Samyang AF 14 mm f/2.8 FE - test obiektywu

Samyang AF 14 mm f/2.8 FE - test obiektywu

Model Samyang AF 14 mm f/2.8 FE to jeden z najszerszych obiektywów do systemu Sony E. Sprawdzamy, czy propozycja Samyanga podbije serca wymagających fotografów krajobrazu i architektury.

Samyang - koreański producent znany głównie z w pełni manualnych szkieł - postanowił coraz mocniej zaznaczyć swoją obecność także w segmencie obiektywów z autofoskusem do systemu Sony E. Testowane przez nas modele AF 35 mm f/2.8 FE oraz AF 50 mm f/1.4 FE wypadły bardzo dobrze zarówno pod kątem wykonania, jak również jakości zdjęć. Także zastosowane systemy AF zaprezentowały się z mocnej strony - zwłaszcza ten wykorzystany w kompaktowej 35.

Jednak jaki los czeka trzeci z rodzeństwa - Samyang AF 14 mm f/2.8 FE? Czy ta ultraszerokokątna konstrukcja sprosta wyśrubowany oczekiwaniom fotografów krajobrazu i architektury, dla których przecież wyraźny obraz pozbawiony zniekształceń perspektywy jest rzeczą nadrzędną?

Samyang AF 14 mm f/2.8 FE jest już dostępny w sprzedaży. Za to szkło zapłacimy 2799 zł, co może okazać się jedną z jego zalet. Zwłaszcza, że za największego konkurenta - model Zeiss Batis 18 mm f/2.8 - musimy wydać aż 6499 zł. Jak obiecuje niemiecki producent, wykorzystanie optyki Zeissa bazującej na projekcie szkieł Distagon ma zagwarantować wysoką rozdzielczość, kontrastowość oraz wyjątkową plastykę. Niemniej jednak podobną charakterystyką obrazu ma odznaczać się także Samyang - o czym zresztą zapewniają jego konstruktorzy.

Zapraszamy do lektury testu Samyanga AF 14 mm f/2.8 FE, gdzie zaprezentujemy wyniki, które otrzymaliśmy w naszym laboratorium oraz zdjęcia przykładowe wykonane w plenerze. Obiektyw testowaliśmy razem z Sony A7R II.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Ważniejszy podpis czy fotografia? Joanna Kinowska o nominacjach World Press Photo 2019
21 Lut 2019
Sześć zdjęć zostało nominowanych do nagrody głównej „Zdjęcia roku” w najważniejszym konkursie fotografii prasowej World Press Photo. Które wygra?
1
Michał „Massa” Mąsior: Czy kogokolwiek interesują Twoje zdjęcia?
12 Lut 2019
Świat profesjonalnej fotografii jest trudny. Mit wolnego zawodu przyciąga jednak wielu. Plan, by żyć i zarabiać na swojej pasji jest piękny, choć niełatwy do zrealizowania. Początkowo świetnie zapowiadające się „nowe życie” weryfikowane jest przez wiele czynników. Warto przeczytać, żeby nie wpaść w pułapkę.
17
S jak specjalista - Lumix S1 i S1R
30 Sty 2019
Wygląda na to, że liderom rynku bezlusterkowców wyrasta właśnie poważna konkurencja. Pełnoklatkowe modele S1 i S1R trafią do sprzedaży już w przyszłym miesiącu. Oto, co dziś o nich wiemy!
4
Panasonic LX100 II - mały gigant
27 Gru 2018
Duży sensor 4/3, jasny zoom i tryb filmowy 4K. A wszystko zamknięte w wyjątkowo zgrabnym i stylowym body. Nowy Lumix to aparat, który w swojej klasie nie ma dzisiaj konkurencji!
2