Samyang AF 14 mm f/2.8 FE - test obiektywu

Samyang AF 14 mm f/2.8 FE - test obiektywu

Model Samyang AF 14 mm f/2.8 FE to jeden z najszerszych obiektywów do systemu Sony E. Sprawdzamy, czy propozycja Samyanga podbije serca wymagających fotografów krajobrazu i architektury.

Samyang - koreański producent znany głównie z w pełni manualnych szkieł - postanowił coraz mocniej zaznaczyć swoją obecność także w segmencie obiektywów z autofoskusem do systemu Sony E. Testowane przez nas modele AF 35 mm f/2.8 FE oraz AF 50 mm f/1.4 FE wypadły bardzo dobrze zarówno pod kątem wykonania, jak również jakości zdjęć. Także zastosowane systemy AF zaprezentowały się z mocnej strony - zwłaszcza ten wykorzystany w kompaktowej 35.

Jednak jaki los czeka trzeci z rodzeństwa - Samyang AF 14 mm f/2.8 FE? Czy ta ultraszerokokątna konstrukcja sprosta wyśrubowany oczekiwaniom fotografów krajobrazu i architektury, dla których przecież wyraźny obraz pozbawiony zniekształceń perspektywy jest rzeczą nadrzędną?

Samyang AF 14 mm f/2.8 FE jest już dostępny w sprzedaży. Za to szkło zapłacimy 2799 zł, co może okazać się jedną z jego zalet. Zwłaszcza, że za największego konkurenta - model Zeiss Batis 18 mm f/2.8 - musimy wydać aż 6499 zł. Jak obiecuje niemiecki producent, wykorzystanie optyki Zeissa bazującej na projekcie szkieł Distagon ma zagwarantować wysoką rozdzielczość, kontrastowość oraz wyjątkową plastykę. Niemniej jednak podobną charakterystyką obrazu ma odznaczać się także Samyang - o czym zresztą zapewniają jego konstruktorzy.

Zapraszamy do lektury testu Samyanga AF 14 mm f/2.8 FE, gdzie zaprezentujemy wyniki, które otrzymaliśmy w naszym laboratorium oraz zdjęcia przykładowe wykonane w plenerze. Obiektyw testowaliśmy razem z Sony A7R II.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0
Obiektyw do zadań specjalnych, czyli Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro i powiększenie 5:1 w praktyce
20 Mar 2019
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro to jedno z niewielu specjalistycznych szkieł kierowanych do miłośników ekstremalnych powiększeń na rynku. Jest przy tym konstrukcją znacznie nowszą i tańszą od swojego konkurenta. Zobaczcie, na co je stać.
6
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0