Sigma 17 mm f/4 DG DN Contemporary - ultrakompaktowy szeroki kąt dla vlogerów i nie tylko

Autor: Maciej Luśtyk

3 Kwiecień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Sigma rozszerza serię kompaktowych obiektywów pełnoklatkowych o szerokokątny model 17 mm f/4 z mocowaniami Sony E i L-Mount. Może stać się świetnym wyborem do fotografii krajobrazu, miejskiej oraz do vlogowania.

Najnowszy obiektyw Sigma 17 mm f/4 DG DN Contemporary to najszerszy dotychczas model z kompaktowej serii obiektywów „I Series”. Podobnie jak reszta modeli, oferuje metalową obudowę z rozbudowaną ergonomią i imponująco małe gabaryty (64 x 48,8 mm, 225 g wagi), producent zapewnia jednak, że jest to konstrukcja zaprojektowana zaprojektowany bez kompromisów.

Dobra optyka zamknięta w miniaturowym tubusie

Układ optyczny obiektywu bazuje na 9 soczewkach w 8 grupach i 7-listkowej przysłonie. Wśród elementów specjalnych znajdziemy 3 soczewki asferyczne i 2 soczewki SLD, które gwarantować mają wyrównaną i wyśrubowaną rozdzielczość oraz dobrą minimalizację aberracji sferycznej. Z dystorsją jest pewnie gorzej, ale obiektyw współpracuje z systemami korekcji aparatów. Do tego szkło ma do zaoferowania krótką minimalną odległość ostrzenia 12 cm, dzięki której maksymalne powiększenie obiektywu wynosi aż 1:3,6, pozwalając na fotografowanie nawet drobnych detali.

Za ostrzenie odpowiada tu silnik krokowy, który ma być cichy, szybki i który dobrze współpracować ma ze śledzącymi systemami AF aparatów. Na miłośników filmowania czeka także możliwość przełączenia pierścienia ostrości na tryb liniowy, choć tylko w przypadku systemu L-Mount.

Zdjęcia przykładowe

Przede wszystkim Sigma 17 mm f/4 DG DN ma być jednak wygodną kompaktową propozycją na niezobowiązujące fotograficzne wypady z aparatem oraz do pracy na gimbalu. Czego możemy się po niej spodziewać w praktyce, możecie ocenić na podstawie oficjalnych zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta.

1/500 s, f/4,5, ISO 200, ogniskowa: 17 mm (fot. Tony Noel)

1/160 s, f/4, ISO 1600, ogniskowa: 17 mm (fot. Tony Noel)

1/60 s, f/5, ISO 200, ogniskowa: 17 mm (fot. Tony Noel)

1/500 s, f/4, ISO 800, ogniskowa: 17 mm (fot. Tony Noel)

1/60 s, f/4, ISO 3200, ogniskowa: 17 mm

Cena i dostępność

Obiektyw Sigma 17 mm f/4 DG DN trafi do sprzedaży 26 kwietnia 2023 roku w cenie 2990 zł.

Biorąc pod uwagę, że o ponad 1000 zł taniej możemy kupić obiektyw 18 mm f/2.8 marki Samyang oraz model Viltrox 20 mm f/1.8 propozycja Sigmy może wydawać się nieco wygórowana, ale jest też najlżejsza i najmniejsza.

Obiektyw dostępny będzie w wersjach z mocowaniami Sony E i L-mount.

Więcej informacji znajdziecie na stronie sigma-foto.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox Luna 30-300 mm T4 Zoom 10x - jeden, by rządzić wszystkimi
Viltrox Luna 30-300 mm T4 Zoom 10x - jeden, by rządzić wszystkimi
Viltrox oficjalnie zaprezentował jeden z najbardziej imponujących obiektywów filmowych, jakie ujrzały światło dzienne. Szkło zamyka wyjątkowo uniwersalny zakres ogniskowych i wysokiej...
7
Canon RF-S 3,9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye - kolejny obiektyw do treści VR. Tym razem do APS-C i w niższej cenie
Canon RF-S 3,9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye - kolejny obiektyw do treści VR. Tym razem do APS-C i w...
Interesuje cię tworzenie przestrzennych filmów, stworzonych do oglądania w goglach VR? Najnowszy obiektyw Canona to prawdopodobnie jedno z najbardziej przystępnych cenowo rozwiązań,...
4
Viltrox AF 16 mm f/1.8 z mocowaniem Nikon Z już w sprzedaży
Viltrox AF 16 mm f/1.8 z mocowaniem Nikon Z już w sprzedaży
Dopracowany optycznie i przystępny cenowo jasny obiektyw superszerokokątny Viltroxa trafia w końcu do oferty mocowania Z. Szkło zadebiutowało właśnie na sklepowych półkach w cenie 2799...
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)