Nikon Coolpix 8800 - stabilizacja 10x

0
Tomasz Gutkowski
16 Wrzesień 2004
Artykuł na: 23-28 minut
Pierwszym z zaprezentowanych dziś 8-megapikselowych kompaktów marki Nikon jest model Coolpix 8800. W brew temu co sugeruje nazwa zakres ogniskowych jest aż 10-krotny, a w uzyskaniu ostrego zdjęcia pomoże zastosowany po raz pierwszy system stabilizacji obrazu.
Pierwszym z zaprezentowanych dziś 8-megapikselowych kompaktów marki Nikon jest model Coolpix 8800. W brew temu co sugeruje nazwa zakres ogniskowych jest aż 10-krotny, a w uzyskaniu ostrego zdjęcia pomoże zastosowany po raz pierwszy system stabilizacji obrazu.Nikon Coolpix 8800 to druga, obok Coolpix 8400, odsłona dzisiejszego "dnia Nikona". Japoński producent chciał pokazać pazur i z całą pewnością się to udało. Do niedawna na rynku mieliśmy po jednym zaawansowanym kompakcie z rozdzielczością 8 Megapikseli od najważniejszych producentów. Teraz tę samą matrycę znajdziemy w aparatach o różnym zakresie ogniskowych i nieco odmiennym zastosowaniu.

Dzisiejszą nowość można zaliczyć do grupy sprzętu przeznaczonego dla ambitnych fotoamatorów i pasjonatów. 10-krotne zbliżenie (odpowiednik 35-350mm dla małego obrazka) znajdzie zastosowanie w fotografii przyrodniczej lub sportowej. Tym bardziej, że Nikon po raz pierwszy (w kompakcie) wykorzystał swoją wiedzę na temat stabilizowania obrazu. Wybrana grupa soczewek wykonuje kontr-ruchy po wykryciu drgań ręki przez układ żyroskopowy. Dzięki temu możemy użyć czasów 2-3 krotnie dłuższych lub bez obaw fotografować z maksymalnie wysuniętym obiektywem.

Aparat można wykorzystać do zadań profesjonalnych dzięki zapisowi obrazu w formatach RAW lub TIFF. Ciekawą nowością jest też możliwość rejestracji w formacie JPEG Extra z bardzo małą kompresją 1:2. Co prawda plik będzie dość duży (ok. 8-9 MB), ale liczy się swoboda w doborze jakości i ilości zużytej pamięci. Dodajmy, że standardowa kompresja dla jakości Fine wynosi 1:4 lub 1:6 (4 MB).Nikon Coolpix 8800 posiada bardzo bogaty zestaw funkcji automatycznych i manualnych. Podstawowe tryby pracy (P, S, A, M) uzupełniają liczne programy tematyczne optymalizujące ustawienia aparatu w określonych sytuacjach zdjęciowych. Dodatkowo użytkownik może zaprogramować dwa odrębne profile z zapamiętaniem (i szybkim przywołaniem) ulubionych ustawień.

Do wyboru mamy 256-polowy pomiar matrycowy światła, pomiar skoncentrowany, punktowy centralny lub związany z jedną z 9 ramek pomiaru ostrości. Wynik pomiaru można skorygować dodatnio lub ujemnie o 2 skoki ekspozycji (co 1/3EV). Lista dobieranych ekwiwalentów czułości obejmuje wartości od ISO 50 do ISO 400 - szkoda, że nie ma ISO 800.

Liczne opcje korekty obrazu obejmują takie parametry jak ostrość, nasycenie i kontrast. Bardzo przydatną funkcją jest bracketing balansu bieli czyli seria 3-zdjęciowa ze zmianą tonacji (cieplej / zimniej). Funkcja automatycznego wyboru najlepszego ujęcia BSS lub AE-BSS (z automatyką ekspozycji) ma po zanalizowaniu serii zdjęć wybrać to, które jest najlepiej naświetlone i ostre.

Aparat posiada wbudowaną lampę błyskową oraz stopkę zgodną z najnowszymi lampami Nikon SB-800 i SB-600. Jeśli mowa o właściwościach fizycznych warto wspomnieć odchylany i obracany monitor LCD, który ułatwi fotografowanie w nietypowych pozycjach. Zgodnie z ostatnim trendem obraz podglądamy na wyświetlaczu elektronicznym ulokowanym w celowniku - obraz jest taki sam jak na dużym LCD, ale lepiej widoczny.Pełna informacja o właściwościach aparatu w poniższej informacji prasowej producenta.

Nikon COOLPIX 8800 Nowy sztandarowy produkt serii Nikon COOLPIX zapewnia rozdzielczość 8 milionów pikseli, jest wyposażony w obiektyw Nikkor ED o 10-krotnym zoomie z niezwykłym systemem redukcji drgań (VR).

Nikon, światowy lider na rynku cyfrowych i analogowych aparatów fotograficznych, zapowiada wprowadzenie nowego modelu COOLPIX 8800 (www.europe-nikon.com). Aparat COOLPIX 8800 z matrycą o rozdzielczości 8 milionów pikseli jest wyposażony w obiektyw Nikkor ED o elastycznym 10-krotnym zoomie z systemem redukcji wibracji (VR) - po raz pierwszy w serii COOLPIX. Dzięki takiej jakości i parametrom COOLPIX 8800 prawdopodobnie stanie się wiodącym produktem nie tylko w ramach linii Nikon COOLPIX, ale także na całym rynku aparatów cyfrowych dla użytkowników indywidualnych.

Aparat COOLPIX 8800 został zaprojektowany z myślą o ambitnych fotografach, którzy chcą robić zdjęcia najwyższej jakości. Dzięki 10-krotnemu zoomowi jest to także aparat dla tych, którzy wymagają znacznych możliwości powiększania. Dużą zaletą tego modelu jest połączenie bogatych funkcji i niewielkiego rozmiaru. Wyjątkowo wszechstronny aparat COOLPIX 8800 spełnia również wymagania tych, którzy pragną osiągnąć najwyższą jakość obrazu przy jeszcze większej łatwości obsługi. A użytkownikom, którzy chcą jeszcze bardziej wykorzystać jego możliwości, producent aparatu COOLPIX 8800 oferuje serię konwerterów obiektywu, lamp błyskowych i innych akcesoriów.

8 milionów efektywnych pikseli w aparacie COOLPIX 8800 zapewnia niezwykle wysoką rozdzielczość zdjęć. Profesjonalny obiektyw Nikkor ED z 10-krotnym zoomem sprawia, że obraz jest wyrazisty. Inne jego zalety to duży zakres ogniskowych wynoszący 35-350 mm (odpowiednik formatu 35 mm) oraz dwie soczewki ze szkła typu ED (Extra-low Dispersion — ultraniska dyspersja), które do minimum ograniczają aberracje chromatyczne, by uzyskane zdjęcia miały niespotykaną ostrość.
Obiektyw aparatu COOLPIX 8800 jest wyposażony w system redukcji wibracji (VR) - pierwszy tego typu w serii COOLPIX. System VR automatycznie wykrywa i równoważy niewielkie ruchy aparatu, które powodują zamazanie zdjęcia. Dzięki temu użytkownik może robić zdjęcia przy czasie otwarcia migawki dłuższym nawet o 3 jednostki EV, a drgania aparatu nie spowodują zamazania obrazu. Tryb normalny umożliwia robienie niezwykle wyrazistych zdjęć bez statywu. Natomiast tryb aktywny pozwala uzyskać bardziej płynny obraz w warunkach dużych drgań, na przykład podczas robienia zdjęć z jadącego samochodu. Dzięki systemowi VR użytkownicy mogą uzyskać ostre i wyraziste zdjęcia w przypadku fotografowania przy słabym oświetleniu, przybliżania bez statywu daleko położonych obiektów oraz fotografowania w skali makro. Aparat współpracuje z telekonwerterem, który oferuje uzyskanie ogniskowej 600 mm (odpowiednik formatu 35 mm).

Aparat ma cztery tryby ekspozycji: automatyka programowa [P], automatyczna preselekcja czasu [S], automatyczna preselekcja przysłony [A] i tryb manualny [M]. Tryby te umożliwiają osiągnięcie możliwie największego stopnia kontroli nad procesem tworzenia fotografii. Aparat COOLPIX 8800 ma również tryb Auto, w którym automatycznie wybiera odpowiednią ekspozycję i czas otwarcia migawki, co gwarantuje wysoką jakość przy robieniu zdjęć za jednym naciśnięciem przycisku. Natomiast 15 wszechstronnych programów tematycznych pozwala na robienie wyjątkowych zdjęć praktycznie w każdej sytuacji. Należy po prostu wybrać program odpowiedni do warunków oświetleniowych, a aparat automatycznie dobierze wielkość przysłony, czas otwarcia migawki, ostrość, siłę błysku, kontrast, czułość i balans bieli.

Aparat COOLPIX 8800 charakteryzuje się wieloma zaawansowanymi funkcjami cyfrowymi, takimi jak BSS (Best Shot Selector - wybór najlepszego zdjęcia), AE-BSS (Auto Exposure-Best Shot Selector - automatyczna ekspozycja z wyborem najlepszego zdjęcia), redukcja szumów, kontrola nasycenia i braketing balansu bieli. Funkcje te mogą mieć zasadnicze znaczenie dla uzyskania optymalnej jakości obrazu. Ponadto ma on bufor pamięci na 5 zdjęć, co pozwala na bardziej precyzyjne ujęcie niespodziewanych zdarzeń i ulotnych chwil. Dzięki poręcznym, nowatorskim funkcjom - takim jak nagrywanie filmów z dźwiękiem lub tryb filmów z opóźnieniem czasowym, który jest idealny dla nagrywania obserwacji (np. ptaka budującego gniazdo, postępu na placu budowy lub zmian w krajobrazie w trakcie zachodu słońca) - aparat COOLPIX 8800 stał się jeszcze bardziej wszechstronny.

Duży wyświetlacz LCD o zmiennym kącie ułatwia fotografowanie z różnej perspektywy i pozwala na uzyskanie optymalnej czytelności obrazu, nawet przy ostrym świetle dziennym. Elektroniczny wizjer EVF daje większy kontrast i bardziej wyraziste zdjęcia. Kompaktowy, lekki korpus aparatu COOLPIX 8800 ze stopu magnezu zaprojektowano tak, by uzyskać maksymalną wytrzymałość oraz łatwość przenoszenia, a bezpieczny, wygodny uchwyt zapewnia stabilność podczas fotografowania.

Nowa funkcja D-Lighting stosowana podczas odtwarzania sprawia, że obszary niedoświetlone są rozjaśniane, a obszary o właściwej ekspozycji pozostają bez zmian. Inna nowa funkcja, zaawansowana redukcja czerwonych oczu, automatycznie usuwa efekt czerwonych oczu jeszcze w aparacie w większości przypadków, gdy używana jest wbudowana lampa błyskowa. Wskaźniki kadrowania na wyświetlaczu LCD są najlepszym narzędziem umożliwiającym idealne komponowanie ujęć, a histogram działający w czasie rzeczywistym pomaga dobrać optymalną ekspozycję podczas fotografowania. Tym, którzy pragną mieć więcej twórczej wolności podczas edycji, aparat COOLPIX 8800 oferuje także możliwość zapisania zdjęć w formacie RAW. Dostępny jest także nowy format JPEG EXTRA, który pozwala na mniejszą kompresję.

Wraz z aparatem COOLPIX 8800 oferowany jest pełny zestaw podstawowych akcesoriów, takich jak akumulator i ładowarka, kabel A/V, kabel USB, pilot zdalnego sterowania i pakiet oprogramowania PictureProject.

Możliwości fotografowania aparatem COOLPIX 8800 można także rozszerzyć. Aparat współpracuje z szeregiem akcesoriów dodatkowych, w tym z telekonwerterem, konwerterem szerokokątnym i konwerterem "rybie oko". Aparat można także wyposażyć w pojemnik na baterie i osłonę obiektywu. Ponadto sanki mocujące do aparatu COOLPIX 8800 pozwalają na stosowanie trybu błysku TTL w przypadku użycia lampy błyskowej Nikon SB-800 lub SB-600.

Ten niewiarygodny wybór funkcji i akcesoriów dodatkowych sprawia, że aparat COOLPIX 8800 jest szczególnym osiągnięciem w fotografii cyfrowej.

Dostępność w sprzedaży: Aparat ten ma być dostępny w Europie od października 2004 r.
Uwaga: Dane techniczne, konstrukcja, nazwa produktu, standardowe wyposażenie i dokładna data wprowadzenia do sprzedaży mogą być różne w różnych krajach.]

{BIT|Nikon COOLPIX 8800 - zalety

Niewiarygodna jakość zdjęć

Aparat COOLPIX 8800 jest wyposażony w matrycę 2/3 cala o 8 milionach efektywnych pikseli. Umożliwia to robienie zdjęć o wysokiej rozdzielczości, nawet po ich przekadrowaniu. Obiektyw Nikkor ED z 10-krotnym zoomem optycznym oferuje ogniskowe od 35 do 350 mm (odpowiednik dla formatu 35 [135] mm). Obiektyw wyposażony jest w dwa elementy ze szkła ED (o ultraniskiej dyspersji), które do minimum ograniczają aberracje chromatyczne i zapewniają za każdym razem niezwykle ostre, wyraziste zdjęcia.

Nieporuszone zdjęcia dzięki systemowi redukcji wibracji
Obiektyw aparatu COOLPIX 8800 jest wyposażony w system redukcji wibracji (VR), który po raz pierwszy zastosowano w serii COOLPIX. Służy on do automatycznego wykrywania i równoważenia niewielkich ruchów urządzenia, które powodują zamazanie zdjęcia. Dzięki temu można uzyskać taki efekt, jak podczas fotografowania przy czasie otwarcia migawki krótszym o ponad 3 jednostki EV*. Zdjęcia robione bez statywu są nieporuszone nawet wtedy, gdy stosowany jest tryb normalny, a tryb aktywny zapewnia jeszcze bardziej płynny obraz – warto z niego korzystać, gdy drgania są szczególnie silne, na przykład podczas fotografowania z jadącego samochodu. Można używać systemu VR z opcjonalnymi konwerterami do aparatu COOLPIX.
* Na przykład jeśli wyraziste zdjęcie bez poruszenia aparatem można zrobić w czasie 1/250 s, system VR wydłuża ten czas o trzy stopnie (w tym wypadku do 1/30 s).


Profesjonalna kontrola i twórcze możliwości
Wyjątkowe mechanizmy obróbki obrazu firmy Nikon gwarantują naturalne odwzorowanie kolorów, szczegółów i przejść tonalnych. System matrycowego pomiaru światła oparty o 256 pól zapewnia idealną ekspozycję, nawet w najtrudniejszych warunkach oświetlenia. Dla jeszcze lepszej kontroli aparat COOLPIX 8800 oferuje możliwość pomiaru skoncentrowanego z uwypukleniem środka kadru, pomiaru punktowego i pomiaru punktowego w polu autofokusa. Ponadto aparat COOLPIX 8800 oferuje różne funkcje w zakresie ustawiania ekspozycji: 1) automatyka programowa [P], 2) automatyczna preselekcja czasu [S], 3) automatyczna preselekcja przysłony [A], 4) tryb manualny [M]. Kompensacja ekspozycji dodatkowo pomaga osiągnąć wyjątkową kontrolę nad parametrami ekspozycji. Możliwości fotografowania można rozszerzyć za pomocą konwerterów obiektywu, lamp błyskowych i innego typu akcesoriów systemowych oferowanych w serii Nikon COOLPIX.]

{BIT|Zaawansowane, ergonomiczne wzornictwo

Aparat COOLPIX 8800 ma kompaktowe rozmiary, a jego lekki i poręczny korpus wykonany jest ze stopu magnezu. Jest zaprojektowany tak, by zapewnić fotografom sprawną i intuicyjną obsługę. Został on wyposażony w monitor LCD o zmiennym kącie i przekątnej 1,8 cala, który zapewnia wysoką jasność i umożliwia fotografowanie prawie pod każdym kątem. Elektroniczny wizjer EVF (Electronic Viewfinder) zapewnia większy kontrast i bardziej wyrazisty obraz. Ergonomiczna konstrukcja i styl aparatu zostały stworzone przez słynnego projektanta wzornictwa przemysłowego Giorgetto GIUGIARO - wyłącznie dla nowej generacji aparatów Nikon.


Inne funkcje
 • Tryb zdjęć makro pozwala na robienie zdjęć z odległości nawet ok. 3 cm od obiektu.Wbudowana lampa błyskowa zwiększa możliwości fotografowania.
 • Funkcja D-Lighting, dostępna wyłącznie w aparatach firmy Nikon, stosowana przy odtwarzaniu sprawia, że obszary niedoświetlone są rozjaśniane, a obszary o właściwej ekspozycji pozostają bez zmian.
 • Dzięki nowej funkcji zaawansowanej redukcji czerwonych oczu aparat w większości przypadków automatycznie usuwa efekt czerwonych oczu.
 • Funkcja BSS (Best Shot Selector - wybór najlepszego zdjęcia) robi serię dziesięciu ujęć, a następnie zapisuje na karcie pamięci tylko te z nich, które charakteryzują się największym stopniem szczegółowości. Funkcja AE-BSS (Auto Exposure-Best Shot Selector - automatyczna ekspozycja z wyborem najlepszego zdjęcia) wybiera i zapisuje jedno zdjęcie z najlepszą ekspozycją spośród pięciu kolejnych ujęć. Aparat oferuje także wybór trybów naświetlania na światła i naświetlania na cienie oraz tryb histogramu.
 • Podczas korzystania z braketingu balansu bieli przy jednym wyzwoleniu migawki aparat rejestruje ujęcie w trzech ustawieniach balansu bieli (dominanta czerwona, wybrana wartość, dominanta niebieska).
 • Na wyświetlaczu LCD wyświetlane są wskaźniki kadrowania ułatwiające idealne komponowanie ujęć, a histogram działający w czasie rzeczywistym pomaga dobrać optymalną ekspozycję.
 • 15 programów tematycznych: portret, przyjęcie/wnętrza, zdjęcia nocne - portret, plaża/śnieg, krajobraz, zachód słońca, zdjęcia nocne - krajobraz, muzeum, sztuczne ognie, makro, kopia, zdjęcia pod światło, zdjęcia panoramiczne - asysta, zdjęcia sportowe oraz zmierzch/świt.
 • Nowy format JPEG EXTRA zapewnia wyższą jakość zdjęć przy mniejszej kompresji (współczynnik kompresji: 1/2).
 • Zapisywanie danych w formacie RAW w celu późniejszej obróbki obrazu.
 • Nowy akumulator litowo-jonowy EN-EL7 pozwala na zrobienie około 240 zdjęć.
 • Funkcja zdjęć seryjnych umożliwia zrobienie 5 zdjęć z szybkością 2,3 kl./s. Funkcja Seria zdjęć pozwala na zrobienie 16 następujących po sobie zdjęć w ramach szybkiej sesji. Aparat COOLPIX 8800 ma ponadto Bufor pamięci na 5 zdjęć.
 • Funkcja nagrywania filmów z dźwiękiem umożliwia rejestrowanie filmów w formacie zgodnym ze standardem obrazu telewizyjnego (640 x 480 pikseli) z szybkością 30 kl./s w czasie do 60 s. Dostępne są także funkcje: film z opóźnieniem czasowym, film w sepii, film czarno-biały oraz mały film.
 • Funkcja notatki głosowej pozwala użytkownikom dołączyć do każdego obrazu 20 sekund nagrania dźwiękowego.
 • Standard PictBridge umożliwia bezpośrednie drukowanie na drukarkach obsługujących ten standard.
 • Dioda wspomagająca AF i wyświetlacz LCD o wysokiej jasności pozwalają osiągnąć lepsze wyniki podczas fotografowania przy słabym oświetleniu.
 • Oprogramowanie PictureProject ułatwia przeglądanie, organizowanie, korygowanie, drukowanie i wysyłanie zdjęć.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od lat
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od...
Dzięki pomyłce producenta otrzymaliśmy wgląd w nadchodzące modele, które udowadniają, że segment APS-C ma ciągle duży potencjał. Wygląda też na to, że Canon nareszcie...
11
11
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
16
1
Powiązane artykuły