Samyang MF 85 mm f/1.8 ED UMC CS - manualna portretówka do bezlusterkowców z matrycą APS-C

Samyang MF 85 mm f/1.8 ED UMC CS - manualna portretówka do bezlusterkowców z matrycą APS-C

Samyang pokazał właśnie obiektyw, który powinien zainteresować użytkowników systemów Sony E, Fujifilm X i Canon EOS M. W parze z matrycami APS-C, w rozsądnej cenie zaoferuje nam bowiem ekwiwalent około 135 mm.

W ostatnim czasie Samyang zaprezentował wiele ciekawych i przystępnych cenowo obiektywów pełnoklatkowych. Wystarczy wspomnieć chociażby o całej nowej linii obiektywów wyposażonych w napęd AF. Tym razem jednak firma obiera za cel użytkowników aparatów z matrycami APS-C i prezentuje bardzo ciekawie zapowiadający się model Samyang MF 85 mm f/1.9 ED UMC CS.

Układ optyczny obiektywu zbudowano na bazie 9 elementów w 7 grupach,  w tym z jednej soczewki o podwyższonej refrakcji i jednej o obniżonym współczynniku dyspersji. Do tego powłoki UMC, które zapobiegać mają aberracji chromatycznej i powstawaniu odbić światła. Jak zapewnia producent, szkło ma oferować wysoką rozdzielczość obrazu na całej powierzchni kadru, a do tego być kontrastowe i dobrze radzić sobie z reprodukcja kolorów.

W odróżnieniu od ostatnich premier Samyanga, tym razem szkło jest w pełni manualne. Otrzymujemy więc fizyczne pierścienie przysłony i ostrości. Sam obiektyw, podłączony do aparatów z matrycą APS-C, w zależności od systemu, da nam ekwiwalent od 127 do 136 mm, a dzięki dużej jasności i 9-listkowej przysłonie zapewni plastyczne, miękkie rozmycie nieostrości. Ostrzyć będziemy mogli z kolei już z odległości 65 cm, co sprawia, że obiektyw sprawdzi się także we wszelkiego rodzaju zbliżeniach. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 62 mm.

Zdjęcia przykładowe

Poniżej możecie zobaczyć kilka oficjalnych zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta.

Cena i dostępność

Jak przystało na obiektyw dedykowany segmentowi APS-C, jego konstrukcja jest lekka i kompaktowa. Obiektyw mierzy jedyne 8 cm przy wadze 344 g.

Na rynku nowe szkło zadebiutuje już na początku września, w cenie 319 funtów (około 1500 zł). Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy. Obiektyw dostępny będzie w wersjach z mocowaniami Sony E, Fujifilm X, Canon EF-M oraz Mikro Cztery Trzecie. W przypadku tych ostatnich otrzymamy ekwiwalent 170 mm dla pełnej klatki.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem samyanglensglobal.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
0
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4