Nikon D2X - dwa w jednym

Autor: Tomasz Gutkowski

16 Wrzesień 2004
Artykuł na: 29-37 minut
Nikon prezentuje swoją najnowszą lustrzankę cyfrową. Model D2X oferuje użytkownikom matrycę CMOS 12,4 MP (!) i możliwość zdjęć seryjnych z szybkością 8 kl./sek. (przy rozdzielczości 6,8 MP). Rywalizacja w segmencie profesjonalnym trwa.

Nikon prezentuje swoją najnowszą lustrzankę cyfrową. Model D2X oferuje użytkownikom matrycę CMOS 12,4 MP (!) i możliwość zdjęć seryjnych z szybkością 8 kl./sek. (przy rozdzielczości 6,8 MP). Rywalizacja w segmencie profesjonalnym trwa.

Nikon D2X

Informacja prasowa producenta:

Zaawansowana, profesjonalna lustrzanka cyfrowa Nikon D2X - na polskim rynku od stycznia 2005 r.

Warszawa, 16 sierpnia 2004 r. - W styczniu przyszłego roku Nikon wprowadzi na rynek długo oczekiwany model profesjonalnej cyfrowej lustrzanki D2X. Aparat ten zapewnia dużą precyzję i szybkość wykonywania zdjęć dzięki przetwornikowi w formacie DX.

Model D2X zapewnia taką samą jakość, co aparat D2H, i cechuje się równie nowatorską konstrukcją. Zastosowano w nim jednak przetwornik w formacie DX o większej liczbie pikseli. Jest to nowy przetwornik CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) o rozdzielczości 12,4 mln efektywnych pikseli, dzięki któremu poprawiono jakość obrazu. Zwiększono także szybkość fotografowania w trybie zdjęć seryjnych dzięki wykorzystaniu czterokanałowej transmisji danych oraz przyspieszeniu transmisji z przetwornika do karty pamięci. Te usprawnienia pozwalają użytkownikom aparatu D2X na ciągłe robienie zdjęć o rozdzielczości 12,4 mln efektywnych pikseli z szybkością 5 klatek na sekundę (kl./s) i zapisywanie ich w formacie JPEG lub RAW. Przy użyciu funkcji szybkiego kadrowania, która wycina środek obrazu i zapisuje jako zdjęcie o rozdzielczości 6,8 mln efektywnych pikseli mamy możliwość wykonywania zdjęć seryjnych z maksymalną prędkością 8 klatek na sekund (kl./s).

Nikon D2X

Połączenie mechanizmów przetwarzania obrazu i udoskonalonego w modelu D2X matrycowego pomiaru światła 3D-Color Matrix II gwarantuje większe bogactwo szczegółów, szerszą paletę barw i bardziej płynne przejścia tonalne. Nie tylko zastosowano nowy przetwornik dwupolowy, ale także opracowano na nowo lub zoptymalizowano wszystkie funkcje przetwarzania obrazu. Za pomocą analogowego i cyfrowego przetwarzania sygnału poprawiono charakterystyki odcieni aby zapewnić optymalną reprodukcję barw. Ponadto zwiększona precyzja obróbki cyfrowej przeprowadzanej przez specjalistyczny układ scalony gwarantuje łagodniejsze przejścia tonalne między kolorami, co jest szczególnie ważne w przypadku fotografowania obiektów o wielu subtelnych odcieniach barwy podstawowej jak np. błękitne niebo. D2x spełnia, zatem wymagania fotografów, co do plików zawierających więcej informacji o obrazie.

Wyświetlanie histogramu dla poszczególnych kanałów R, G i B, funkcja czasu międzynarodowego i możliwość tworzenia wielokrotnej ekspozycji złożonej od 2 do 10 obrazów to tylko niektóre przykłady tego, jak proste w obsłudze i wygodne funkcje zapewnia aparat D2X. Oczywiście oferuje on również wszystkie możliwości odziedziczone po poprzedniku, D2H, m.in. znakomitą jakość szybko wykonywanych zdjęć, błyskawiczne uruchamianie, opóźnienie migawki wynoszące zaledwie 37 ms
i system 11-polowego autofokusa. Wszystkie te funkcje sprawiają, że użytkownik może skupić się na fotografowaniu, a nie na wykonywaniu czasochłonnych czynności mających na celu uzyskanie optymalnych ustawień.

Aparat D2X obsługuje ponadto profil barwny sYCC stosowany w wielu najnowszych drukarkach. Umożliwia on odwzorowanie przy drukowaniu plików JPG szerszego zakresu kolorów, niż konwencjonalny profil barwny. Zawodowi fotografowie docenią również możliwość wybrania profilu Adobe RGB w każdym z trzech trybów koloru. Dzięki szerszemu zakresowi barw profil Adobe RGB znakomicie sprawdza się na każdym etapie pracy zawodowego fotografa i uzupełnia plik w formacie Nikon Electronic Format.

Model D2X należy do systemu Total Imaging System firmy Nikon, dzięki czemu jest zgodny z obiektywami DX Nikkor przeznaczonymi wyłącznie do aparatów cyfrowych oraz z obiektywami 35 mm AF Nikkor. Po zastosowaniu lampy błyskowej SB-800 lub SB-600 aparat D2X pozwala na pełne wykorzystanie zalet kreatywnego systemu oświetlenia (Creative Lighting System) firmy Nikon. Istnieje możliwość bardzo precyzyjnego sterowania działaniem flesza, m.in. przez sterowanie błyskiem i-TTL
i obsługę zaawansowanego bezprzewodowego systemu oświetlenia.

Nikon D2X

Nadajnik bezprzewodowy WT-1 otwiera zupełnie nowe perspektywy przed fotografowaniem za pomocą lustrzanek cyfrowych, ponieważ umożliwia przesyłanie zdjęć bezpośrednio z aparatu przez bezprzewodową sieć lokalną. Ponadto nowy nadajnik WT-2, zgodny ze standardem IEEE802.11b/g, zapewnia szybką transmisję zdjęć oraz większe bezpieczeństwo i zgodność z najnowszymi protokołami. Udostępnia też dodaną niedawno funkcję zdalnego sterowania aparatem D2X za pośrednictwem bezprzewodowej sieci lokalnej i oprogramowania Nikon Capture 4 w wersji 4.2 (do nabycia osobno) zainstalowanego na komputerze.

Firma Nikon opracowała także nowy kabel MC-35, który umożliwia podłączenie aparatu do urządzenia GPS w celu dodania do zdjęcia informacji o miejscu jego wykonania, tzn. szerokości i długości geograficznej oraz wysokości n.p.m.

Do aparatu D2X jest dołączone łatwe w obsłudze oprogramowanie PictureProject. Jest on także zgodny z aplikacją do przetwarzania zdjęć Nikon Capture 4 w wersji 4.2 (do nabycia osobno) - wygodnym narzędziem dla zawodowych fotografów. Program Nikon Capture 4 wersja 4.2 został udoskonalony przez zwiększenie szybkości przetwarzania danych, wzbogacenie palety mechanizmów obróbki obrazu oraz dodanie kilku nowych funkcji.

Ergonomiczna, stylowa konstrukcja aparatu została stworzona przez słynnego projektanta wzornictwa przemysłowego Giorgetto Giugiaro - wyłącznie dla nowej generacji aparatów firmy Nikon.

Zaawansowana, profesjonalna lustrzanka cyfrowa o rozdzielczości 12,4 mln efektywnych pikseli do szybkiego wykonywania niezwykle precyzyjnych zdjęć

GŁÓWNE CECHY
:

 • Nowy przetwornik o rozdzielczości 12,4 mln efektywnych pikseli. Nowy przetwornik CMOS zapewnia wysoką jakość obrazu i dużą szybkość działania. Mimo bardzo wysokiej rozdzielczości wynoszącej 12,4 mln pikseli, zdjęcia są zapisywane niezwykle szybko dzięki czterokanałowej transmisji danych.
 • Nowy algorytm przetwarzania obrazu zapewnia wyższą jakość zdjęć. Model D2X udostępnia fotografom zaawansowaną i niezwykle pożądaną obecnie funkcję zapisywania . Jednak większa liczba pikseli to nie jedyna właściwość wpływająca na wysoką jakość zdjęć. Aby uzyskać odpowiednią jakość, niezbędne jest zastosowanie wielu innych mechanizmów - wszystkie zostały uwzględnione podczas prac prowadzonych przez firmę Nikon. Chodzi o przetwornik o rozdzielczości 12,4 mln efektywnych pikseli oraz nowe techniki przetwarzania obrazu, dzięki którym można uzyskać jak najwyższą jakość zdjęć. Zwiększenie precyzji sygnału analogowego przetwarzanego na dane cyfrowe ma decydujący wpływ na poprawę jakości obrazu. Wprowadzono nową metodę obróbki sygnału cyfrowego, aby zwiększyć precyzję przetwarzania danych przez specjalizowany układ scalony i uzyskać w ten sposób bardziej płynne przejścia tonalne między jasnymi a ciemnymi częściami obrazu.
 • Obsługa reprodukcji barw z zakresu sYCC i bogatszej palety kolorów w profilu Adobe RGB. Zdjęcia zapisane w plikach JPEG można drukować, stosując bogatszą paletę barw zapewnianą przez profil sYCC, który jest wykorzystywany w wielu najnowszych drukarkach. Dzięki temu wysoka jakość zdjęć jest zachowana nawet wtedy, gdy są one reprodukowane za pomocą drukarek domowych. Profil Adobe RGB zapewnia szerszy zakres kolorów niż profil sRGB, co sprawia, że jest bardziej odpowiedni dla zawodowych fotografów. Aparat D2X został zoptymalizowany pod kątem przetwarzania zdjęć po wykonaniu (post-processing) z możliwością wyboru profilu Adobe RGB w trybie I lub III.
 • Ciągłe fotografowanie z szybkością 5 kl./s przy rozdzielczości 12,4 mln efektywnych pikseli i 8 kl./s przy rozdzielczości 6,8 mln pikseli. Wysoka rozdzielczość 12,4 mln efektywnych pikseli mogłaby wskazywać, że zdjęcia będą robione bardzo wolno. W przypadku aparatu D2X jest jednak inaczej. Umożliwia on ciągłe fotografowanie z maksymalną szybkością 5 kl./s przy rozdzielczości 12,4 mln pikseli oraz ze zdumiewającą szybkością 8 kl./s przy rozdzielczości 6,8 mln pikseli - żaden inny aparat nie zapewnia tak wszechstronnych możliwości połączonych z równie wysoką prędkością działania, jak model D2X. Szybkie przetwarzanie obrazu jest możliwe dzięki zastosowaniu buforu o dużej pojemności, który pozwala na seryjne robienie zdjęć w formacie RAW z szybkością 5 kl./s (jednocześnie można wykonać maksymalnie 15 zdjęć).
 • Funkcja szybkiego kadrowania. Ciągłe fotografowanie z szybkością 8 kl./s jest możliwe po włączeniu nowej funkcji szybkiego kadrowania, która zapisuje środkową część obrazu z rozdzielczością 6,8 mln efektywnych pikseli. Pozwala ona fotografom na zwężenie kąta widzenia, co sprawia, że aparat staje się jeszcze bardziej wydajny i uniwersalny - zwłaszcza gdy stosowany jest teleobiektyw z zoomem lub teleobiektyw Nikkor.
 • Większa szybkość odczytu/zapisu na karcie pamięci i interfejs USB 2.0 do szybszego przesyłania zdjęć. Skrócono czas odczytu/zapisu danych na karcie pamięci oraz zastosowano interfejsu USB 2.0 w celu zapewnienia szybszego przesyłania zdjęć z aparatu. Dzięki tym ulepszeniom mimo znacznego wzrostu rozdzielczości obrazu, użytkownicy nie zauważą zmniejszenia szybkości odczytu danych z karty pamięci lub zapisu na niej albo obniżenia prędkości transmisji zdjęć.
 • Różnorodne możliwości edycji zdjęć w aparacie, nakładanie zdjęć i wielokrotna ekspozycja. Nowa funkcja wielokrotnej ekspozycji umożliwia tworzenie jednego zdjęcia z maksymalnie 10 ujęć. Parametr ekspozycji wynikowego zdjęcia jest dobrany optymalnie, ponieważ można go regulować dla ujęć składowych, aby nie dopuścić do ustawienia zbyt wysokiej wartości. Funkcja nakładania zdjęć pozwala scalać wybrane pliki RAW (NEF) zapisane na karcie pamięci CF w celu utworzenia nowego zdjęcia w aparacie.
 • Zaawansowany system matrycowego pomiaru światła 3D-Color Matrix II zapobiega "wypraniu" jasnych części obrazu i utracie szczegółowości w jego ciemnych partiach. Zwiększono precyzję działania uznanego systemu matrycowego pomiaru światła 3D-Color Matrix II przez zwiększenie liczby zdjęć próbnych i dodanie nowego algorytmu, który zapobiega "wypraniu" jasnych części obrazu i utracie szczegółowości w jego ciemnych partiach.
 • Ekran LCD o przekątnej 2,5 cala jest dostatecznie duży, aby czytelnie wyświetlać różne ustawienia i informacje. Aparat D2X wyposażono w duży 2,5-calowy ekran LCD o wysokiej rozdzielczości 235 tys. pikseli, który umożliwia wyświetlanie czystszego obrazu i większych czcionek oraz ułatwia korzystanie z kolorowych menu. Lista ostatnich ustawień pozwala fotografowi na szybkie przywrócenie często wykorzystywanych parametrów spośród 8 ostatnich, które zostały wprowadzone w menu aparatu D2X. Duży ekran LCD znacznie poprawia czytelność histogramu RGB wyświetlanego dla zdjęcia. Istnieje także możliwość wyświetlania histogramów dla poszczególnych kanałów R, G i B w celu natychmiastowego, szczegółowego sprawdzenia jakości obrazu.
 • Funkcje, takie jak czas międzynarodowy i automatyczne obracanie zdjęć wykonanych w trybie portretowym (w układzie pionowym). Funkcję czasu międzynarodowego wprowadzono dla wygody zawodowych fotografów, którzy pracują na całym świecie. Funkcja automatycznego obracania zdjęć została spopularyzowana przez model D70. Automatycznie obraca on zdjęcia wykonane w trybie portretowym (w układzie pionowym), aby były wyświetlane pionowo na tylnym ekranie LCD. Jest to szczególnie użyteczne, gdy model D2X działa w trybie pokazu slajdów i zdjęcia są wyświetlane na ekranie aparatu lub telewizora. Zdjęcia wykonane w trybie portretowym są również obracane automatycznie w czasie wyświetlania przez programy PictureProject i Nikon Capture 4.
 • Obsługa GPS w celu zapisywania ze zdjęciem danych geograficznych. Dane o położeniu miejsca przedstawionego na zdjęciu, np. szerokość i długość geograficzna oraz wysokość n.p.m., mogą być pobierane z urządzenia GPS i zapisywane razem ze zdjęciem. Firma Nikon opracowała nowy kabel MC-35 (do nabycia osobno) służący do podłączania aparatu do urządzeń GPS zgodnych ze standardem NMEA0183.
 • Błyskawiczna reakcja dzięki szybkiemu uruchamianiu aparatu i opóźnieniu migawki wynoszącemu 37 ms, tak jak w modelu D2H. Błyskawiczne uruchamianie aparatu i krótkie opóźnienie migawki, podobnie jak w modelu D2H, umożliwia fotografowi skoncentrowanie się na uchwyceniu właściwego momentu na zrobienie zdjęcia.
 • Obudowa zaprojektowana pod kątem łatwości obsługi, wytrzymałości i wodoszczelności. Obudowa aparatu D2X, chociaż podobna do obudowy modelu D2H, została zaprojektowana pod kątem łatwości obsługi ze szczególnym uwzględnieniem wygodnego rozmieszczenia przycisków. Takie cechy, jak wytrzymałość i wodoszczelność, nie odnoszą się jednak tylko do obudowy modelu D2X. Również wewnętrzne mechanizmy, np. zespół migawki i układ stabilizacji lustra, zostały opracowane z myślą o zapewnieniu maksymalnej wytrzymałości wymaganej od profesjonalnych aparatów.
 • Identyczny poziom dokładności działania jak w modelu D2H dzięki zastosowaniu takiego samego systemu autofokusa o 11 polach, czujnika zewnętrznego oświetlenia i czujnika RGB o 1005 pikselach. Aparat D2X wyposażono w moduł czujników AF Nikon Multi-CAM2000 o 11 polach, czujnik zewnętrznego oświetlenia, który zwiększa precyzję regulacji balansu bieli, oraz czujnik RGB o 1005 pikselach polepszający ekspozycję.
 • Do modelu D2X można podłączyć lampy błyskowe SB-800 i SB-600, zgodne z kreatywnym systemem oświetlenia firmy Nikon. Po zastosowaniu lampy błyskowej SB-800 lub SB-600 aparat D2X obsługuje kreatywny system oświetlenia firmy Nikon, który umożliwia precyzyjne fotografowanie przy użyciu lampy błyskowej z wykorzystaniem kontroli błysku i-TTL, zapewnia nieograniczoną swobodę twórczą dzięki zastosowaniu zaawansowanego bezprzewodowego systemu oświetlenia oraz oferuje takie funkcje, jak blokada mocy błysku i synchronizacja z krótkimi czasami migawki Auto FP. Po zamocowaniu lampy błyskowej SB-80DX lub SB-50DX model D2X obsługuje ponadto kontrolę błysku D-TTL.
 • Oprócz obiektywów DX Nikkor aparat D2X obsługuje także ponad 50 różnych obiektywów AF Nikkor. W aparacie D2X można zamocować nie tylko obiektywy z rozbudowywanej serii DX Nikkor, przeznaczone specjalnie dla lustrzanek cyfrowych firmy Nikon, ale także wiele spośród konwencjonalnych obiektywów AF Nikkor, które pierwotnie były zaprojektowane pod kątem aparatów analogowych.
 • Obsługa nadajnika bezprzewodowego WT-1/1A i nowego nadajnika bezprzewodowego WT-2/2A zgodnego ze standardem IEEE802.11b/g umożliwia przesyłanie zdjęć bezpośrednio z aparatu D2X przez bezprzewodową sieć lokalną. Oprócz nadajnika WT-1/1A, który zwiększył możliwości fotografowania, model D2X obsługuje nowy, szybki nadajnik bezprzewodowy WT-2/2A, zgodny ze standardem IEEE802.11b/g, zapewniający zgodność z większą liczbą protokołów i wyższy poziom bezpieczeństwa. Istnieje także możliwość bezprzewodowego sterowania aparatem z komputera za pomocą programu Nikon Capture 4 (w wersji 4.2 lub nowszej).
 • Uaktualniona wersja oprogramowania PictureProject firmy Nikon przeznaczonego do aparatu D2X zwiększa przyjemność wykonywania zdjęć i ich dalszej obróbki. PictureProject to intuicyjna w obsłudze aplikacja, która umożliwia przesyłanie zdjęć, organizowanie ich kolekcji, proste przetwarzanie obrazu (dołączony jest moduł dodatkowy NEF) i konfigurowanie układu wydruku.
 • Obsługa oprogramowania Nikon Capture 4 (wersja 4.2) zawierającego bogaty zestaw narzędzi przydatnych zawodowym fotografom. Ulepszenie funkcji oprogramowania Nikon Capture 4 sprawiło, że stało się ono narzędziem nieodzownym dla zawodowych fotografów. W związku z wprowadzeniem aparatu D2X program Nikon Capture 4 został uaktualniony do wersji 4.2, która umożliwia szybsze przetwarzanie obrazu i oferuje bogatszy zestaw funkcji, a także udostępnia nowe mechanizmy ułatwiające obsługę. Oprócz tego program Nikon Capture - Camera Control może być obecnie używany do sterowania aparatem z komputera za pomocą połączenia USB lub bezprzewodowej sieci lokalnej (wymagany jest nadajnik bezprzewodowy WT-2/2A).
 • Bezpieczna komunikacja z kartą pamięci. D2X to pierwszy aparat na świecie, który obsługuje nową funkcję bezpiecznej komunikacji z kartą pamięci CompactFlash. Po skonfigurowaniu dostęp do materiału zapisanego na karcie jest możliwy tylko za pośrednictwem określonego aparatu D2X z odpowiednimi kluczami szyfrującymi lub za pomocą komputera PC - wtedy wymagane jest podanie właściwego hasła. Gwarantuje to najwyższy poziom bezpieczeństwa fotografom, którzy dokumentują poufne lub tajne informacje. Ta nowa funkcja jest dostępna tylko wtedy, gdy stosowane są określone karty pamięci firmy Lexar zaprojektowane do współdziałania z aparatem D2X.
NazwaNikon D2X
TypLustrzanka cyfrowa z wymiennymi obiektywami
Efektywna rozdzielczość12,4 megapikseli
Sensor
 • CMOS, 23,7 x 15,7 mm (format DX)
 • przelicznik x1.5
 • całkowita liczba pikseli: 12,84 megapikseli
 • 12,4 megapikseli efektywnych
PamięćCompactFlash (CF) typu I i II oraz Microdrive
Rozdzielczość{LST|u|pełna klatka: [L] 4288 x 2848, [M] 3216 x 2136, [S] 2144 x 1424;obraz w trybie szybkiego kadrowania: [L] 3216 x 2136, [M] 2400 x 1600, [S] 1600 x 1064}
Formaty zapisu obrazu
 • NEF (12-bitowe pliki RAW z kompresją lub bez)
 • TIFF-RGB
 • JPEG
 • Exif 2.21, zgodny ze standardami DCF 2.0 i DPOF
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjib.d.
Obiektyw{LST|u|AF Nikkor (w tym AF-S, DX, VR, D/G): dostępne są wszystkie funkcje;Nikkor typu D z ręcznym ustawianiem ostrości: obsługa wszystkich funkcji z wyjątkiem autofokusa i niektórych trybów ekspozycji;AF Nikkor inne niż typu D/G: obsługa wszystkich funkcji z wyjątkiem matrycowego pomiaru światła 3D Color Matrix II oraz przestrzennego błysku wypełniającego 3D sterowanego wielosensorowo;AI-P Nikkor: obsługa wszystkich funkcji oprócz matrycowego pomiaru światła 3D Color Matrix II, przestrzennego błysku wypełniającego 3D sterowanego wielosensorowo oraz autofokusa;AI Nikkor bez procesora: możliwość korzystania w trybie [A] lub [M] z obsługą pomiaru matrycowego, pomiaru skoncentrowanego z uwypukleniem środka kadru oraz pomiaru punktowego [Wskazanie wielkości przysłony po wprowadzeniu przez użytkownika danych przysłony f/(wartość) oraz długości ogniskowej f=mm przy użyciu wybieraka wielofunkcyjnego. Funkcja elektronicznego potwierdzania ostrości dostępna przy maksymalnej efektywnej przysłonie f/5,6 lub wyższy}
Stabilizacja obrazuw wybranych obiektywach
Zoom cyfrowyb.d.
Przysłonasamopowracająca, z przyciskiem podglądu głębi ostrości
Migawka
 • sterowana elektromagnetycznie, szczelinowa, z pomiarem odległości
 • 30 s - 1/8000 s i czas B
Tryby pracy
 • tryb samowyzwalacza: opóźnienie można dostosować do własnych potrzeb
 • tryb podnoszenia lustra: pierwsze naciśnięcie spustu: podniesienie lustra, drugie naciśnięcie: zwolnienie migawki
Tryby ekspozycji{LST|u|[P] automatyka programowa (możliwa fleksja programu);[S] automatyczna preselekcja czasu;[A] automatyczna preselekcja przysłony;[M] Manualny}
Pomiar światłasystem pomiaru TTL przy całkowicie otwartej przysłonie:
 • obiektywy Nikkor typu D/G obsługują pomiar matrycowy 3D Colour Matrix II z wykorzystaniem 1005-pikselowego czujnika RGB
 • pozostałe obiektywy AF Nikkor z wbudowanymi procesorami obsługują pomiar matrycowy
 • obiektywy bez procesora wymagają ręcznego wprowadzenia danych
 • pomiar skoncentrowany z uwypukleniem środka kadry (75% czułości miernika skupione na obszarze o średnicy 8 mm) w odniesieniu do obszaru o szerokości 6,10 mm lub 13 mm w centrum kadru lub pomiar na podstawie uśrednienia całego kadru
 • pomiar punktowy (na obszarze o średnicy 3 mm, ok 2% powierzchni całego kadru)
 • pozycja pomiarowa może być powiązana z polem ostrości w przypadku obiektywów Nikkor z wbudowanym procesorem
Kompensacja ekspozycji+/- 5,0 EV w krokach 1/3, 1/2 lub 1 EV
Blokada ekspozycjizmierzona wartość ekspozycji jest blokowana przez naciśnięcie przycisku AE-L/AF-L
Autobracketing
 • liczba zdjęć: od 2 do 9 klatek
 • kompensacja: w krokach co 1/3, 1/2, 2/3 lub 1 EV
Metody pomiaru ostrości{LST|u|system wykrywania ostrości TTL przy użyciu modułu Nikon Multi-CAM2000; zakres działania: od - 1 do +19 EV (zasięg AF przy krawędziach: EV od 0 do +19) [w normalnej temperaturze (20°C), czułość równoważna ISO 100];Pole ostrości: możliwość wyboru spośród 11 pól ostrości (w trybie szybkiego kadrowania spośród 9 pól ostrości);Tryby pola AF: 1) Pojedynczy AF, 2) Dynamiczny AF ze śledzeniem ostrości (Focus Tracking) i funkcją Lock-on, 3) Dynamiczny AF z priorytetem pierwszego planu, 4) Dynamiczny AF grupowy;Blokada ostrości: ostrość można zablokować, naciskając przycisk blokady AE/AF lub lekko naciskając spust migawki w trybie [S] autofokusa}
Tryby pracy autofocusa{LST|u|pojedynczy AF [S];ciągły AF [C];manualny [M];śledzenie ostrości włączane automatycznie w trybie pojedynczego AF [S] lub ciągłego AF [C]
Manual focustak, włączany na korpusie aparatu lub obiektywu
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy, definiowalny przycisk na obudowie
Podgląd głębitak, przycisk na obudowie
Czułośćodpowiednik ISO od 100 do 800
Balans bieli
 • automatyczny (hybrydowy, z wykorzystaniem 1005-pikselowego czujnika RGB, przetwornika CMOS oraz czujnika zewnętrznego oświetlenia)
 • ręczny (6-stopniowy z dostrajaniem)
 • pomiar balansu bieli (5 ustawień)
 • ustawienie temperatury barwnej (w skali Kelvina, 31 ustawień)
 • braketing balansu bieli (od 2 do 9 klatek z krokiem co 10, 20, 30 MIRED)
Efektyb.d.
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjne{LST|u|tryb zdjęć pojedynczych [S];zdjęcia seryjne szybkie [Ch]: 5 kl/s (pełna klatka), 8 kl/s (szybki kadr);zdjęcia seryjne wolne [Cl]: 1 - 4 kl/s - wybór w menu (pełna klatka), od 1 do 7 kl/s - wybór w menu (szybki kadr)}
Rejestracja filmubrak
Monitor LCD
 • przekątna 2,5 cala
 • 235 tys. punktów
 • niskotemperaturowy, polisilikonowy ekran LCD w technologii TFT z białym podświetleniem diodami LED
 • możliwość regulowania podświetlenia/jasności wyświetlacza
Synchronizacja z lampą1/250 s
Lampa błyskowa
 • brak wbudowanej
 • zewnętrzna: dedykowa gorąca stopka
 • zaawansowane sterowanie i-TTL (z informacją o temperaturze barwowej) dla lamp SB-800/SB-600
 • tryb D-TTL dla lamp SB-80DX/50DX
 • tryb manualny
Kontrola błysku
 • synchronizacja na przednią kurtynę migawki (tryb normalny)
 • redukcja efektu czerwonych oczu
 • redukcja efektu czerwonych oczu przy długich czasach ekspozycji
 • synchronizacja z długimi czasami ekspozycji
 • synchronizacja na tylną kurtynę migawki
 • sterowanie grupami lamp przy wykorzystaniu lamp i-TTL
Stopka akcesoriówtak, dedykowana
Matówka
 • typu B
 • przejrzysta matówka BrightView III oraz matówka typu V do zdjęć wykonywanych w trybie szybkiego kadrowania
 • możliwość wymiany, także na opcjonalny celownik typu E z naniesioną siatką
Lustroautomatyczne, powracające do pozycji wyjściowej
Wizjer
 • optyczny z pryzmatem
 • wbudowana korekcja dioptrażu (od -3 do +1 m-1)
 • wbudowane przesłanianie okularu
 • pokrycie kadru w wizjerze: ok 100%
Punkt oczny19,9 mm (dla -1,0 m-1)
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowatak
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacz
 • sterowany elektronicznie
 • opóźnienie: 2, 5, 10 i 20 s
Złącza
 • USB 2.0 (Hi-Speed) (złącze Mini-B)
 • wyjście A/V
 • przesyłanie plików z wykorzystaniem protokołu FTP przez opcjonalny nadajnik bezprzewodowy WT-1/1A (standard IEEE 802.11b) i WT-2/2A (IEEE 802.11b/g)
Pilotb.d.
Zasilanie
 • akumulator litowo-jonowy EN-EL4 (11,1 V, prąd stały)
 • szybka ładowarka MH-21 (w zestawie)
 • zasilacz EH-6 (opcjonalny)
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywutak, 1/4 cala
Obudowastop magnezowy pokryty plastikiem, gumowane uchwyty
Wymiary157,5 x 149,5 x 85,5 mm
Waga1070 g
Akcesoria
 • w zestawie: akumulator litowo-jonowy EN-EL4
 • szybka ładowarka MH-21
 • osłona bagnetu
 • pasek na szyję AN-D2X
 • kabel audio-wideo EG-D2
 • kabel USB UC-E4
 • osłona na monitor LCD BM-3
 • pokrywa komory na baterię BL-1
 • matówka typu V
 • dysk CD z oprogramowaniem PictureProject
 • opcjonalne: nadajnik bezprzewodowy WT-2/2A lub WT-1/1A
 • antena dużego zasięgu WA-E1
 • zasilacz EH-6
 • wymienna matówka typu E
 • przeciwmgielna nasadka na wizjer DK-17A
 • soczewka korekcyjna okularu DK-17C
 • lampa błyskowa SB-800 lub SB-600
 • oprogramowanie Nikon Capture 4 (wersja 4.2)
 • karta pamięci CompactFlash
OprogramowaniePictureProject
Ocena w teście DIWA79%
Test Fotopolis3458
Artykuł na Fotopolis2294
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Autel EVO Lite i Evo Nano - DJI będzie miało problem
Autel EVO Lite i Evo Nano - DJI będzie miało problem
Autel pokazał nowe drony reprezentujące zupełnie nowe, konsumenckie serie Lite i Nano. To w sumie 4 różne drony o imponujących możliwościach, które mają być...
6
Pixii (2021) - kolejna generacja współczesnego aparatu dalmierzowego. Czy tym razem udana?
Pixii (2021) - kolejna generacja współczesnego aparatu dalmierzowego. Czy tym razem udana?
Francuzi odpowiedzialni za stworzenie oryginalnego aparatu Pixii, prezentują jego kolejną odsłonę czy może raczej aktualizację. Nowa konstrukcja otrzymała usprawniony...
10
Nadchodzi DJI Mavic 3 - z matrycą 4/3" i drugim obiektywem tele
Nadchodzi DJI Mavic 3 - z matrycą 4/3" i drugim obiektywem tele
W sieci huczy od plotek na temat nadchodzącego drona DJI. Wygląda na to, że konsumencki Mavic może namieszać na rynku profesjonalnego wideo.
10
Powiązane artykuły