Nikon Coolpix 8400 - żarty na bok

0
Tomasz Gutkowski
16 Wrzesień 2004
Artykuł na: 23-28 minut
Mocne uderzenie Nikona. Japoński koncern na kilka dni przed rozpoczęciem targów Photokina zaprezentował aż dwa kompakty cyfrowe o 8-megapikselowej rozdzielczości. Jeden z nich to Coolpix 8400, wyposażony w szerokokątny obiektyw 24-85mm i obrotowy monitor.
Mocne uderzenie Nikona. Japoński koncern na kilka dni przed rozpoczęciem targów Photokina zaprezentował aż dwa kompakty cyfrowe o 8-megapikselowej rozdzielczości. Jeden z nich to Coolpix 8400, wyposażony w szerokokątny obiektyw 24-85mm i obrotowy monitor.Do niedawna na rynku mieliśmy do wyboru kilka zaawansowanych modeli 8-megapikselowych - po jednym od każdego z najważniejszych producentów. W kilka miesięcy po tamtych premierach możemy mówić o prawdziwym wysypie. Potentaci stosują tu sprawdzoną technikę wkładając tę samą matrycę w modele o różnych funkcjach i zakresach ogniskowych. O ile jednak takie przekładanie matryc 4 Mp, a potem 5 Mp było oczywistym drenowaniem rynku, o tyle w wypadku 8 Megapikseli można tylko przyklasnąć. Taka rozdzielczość zaspokoi potrzeby wymagających użytkowników, a różnorodność oferty to szansa na lepsze ceny.

Coolpix 8400 to poręczny kompakt współpracujący z wieloma akcesoriami Nikona takimi jak konwertery czy lampy błyskowe (stopka akcesoriów). Wbudowany obiektyw oferuje 3.5-krotne zbliżenie, ale bardziej cenny jest dostęp do ujęć szerokokątnych. Ogniskowa wynosi 24-85mm (dla małego obrazka), a jasność F2.6 dla szerokiego kąta i F4.9 dla pełnego zbliżenia. W konstrukcji uwzględniono 2 soczewki niskodyspersyjne UD, których zadaniem jest zapobiegać przekłamaniom kolorystycznym.

O tym, że Coolpix 8400 nadaje się do poważnych zadań świadczą choćby formaty zapisu obrazu. Może to być nie-interpretowany (czyli nadający się do edycji) format RAW (NEF), nie-kompresowany TIFF lub kompresowany JPEG. I tu ciekawostka - Nikon po raz pierwszy wprowadził format JPEG Extra, w którym kompresja wynosi 1:2 (czyli bardzo mało). Dotychczas przy najwyższej jakości JPEG (np. Fine) otrzymywaliśmy plik w kompresji 1:4 lub 1:6 co nie pozostawało bez wpływu na jakość obrazu.Pod względem funkcji i właściwości aparat przypomina średniej klasy lustrzankę. Wspomnijmy w tym miejscu, że wyglądem nawiązuje do lustrzanek cyfrowych marki Nikon. W tworzenia nowych modeli japońskiego producenta zaangażowany był znany projektant wzornictwa przemysłowego, Giorgetto Giugiaro. W konstrukcji zastosowano odporną na urazy skorupę ze stopu magnezowego, którą powleczono wysokiej jakości tworzywem.
Inna właściwość podnoszona w informacji prasowej to szybka praca systemu pomiaru ostrości (AutoFocus). Jest to hybrydowy system z 9 polami AF do wyboru (lub 5 pół w trybie wielopunktowym). Ostrość może być ustawiona pojedynczo (z blokadą), ze śledzeniem obiektu lub manualnie. Minimalny dystans ogniskowania wynosi 3cm.

Jak każdy aparat zaawansowany Coolpix 8400 posiada 4 główne tryby pracy (program z fleksją, priorytet migawki / przysłony i manual). Ukłonem w stronę mniej wyrobionych użytkowników są programy tematyczne oraz takie funkcje jak automatyczny wybór najlepszego ujęcia (BSS) czy automatyczna korekcja zdjęcia wykonanego z lampą lub pod światło (opatentowana technologia D-Lighting - wyrównuje ona poziom ekspozycji w obrębie całego kadru). Nie mogło zabraknąć znanej z kompaktowych modeli technologii redukcji efektu czerwonych oczu już po zrobieniu zdjęcia.

Poniższa informacja prasowa ze specyfikacją w wyczerpujący sposób omawia podstawowe właściwości. Skupmy się tylko na kilku wyróżniających się. Zwraca uwagę dość mały zakres czułości, od ISO 50 do ISO 400. Za to na oklaski zasługują takie funkcje jak bracketing balansu bieli, komunikacja przez złącze USB 2.0 czy przyzwoity tryb zdjęć seryjnych.

Nikon Coolpix 8400 dostępny będzie w sprzedaży od października. Ceny jeszcze nie znamy.Informacja prasowa producenta

Kompaktowy aparat cyfrowy z szerokokątnym obiektywem 24 - 85 mm, rozdzielczością 8 milionów efektywnych pikseli oraz szeregiem wspaniałych funkcji

Nikon, światowy lider na rynku cyfrowych i analogowych aparatów fotograficznych, zapowiada wprowadzenie modelu COOLPIX 8400 - nowego kompaktowego aparatu cyfrowego, który łączy w sobie rozdzielczość 8 milionów efektywnych pikseli, wszechstronny obiektyw 24- 85 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm), szybki autofokus i szereg innych funkcji.

Spory zakres ogniskowych od 24 do 85 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm) aparatu COOLPIX 8400 daje wyjątkowe możliwości fotografowania różnorakich obiektów, od krajobrazów po portrety. Aparat COOLPIX 8400 umożliwia fotografowanie w skali makro z odległości nawet 3 cm, dlatego fotograf może wypełnić cały kadr niewielkimi obiektami, oddanymi ze zdumiewającą szczegółowością. Dzięki imponującej liczbie 8 milionów pikseli COOLPIX 8400 może tworzyć zdjęcia o niezwykle wysokiej rozdzielczości. W celu wydrukowania zdjęć nie trzeba korzystać z komputera, gdyż COOLPIX 8400 wyposażono w funkcję bezpośredniego drukowania PictBridge. COOLPIX 8400 jest także aparatem "systemowym", współpracującym z szeregiem opcjonalnych konwerterów i innych akcesoriów.

Funkcja szybkiego autofokusa ułatwia uwiecznianie niespodziewanych zdarzeń, a lekki i wytrzymały korpus ze stopu magnezu sprawia, że aparat jest bardzo poręczny we wszystkich sytuacjach. Wyposażenie aparatu w monitor LCD typu TFT o zmiennym kącie i rozdzielczości 134 000 punktów ułatwia fotografowanie znad głowy, z wysokości talii i pod innymi kątami. Aparat jest zarówno wygodny w obsłudze, jak i atrakcyjny wizualnie. Jego konstrukcja wzorowana jest na cyfrowych lustrzankach firmy Nikon, a opracowana została przez słynnego projektanta wzornictwa przemysłowego, Giorgetto Giugiaro, specjalnie dla tej firmy.

Funkcja D-Lighting, opracowana przez firmę Nikon, która może być stosowana w trybie odtwarzania, automatycznie wyrównuje niewystarczające naświetlenie lub nadmierne oświetlenie zdjęć wykonywanych pod światło w celu uzyskania zrównoważonej ekspozycji w całym kadrze. Ponadto opatentowana przez Nikon funkcja redukcji czerwonych oczu zastosowana w aparacie COOLPIX 8400 w większości przypadków automatycznie wykrywa i usuwa efekt czerwonych oczu w aparacie.

Aparat COOLPIX 8400 pozwala uzyskać wysoką jakość zdjęć, które można zapisać w jednym z kilku dostępnych formatów plików. Możliwe jest rejestrowanie danych bez kompresji w formacie RAW (NEF) oraz HI (TIFF-RGB). Do wyboru jest także szereg formatów o różnych współczynnikach kompresji, w tym JPEG EXTRA (około 1/2), który oferuje zadowalającą równowagę pomiędzy jakością a wydajnością danych, FINE (około 1/4), NORMAL (około 1/8) i BASIC (około 1/16).
Aby ułatwić uwiecznianie chwil, kiedy fotografowany obiekt jest w ruchu, aparat COOLPIX 8400 został wyposażony w funkcję zdjęć seryjnych. Ponadto aparat COOLPIX 8400 umożliwia nagrywanie filmów z dźwiękiem w formacie zgodnym ze standardem obrazu telewizyjnego (640 x 480 pikseli) z zapewniającą płynność ruchów szybkością 30 kl./s. Natomiast funkcja cyfrowej kompensacji koryguje efekt poruszenia aparatem podczas rejestrowania obrazu. Po zakończeniu nagrywania aparat COOLPIX 8400 można podłączyć do telewizora, dzięki czemu niezwykle łatwo jest się podzielić efektem z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi.

Aparat COOLPIX 8400 jest nie tylko jednym z najbardziej zaawansowanych modeli aparatów cyfrowych linii COOLPIX, ale także jako pierwszy oferuje możliwość wykorzystania błysku TTL, gdy jest on używany z lampą błyskową SB-800 lub SB-600. Automatyczna optymalizacja kolorów jest kolejną nową funkcją, która powstała z połączenia szeregu zaawansowanych technologii firmy Nikon. Funkcja ta rejestruje, ocenia i dostraja kolory, tak aby zdjęcie było atrakcyjniejsze dla ludzkiego oka.

Twórczy potencjał, jaki oferuje aparat COOLPIX 8400, można rozszerzyć poprzez zastosowanie dostępnych opcjonalnie konwerterów, w tym konwertera szerokokątnego i długoogniskowego, z których jeden - TC-E3PF - wykorzystuje soczewkę Fresnela (Phase Fresnel - PF) opracowaną w oparciu o wyjątkową technologię produkcyjną firmy Nikon. Pozwala on na 3-krotne powiększenie, jednak jego wymiary i wagę istotnie zmniejszono w porównaniu z tradycyjnym konwerterem długoogniskowym o podobnej mocy. Dzięki wyjątkowej technologii PF firmy Nikon nowy 3-krotny konwerter długoogniskowy ma w istocie wymiary kieszonkowe.

Aparat COOLPIX 8400 obsługuje także standard USB, co pozwala na szybki transfer danych do komputera. Ponadto w zestawie znajduje się oprogramowanie PictureProject firmy Nikon. Oprogramowanie to pozwala między innymi na łatwe przeglądanie zdjęć i ich edycję. Istnieje także możliwość dodania do programu obsługi nowych funkcji, gdy tylko zostaną opracowane przez firmę Nikon.

Dostępność w sprzedaży: Aparat ten ma być dostępny w Europie od października 2004 r.

Uwaga: Dane techniczne, konstrukcja, nazwa produktu, standardowe wyposażenie i dokładna data wprowadzenia do sprzedaży mogą być różne w różnych krajach.Nikon COOLPIX 8400 - zalety


Doskonała jakość obrazu i czuły autofokus

Główną zaletą aparatu COOLPIX 8400 jest wyjątkowa wszechstronność wysokiej jakości szerokokątnego obiektywu Nikkor 24? 85 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm), w którym zastosowano soczewki ze szkła typu ED. Ułatwia on fotografowanie przestrzennych krajobrazów i uzyskanie bardziej efektownych kompozycji. Duże możliwości w zakresie obrazowania aparat COOLPIX 8400 zawdzięcza matrycy o rozdzielczości 8 mln efektywnych pikseli, co przekłada się na wyjątkowy stopień szczegółowości zdjęć. Kolejnym przykładem zastosowania zaawansowanej technologii firmy Nikon w aparacie COOLPIX 8400 jest funkcja szybkiego autofokusa, która ułatwia fotografowanie z dużą wyrazistością niespodziewanych zdarzeń.

Ergonomiczne wzornictwo
Ergonomiczne wzornictwo aparatu COOLPIX 8400, przypominające konstrukcję cieszących się uznaniem cyfrowych lustrzanek firmy Nikon, sprawia, że aparat jest poręczny w użyciu. Wszystkie elementy sterujące i przyciski zostały starannie zaprojektowane i rozmieszczone tak, by umożliwić pewny uchwyt podczas fotografowania. Aparat COOLPIX 8400 charakteryzuje się także wyjątkową łatwością obsługi, dzięki natychmiastowej reakcji i szybkiemu autofokusowi. Ponadto wyposażenie aparatu w monitor LCD typu TFT o przekątnej 1,8 cala, zmiennym kącie położenia i rozdzielczości 134 000 punktów ułatwia fotografowanie pod różnymi, nietypowymi kątami.

Funkcje dodatkowe dla większej wygody
Dzięki 15 programom tematycznym aparat COOLPIX 8400 pozwala użytkownikowi na szybki wybór możliwie najlepszych ustawień dostosowanych do konkretnej sytuacji (np. portretów, krajobrazów, wydarzeń sportowych itd.). Za pomocą aparatu COOLPIX 8400 można nagrywać filmy z dźwiękiem z zapewniającą płynność ruchu szybkością 30 kl./s. Razem z aparatem użytkownicy otrzymują znane oprogramowanie firmy Nikon, PictureProject, oferujące szereg funkcji, by mogli jeszcze bardziej cieszyć się możliwościami fotografii cyfrowej. Oprogramowanie zostało zaprojektowane tak, by obsługiwać nowe funkcje, gdy tylko zostaną opracowane przez firmę Nikon.


Inne funkcje
 • Poręczne wymiary: 113 x 82 x 75 mm (szer./wys./głęb.)
 • Korpus z magnezu łączy w sobie lekkość i wytrzymałość
 • Funkcje BSS (Best Shot Selector - wybór najlepszego zdjęcia) oraz AE-BSS (Auto Exposure-Best Shot Selector - automatyczna ekspozycja z wyborem najlepszego zdjęcia) automatycznie wybierają i zapisują jedno zdjęcie z najlepszą ekspozycją spośród pięciu kolejnych ujęć
 • Podczas korzystania z braketingu balansu bieli przy jednym wyzwoleniu migawki aparat rejestruje trzy ujęcia - jedno z normalnym balansem bieli, jedno o niebieskawym zabarwieniu i jedno o czerwonawym zabarwieniu
 • Wyświetlany na ekranie histogram pozwala na dokładniejszą ocenę ekspozycji podczas fotografowania i odtwarzania
 • Nowy format JPEG EXTRA o współczynniku kompresji wynoszącej 50% zapewnia wyższą jakość zdjęć przy mniejszej kompresji
 • Zapisywanie danych w formacie RAW (NEF) rozszerza możliwości późniejszej obróbki obrazu
 • Aparat wyposażony jest w diodę wspomagającą AF, dzięki której uzyskuje się ostre zdjęcia przy słabym oświetleniu
 • Wizjer elektroniczny zapewniający łatwą korekcję dioptrażu
 • Kompatybilność z USB 2.0 (Hi-Speed) pozwala na szybki transfer danych do komputera
 • Szybki autofokus umożliwia uzyskanie ostrych zdjęć podczas fotografowania niespodziewanych zdarzeń, dostępny jest autofokus o 9 polach
 • Tryb zdjęć makro umożliwia fotografowanie z odległości zaledwie 3 cm od obiektu
 • Nowy akumulator litowo-jonowy EN-EL7 oferuje zwiększoną moc, która pozwala na zrobienie 260 zdjęć po jednorazowym naładowaniu
 • Standard PictBridge umożliwia bezpośrednie drukowanie na obsługujących go drukarkach
 • Aparat jest zgodny z systemem D-Lighting opracowanym przez firmę Nikon
 • Funkcja zaawansowanej redukcji efektu czerwonych oczu w większości przypadków automatycznie usuwa efekt czerwonych oczu w aparacie, bez potrzeby korzystania z komputera
 • Funkcja zdjęć seryjnych pozwala wybrać następujące tryby: zdjęcia pojedyncze, bufor pamięci na 5 zdjęć, zdjęcia seryjne w szybkim tempie, zdjęcia seryjne w wolnym tempie, seria 16 zdjęć, tryb ultraszybki, fotografowanie z programowanym interwałem
 • Możliwość wykorzystania błysku TTL, gdy aparat jest używany z lampą błyskową SB-800 lub SB-600
 • Szereg akcesoriów dodatkowych, w tym poręczny pojemnik na baterie, wybór filtrów COOLPIX (filtr neutralny do kolorów, filtr polaryzacyjny kołowy, filtr neutralny) i konwerterów (konwerter "rybie oko", konwerter szerokokątny i telekonwerter TC-E3PF)


Specyfikacja techniczna

NazwaNikon Coolpix 8400
TypZaawansowany kompakt cyfrowy
Efektywna rozdzielczość8,0 Mp
Sensor2/3 cala CCD, 8.31 Megapikseli (8.0 Mp efektywnych)
PamięćCompactFlash Typ I / II, Microdrive (do 4GB)
Rozdzielczość
 • 8M (3264 x 2448)
 • 3:2 (3264 x 2176)
 • 5M (2592 x 1944)
 • 3M (2048 x 1536)
 • 2M (1600 x 1200)
 • 1M (1280 x 960)
 • PC (1024 x 768)
 • TV (640 x 480)
Formaty zapisu obrazuTIFF-RGB, JPEG (Exif 2.2, DCF, DPOF), QT Motion JPEG
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjib.d.
Obiektyw
 • 3.5x Zoom-Nikkor, szklany, powłoki SIC
 • 6.1-21.6mm (odpowiednik 24-85mm), F2.6 - F4.9
 • 10 elementów w 9 grupach
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowy4x (płynny)
Przysłona7-listkowa, 10 pozycji co 1/3EV (do F7.0)
Migawka
 • 2 - 1/3000 sek. (Auto i P)
 • 8 - 1/3000 sek. (S, A, M))
 • 1/30 - 1/3000 (seria super-szybka)
 • Bulb do 10 min.
Tryby ekspozycji
 • Program (z fleksją)
 • priorytet migawki (S)
 • priorytet przysłony (A)
 • ustawienie ręczne (M)
Pomiar światła256-segmentowy Matrix, centralnie-ważony, punktowy, punktowy powiązany z ramką AF
Kompensacja ekspozycji+/-2EV co 1/3EV
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketing3 lub 5 zdjęć do +/-2EV (co 1/3EV)
Metody pomiaru ostrości
 • Czujnik zewnętrzny i detekcja kontrastu TTL AF
 • dioda wspomagająca pomiar
 • pojedynczy AF (S-AF) / ciągły AF (C-AF), ostrość manualna (MF)
Tryby pracy autofocusa
 • Centralny, 5-punktowy Multi AF, ręczny 9-punktowy
 • zakres: 50cm - nieskończoność, makro: od 3cm (szeroki kąt) / od 20cm (tele)
Manual focusb.d.
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
CzułośćAuto, ISO 50, 100, 200, 400
Balans bielib.d.
Efektyb.d.
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjne
 • Szybkie: 2.3 kl/sek, do 5 w serii
 • wolne: 1.5 kl/sek, do 18 w serii
 • Multi-Shot 16: 2 kl/sek, 16 ujęć w jednym pliku
 • Super-szybkie: QVGA, 30 kl/sek, do 100 ujęć
 • bufor 5 zdjęć: 1.5 kl/sek, ostatnie 5 ujęć w serii
Rejestracja filmub.d.
Monitor LCDObrotowy, 1.8 cala, 134,000 punktów, 97% krycia, korekta jasności i barwy
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowa
 • Auto, bez lampy, błysk wypełniający, długa synchronizacja, redukcja czerwonych oczu, synchronizacja na drugą kurtynę, błysk powtarzający się
 • zakres: 0.5-6m (szeroki kąt), 0.5-3m (tele)
 • stopka lamp zewnętrznych ISO 518 (Nikon SD-800, SB-600)
Kontrola błyskub.d.
Stopka akcesoriówb.d.
Matówkan.d.
Lustron.d.
WizjerElektroniczny psTFT LCD, 0.44 cala, 235,000 punktów, 97% krycia, korekta dioptrii
Punkt ocznyb.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacz10 lub 3 sek.
ZłączaUSB 2.0, Video out, DC-IN (zasilanie)
Pilotb.d.
ZasilanieAkumulator litowy EN-EL7 lub pojemnik MB-CP10 (6 x AA) lub adapter sieciowy Nikon EH-54 AC
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywub.d.
Obudowab.d.
Wymiary113 x 82 x 75mm
Waga400g
Akcesoriab.d.
Oprogramowanieb.d.
Test Fotopolis2496
Artykuł na Fotopolis2291
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony wyprzedza konkurencję o dwie długości. Najnowszy bezlusterkowiec producenta oferuje największą jak do tej pory rozdzielczość wśród aparatów pełnoklatkowych, a do...
179
4
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma lubi zaskakiwać i mimo tego, że aparaty firmy są produktami dosyć niszowymi, stale je rozwija. Najnowszy aparat systemu L to zarazem jedna z najciekawszych...
56
15
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
Leica zaprezentowała model V-Lux 5 - brata bliźniaka Panasonika Lumix FZ1000 II. Oba modele łączy ta sama specyfikacja, jednak propozycja niemieckiego producenta...
21
2
Powiązane artykuły