Samyang MF 85 mm f/1.8 ED UMC CS - manualna portretówka do bezlusterkowców z matrycą APS-C

Autor: Maciej Luśtyk

27 Sierpień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Samyang pokazał właśnie obiektyw, który powinien zainteresować użytkowników systemów Sony E, Fujifilm X i Canon EOS M. W parze z matrycami APS-C, w rozsądnej cenie zaoferuje nam bowiem ekwiwalent około 135 mm.

W ostatnim czasie Samyang zaprezentował wiele ciekawych i przystępnych cenowo obiektywów pełnoklatkowych. Wystarczy wspomnieć chociażby o całej nowej linii obiektywów wyposażonych w napęd AF. Tym razem jednak firma obiera za cel użytkowników aparatów z matrycami APS-C i prezentuje bardzo ciekawie zapowiadający się model Samyang MF 85 mm f/1.9 ED UMC CS.

Układ optyczny obiektywu zbudowano na bazie 9 elementów w 7 grupach,  w tym z jednej soczewki o podwyższonej refrakcji i jednej o obniżonym współczynniku dyspersji. Do tego powłoki UMC, które zapobiegać mają aberracji chromatycznej i powstawaniu odbić światła. Jak zapewnia producent, szkło ma oferować wysoką rozdzielczość obrazu na całej powierzchni kadru, a do tego być kontrastowe i dobrze radzić sobie z reprodukcja kolorów.

W odróżnieniu od ostatnich premier Samyanga, tym razem szkło jest w pełni manualne. Otrzymujemy więc fizyczne pierścienie przysłony i ostrości. Sam obiektyw, podłączony do aparatów z matrycą APS-C, w zależności od systemu, da nam ekwiwalent od 127 do 136 mm, a dzięki dużej jasności i 9-listkowej przysłonie zapewni plastyczne, miękkie rozmycie nieostrości. Ostrzyć będziemy mogli z kolei już z odległości 65 cm, co sprawia, że obiektyw sprawdzi się także we wszelkiego rodzaju zbliżeniach. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 62 mm.

Zdjęcia przykładowe

Poniżej możecie zobaczyć kilka oficjalnych zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta.

Cena i dostępność

Jak przystało na obiektyw dedykowany segmentowi APS-C, jego konstrukcja jest lekka i kompaktowa. Obiektyw mierzy jedyne 8 cm przy wadze 344 g.

Na rynku nowe szkło zadebiutuje już na początku września, w cenie 319 funtów (około 1500 zł). Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy. Obiektyw dostępny będzie w wersjach z mocowaniami Sony E, Fujifilm X, Canon EF-M oraz Mikro Cztery Trzecie. W przypadku tych ostatnich otrzymamy ekwiwalent 170 mm dla pełnej klatki.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem samyanglensglobal.com.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
3
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
16
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony uzupełnia środkową półkę swojej szklarni o krótki, ale szybki i kompaktowy standardowy zoom f/2,8. To ciekawa propozycja nie tylko dla fotografów ale również filmowców.
10
Powiązane artykuły