Samyang AF 14 mm f/2.8 F - szeroki kąt z autofokusem teraz także do aparatów Nikon

1
Maciej Luśtyk
20 Sierpień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Na początku stycznia Samyang pokazał pierwszy w swojej historii obiektyw z autofokusem do lustrzankowego systemu Canon EF. Teraz w ofercie pojawiła się także długo oczekiwana wersja dla nikoniarzy.

Historia ultraszerokokątnego obiektywu Samyang 14 mm f/2.8, wyposażonego w silnik AF sięga zeszłego roku, gdy to producent zaprezentował pierwsze w swojej historii obiektywy oferujące wsparcie dla systemów automatycznego ostrzenia aparatów. Początkowo dostępne wyłącznie z mocowaniem Sony, powoli zaczęły wkraczać także do świata lustrzanek. W styczniu premierę miała wersja przeznaczona do aparatów z mocowaniem Canon EF, teraz producent pokazał wariant skierowany do użytkowników aparatów Nikona.

Pod względem samej konstrukcji, obiektyw pozostaje identyczny z modelem do Canona. Konstrukcja optyczna nowego Samyanga składa się z 15 soczewek ułożonych w 10 grupach z czego 7 to specjalne elementy optyczne. Zastosowanie 2 soczewek asferycznych, 4 soczewek o wysokim współczynniku załamania światła i 1 soczewki o obniżonej niskiej dyspersji ma minimalizować zniekształcenia oraz aberracje, jednocześnie zapewniając wysoką rozdzielczość.

We wnętrzu znajdziemy także 7-listkową przysłonę, którą domkniemy do wartości f/22. Ogniskowa 14 mm na pełnej klatce zapewnia kąt widzenia 116,6° (na APS-C 92,8°) i powiększenie x 0,15. Z kolei silnik krokowy AF zapewnić ma szybkie i ciche ostrzenie, już z odległości 20 cm. Jeżeli szkło utrzyma wyniki znane nam z wersji pod Sony E, na pewno skusi się na niego wiele osób.

Zdjęcia przykładowe

Poniżej możecie obejrzeć kilka oficjalnych zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta.

Cena i dostępność

Całość zamknięto w kompaktowej (90,5 x 93 mm, 474 g), metalowej konstrukcji, która w odróżnieniu od wersji pod Sony E, oferuje uszczelnienia przed kurzem i zachlapaniami.

Obiektyw pojawić ma się w sprzedaży już we wrześniu, w cenie 649 funtów (około 3120 zł). Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji na temat obiektywu znajdziecie pod adresem samyanglensglobal.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina ATX-i 11-16mm F2.8 CF - popularny szeroki kąt do lustrzanek APS-C odświeżony
Tokina ATX-i 11-16mm F2.8 CF - popularny szeroki kąt do lustrzanek APS-C odświeżony
Coraz mniej optycznych premier na lustrzanki o mniejszych matrycach? Tokina zdaje się tej tezie zaprzeczać, ale trochę trudno nazwać obiektyw zaprezentowany dla aparatów Nikon F i Canon EF-S...
10
0
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 do Sony E i Color-Skopar 21 mm f/3.5 do Leica M już dostępne w Polsce
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 do Sony E i Color-Skopar 21 mm f/3.5 do Leica M już dostępne w Polsce
Szerokokątne nowości firmy Voigtlander mają zainteresować miłośników wyrafinowanej optyki opakowanej w klasyczny i elegancki design - dodatkowo niemiecki producent przedstawił nowe akcesoria.
0
0
Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - superjasny potwór zadebiutuje jeszcze w październiku. Cena zwala z nóg
Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - superjasny potwór zadebiutuje jeszcze w październiku. Cena...
Nikon wreszcie oficjalnie zaprezentował zapowiadany od roku obiektyw Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct, który ma być ukoronowaniem bezlusterkowego systemu Z. Choć pięknie...
9
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)