Nikon Coolpix 8800 - stabilizacja 10x

0
Tomasz Gutkowski
16 Wrzesień 2004
Artykuł na: 23-28 minut
Pierwszym z zaprezentowanych dziś 8-megapikselowych kompaktów marki Nikon jest model Coolpix 8800. W brew temu co sugeruje nazwa zakres ogniskowych jest aż 10-krotny, a w uzyskaniu ostrego zdjęcia pomoże zastosowany po raz pierwszy system stabilizacji obrazu.
Pierwszym z zaprezentowanych dziś 8-megapikselowych kompaktów marki Nikon jest model Coolpix 8800. W brew temu co sugeruje nazwa zakres ogniskowych jest aż 10-krotny, a w uzyskaniu ostrego zdjęcia pomoże zastosowany po raz pierwszy system stabilizacji obrazu.Nikon Coolpix 8800 to druga, obok Coolpix 8400, odsłona dzisiejszego "dnia Nikona". Japoński producent chciał pokazać pazur i z całą pewnością się to udało. Do niedawna na rynku mieliśmy po jednym zaawansowanym kompakcie z rozdzielczością 8 Megapikseli od najważniejszych producentów. Teraz tę samą matrycę znajdziemy w aparatach o różnym zakresie ogniskowych i nieco odmiennym zastosowaniu.

Dzisiejszą nowość można zaliczyć do grupy sprzętu przeznaczonego dla ambitnych fotoamatorów i pasjonatów. 10-krotne zbliżenie (odpowiednik 35-350mm dla małego obrazka) znajdzie zastosowanie w fotografii przyrodniczej lub sportowej. Tym bardziej, że Nikon po raz pierwszy (w kompakcie) wykorzystał swoją wiedzę na temat stabilizowania obrazu. Wybrana grupa soczewek wykonuje kontr-ruchy po wykryciu drgań ręki przez układ żyroskopowy. Dzięki temu możemy użyć czasów 2-3 krotnie dłuższych lub bez obaw fotografować z maksymalnie wysuniętym obiektywem.

Aparat można wykorzystać do zadań profesjonalnych dzięki zapisowi obrazu w formatach RAW lub TIFF. Ciekawą nowością jest też możliwość rejestracji w formacie JPEG Extra z bardzo małą kompresją 1:2. Co prawda plik będzie dość duży (ok. 8-9 MB), ale liczy się swoboda w doborze jakości i ilości zużytej pamięci. Dodajmy, że standardowa kompresja dla jakości Fine wynosi 1:4 lub 1:6 (4 MB).Nikon Coolpix 8800 posiada bardzo bogaty zestaw funkcji automatycznych i manualnych. Podstawowe tryby pracy (P, S, A, M) uzupełniają liczne programy tematyczne optymalizujące ustawienia aparatu w określonych sytuacjach zdjęciowych. Dodatkowo użytkownik może zaprogramować dwa odrębne profile z zapamiętaniem (i szybkim przywołaniem) ulubionych ustawień.

Do wyboru mamy 256-polowy pomiar matrycowy światła, pomiar skoncentrowany, punktowy centralny lub związany z jedną z 9 ramek pomiaru ostrości. Wynik pomiaru można skorygować dodatnio lub ujemnie o 2 skoki ekspozycji (co 1/3EV). Lista dobieranych ekwiwalentów czułości obejmuje wartości od ISO 50 do ISO 400 - szkoda, że nie ma ISO 800.

Liczne opcje korekty obrazu obejmują takie parametry jak ostrość, nasycenie i kontrast. Bardzo przydatną funkcją jest bracketing balansu bieli czyli seria 3-zdjęciowa ze zmianą tonacji (cieplej / zimniej). Funkcja automatycznego wyboru najlepszego ujęcia BSS lub AE-BSS (z automatyką ekspozycji) ma po zanalizowaniu serii zdjęć wybrać to, które jest najlepiej naświetlone i ostre.

Aparat posiada wbudowaną lampę błyskową oraz stopkę zgodną z najnowszymi lampami Nikon SB-800 i SB-600. Jeśli mowa o właściwościach fizycznych warto wspomnieć odchylany i obracany monitor LCD, który ułatwi fotografowanie w nietypowych pozycjach. Zgodnie z ostatnim trendem obraz podglądamy na wyświetlaczu elektronicznym ulokowanym w celowniku - obraz jest taki sam jak na dużym LCD, ale lepiej widoczny.Pełna informacja o właściwościach aparatu w poniższej informacji prasowej producenta.

Nikon COOLPIX 8800 Nowy sztandarowy produkt serii Nikon COOLPIX zapewnia rozdzielczość 8 milionów pikseli, jest wyposażony w obiektyw Nikkor ED o 10-krotnym zoomie z niezwykłym systemem redukcji drgań (VR).

Nikon, światowy lider na rynku cyfrowych i analogowych aparatów fotograficznych, zapowiada wprowadzenie nowego modelu COOLPIX 8800 (www.europe-nikon.com). Aparat COOLPIX 8800 z matrycą o rozdzielczości 8 milionów pikseli jest wyposażony w obiektyw Nikkor ED o elastycznym 10-krotnym zoomie z systemem redukcji wibracji (VR) - po raz pierwszy w serii COOLPIX. Dzięki takiej jakości i parametrom COOLPIX 8800 prawdopodobnie stanie się wiodącym produktem nie tylko w ramach linii Nikon COOLPIX, ale także na całym rynku aparatów cyfrowych dla użytkowników indywidualnych.

Aparat COOLPIX 8800 został zaprojektowany z myślą o ambitnych fotografach, którzy chcą robić zdjęcia najwyższej jakości. Dzięki 10-krotnemu zoomowi jest to także aparat dla tych, którzy wymagają znacznych możliwości powiększania. Dużą zaletą tego modelu jest połączenie bogatych funkcji i niewielkiego rozmiaru. Wyjątkowo wszechstronny aparat COOLPIX 8800 spełnia również wymagania tych, którzy pragną osiągnąć najwyższą jakość obrazu przy jeszcze większej łatwości obsługi. A użytkownikom, którzy chcą jeszcze bardziej wykorzystać jego możliwości, producent aparatu COOLPIX 8800 oferuje serię konwerterów obiektywu, lamp błyskowych i innych akcesoriów.

8 milionów efektywnych pikseli w aparacie COOLPIX 8800 zapewnia niezwykle wysoką rozdzielczość zdjęć. Profesjonalny obiektyw Nikkor ED z 10-krotnym zoomem sprawia, że obraz jest wyrazisty. Inne jego zalety to duży zakres ogniskowych wynoszący 35-350 mm (odpowiednik formatu 35 mm) oraz dwie soczewki ze szkła typu ED (Extra-low Dispersion — ultraniska dyspersja), które do minimum ograniczają aberracje chromatyczne, by uzyskane zdjęcia miały niespotykaną ostrość.
Obiektyw aparatu COOLPIX 8800 jest wyposażony w system redukcji wibracji (VR) - pierwszy tego typu w serii COOLPIX. System VR automatycznie wykrywa i równoważy niewielkie ruchy aparatu, które powodują zamazanie zdjęcia. Dzięki temu użytkownik może robić zdjęcia przy czasie otwarcia migawki dłuższym nawet o 3 jednostki EV, a drgania aparatu nie spowodują zamazania obrazu. Tryb normalny umożliwia robienie niezwykle wyrazistych zdjęć bez statywu. Natomiast tryb aktywny pozwala uzyskać bardziej płynny obraz w warunkach dużych drgań, na przykład podczas robienia zdjęć z jadącego samochodu. Dzięki systemowi VR użytkownicy mogą uzyskać ostre i wyraziste zdjęcia w przypadku fotografowania przy słabym oświetleniu, przybliżania bez statywu daleko położonych obiektów oraz fotografowania w skali makro. Aparat współpracuje z telekonwerterem, który oferuje uzyskanie ogniskowej 600 mm (odpowiednik formatu 35 mm).

Aparat ma cztery tryby ekspozycji: automatyka programowa [P], automatyczna preselekcja czasu [S], automatyczna preselekcja przysłony [A] i tryb manualny [M]. Tryby te umożliwiają osiągnięcie możliwie największego stopnia kontroli nad procesem tworzenia fotografii. Aparat COOLPIX 8800 ma również tryb Auto, w którym automatycznie wybiera odpowiednią ekspozycję i czas otwarcia migawki, co gwarantuje wysoką jakość przy robieniu zdjęć za jednym naciśnięciem przycisku. Natomiast 15 wszechstronnych programów tematycznych pozwala na robienie wyjątkowych zdjęć praktycznie w każdej sytuacji. Należy po prostu wybrać program odpowiedni do warunków oświetleniowych, a aparat automatycznie dobierze wielkość przysłony, czas otwarcia migawki, ostrość, siłę błysku, kontrast, czułość i balans bieli.

Aparat COOLPIX 8800 charakteryzuje się wieloma zaawansowanymi funkcjami cyfrowymi, takimi jak BSS (Best Shot Selector - wybór najlepszego zdjęcia), AE-BSS (Auto Exposure-Best Shot Selector - automatyczna ekspozycja z wyborem najlepszego zdjęcia), redukcja szumów, kontrola nasycenia i braketing balansu bieli. Funkcje te mogą mieć zasadnicze znaczenie dla uzyskania optymalnej jakości obrazu. Ponadto ma on bufor pamięci na 5 zdjęć, co pozwala na bardziej precyzyjne ujęcie niespodziewanych zdarzeń i ulotnych chwil. Dzięki poręcznym, nowatorskim funkcjom - takim jak nagrywanie filmów z dźwiękiem lub tryb filmów z opóźnieniem czasowym, który jest idealny dla nagrywania obserwacji (np. ptaka budującego gniazdo, postępu na placu budowy lub zmian w krajobrazie w trakcie zachodu słońca) - aparat COOLPIX 8800 stał się jeszcze bardziej wszechstronny.

Duży wyświetlacz LCD o zmiennym kącie ułatwia fotografowanie z różnej perspektywy i pozwala na uzyskanie optymalnej czytelności obrazu, nawet przy ostrym świetle dziennym. Elektroniczny wizjer EVF daje większy kontrast i bardziej wyraziste zdjęcia. Kompaktowy, lekki korpus aparatu COOLPIX 8800 ze stopu magnezu zaprojektowano tak, by uzyskać maksymalną wytrzymałość oraz łatwość przenoszenia, a bezpieczny, wygodny uchwyt zapewnia stabilność podczas fotografowania.

Nowa funkcja D-Lighting stosowana podczas odtwarzania sprawia, że obszary niedoświetlone są rozjaśniane, a obszary o właściwej ekspozycji pozostają bez zmian. Inna nowa funkcja, zaawansowana redukcja czerwonych oczu, automatycznie usuwa efekt czerwonych oczu jeszcze w aparacie w większości przypadków, gdy używana jest wbudowana lampa błyskowa. Wskaźniki kadrowania na wyświetlaczu LCD są najlepszym narzędziem umożliwiającym idealne komponowanie ujęć, a histogram działający w czasie rzeczywistym pomaga dobrać optymalną ekspozycję podczas fotografowania. Tym, którzy pragną mieć więcej twórczej wolności podczas edycji, aparat COOLPIX 8800 oferuje także możliwość zapisania zdjęć w formacie RAW. Dostępny jest także nowy format JPEG EXTRA, który pozwala na mniejszą kompresję.

Wraz z aparatem COOLPIX 8800 oferowany jest pełny zestaw podstawowych akcesoriów, takich jak akumulator i ładowarka, kabel A/V, kabel USB, pilot zdalnego sterowania i pakiet oprogramowania PictureProject.

Możliwości fotografowania aparatem COOLPIX 8800 można także rozszerzyć. Aparat współpracuje z szeregiem akcesoriów dodatkowych, w tym z telekonwerterem, konwerterem szerokokątnym i konwerterem "rybie oko". Aparat można także wyposażyć w pojemnik na baterie i osłonę obiektywu. Ponadto sanki mocujące do aparatu COOLPIX 8800 pozwalają na stosowanie trybu błysku TTL w przypadku użycia lampy błyskowej Nikon SB-800 lub SB-600.

Ten niewiarygodny wybór funkcji i akcesoriów dodatkowych sprawia, że aparat COOLPIX 8800 jest szczególnym osiągnięciem w fotografii cyfrowej.

Dostępność w sprzedaży: Aparat ten ma być dostępny w Europie od października 2004 r.
Uwaga: Dane techniczne, konstrukcja, nazwa produktu, standardowe wyposażenie i dokładna data wprowadzenia do sprzedaży mogą być różne w różnych krajach.]

{BIT|Nikon COOLPIX 8800 - zalety

Niewiarygodna jakość zdjęć

Aparat COOLPIX 8800 jest wyposażony w matrycę 2/3 cala o 8 milionach efektywnych pikseli. Umożliwia to robienie zdjęć o wysokiej rozdzielczości, nawet po ich przekadrowaniu. Obiektyw Nikkor ED z 10-krotnym zoomem optycznym oferuje ogniskowe od 35 do 350 mm (odpowiednik dla formatu 35 [135] mm). Obiektyw wyposażony jest w dwa elementy ze szkła ED (o ultraniskiej dyspersji), które do minimum ograniczają aberracje chromatyczne i zapewniają za każdym razem niezwykle ostre, wyraziste zdjęcia.

Nieporuszone zdjęcia dzięki systemowi redukcji wibracji
Obiektyw aparatu COOLPIX 8800 jest wyposażony w system redukcji wibracji (VR), który po raz pierwszy zastosowano w serii COOLPIX. Służy on do automatycznego wykrywania i równoważenia niewielkich ruchów urządzenia, które powodują zamazanie zdjęcia. Dzięki temu można uzyskać taki efekt, jak podczas fotografowania przy czasie otwarcia migawki krótszym o ponad 3 jednostki EV*. Zdjęcia robione bez statywu są nieporuszone nawet wtedy, gdy stosowany jest tryb normalny, a tryb aktywny zapewnia jeszcze bardziej płynny obraz – warto z niego korzystać, gdy drgania są szczególnie silne, na przykład podczas fotografowania z jadącego samochodu. Można używać systemu VR z opcjonalnymi konwerterami do aparatu COOLPIX.
* Na przykład jeśli wyraziste zdjęcie bez poruszenia aparatem można zrobić w czasie 1/250 s, system VR wydłuża ten czas o trzy stopnie (w tym wypadku do 1/30 s).


Profesjonalna kontrola i twórcze możliwości
Wyjątkowe mechanizmy obróbki obrazu firmy Nikon gwarantują naturalne odwzorowanie kolorów, szczegółów i przejść tonalnych. System matrycowego pomiaru światła oparty o 256 pól zapewnia idealną ekspozycję, nawet w najtrudniejszych warunkach oświetlenia. Dla jeszcze lepszej kontroli aparat COOLPIX 8800 oferuje możliwość pomiaru skoncentrowanego z uwypukleniem środka kadru, pomiaru punktowego i pomiaru punktowego w polu autofokusa. Ponadto aparat COOLPIX 8800 oferuje różne funkcje w zakresie ustawiania ekspozycji: 1) automatyka programowa [P], 2) automatyczna preselekcja czasu [S], 3) automatyczna preselekcja przysłony [A], 4) tryb manualny [M]. Kompensacja ekspozycji dodatkowo pomaga osiągnąć wyjątkową kontrolę nad parametrami ekspozycji. Możliwości fotografowania można rozszerzyć za pomocą konwerterów obiektywu, lamp błyskowych i innego typu akcesoriów systemowych oferowanych w serii Nikon COOLPIX.]

{BIT|Zaawansowane, ergonomiczne wzornictwo

Aparat COOLPIX 8800 ma kompaktowe rozmiary, a jego lekki i poręczny korpus wykonany jest ze stopu magnezu. Jest zaprojektowany tak, by zapewnić fotografom sprawną i intuicyjną obsługę. Został on wyposażony w monitor LCD o zmiennym kącie i przekątnej 1,8 cala, który zapewnia wysoką jasność i umożliwia fotografowanie prawie pod każdym kątem. Elektroniczny wizjer EVF (Electronic Viewfinder) zapewnia większy kontrast i bardziej wyrazisty obraz. Ergonomiczna konstrukcja i styl aparatu zostały stworzone przez słynnego projektanta wzornictwa przemysłowego Giorgetto GIUGIARO - wyłącznie dla nowej generacji aparatów Nikon.


Inne funkcje
 • Tryb zdjęć makro pozwala na robienie zdjęć z odległości nawet ok. 3 cm od obiektu.Wbudowana lampa błyskowa zwiększa możliwości fotografowania.
 • Funkcja D-Lighting, dostępna wyłącznie w aparatach firmy Nikon, stosowana przy odtwarzaniu sprawia, że obszary niedoświetlone są rozjaśniane, a obszary o właściwej ekspozycji pozostają bez zmian.
 • Dzięki nowej funkcji zaawansowanej redukcji czerwonych oczu aparat w większości przypadków automatycznie usuwa efekt czerwonych oczu.
 • Funkcja BSS (Best Shot Selector - wybór najlepszego zdjęcia) robi serię dziesięciu ujęć, a następnie zapisuje na karcie pamięci tylko te z nich, które charakteryzują się największym stopniem szczegółowości. Funkcja AE-BSS (Auto Exposure-Best Shot Selector - automatyczna ekspozycja z wyborem najlepszego zdjęcia) wybiera i zapisuje jedno zdjęcie z najlepszą ekspozycją spośród pięciu kolejnych ujęć. Aparat oferuje także wybór trybów naświetlania na światła i naświetlania na cienie oraz tryb histogramu.
 • Podczas korzystania z braketingu balansu bieli przy jednym wyzwoleniu migawki aparat rejestruje ujęcie w trzech ustawieniach balansu bieli (dominanta czerwona, wybrana wartość, dominanta niebieska).
 • Na wyświetlaczu LCD wyświetlane są wskaźniki kadrowania ułatwiające idealne komponowanie ujęć, a histogram działający w czasie rzeczywistym pomaga dobrać optymalną ekspozycję.
 • 15 programów tematycznych: portret, przyjęcie/wnętrza, zdjęcia nocne - portret, plaża/śnieg, krajobraz, zachód słońca, zdjęcia nocne - krajobraz, muzeum, sztuczne ognie, makro, kopia, zdjęcia pod światło, zdjęcia panoramiczne - asysta, zdjęcia sportowe oraz zmierzch/świt.
 • Nowy format JPEG EXTRA zapewnia wyższą jakość zdjęć przy mniejszej kompresji (współczynnik kompresji: 1/2).
 • Zapisywanie danych w formacie RAW w celu późniejszej obróbki obrazu.
 • Nowy akumulator litowo-jonowy EN-EL7 pozwala na zrobienie około 240 zdjęć.
 • Funkcja zdjęć seryjnych umożliwia zrobienie 5 zdjęć z szybkością 2,3 kl./s. Funkcja Seria zdjęć pozwala na zrobienie 16 następujących po sobie zdjęć w ramach szybkiej sesji. Aparat COOLPIX 8800 ma ponadto Bufor pamięci na 5 zdjęć.
 • Funkcja nagrywania filmów z dźwiękiem umożliwia rejestrowanie filmów w formacie zgodnym ze standardem obrazu telewizyjnego (640 x 480 pikseli) z szybkością 30 kl./s w czasie do 60 s. Dostępne są także funkcje: film z opóźnieniem czasowym, film w sepii, film czarno-biały oraz mały film.
 • Funkcja notatki głosowej pozwala użytkownikom dołączyć do każdego obrazu 20 sekund nagrania dźwiękowego.
 • Standard PictBridge umożliwia bezpośrednie drukowanie na drukarkach obsługujących ten standard.
 • Dioda wspomagająca AF i wyświetlacz LCD o wysokiej jasności pozwalają osiągnąć lepsze wyniki podczas fotografowania przy słabym oświetleniu.
 • Oprogramowanie PictureProject ułatwia przeglądanie, organizowanie, korygowanie, drukowanie i wysyłanie zdjęć.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Po 4 latach od premiery Olympusa OM-D E-M5 Mark II do walki na arenie systemu mikro 4/3 staje jego następca, który wprowadza tę linię aparatów o przygodowym zacięciu w świat 4K
14
0
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Powiązane artykuły