Czy warto dopłacać do jaśniejszego obiektywu? Zobacz czy jesteś w stanie odróżnić zdjęcia wykonane szkłami f/1.4 i f/1.8

3
Maciej Luśtyk
15 Lipiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Jaśniejsze obiektywy są lepsze, prawda? Zwykle tak jest, ale czasem różnica może nie uzasadniać przepaści w cenie.

W ostatnim czasie moda na płytką głębię ostrości sprawiła, że jasność obiektywów wiele osób utożsamia z ich jakością. Rzeczywiście, zwykle superjasne szkła są konstrukcjami dużo bardziej zaawansowanymi pod względem optyki, ale też kilkukrotnie droższymi od ich ciemniejszych odpowiedników. I o ile na przykład różnica między obiektywem f/2 i f/1.2 będzie widoczna momentalnie, wybór pomiędzy mniej skrajnymi wartościami może nie być już taki prosty. Czy warto więc np dopłacać do obiektywu f/1.4 gdy wersję f/1.8 możemy kupić znacznie taniej?

Wątpliwości te postanowił rozwiać fotograf Pierre T. Lambert, który w swoim najnowszym filmie zaprasza widzów do wzięcia udziału quizie prezentującym po sobie takie same kadry wykonane obiektywami f/1.4 i f/1.8 przy nominalnym otworze przysłony.

Czy potrafisz wskazać różnicę?

 

Choć można spierać się, że zdjęcia zaprezentowane przez fotografa nie są może najlepszymi przykładami, jeśli chodzi o rozmycie obrazu oferowane przez dwa rodzaj szkieł, to trudno nie zgodzić się, że w wypadkach, jakie pokazane zostały w filmie różnice są praktycznie niezauważalne.

Nieuzasadniony wydatek?

Oczywiście należy pamiętać, że w wielu przypadkach obiektywy f/1.4 będą lepiej radzić sobie z reprodukcją kolorów czy odbiciami światła, a dodatkowo są zwykle lepiej zbudowane i ostrzejsze po domknięciu, ale jeżeli naszą główną formą publikacji są media społecznościowe czy autorski blog dodatkowy wydatek może zwyczajnie nie mieć uzasadnienia.

Labert twierdzi, że wybierając zdjęcia do filmu on sam musiał posiłkować się danymi EXIF i że szkła f/1.4 są zwyczajnie “przereklamowane”. Zachęca też by zaoszczędzone pieniądze na sprzęcie zainwestować w rozwój swoich umiejętności. Doskonalenie swojego rzemiosła to być może najlepszy argument, jaki na poparcie swoich rozważań ma fotograf, czy jednak naprawdę różnica między szkłami f/1.4 i f.1.8 jest tak znikoma, jak mogłoby się z powodu wydawać?

Dajcie nam znać w komentarzach, co sądzicie na ten temat.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO - niedrogie makro do bezlusterkowców APS-C
Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO - niedrogie makro do bezlusterkowców APS-C
Obiektywy makro tworzone specjalnie z myślą o użytkownikach aparatów z matrycami formatu APS-C to raczej rzadkość. Najnowsza Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO pretenduje...
7
0
Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na rynku?
Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na...
Od średnioformatowego debiutu w 2016 roku, Fujifilm stale zmienia obraz tego segmentu. Zaprezentowany dzisiaj obiektyw to jedno z najbardziej wszechstronnych...
0
0
HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM WR - przystępny pełnoklatkowy tele-zoom z mocowaniem Pentax K
HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM WR - przystępny pełnoklatkowy tele-zoom z mocowaniem Pentax K
Marka Pentax wciąż żyje. Ricoh wprowadza do oferty jeden z ciekawszych obiektywów, jakie w ostatnim czasie pojawiły się w systemie. HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM...
9
4
Powiązane artykuły