Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Canon Speedlite 580EX - cyfra pełną gębą

0

Autor: Łukasz Kacperczyk

20 Sierpień 2004
Artykuł na: 9-16 minut
Canon prezentuje najnowszą lampę z linii Speedlite EX. Model Speedlite 580EX to od dziś najsilniejszy flesz firmy, a do tego w pełni kompatybilny z lustrzankami cyfrowymi: lampa dostosowuje pole błysku do wielkości matrycy aparatu, do którego ją podłączono, urządzenie przesyła też do aparatu dane o temperaturze barwowej błysku.

Canon prezentuje najnowszą lampę z linii Speedlite EX. Model Speedlite 580EX to od dziś najsilniejszy flesz firmy, a do tego w pełni kompatybilny z lustrzankami cyfrowymi: lampa dostosowuje pole błysku do wielkości matrycy aparatu, do którego ją podłączono, urządzenie przesyła też do aparatu dane o temperaturze barwowej błysku.

Canon Speedlite 580EX

Najnowsza lampa Canona realizuje pomiar światła błyskowego E-TTL II, który wykorzystuje informacje o odległości od fotografowanego obiektu przekazywane przez obiektyw do aparatu i z aparatu do flesza. Gdybyśmy jednak uznali, że nawet tak zaawansowany system może dać się oszukać, możemy skorzystać z opcji kompensacji ekspozycji w zakresie +/- 3 EV ze skokiem co 1/3 EV. Ze starszymi aparatami najnowsza lampa będzie pracować w systemach E-TTL i TTL. Pozostaje jeszcze oczywiście manualna regulacja siły błysku (22 poziomy).

Speedlite 580EX oferuje również wspomaganie pomiaru odległości - odpowiedzialne są za to trzy diody dające mocny błysk, który powinien sprawdzić się trudnych warunkach oświetleniowych. Wspomaganie AF jest kompatybilne ze wszystkimi lustrzankami Canona z linii EOS, w tym z najnowszą cyfrową propozycją, czyli modelem 20D.

Dwie najważniejsze cechy Canona Speedlite 580EX są związane z fotografią cyfrową. Najnowszy flesz potentata dostosowuje bowiem pole błysku do wielkości rejestrowanego obrazu - czy będzie to wynik działania matrycy pełnoklatkowej, APS-C, APS-H czy zdjęcie naświetlane na małym obrazku. Druga nowość to przekazywanie do aparatu temperatury barwowej błysku. Najmniejsze jej wahania mogą bowiem niekorzystnie wpłynąć na balans bieli, więc w tym wypadku aparat otrzymuje z lampy dane o każdym błysku z osobna i dla każdego zdjęcia oblicza osobne ustawienie balansu bieli.

Producent podkreśla, że Speedlite 580EX jest częścią bogatego systemu i współpracuje z wieloma akcesoriami i innymi lampami błyskowymi Speedlite, którymi może sterować i które mogą sterować najnowszym fleszem jako lampą pomocniczą.

Wraz z lampą premierę mają też dwa przydatne akcesoria. Pierwsze to niewielki pojemnik na baterie Compact Battery Pack CP-E3, którego użycie znacznie wydłuża pracę z fleszem bez konieczności wymiany baterii. Zwłaszcza, że jest on kompatybilny z magazynkami na baterie/akumulatory, które pozwalają na płynną wymianę źródła zasilania. Drugim akcesorium jest uchwyt boczny Speedlite Bracket SB-E1 pozwalający na uniknięcie wad fotografowania w pionie z lampą zamontowaną w sankach aparatu.

Więcej informacji w zamieszczonej poniżej informacji prasowej producenta i specyfikacjach.

Nowa profesjonalna lampa Speedlite gotowa na cyfrę

Amstelveen, Holandia, 20 sierpnia 2004.
Canon, lider na rynku fotograficznym i technologii obrazowania, ogłasza premierę nowego okrętu flagowego linii lamp błyskowych EX Speedlite:
modelu Canon Speedlite 580EX. Będąca od dziś najsilniejszą lampą błyskową Canona, Speedlite 580EX ma liczbę przewodnią 58 (m/ISO 100 przy 105 mm) i regulowany kąt krycia kompatybilny z obiektywami szerokokątnymi do 14 mm. Speedlite 580EX zastępuje popularny model Canon Speedlite 550EX i pod wieloma względami jest lepsza od poprzedniczki a także posiada nowe funkcje, które polepszają współpracę z cyfrowymi lustrzankami z linii EOS. Są to miedzy innymi: przekazywanie danych o temperaturze barwowej w celu zoptymalizowania kompensacji balansu bieli i automatyczne dostosowanie pozycji zoomu flesza tak, żeby dawał jak najlepsze rezultaty z matrycą aparatu, do którego podłączono lampę.

Zmiany w elektronice sprawiły, że czas odświeżania poprawił się o około 25% w stosunku do Speedlite 550EX. Ultra jasny, realizowany przez trzy diody LED błysk wspomagający system ostrości został tak zaprojektowany, żeby był kompatybilny ze wszystkimi punktami ostrości wszystkich lustrzanek EOS, w tym z 9-punktowym systemem autofocusu nowej lustrzanki EOS 20D. Nowa lampa zapewnia zwiększoną stabilność ekspozycji z tolerancją zaledwie +/- 0,3 EV.

Nowe funkcje, pełna kontrola

Intuicyjny i ergonomiczny interfejs poszerzono o nową tarczę umożliwiającą błyskawiczny i bezpośredni dostęp do takich funkcji, jak np. kompensacja siły błysku. Przycisk zwalniający blokadę położenia głowicy pozwala na szybką korektę jej ustawienia. 14 funkcji użytkownika daje możliwość zaprogramowania i szybkiego dostępu do najczęściej wykorzystywanych ustawień. Mimo dużej mocy i krótkich czasów odświeżania, flesz jest mały i lekki. Zakres ruchu głowicy 180? w kierunkach lewo-prawo pozwala na fotografowanie w pionie z aparatem przekręconym zarówno w prawo, jak i w lewo. Chowany odbłyśnik przydatny w fotografii portretowej jest wbudowany w lampę.

Flesz systemowy

Speedlite 580EX to kluczowy składnik całego systemu lamp błyskowych przeznaczonych do cyfrowych i analogowych lustrzanek, który jest kompatybilny z wykorzystującym informacje o odległości systemem E-TTL II wykorzystywanym przez najnowsze aparaty z linii EOS. Może służyć jako bezprzewodowy kontroler i lampa główna sterująca kompatybilnymi fleszami (do czterech kanałów i trzech grup lamp pomocniczych) lub jako lampa kontrolowana przez inne flesze z linii Speedlite czy transmitery, jak np. ST-E2.

Kompensacja balansu bieli

Nawet niewielkie wahania napięcia lampy i jasności błysku mogą negatywnie wpływać na balans bieli na kolejnych klatkach w trybie zdjęć seryjnych. Speedlite 580EX pozwala tego uniknąć, dzięki przekazywaniu informacji o temperaturze barwowej błysku do aparatu. Następnie aparat wykorzystuje te informacje, żeby zoptymalizować balans bieli dla każdego zdjęcia z osobna. Funkcja ta działa, kiedy aparat jest ustawiony w trybie automatycznego doboru balansu bieli lub w trybie lampy błyskowej.

Dostosowanie pola błysku do wielkości matrycy

Po podłączeniu lampy Speedlite 580EX do najnowszych cyfrowych lustrzanek EOS, np. EOS-1D Mark II czy EOS 20D, otrzymuje ona od aparatu informację o wielkości matrycy (pełnoklatkowa, APS-C lub APS-H). Zoom lampy automatycznie dostosowuje do niej swoją pozycję, dzięki czemu pole krycia błysku zostaje zoptymalizowane, a siła błysku odpowiednio zmniejszona. Speedlite 580EX zapewnia regularną, równą dystrybucję światła w całym zakresie zoomu.

Mnóstwo zalet i pełna kontrola

Wśród najważniejszych funkcji należy wymienić: synchronizację na pierwszą i drugą kurtynę migawki, bracketing błysku flesza (FEB, z ang. flash exposure bracketing), kompensacja ekspozycji +/- 3 EV co 1/3 EV) i manualna kontrola siły błysku (22 poziomy).

Nowy battery pack

Zaprojektowany z myślą o zawodowcach CP?E3 - nowy zewnętrzny pojemnik na baterie o niewielkich wymiarach (Compact Battery Pack), znacznie skraca czas odświeżania i zwiększa do około 432 liczbę błysków przed koniecznością wymiany baterii. Urządzenie jest kompatybilne z opcjonalnymi magazynkami na baterie, które przed sesją można załadować ośmioma akumulatorami typu AA, co pozwala na szybką i płynną wymianę baterii w czasie fotografowania - rzecz niezbędna podczas ważnych sesji lub do podtrzymania tempa pracy w studio. Battery pack CP?E3 jest również kompatybilny z jednostkami Speedlite 550EX, MR-14EX i MT-24EX.

Nowy uchwyt do lampy

Nowy opcjonalny uchwyt Speedlite Bracket SB-E1 pozwala zamontować lampę z boku aparatu. Zaprojektowany z myślą o reporterach i fotografach ślubnych zapobiega powstawaniu mocnego, nienaturalnego cienia, który pojawia się po jednej stronie fotografowanego modela podczas fotografowania w pionie z lampą zamontowaną w stopce aparatu. Baterie zasilające flesz mogą być wymienione bez potrzeby zdejmowania go z uchwytu.

Dane techniczne lampy błyskowej Canon Speedlite 580EX:

NazwaCanon Speedlite 580EX
Pomiar błyskuE-TTL II (E-TTL, TTL)
Liczba przewodnia58 (105 mm, ISO 100/m)
Konstrukcjab.d.
Zakres błyskub.d.
Czas odświeżaniab.d.
Ilość błyskówb.d.
Zasilanie
 • Wewnętrzne: 4 baterie alkaliczne AA (6V) lub Ni-MH (4,8V)
 • Zewnętrzne: Compact Battery Pack CP-E3 na 8 baterii alkalicznych AA (12V), Ni-MH (9.6V) lub litowych(12V)
 • Jednostka zasilająca na wysokie napięcie E315
Wymiary76 mm x 134 mm x 114 mm
Waga100 g bez baterii
Akcesoria
 • miękki futerał (w zestawie)
 • kompaktowy battery pack CP-E3
 • uchwyt SB-E1
 • transmiter ST-E2
 • przewodowe akcesoria pozwalające na sterowanie wieloma lampami Speedlite (opcjonalnie)
Uwagi
 • 14 funkcji programowalnych przez użytkownika
 • zoom dostosowujący pozycję głowicy do wielkości obrazu
 • blokada siły błysky
 • bracketing błysku
 • synchro na pierwszą lub drugą kurtynę migawki
 • wspomaganie AF
 • przekazywanie temperatury barwowej błysku
Artykuł na Fotopolis2209

Czytaj także...

Canon EOS 20D - najważniejsza premiera czytaj...

Canon EOS 300X - warto jeszcze inwestować w film czytaj...

Canon EF-S 17-85mm f/4-5,6 IS USM - nowy standard czytaj...

Canon EF-S 10-22mm f/3,5-4,5 USM - rekordzista czytaj...

Canon PowerShot G6 - jednak 7 Megapikseli czytaj...

Canon PowerShot S70 - 7Mp w czarnej skórze czytaj...

Canon PowerShot A95 - teraz 5Mp czytaj...

Canon PowerShot A400 w czterech kolorach czytaj...

Canon Prima Super 180 Date ze zbliżeniem 4,7x czytaj...

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Philips idzie na wojnę z budżetowymi monitorami graficznymi - 10-bitowy ekran 4K, 28 cali, 120% sRGB za 1500 zł
Philips idzie na wojnę z budżetowymi monitorami graficznymi - 10-bitowy ekran 4K, 28 cali, 120%...
Nowy monitor Philips 288E2UAE ma szansę zawojować segment hobbystycznej obróbki fotografii i grafiki. Ma wszystko czego do szczęścia może potrzebować osoba zabierająca...
28
5
Angelbird Match Pack - karty pamięci przygotowane specjalnie do konkretnych aparatów
Angelbird Match Pack - karty pamięci przygotowane specjalnie do konkretnych aparatów
Na polski rynek trafiają zestawy Angelbird Match Pack składające się z dwóch kart SD lub Cfexpress specjalnie przygotowanych do konkretnych modeli kamer i...
1
0
Newell - zamienniki akumulatorów do najnowszych aparatów Canon, Panasonic i kamer GoPro
Newell - zamienniki akumulatorów do najnowszych aparatów Canon, Panasonic i kamer GoPro
Newell rozszerza ofertę o atrakcyjne cenowo zamienniki baterii do aparatów Canon EOS R5 i R6, Lumix S5 oraz kamery GoPro HERO9.
0
0
Powiązane artykuły