Samyang zapowiada "pierwszą na świecie" serię obiektywów filmowych z AF

Autor: Maciej Luśtyk

8 Wrzesień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Samyang V-AF to nowa seria pełnoklatkowych obiektywów filmowych. Co ciekawe, tym razem są to obiektywy z autofokusem, stworzone z myślą o współczesnych twórcach średniego segmentu, którzy podczas pracy często korzystają z systemów automatyki.

Do tej pory obiektywy filmowe kojarzyły się raczej z dużymi, w pełni manualnymi konstrukcjami, które do skutecznej pracy wymagały tworzenia rigów i podpinania systemów follow focus. Schemat ten w pewien sposób przełamało Sony, oferując tradycyjne obiektywy z AF, wyposażone we wszelkie niezbędne filmowcom funkcje. Konstrukcje te, z wyjątkiem 3 budżetowych modeli z 2021 roku nie tworzyły jednak jednej spójnej serii. Ten stan rzeczy chce zmienić Samyang z nową serią obiektywów V-AF, przeznaczonych do systemu Sony E.

Obiektywy Samyang V-AF zrywają z klasyczną konstrukcją szkieł filmowych, ale mogą być dokładnie tym, czego potrzeba współczesnym twórcom

Samyang V-AF to seria 5 filmowych stałek o ogniskowych 20 mm, 24 mm, 35 mm, 45 mm, 75 mm, ze światłem T1.9, które mają pozwolić na wygodniejsze tworzenie materiałów wideo. A to m.in. dzięki spójnym rozmiarom (73 x 70 mm) i niskiej wadze (280 g), dzięki którym gimbale nie będą wymagać ponownego balansowania przy wymianie optyki.

Oprócz tego obiektywy zaoferują duży, wygodny pierścień ostrości z liniowym przełożeniem i dużym kątem obrotu (300°}, który dobrze współpracować ma z systemami follow focus, a także przycisk funkcyjny i przełącznik personalizowanych trybów Custom. Obiektywy będą też uszczelnione i wyposażone w funkcję Focus Lock oraz lampkę Tally, która poinformuje nas czy aparat bądź kamera aktualnie aktualnie nagrywa.

Jeśli chodzi o samą optykę, póki co wiemy niewiele. Producent informuje jedynie, że szkła będą wyposażone w 9-listkową przysłonę i oferować skutecznie zminimalizowany breathing na poziomie 0,7-11% (w zależności od modelu). Pod względem rozdzielczości, obiektywy mają bez problemu radzić sobie z rozdzielczościami do 8K. Wszystkie szkła oferować mają także jednakową charakterystykę w zakresie reprodukcji koloru i kontrastowości.

Największym brakiem serii V-AF wydaje się być nieobecność pierścienia przysłony, ale jeśli producent nowymi obiektywami rzeczywiście będzie celował w twórców średniego segmentu, wydaje się być to przemyślanym ruchem. Mało kto z filmujących aparatami manualnie reguluje otwór przysłony, a to pominięcie mogło pozytywnie wpłynąć na cenę nowych szkieł. Poza tym, zapewne tak, jak w większości nowych konstrukcji Samyanga, manualną kontrolę przysłony możemy przypisać do któregoś z trybów Custom i dokonywać jej za pomocą pierścienia ostrości.

Jeśli zaś chodzi o sam system AF, powinniśmy otrzymać skuteczność na poziomie najnowszych obiektywów producenta czyli bardzo dobrą. Obiektywy Samyang V-AF wyposażono w silniki liniowe STM, które zapewnić mają szybka i płynną regulację ostrości.

Podsumowując, otrzymamy coś na wzór kompaktowych obiektywów Lumix S, tylko z lepszą ergonomią i nadzieją na skuteczny filmowy AF.

Cena i dostępność

Poszczególne modele z serii będą trafiać na rynek przez najbliższy rok. Pierwszy, jeszcze we wrześniu, zaprezentowany zostanie model Samyang V-AF 75 mm T1.9 FE. Wtedy też poznamy więcej szczegółów dotyczących nowej linii szkieł do Sony E.

Cena obiektywów pozostaje na razie nie znana, ale mamy wrażenie, że szkła będą celować w podobnego odbiorcę co modele VDSLR. W końcu Samyang sam wspomina, że są to szkła, które mają pomóc spełnić amatorom i studentom marzenie o zostaniu filmowcami. Pułap cenowy powinien pozostać więc całkiem atrakcyjny.

Więcej informacji znajdziecie na stronie samyanglens.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
1
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
11
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony uzupełnia środkową półkę swojej szklarni o krótki, ale szybki i kompaktowy standardowy zoom f/2,8. To ciekawa propozycja nie tylko dla fotografów ale również filmowców.
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)