Samyang AF 18 mm f/2.8 FE - kompaktowy i niedrogi obiektyw szerokokątny z autofokusem do Sony E

1
Maciej Luśtyk
29 Sierpień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Samyang prężnie rozwija serię szkieł z system AF. Tym razem na rynku debiutuje wyjątkowo kompaktowa stałka o ciekawej ogniskowej 18 mm.

18 mm to być może nie najbardziej popularna ogniskowa, ale oferuje ciekawy balans pomiędzy konstrukcjami ultraszerokokątnymi pokroju modeli 14 mm, a nieco bardziej standardowych i dla niektórych zbyt wąskich 24 mm. Zwłaszcza, jeśli jest tak kompaktowa jak nowy Samyang.

Jak twierdzi producent, Samyang AF 18mm 2,8 FE “wyznacza nowy trend obiektywów szerokokątnych o niewielkich rozmiarach spełniających pierwotne koncepcje systemu bezlusterkowego”. Jego wymiary to raptem 63,5 x 60,5 mm, także bynajmniej producent nas nie oszukuje. Do tego szkło jest ultralekkie - waży jedyne 145 g.

Mały obiektyw o świetnej optyce? Samyang twierdzi, że to nie problem

Na układ optyczny obiektywu składa się 9 elementów w 8 grupach, z czego aż 8 to elementy specjalne. Mamy więc 3 soczewki asferyczne, 2 soczewki o wysokiej refrakcji oraz 3 soczewki o obniżonym współczynniku dyspersji.

Według informacji prasowej “obiektyw zapewnia znakomite rezultaty w kategorii ostrości, aberracji chromatycznej i zniekształceń optycznych”. Mając w pamięci model 14 mm f/2.8 FE, do tych zapewnień podchodzilibyśmy z pewną ostrożnością, ale nie ma co też się źle nastawiać. Zdjęcia przykładowe udostępnione przez producenta, choć w niepełnej rozdzielczości, robią całkiem dobre wrażenie.

Oficjalne zdjęcia przykładowe:

Oprócz tego, otrzymujemy 7-listkową przysłonę, możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 25 cm i silnik STM, który zapewnić ma nam sprawne i szybkie ustawianie ostrości. Jeżeli będzie działał tak, jak w modelu 35 mm f/2.8 FE, możemy spać spokojnie.

Cena i dostępność

Obiektyw na polskim rynku pojawić ma się na przełomie października i listopada w cenie 1799 zł.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem samyanglensglobal.com.

(fot. okładkowa: Ryad Guelmaoui)

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sirui 50 mm f/1.8 1.33x - czy nadchodzi era tanich obiektywów anamorficznych?
Sirui 50 mm f/1.8 1.33x - czy nadchodzi era tanich obiektywów anamorficznych?
Obiektywy anamorficzne to droga zabawa nawet jak na standardy profesjonalnych produkcji wideo. Być może jednak jesteśmy w przeddzień prawdziwej rewolucji.
4
0
Sony FE C 16-35 mm T3.1 G - szerokokątny obiektyw filmowy z AF i silnikiem zoom. Dwa kolejne na horyzoncie
Sony FE C 16-35 mm T3.1 G - szerokokątny obiektyw filmowy z AF i silnikiem zoom. Dwa kolejne na...
Wygląda na to, że Sony szykuje dla filmowców nową serię obiektywów zoom, które sprawić mają, źe uzyskanie pożądanych efektów stanie się znacznie łatwiejsze niż...
6
0
Sigma Classic Art - powrót do filmowej estetyki sprzed lat
Sigma Classic Art - powrót do filmowej estetyki sprzed lat
Jeśli jesteście zdania, że obrazek dostarczany przez współczesne obiektywy jest zbyt sterylny, Sigma ma odpowiedź na wasze problemy. Powitajcie serię obiektywów...
41
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)