Samyang AF 45 mm f/1.8 FE - jasny, kompaktowy i uniwersalny obiektyw do Sony E

0
Maciej Luśtyk
13 Maj 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Ofertę obiektywów do bezlusterkowego systemu Sony rozszerza kolejny ciekawy model Samyanga. Według producenta doskonale sprawdzić ma się w podróży, stanowiąc ciekawy balans między szerokim kątem a dłuższymi ogniskowymi.

Choć mniej popularne, obiektywy o ogniskowej ok. 40 mm okazują się bardzo uniwersalne. Wiele osób uważa, że zamykają one w sobie to, co najlepsze z dwóch klasycznych standardów w postaci szkieł 35 mm i 50 mm. Z jednej strony mamy więc stosunkowo szeroki kąt widzenia, z drugiej możliwość lepszego “odcięcia” i mniejszego zniekształcenia fotografowanego obiektu niż w przypadku zwykłej trzydziestki piątki.

Modelowi Samyang AF 45 mm f/1.8 FE znacznie bliżej do standardowej, systemowej pięćdziesiątki, jednak oferując kąt widzenia 53 stopni  ma ona według producenta doskonale odzwierciedlać pole widzenia ludzkiego oka. Dodatkowo nowa stałka oferować ma ponadprzeciętną ostrość i aksamitne rozmycie nieostrości.

Odpowiada za to układ optyczny oparty o 7 soczewek w 6 grupach, gdzie 2 elementy to soczewki asferyczne, a jeden wykonany został ze szkła o obniżonym współczynniku dyspersji. Mamy też powłoki UMC, które zadbają o zminimalizowanie odbić światła i flar. Do tego 9-listkowa przysłona, minimalna odległość ostrzenia równa 45 mm oraz cichy i szybki napęd STM.

O tym jak nowa konstrukcja sprawdza się w praktyce, możecie przekonać się oglądając poniższe oficjalne zdjęcia przykładowe producenta.

Oficjalne zdjęcia przykładowe

Co ważne, podobnie jak wcześniejsze konstrukcje z serii AF, model Samyang AF 45 mm f/1.8 FE jest wyjątkowo kompaktowy i dla wielu może stać się obiektywem pierwszego wyboru, w przypadkach gdy decydować będą gabaryty zestawu fotograficznego. Jego wymiary to jedyne 61,8 x 49 mm przy wadze 162 g.

Cena i dostępność

Jak zwykle w przypadku Samyanga, mamy do czynienia ze stosunkowo niewygórowaną ceną. Na polskim rynku za obiektyw zapłacimy 1699 zł.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem samyanglensglobal.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Nowy kompaktowy szerokokątny zoom do systemu L-Mount ma być propozycją, która spodoba się zwłaszcza fotografom krajobrazu i niektórym reportażystom. Szkło ma być też...
6
0
Lumix S Pro 70-200 mm f/2.8 O.I.S. - stabilizacja do 7 EV na pełnej klatce
Lumix S Pro 70-200 mm f/2.8 O.I.S. - stabilizacja do 7 EV na pełnej klatce
Panasonic uzupełnia linię profesjonalnych obiektywów przeznaczonych do flagowych bezlusterkowców S1 - Nowy telezoom ma być idealnym wyborem dla zawodowców, oczekujących wysokiej sprawności w...
8
0
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART - nowy król reporterskich zoomów?
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART - nowy król reporterskich zoomów?
Nowy obiektyw Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART to według zapewnień producenta, najlepsze szkło w swojej klasie. Specyfikacja rzeczywiście imponuje i daje nadzieję na...
26
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)