Canon PowerShot A85 - powtórka z PMA

0
Tomasz Gutkowski
20 Lipiec 2004
Artykuł na: 9-16 minut
Canon zaprezentował dziś kolejny model popularnej serii PowerShot. A85 oferuje 4-megapiskelową rozdzielczość, 3-krotne zbliżenie optyczne i ciekawy zestaw funkcji automatycznych i manualnych. Ma on wszystkie te cechy, które Canon wprowadził przy lutowym odświeżaniu całej linii PowerShot.
Canon zaprezentował dziś kolejny model popularnej serii PowerShot. A85 oferuje 4-megapiskelową rozdzielczość, 3-krotne zbliżenie optyczne i ciekawy zestaw funkcji automatycznych i manualnych. Ma on wszystkie te cechy, które Canon wprowadził przy lutowym odświeżaniu całej linii PowerShot.Choć informacja prasowa mówi o tym, że A85 zastępuje "jeden z najbardziej popularnych aparatów w 70-letnie historii firmy Canon, A70" i do niego porównuje "nowe właściwości", to jasne jest, że takie cechy jak 6 specjalnych programów tematycznych czy przycisk szybkiego wysyłania drukowania 'Print/Share' znamy z modeli PowerShot pokazanych na lutowych targach PMA. Mówiąc wprost A85 jest dokładnie takim aparatem jak A75. Różnice to wyższa rozdzielczość (4 Mpks zamiast 3.2 Mpks) i wolniejszy tryb zdjęć seryjnych (1.5 kl/sek. zamiast 2.5 kl/sek.).

PowerShot A85 to aparat przeznaczony dla amatorów i ambitnych amatorów. Dostęp do funkcji manualnych powinien zachęcić do fotograficznych eksperymentów, a dla mniej zaawansowanych przewidziano liczne tryby programowe (portret, krajobraz itd.) oraz scenki specjalne (zdjęcia podwodne, plaża, fajerwerki itd.). Za poprawność naświetlenia odpowiada technologia doboru optymalnych parametrów iSAPS, a przetwarzanie danych (jedno z najszybszych na rynku) realizuje niezmiennie procesor DiGIC.

Zestaw pozostałych funkcji znamy na pamięć: 3 tryby pomiaru światła, czułość w zakresie ISO 50 - 400, zapis sekwencji video w formacie VGA do 30 sek., zdjęcia makro od 5cm, 9-punktowy pomiar ostrości AiAF. Co ciekawe sporych rozmiarów, 1.8-calowy monitor LCD jest stały (to znaczy nie odchylany i obracany). Niemniej można się spodziewać, że A85 będzie się cieszył dużą popularnością wśród użytkowników.


Informacja prasowa producenta

Amstelveen, Holandia, 20 lipca, 2004. Canon, lider w fotografii i technologii obrazowania, powiększył dziś rodzinę popularnych aparatów PowerShot o nowy model, 4-megapikselowy PowerShot A85. Jest on następcą PowerShot A70, jednego z najbardziej popularnych aparatów w 70-letniej historii firmy Canon.

"A70 zawdzięcza swoje powodzenie perfekcyjnemu zrównoważeniu niskich kosztów charakterystycznych dla aparatu amatorskiego z zaawansowanymi funkcjami fotograficznymi." powiedział Mogens Jensen, szef Canon Consumer Imaging Europe podczas prezentacji aparatu. "Nowe właściwości A85 nawiązują do sukcesu poprzednika. Dzięki nim aparat będzie jeszcze prostszy w użyciu, a jednocześnie da bardziej doświadczonym użytkownikom większe możliwości."

Poza udoskonaloną ergonomią i odświeżonym wyglądem, aparat posiada duży ekran LCD o przekątnej 1.8", 13 trybów fotografowania (w tym specjalny tryb tematyczny z 6 predefiniowanymi scenkami do wyboru), możliwość rejestracji sekwencji wideo w formacie VGA z dźwiękiem, 9-punktowy inteligentny system automatycznego strojenia ostrości AiAF, a także przycisk 'Print/Share' oraz rozszerzone funkcje drukowania. Szeroki wybór akcesoriów obejmuje konwertery szerokokątne i tele, soczewki powiększające oraz obudowę wodoodporną.


Zaawansowana prostota
13 trybów fotografowania rozbudowano o 6 zdefiniowanych 'scenek specjalnych', które pomogą uzyskać doskonałe efekty w nietypowych warunkach zdjęciowych. Tryb ten obejmuje ustawienia do fotografowania na plaży, pod wodą, na śniegu, we wnętrzach, podczas pokazu fajerwerków oraz do zdjęć przyrodniczych.

Udoskonalona wersja systemu pomiaru ostrości to 9-punktowy AiAF, dzięki któremu nawet obiekty znajdujące się poza centrum kadru będą zawsze ostre. 3-krotny zoom optyczny zwiększy swój zakres do 11x gdy połączymy jego możliwości ze zbliżeniem cyfrowym. Na słowa uznania zasługuje także wielkość przysłony - f/2.8-4.8.

Wbudowany procesor DIGIC skupia wszystkie algorytmy przetwarzania obrazu w pojedynczym chipie gwarantując szybką obróbkę i zapis danych, minimalne opóźnienie migawki, optymalną ostrość oraz niezmiennie wierną i naturalną reprodukcję kolorów. Wbudowany asystent fotografa iSAPS analizuje takie elementy kompozycji jak aktualna ogniskowa czy poziom oświetlenia, dzięki czemu jest w stanie przewidzieć typ fotografowanej sytuacji. Efekt to szybszy pomiar ostrości, bardziej dokłada ekspozycja oraz precyzyjnie dobrany balans bieli.


Filmy w formacie VGA
Tryb filmowy z zapisem 3-minutowych sekwencji z dźwiękiem, odtwarzaniem całych nagrań i edycją na poziomie aparatu, rozszerzono o możliwość rejestracji nawet 30-sekundowych ujęć w formacie VGA. Obszerny ekran LCD 1.8" ułatwi i uprzyjemni podgląd lub odtwarzanie zapisanego materiału.

Uproszczone drukowanie i transfer zdjęć
A85 posiada przycisk szybkiego dostępu do drukowania i wysyłania zdjęć 'Print/Share'. Po podłączeniu aparatu kablem USB do komputera z systemem Windows lub do dowolnej drukarki fotograficznej zgodnej z PictBridge lub Direct Print, przycisk 'Print/Share' zaświeci się na niebiesko, sygnalizując udane połączenie. Naciśnięcie podświetlonego guzika zainicjuje drukowanie aktualnie wyświetlanego zdjęcia (w oparciu o ustawienia domyślne podłączonej drukarki) bądź automatyczny transfer obrazów do komputera. W zależności od ustawień wprowadzonych przez użytkownika do aparatu, wysłane zostaną wszystkie zdjęcia, te zdjęcia, które nie były jeszcze wysyłane lub wszystkie zdjęcia odznaczone jako przeznaczone do wysłania.

Rozszerzone funkcje druku bezpośredniego
Po podłączeniu aparatu do drukarki fotograficznej Canon CP dostępne są takie funkcje jak wydruk zdjęć legitymacyjnych (ID Photo) oraz sekwencji filmowych (Movie Print). Tryb 'Movie Print' sprawdza się idealnie gdy trzeba "zamrozić akcję". Podzieli on wybrany klip na równe części, po czym wydrukuje stykówkę z maksymalnie 63 stopklatkami rozmieszczonymi równomiernie na arkuszu papieru pocztówkowego (100 x 148 mm). Dzięki funkcji 'ID Photo Print' wizyty w studio fotograficznym nie będą już potrzebne - użytkownik może sam wydrukować na jednym arkuszu zestaw kilku trwałych zdjęć w formacie paszportowym, wybierając wcześniej ich wysokość i szerokość.

Prywatna galeria fotograficzna online
Właściciele aparatu otrzymują także darmowy dostęp do strony CANON iMAGE GATEWAY, gdzie czeka na nich 100MB wolnej przestrzeni dyskowej, którą można wykorzystać do bezpiecznego przechowywania i prezentacji swoich albumów online. Użytkownicy strony mogą tu wgrać swoje ulubione zdjęcia, a teraz także filmy , by dzielić się nimi z rodziną i przyjaciółmi.

Akcesoria
Szeroka gama opcjonalnych akcesoriów zwiększa wszechstronność aparatu, tak pod względem warunków, w jakich może być użyty, jak i rodzaju zdjęć, które może zrobić. Konwertery szerokokątne i tele znacząco zwiększają możliwości kadrowania i rozszerzają efektywny zakres ogniskowych aparatu od około 25mm do 250mm , podczas gdy opcjonalne soczewki powiększające zdadzą egzamin przy ujęciach makro. Wodoodporna obudowa wytrzymująca 40m zanurzenie nadaje się doskonale do nurkowania, surfowania, nart i zabaw na plaży. Do aparatu dołączona jest także karta pamięci CompactFlash o pojemności 32MB.

Oprogramowanie
Dołączone do zestawu oprogramowanie obejmuje aplikacje do przeglądania i drukowania zdjęć: ZoomBrowser EX (Windows) i ImageBrowser (Mac). Inne programy to PhotoStitch oraz oprogramowanie do obróbki zdjęć i filmów ArcSoft PhotoStudio i VideoImpression. Załączone sterowniki to TWAIN (Windows 98/2000) i WIA (Windows Me). Dzięki zgodności z protokołem transferowym PTP (Picture Transfer Protocol) możliwe jest podłączeniu aparatu do komputera z systemem Windows XP lub Mac OS X (v10.1/v10.2) bez konieczności instalowania sterowników.


Canon PowerShot A85 - specyfikacje

NazwaCanon PowerShot A85
TypAmatorski kompakt cyfrowy
Efektywna rozdzielczość4,0 Mp
Sensor
 • 1/2.7 cala CCD, 4.0 Megapikseli efektywnych
 • Przetwarzanie: DIGIC z technologią iSAPS
PamięćCompact Flash Typ I (także karty 2GB i większe)
Rozdzielczość
 • (L) 2272 x 1704
 • (M1) 1600 x 1200
 • (M2) 1024 x 768
 • (S) 640 x 480
Formaty zapisu obrazuJPEG (zgodność z Exif 2.2 [Exif Print]) / Design rule for Camera File system [DCF] / zgodność z Digital Print Order Format [DPOF] wersja 1.1, AVI [Motion JPEG + Wave (mono)]
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjiBardzo wysoka jakość (Superfine), Wysoka jakość (Fine), Podstawowa jakość (Normal)
Obiektyw
 • 5.4 - 16.2 mm (35 - 105 mm dla filmu 35 mm), F2.8 - F4.8
 • 9 elementów w 7 grupach (1 soczewka asferyczna)
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowy3.6x
Przysłonab.d.
Migawka15 - 1/2000 sek. (długie czasy naświetlania od 1.3 sek. dostępne wyłącznie w trybie manualnym (M) oraz trybie automatyki ekspozycji z priorytetu migawki (Tv), naświetlanie z czasem 1.3 sek. lub dłuższym z towarzyszeniem redukcji szumów)
Tryby ekspozycji
 • Auto
 • Automatyka programowa (P)
 • preselekcja czasu (Tv)
 • preselekcja przysłony (Av)
 • tryb ręczny (M)
 • Portret
 • Krajobraz
 • Sceneria nocna
 • Szybka migawka
 • Wolna migawka
 • Asystent panoramy
 • Film
 • Sceny specjalne (Przyroda, Śnieg, Plaża, Fajerwerki, Zdjęcia podwodne, Zdjęcia w pomieszczeniu)
Pomiar światła
 • Ewaluacyjny (wielosegmentowy)
 • centralnie-ważony uśredniony
 • punktowy (centralny)
Kompensacja ekspozycji+/-2 EV w skoku 1/3 EV
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingb.d.
Metody pomiaru ostrości
 • TTL, 9-punktowy AiAF, 1-punktowy AF (centralny)
 • lampa wspomagająca pomiar AF
 • ustawienie ręczne ostrości
Tryby pracy autofocusaNormalny / Makro (od 5 cm)
Manual focusTak
Blokada ostrościTak
Podgląd głębin.d.
CzułośćAuto, 50, 100, 200, 400
Balans bieli
 • Auto
 • światło słoneczne
 • pochmurny dzień
 • światło żarowe
 • światło jarzeniowe
 • światło jarzeniowe H
 • ustawienie ręczne
EfektyNasycone kolory, Neutralne kolory, Lekkie rozmycie obrazu, Sepia, Czarno-białe
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjne1.5 kl/sek., 8 ujęć w serii
Rejestracja filmu
 • (L) 640 x 480, 10 kl/sek, do 30 sek.
 • (M) 320 x 240, (S) 160 x 120, 15 kl/sek., do 3 min.
Monitor LCD1.8 cala P-Si TFT, ok. 118,000 punktów, 100% krycia
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowa
 • Auto, błysk wymuszony, błysk wyłączony, długa synchronizacja
 • redukcja czerwonych oczu
 • 46cm - 4.2 m (szeroki kąt), 46cm - 2.5m (tele), 26 - 46cm (Makro)
Kontrola błyskub.d.
Stopka akcesoriówb.d.
Matówkan.d.
Lustron.d.
WizjerOptyczny typu zoom z obrazem rzeczywistym
Punkt ocznyb.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowado 60 sek. na jedno zdjęcie
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacz2 sek. lub 10 sek.
ZłączaUSB (Mini-B, obsługiwany protokół PTP), wyjście A/V (PAL/NTSC)
Pilotb.d.
Zasilanie4x AA alkaliczne lub akumulatory NiMH (komplet baterii alkalicznych w zestawie) lub zasilanie sieciowe zestaw zasilający ACK600 (opcjonalny)
Wydajność zasilania (zdjęcia)
 • Baterie alkaliczne: 250 zdjęć (włączony LCD) / 800 zdjęć (wyłączony LCD)
 • akumulatory NiMH (NB-2AH): 500 zdjęć (włączony LCD) / 1200 zdjęć (wyłączony LCD)
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneTemperatura: 0 - 40 °C, wilgotność: od 10 do 90%
Gwint statywub.d.
Obudowab.d.
Wymiary101.0 x 64.0 x 31.5mm
WagaOkoło 200g
AkcesoriaMiękki pokrowiec SC-PS600, obudowa podwodna WP-DC30 (do 40m), Telekonwerter 2.4x TC-DC52, konwerter szerokokątny 0.7x WC-DC52; soczewka do zbliżeń 250D (52mm), adapter konwersyjny LA-DC52C, zestaw ładowania CBK100, CBK4-200, kompaktowy zasilacz CA-PS500
OprogramowanieZoomBrowser EX (PhotoRecord) / ImageBrowser, PhotoStich, ArcSoft PhotoImpression, ArcSoft VideoImpression
UwagiZgodność z PictBridge, My Camera, sensor pozycji aparatu, wyświetlanie histogramu, 12 języków menu
Artykuł na Fotopolis2118

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od lat
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od...
Dzięki pomyłce producenta otrzymaliśmy wgląd w nadchodzące modele, które udowadniają, że segment APS-C ma ciągle duży potencjał. Wygląda też na to, że Canon nareszcie...
8
5
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
15
1