparatem zaprezentowany został obiektyw EF 28-80 f/4-5.6 III.

Seria amatorskich lustrzanek EOS "300", a wcześniej "500", to bestsellery Canona. Jednak, z pewnością dla wielu zaskoczeniem było zaprezentowanie nowej, już trzeciej wersji modelu 300. Canon EOS 300X to dowód, że Canon nie porzucił jeszcze rynku aparatów na film. Co więcej, EOS 300X nie jest po prostu odświeżoną wersją modelu 300V zaprezentowanego prawie równo dwa lata temu.

Canon EOS 300X

W nowym modelu zastosowano wiele nowinek, które czynią z niego o wiele lepszą propozycję niż poprzednik. Przede wszystkim 300X, to o wiele aparat szybszy. Najszybszy układ automatycznego pomiaru ostrości w klasie, zdjęcia seryjne do 2,5 kl/s., migawka do 1/4000 s. czy synchronizacja z lampą 1/125 s., to parametry, którymi do niedawna nie powstydziłaby się półprofesjonalna lustrzanka.

tylna ścianka prawie jak w cyfrówce

Największą nowością jednak jest zastosowanie nowego systemu pomiaru światła błyskowego E-TTL II. System ten, zaprezentowany po raz pierwszy we flagowym modelu EOS 1D Mark II, umożliwia pomiar siły błysku również w oparciu o odległość od fotografowanego obiektu. Dane te pobierane są z obiektywu aparatu i wraz z danymi z przedbłysku odpowiadają za jakość naświetlenia za pomocą lampy błyskowej. Dzięki temu aparat nie prześwietla nawet blisko znajdujących się obiektów. E-TTL II współpracuje zarówno z lampami zewnętrznymi serii EX, jak i z wbudowanym fleszem.

wbudowana lampa pracuje w systemie E-TTL II

Wraz z nowym aparatem zaprezentowano obiektyw EF 28 - 90 mm f/4-5,6 III. Jest to lekki zoom, który dzięki zastosowaniu soczewki asferycznej, ma zapewniać obraz o zmniejszonych zniekształceniach. Nowa konstrukcja przystosowana została także do współpracy z systemem E-TTL II. Mimo, że obiektyw dedykowany jest do lustrzanki 300X i będzie z nią sprzedawany w zestawie, to będzie także dostępny oddzielnie.

nowy obiektyw będzie dostępny w zestawie i oddzielnie

Poniżej prezentujemy informację prasową producenta:

Canon ulepsza najlepiej sprzedającą się analogową lustrzankę Europy
Amstelveen, Holandia, 20 sierpnia 2004.
- Canon, lider na rynku fotograficznym i technologii obrazowania, ogłasza dzisiejszą premierę swojej najnowszej analogowej lustrzanki małoobrazkowej, modelu EOS 300X. Zastępujący popularny model EOS 300V, EOS 300X zapewnia najszybszy autofocus w swojej klasie, realizowany przez szeroki 7-punktowy czujnik, a zdjęcia seryjne z prędkością 2,5 kl./sek. w trybie ciągłego autofocusu AI SERVO AF dają mu czołowe miejsce pod względem szybkości działania przewidującego autofocusu w swojej klasie. W trybie zdjęć pojedynczych aparat może robić do 3 klatek na sekundę, a za pomiar światła błyskowego jest odpowiedzialny nowy system E-TTL II wykorzystujący informacje o odległości. Aparat będzie sprzedawany jako sam korpus lub w zestawie z nowym obiektywem Canon EF 28 - 90 mm f/4-5,6 III kompatybilnym z pomiarem błysku E-TTL II.

Dostępne czasy migawki poszerzono do zakresu 30 sek. - 1/4000 sek., z synchronizacją z lampą błyskową przy 1/125 sek. Punkty AF mogą być wybierane przez użytkownika za pomocą nowego intuicyjnego i ergonomicznego kontrolera krzyżowego, który umieszczono w takim miejscu, żeby można go było używać jedną ręką. Jeszcze mniejszy korpus niż u poprzednika ma poprawiony, bardziej ergonomiczny kształt i został wykończony w dającym poczucie luksusu ciemnym kolorze metallic, z uchwytem gumowanym materiałem przypominającym skórę. Duży podświetlany wyświetlacz LCD o wymiarach 30 x 30 mm pokazuje najważniejsze ustawienia aparatu, a wytrzymały korpus ma trwały metalowy bagnet mocowania obiektywów. Wyjątkowo cicha migawka i motor przesuwu filmu sprawiają, że aparat doskonale nadaje się do fotografowania w sytuacjach, w których niezbędna jest dyskrecja.

"EOS 300X jest następcą modelu EOS 300V - najlepiej sprzedającej się lustrzanki analogowej Europy przez 15 kolejnych miesięcy. Dzisiejsza premiera potwierdza, że Canon nie zapomina o fotografujących aparatami na film" powiedział Mogens Jensen, szef Canon Consumer Imaging Europe. "Film wciąż jest wybierany przez wielu fotografów, którzy z kolei zasługują na produkty tworzone z wykorzystaniem najnowszych i najlepszych technologii".

Nowy pomiar błysku E-TTL II

EOS 300X został wyposażony w nowy system kontroli błysku E-TTL II, który zapewnia stabilne ekspozycje zarówno z wbudowaną lampą błyskową, jak i zewnętrznymi fleszami z linii EX Speedlite. E-TTL II daje lepsze rezultaty, ponieważ łączy informację na temat odległości od fotografowanego obiektu z pomiarem przedbłysku. Obszary z anormalnie wysokim poziomem światła pochodzącego z odblasków są ignorowane przy obliczaniu siły błysku, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo błędów spowodowanych przez odbicia światła od obiektu. Nowy system pozwala też na zablokowanie ostrości i przekomponowanie zdjęcia, bez obawy o niedoświetlenie lub prześwietlenie spowodowane przez fakt, że fotografowany obiekt nie pokrywał się z punktem AF. Nowy algorytm ekspozycji pozwala na prawidłowe naświetlanie zdjęć białych obiektów, dzięki czemu np. suknia ślubna lub komplet porcelany będą wyglądały naturalnie.

Szerokie pole AF

7-punktowy, szeroki czujnik autofocusu (pięć punktów w poziomie w jednej linii oraz po jednym nad i pod centralnym punktem) zapewnia szybkie ustawienie ostrości, nawet przy obiektach nie znajdujących się w centrum kadru. Użytkownik może sam wybierać punkty AF, co ułatwia jeszcze fakt, że są one widoczne bezpośrednio na matówce. Szerokie rozłożenie punktów AF dają modelowi EOS 300X najszersze pole AF w swojej klasie. Przycisk trybów autofocusu przełącza między trybem pojedynczym (One-Shot AF do fotografowania obiektów statycznych), ciągłym przewidującym (AI SERVO AF do fotografowania zbliżających się lub oddalających obiektów) i trybem "inteligentnym" (AI Focus AF), który automatycznie wybiera tryb pojedynczy lub ciągły w zależności od ruchu fotografowanego obiektu. Osoby noszące okulary mogą skorzystać z korekcji dioptrycznej w zakresie od ?2,5 do +0,5.

Precyzyjny pomiar światła

35-strefowy system pomiaru światła korzysta ze znacznie większej liczby stref niż produkty konkurencji, dzięki czemu mierzy światło z całego kadru i zapewnia właściwie naświetlone zdjęcia z najwyższą regularnością. Specjalny algorytm identyfikuje a następnie odrzuca wyniki pomiaru z najjaśniejszych stref. Tym samym zmniejsza ryzyko niewłaściwych ekspozycji i daje odpowiednie rezultaty nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Aparat oferuje użytkownikowi następujące tryby ekspozycji: Program (P), Preselekcja czasu (Tv), Preselekcja przysłony (Av), Tryb manualny (M) i Automatyka głębi ostrości (A-Dep). W trybie automatyki głębi ostrości ustalane są najbliższy i najdalszy punkt ostrości, a następnie wybierane są ustawienia dające optymalną głębię ostrości. Wśród sześciu programów tematycznych PIC znajdziemy między innymi: Portret, Krajobraz, Zbliżenie, Sport i Nocny portret. Aparat oferuje zakres czasów migawki od 1/4000 sek. do 30 sek. i czas B. Użytkownik może zapisać 6 kombinacji zapamiętujących ulubione ustawienia 12 zmiennych, w tym synchronizacji flesza na pierwszą lub drugą kurtynę migawki, 2- lub 10-sekundowe opóźnienie samowyzwalacza i automatyczny lub stały czas 1/125 sek. synchronizacji z lampą w trybie preselekcji przysłony. Ta ostatnia funkcja pozwala na synchronizację z fleszem przy 1/125 sek. ze stałą pozycją przysłony, którą wybrał użytkownik.

Całkowita pewność

Specjalna blokada uniemożliwia wyzwolenie migawki, kiedy w aparacie nie ma filmu albo nie został założony żaden obiektyw. Ostrzeżenie o czasie zbyt długim do fotografowania z ręki pomaga zapobiec poruszonym zdjęciom.

Potężny flesz

Potężny wbudowany i chowany w korpusie flesz ma liczbę przewodnią 13 i kryje błyskiem pole widzenia obiektywów szerokokątnych do ogniskowej 28 mm włącznie. Podczas fotografowania z fleszem, lampa jest wysunięta wysoko ponad obiektyw, co pomaga wyeliminować cień rzucany przez obiektyw i zredukować efekt "czerwonych oczu". Tak jak wszystkie pozostałe aparaty z linii EOS, model EOS 300X jest kompatybilny ze wszystkimi lampami błyskowymi z linii EX Speedlite znajdującymi się w ofercie Canona.

Nowy obiektyw

EF 28 - 90 mm f/4-5,6 III to lekki kompaktowy zoom standardowy zaprojektowany na najlepszego kompana lustrzanki EOS 300X. Dzięki doskonałej synchronizacji z algorytmami autofocusu aparatu, taka kombinacja zapewnia niesamowicie szybkie działanie automatycznego systemu ustawiania ostrości. Nowy obiektyw przekazuje aparatowi informacje o odległości od fotografowanego obiektu, które wykorzystuje system pomiaru błysku E-TTL II. W konstrukcji optycznej wykorzystano tylko bezołowiowe szkło, w tym jedną soczewkę asferyczną, która zapewnia wysoką rozdzielczość nawet w rogach kadru w całym zakresie zoomu. Sprzedawane w zestawie z lustrzanką EOS 300X obiektywy będą miały atrakcyjne srebrne wykończenie pasujące do aparatu. Czarna wersja będzie sprzedawana osobno.

Akcesoria i dodatkowe obiektywy

Tak jak wszystkie pozostałe aparaty z linii EOS, model EOS 300X jest kompatybilny z każdym z ponad 60 obiektywów z linii Canon EF . Wśród akcesoriów opcjonalnych znajdziemy: pojemnik na baterie BP-220, miękki futerał EH-15L oraz piloty - RC-1 i RC-5, a także wiele innych akcesoriów bogatego systemu EOS.

Czytaj także...

Canon EOS 20D - najważniejsza premiera czytaj...

Canon EF-S 17-85mm f/4-5,6 IS USM - nowy standard czytaj...

Canon EF-S 10-22mm f/3,5-4,5 USM - rekordzista czytaj...

Canon Speedlite 580EX - cyfra pełną gębą czytaj...

Canon PowerShot G6 - jednak 7 Megapikseli czytaj...

Canon PowerShot S70 - 7Mp w czarnej skórze czytaj...

Canon PowerShot A95 - teraz 5Mp czytaj...

Canon PowerShot A400 w czterech kolorach czytaj...

Canon Prima Super 180 Date ze zbliżeniem 4,7x czytaj...

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy Sony zamierza zaatakować średni format? Nowy aparat już 26 stycznia
Czy Sony zamierza zaatakować średni format? Nowy aparat już 26 stycznia
Sony zapowiada premierę nowego aparatu. Czy zobaczymy topowy model Sony A9 III lub A9R?
9
0
Canon PowerShot Pick - nadchodzi „inteligentna” kamerka osobista. Czy odmieni media społecznościowe?
Canon PowerShot Pick - nadchodzi „inteligentna” kamerka osobista. Czy odmieni media społecznościowe?
W ostatnich dniach plotkowało się o nowej kamerze Canona, mającej wykorzystywać rozwiązania AI, która miałaby bazować na koncepcie pokazanym w 2018 roku. Dziś wiemy...
4
1
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
1