Samyang V-AF 100 mm T2.3 FE - długa ogniskowa w kompaktowej obudowie dołącza do rodziny filmowych szkieł AF

Autor: Maciej Luśtyk

7 Grudzień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Samyang prezentuje najnowszego reprezentanta linii V-AF - kompaktowych obiektywów filmowych wyposażonych w silniki autofokusu. Tym razem to obiektyw o ogniskowej 100 mm, który idealnie nada się do ujęć portretowych, dialogowych i filmowania detali.

Seria obiektywów Samyang V-AF to jedne z najciekawszych stałek dla początkujących twórców zainteresowanych filmowaniem. Bazujące na fotograficznych konstrukcjach producenta obiektywy, oferują optykę dopracowaną pod kątem kontrastu, kolorystyki i spójności oferowanego obrazu, a dodatkowe zamknięte są w kompaktowych tubusach, przystosowanych do pracy wideo.

Obiektywy cechują się spójnymi wymiarami i wagą, dzięki czemu nie wymagają ponownego wyważania gimbala. Przede wszystkim oferują jednak silniki AF, które pozwalają wykorzystać wszystkie funkcje śledzenia najnowszych aparatów. Do rodziny V-AF dołącza właśnie nowy model o najdłuższej dotychczasowej ogniskowej, który jednocześnie nie ma swojego odpowiednika we współczesnej fotograficznej ofercie producenta.

Filmowa portretówka z autofokusem i niską ceną

Samyang V-AF 100 mm T2.3 FE bazuje na układzie 9 soczewek w 8 grupach i wyposażony jest w 2 soczewki HR i 2 soczewki ED odpowiadające za minimalizowanie aberracji. Do tego 9-listkowa przysłona i możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 70 cm, a także lampa kontrolna tally z przodu i z boku tubusu.

Obiektyw jest o 13 mm dłuższy od wcześniejszych modeli z serii, ale co ciekawe ma taką samą wagę i rozmiar przedniej soczewki, dzięki czemu nie trzeba go ponownie wyważać podczas korzystania z gimbala. Pierścień ostrości również znajduje się w tej samej pozycji co w innych obiektywach.

Podobnie jak poprzednie obiektywy z tej serii, nowy model 100 mm ma konfigurowalny przełącznik z boku obiektywu. Można go ustawić na ręczne ustawianie ostrości lub umożliwić regulację przysłony poprzez obrócenie pierścienia ostrości. Poniżej tego przełącznika znajduje się przycisk blokady ostrości, który umożliwia zablokowanie ostrości w określonej odległości. Użytkownik może również przypisać inne pożądane funkcje do przycisku poprzez aktualizację oprogramowania układowego.

Nowy model będzie także kompatybilny z zapowiadanym adapterem anamorficznym do szkieł V-AF. Adapter ma zostać wprowadzony na rynek w pierwszym kwartale 2024 roku.

Samyang V-AF 100 mm T2.3 FE - zdjęcia przykładowe:

Poniżej możecie zobaczyć kilka oficjalnych zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta.

1/125 s, f/2.2, ISO 800, ogniskowa: 100 mm

1/125 s, f/2.2, ISO 800, ogniskowa: 100 mm

1/160 s, f/2.2, ISO 1000, ogniskowa: 100 mm

Cena i dostępność

Obiektyw Samyang V-AF 100 mm T2.3 trafi do sprzedaży pod koniec grudnia 2023 roku w cenie 2790 zł. Obiektyw debiutuje w wersji z mocowaniem Sony E. Na razie nie wiemy kiedy ewentualnie pojawią się wersje z innymi mocowaniami.

Więcej informacji o obiektywach V-AF znajdziecie na stronie samyanglens.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
Pierwszy chiński długi teleobiektyw doczekał się nowych wariantów mocowania. Od teraz zakupimy go także w wersjach do lustrzanek Canon i Nikon oraz bezlusterkowców Fujifilm X i...
5
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
3
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
16
Powiązane artykuły