Samyang AF 35 mm f/2.8 FE - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
7.5
Optyka:
8
Budowa:
7.5
Marka:
Samyang
Nasza ocena:

81%

Samyang - znany głównie z w pełni manualnych szkieł - coraz mocniej zaznacza swoją obecność także w segmencie obiektywów z autofoskusem do systemu Sony. Jednak czym na tle konkurencji wyróżni się nowy model AF 35 mm f/2.8 FE? Odpowiedź znajdziecie w naszym teście.

4
Michał Chrzanowski
14 Lipiec 2017
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

Ustawianie ostrości

W dniu premiery „trzydziestki piątki“ Samyanga najwięcej znaków zapytania stawiano właśnie przy autofokusie. Czy firma znana z produkcji manualnych szkieł będzie w stanie zaprojektować obiektyw z wydajnym systemem automatycznego ostrzenia? A także czy zastosowany układ będzie mógł podjąć wyrównaną walkę z konkurencyjnymi konstrukcjami? I w końcu najważniejsze pytanie - czy Samyang wyciągnął wnioski po testach modelu AF 50 mm f/1.4 FE, który nie był demonem szybkość (przeostrzanie zajmowało około pół sekundy)

Wszelkie wątpliwości zostają rozwiane po wykonaniu pierwszych zdjęć testowych. Autofokus jest bardzo cichy, wyjątkowo precyzyjny i - co ważniejsze - szybki. Przeostrzanie z planu dalekiego na bliski zajmowało około 0,3 sekundy, co jest dobrym wynikiem w tej klasie sprzętu. Z kolei obiektyw na wyostrzenie obiektów znajdujących się w podobnej płaszczyźnie potrzebował około 0,2 sekundy. Jest to zasługa wydajnego silnika autofokusa oraz systemu wewnętrznego ogniskowania. Ten ostatni polega na przesuwaniu mniejszych soczewek środkowych i tylnych bez przesuwania elementów umieszczonych z przodu. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że przednia soczewka pozostaje nieruchoma, dzięki czemu jesteśmy w stanie nakręcić filtry o średnicy 49 mm.

Warto pochwalić także manualne ostrzenie. Pomocny w tym jest rowkowany pierścień, który obraca się wyjątkowo płynnie, a także możliwość podglądu ostrzenia w wizjerze lub na ekranie aparatu Sony. Można to wykorzystać w fotografowaniu obiektów z bliższej odległości - minimalny dystans ostrzenia to 35 cm. Niestety jeśli chcielibyśmy dokładniej wyostrzyć obraz w trybie autofokusa, to nowy Samyang nie zapewnia takiej możliwości.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Pierwszy obiektyw z reporterskiej "świętej trójcy" systemu R trafił już na rynek. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
8
1
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Nowa stałka Tamrona ma być ukoronowaniem linii Superior Performance i pretendentem do miana najlepszego obiektywu 35 mm na rynku. Sprawdzamy jak naprawdę radzi sobie klejnot w koronie japońskiego...
18
2
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Optyka z najnowszymi rozwiązaniami, najwyższa jakość i plastyka obrazu, ultraszybki autofokus i odporna budowa - taki ma być najnowszy Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD. Czy rzeczywiście to jedna z...
13
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)