Nikon Coolpix 4800 - 8.3-krotny

0
Tomasz Gutkowski
16 Wrzesień 2004
Artykuł na: 6-9 minut
Jedyna z dzisiejszych nowości Nikona stworzona z myślą o amatorach to Coolpix 4800. Ten niepozorny kompakt posiada obiektyw o aż 8.2-krotnym zbliżeniu i rejestruje obraz w rozdzielczości 4 Megapiksele. Tradycyjnie Nikon przygotował aparat na najbardziej wymyślne sytuacje zdjęciowe.
Jedyna z dzisiejszych nowości Nikona stworzona z myślą o amatorach to Coolpix 4800. Ten niepozorny kompakt posiada obiektyw o aż 8.2-krotnym zbliżeniu i rejestruje obraz w rozdzielczości 4 Megapiksele. Tradycyjnie Nikon przygotował aparat na najbardziej wymyślne sytuacje zdjęciowe.



Coolpix 4800 nawiązuje stylistyką do starszej linii kompaktów amatorskich. Ostatnie modele (np. Coolpix 5200 lub 4200) są bardzo małe, natomiast dzisiejsza nowość ma klasyczne kompaktowe gabaryty. Takie rozwiązanie nie jest tylko efektem pomysłowości stylistów. Po prostu gdzieś trzeba było zmieścić obiektyw, którego efektywny zakres ogniskowych wynosi aż 36 - 300mm (dla małego obrazka).

Aparat nie pozwala na ręczne dobranie czasu migawki i wielkości przysłony, jednak 15 różnych programów tematycznych umożliwi dobranie optymalnej ekspozycji w zastanych warunkach. Funkcja automatycznego wyboru najlepszego ujęcia (BSS) zadba o to, by wyeliminować nieudane ujęcia, zapisując tylko te najlepsze.



Ciekawsze funkcje aparatu to: tryb makro pozwalający na fotografowanie z odległości 1cm, tryb zdjęć seryjnych realizowany z prędkością 1.5 kl/sek (limit 8 ujęć w serii), rejestracja filmów w rozdzielczości VGA z prędkością 15 kl/sek. Producent podkreśla też bardzo szybką zmianę ogniskowych - przejście od szerokiego kąta (35mm) do pełnego zbliżenia (300mm) ma zająć tylko 1.3 sek. Zdjęcia i filmy zapisywane są w pamięci wbudowanej lub na opcjonalnych kartach Secure Digital.

W sklepach od listopada.


Informacja prasowa producenta

Aparat oferuje wszechstronne funkcje i wyjątkową łatwość obsługi, dzięki której można czerpać radość z fotografii cyfrowej. 8,3-krotny zoom optyczny i rozdzielczość 4 milionów pikseli są gwarancją jakości i wyrazistości zdjęć


Nikon, światowy lider na rynku cyfrowych i analogowych aparatów fotograficznych, zapowiada wprowadzenie nowego modelu COOLPIX 4800 (www.europe-nikon.com). COOLPIX 4800, wysokiej jakości kompaktowy aparat cyfrowy, wyposażony w matrycę o rozdzielczości 4 milionów pikseli, 8,3-krotny zoom optyczny, obiektyw Nikkor ED oraz szereg funkcji, które czynią jego obsługę wyjątkowo prostą. Teraz można się cieszyć pełnią swobody i twórczym podejściem do fotografii cyfrowej.

Jedną z jego najbardziej wyróżniających cech jest obiektyw Nikkor ED z 8,3-krotnym zoomem optycznym. Dzięki zakresowi ogniskowych, który odpowiada obiektywowi 36–300 mm w formacie 35 mm, i szybkiemu działaniu w czasie 1,3 s w całym zakresie ogniskowych, umożliwia tworzenie wszelkiego rodzaju kompozycji, od fotografii szerokokątnej po zbliżenia wykonywane przy długiej ogniskowej. Kompaktowy korpus kryje w sobie jedną soczewkę z dwiema powierzchniami asferycznymi i dwie soczewki ze szkła typu ED. Aparat ma także funkcję makro, która pozwala na fotografowanie nawet z odległości 1 cm.

Pomimo szerokiego zakresu funkcji aparat COOLPIX 4800 cechuje się łatwością obsługi. Jego lekki korpus jest najbardziej kompaktowy w tej klasie aparatów cyfrowych, a dobrze zaprojektowany uchwyt pozwala na wygodne trzymanie podczas fotografowania. Ponadto wszystkie pokrętła i elementy sterujące znajdują się z tyłu aparatu, co umożliwia intuicyjną obsługę, a każdy przycisk obsługuje jedną funkcję, co eliminuje pomyłki. Elektroniczny wizjer o wysokiej rozdzielczości pozwala osiągnąć dokładność kompozycji dzięki pokryciu 97% kadru podczas fotografowania. Aparat COOLPIX 4800 jest także wyposażony w wyświetlacz LCD o przekątnej 1,8 cala, który jest użyteczny zarówno podczas fotografowania, jak i podczas przeglądania zdjęć.

Technologie cyfrowe firmy Nikon osiągają jeszcze wyższy poziom jakości i elastyczności. Matryca CCD o wymiarze 1/2,5 cala (4 mln pikseli) zapewnia wyjątkową wyrazistość. Precyzyjny, 256-segmentowy matrycowy pomiar światła pozwala osiągnąć zawsze doskonałe efekty podczas fotografowania w różnego typu sytuacjach. Aparat COOLPIX 4800 jest także wyposażony w nowatorskie funkcje opracowane przez firmę Nikon, BSS (Best Shot Selector – wybór najlepszego zdjęcia) i AE-BSS (Auto Exposure BSS - automatyczna ekspozycja z wyborem najlepszego zdjęcia). Po włączeniu funkcji BSS aparat robi do 10 zdjęć i tylko najostrzejsze z nich zostaje automatycznie zapisane w pamięci. Po włączeniu funkcji AE-BSS aparat może automatycznie wybrać jedno z pięciu ujęć z najlepszą ekspozycją. Aparat COOLPIX 4800 sprawdza się doskonale także przy słabych warunkach oświetleniowych - dzięki redukcji szumów, która umożliwia robienie zdjęć wysokiej jakości przy dłuższej ekspozycji, diodzie wspomagającej AF, która pomaga ustawić ostrość w ciemnych miejscach, oraz nowej wbudowanej lampie błyskowej.

W wielu aparatach cyfrowych wysoki poziom technicznego zaawansowania wymaga od użytkownika wysokiego stopnia znajomości obsługi. Jednakże nie jest tak w przypadku aparatu COOLPIX 4800. 15 programów tematycznych do wyboru ułatwia robienie wspaniałych zdjęć, a cztery z tych programów mają funkcję asysty, która pomaga stworzyć udaną kompozycję nawet w najtrudniejszych warunkach.

Aparat COOLPIX 4800 współpracuje z popularnymi kartami pamięci SD, co ułatwia przechowywanie zdjęć. Ponadto aparat ten ma pamięć wewnętrzną o pojemności około 13,5 MB, dzięki czemu jest zawsze gotowy do robienia zdjęć, nawet gdy w danej chwili nie ma włożonej karty pamięci. Aparat COOLPIX 4800 pozwala na zrobienie do 240 wspaniałej jakości zdjęć po jednorazowym naładowaniu akumulatora litowo-jonowego EN-EL1, a do 360 zdjęć w przypadku korzystania z opcjonalnej baterii litowej 2CR5.

Do fotografowania obiektów będących w ruchu aparat COOLPIX 4800 ma funkcję zdjęć seryjnych, która umożliwia zrobienie do 8 zdjęć z szybkością do 1,5 kl./s. Aparat ten jest także wyposażony w bufor pamięci na 3 zdjęcia oraz nowatorską funkcję robienia serii zdjęć, która pozwala zrobić 16 następujących po sobie ujęć, z których następnie tworzy się jedno zdjęcie. Aby jeszcze lepszej uchwycić ruch, można skorzystać z funkcji nagrywania filmów z dźwiękiem - aparat COOLPIX 4800 umożliwia nagrywanie filmów w formacie odpowiadającym standardowi obrazu telewizyjnego z zapewniającą płynność ruchów szybkością 15 kl./s. Posługując się funkcją notatki głosowej, można natomiast dodać 20 sekund dźwięku do każdego z zarejestrowanych zdjęć.

Aparat COOLPIX 4800 wyposażono w szereg innych wspaniałych funkcji przydatnych nie tylko podczas fotografowania. Dzięki użytecznej funkcji ustawienia strefy czasowej jest idealnym towarzyszem podróży. Użytkownik musi po prostu wybrać odpowiednią strefę czasową w aparacie, by ustawić właściwy czas niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Możliwe jest także bezpośrednie drukowanie z drukarek kompatybilnych ze standardem PictBridge bez potrzeby korzystania z komputera. W zestawie znajduje się także nowe oprogramowanie PictureProject firmy Nikon, które umożliwia łatwe przeglądanie i edycję zdjęć oraz ma szereg innych funkcji wzbogacających fotografię cyfrową.

Dostępność w sprzedaży: Aparat będzie dostępny w Europie od listopada 2004 r.

Uwaga: Dane techniczne, konstrukcja, nazwa produktu, standardowe wyposażenie i dokładna data wprowadzenia do sprzedaży mogą być różne w różnych krajach.

Nikon COOLPIX 4800 - zalety

Niespotykana wygoda
Wszechstronny obiektyw Nikkor ED z 8,3-krotnym zoomem optycznym oraz 4-krotny zoom cyfrowy ułatwiają użytkownikowi aparatu COOLPIX 4800 robienie bardzo różnorodnych zdjęć. Ten doskonały obiektyw, odpowiadający obiektywowi 36-300 mm w formacie 35 mm, umożliwia robienie wszelkiego typu zdjęć, od fotografii szerokokątnych po starannie skomponowane zbliżenia wykonywane przy długiej ogniskowej.

Technologia stosowana w obiektywach Nikkor oznacza lepsze zdjęcia!
Obiektyw aparatu COOLPIX 4800, z dwiema soczewkami ze szkła typu ED i dwiema soczewkami asferycznymi, współpracuje z przetwornikiem CCD (4 mln pikseli), co umożliwia robienie zdjęć o dużo wyższym stopniu wyrazistości.

Prostota. Funkcjonalność. Bogactwo funkcji.
Aparat COOLPIX 4800 - lekki, dobrze leżący w dłoni i najbardziej kompaktowy w tej klasie aparatów cyfrowych - powstał jako połączenie jakości, wygody i prawdziwej funkcjonalności. Poręczne pokrętła i wszystkie inne elementy sterujące umieszczono w idealnym miejscu z tyłu aparatu. Duży wyświetlacz LCD o przekątnej 1,8 cala jest użyteczny zarówno podczas komponowania ujęć, jak i podczas przeglądania zarejestrowanych zdjęć. Aparat COOLPIX 4800 jest także wyposażony w elektroniczny wizjer o wysokiej rozdzielczości, umożliwiający pokrycie kadru w 97% podczas fotografowania i w 100% podczas odtwarzania.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-Pro3 - bezlusterkowiec z analogową duszą
Fujifilm X-Pro3 - bezlusterkowiec z analogową duszą
Najnowszy Fujifilm X-Pro3 to jedna z najbardziej oryginalnych konstrukcji ostatnich lat. Producent stawia przede wszystkim na klasyczne doświadczenie fotografowania,...
5
0
Obiektyw wypełniony kawą w średnioformatowym body z kartonu - Lomography znów zaskakuje
Obiektyw wypełniony kawą w średnioformatowym body z kartonu - Lomography znów zaskakuje
Miłośnicy kreatywnych efektów w jakości lomo i zrównoważonego wykorzystania zasobów będą zachwyceni nowym pomysłem austriackiej firmy, który dostępny jest w dodatku w cenie mniej kuriozalnej niż...
11
0
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Po 4 latach od premiery Olympusa OM-D E-M5 Mark II do walki na arenie systemu mikro 4/3 staje jego następca, który wprowadza tę linię aparatów o przygodowym zacięciu w świat 4K
14
0