Samyang 85 mm f/1.4 FE II - druga generacja jak obiektyw natywny?

Autor: Maciej Luśtyk

28 Lipiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Samyang aktualizuje kolejny model ze swojej oferty. Nowy Samyang 85 mm f/1.4 FE II otrzymał wszystkie nowinki technologiczne producenta, a przy tym będzie znacznie szybszy, lżejszy i wygodniejszy od poprzednika.

Samyang 85 mm f/1.4 FE II to już trzecia stałka z oferty koreańskiego producenta, która doczekała się w ostatnim czasie aktualizacji. I z pewnością w tym wypadku użytkownicy poczują różnicę. Nowy obiektyw oferuje m.in. nowy silnik autofokusu, usprawniony układ optyczny, znacznie lżejszą konstrukcję i rozbudowaną ergonomię.

Konstrukcja godna natywnej optyki?

W materiałach prasowych producent wskazuje, że wielu aspektach nowe szkło godnie konkuruje z konstrukcją natywną Sony, a w niektórych kwestiach nawet ją przebija. Chodzi tu m.in. o rekordowo niską wagę (raptem 509 g) czy perfekcyjne - wg producenta - bokeh. Czy okaże się ładniejsze od tego z obiektywu Sony GM? Na zdjęciach przykładowych wygląda ciekawie, ale widać też spore zniekształcenia przy bokach kadru.

Układ optyczny obiektywu bazuje na 11 soczewkach w 8 grupach, wśród których znajdziemy 4 soczewki HR i 1 soczewkę ED. Do tego 9-listkowa przysłona Nie uświadczymy to soczewek asferycznych, ale producent mówi, że to właśnie dlatego, by zachować jak najlepszy charakter bokeh. Konsekwencją tego będzie zapewnie nieco gorsza rozdzielczość na brzegach kadru, ale w środku nowy Samyang 85 mm f/1.4 FE II ma dorównywać konstrukcjom Sony i Sigmy. Szkło oferuje też poprawioną minimalną odległość ostrzenia, która wynosi 85 cm.

Samyang 85 mm f/1.4 FE II oferuje też nowy silnik autofokusu STM, dzięki któremu obiektyw ma być szybszy, skuteczniejszy i znacznie cichszy. Producent obiecuje też płynną pracę w trybie wideo, a poza tym wygląda na to, że pierścień ostrości będzie oferował liniowe przełożenie na ruch soczewek.

W kontroli ostrości pomoże nam też przycisk AF Lock (możliwość zaprogramowania innych funkcji), a podobnie jak we wszystkich najnowszych konstrukcjach Samyanga otrzymujemy też przełącznik trybów Custom, który pozwoli m.in przełączyć pierścień ostrości na tryb płynnej kontroli przysłony.

Nowy obiektyw mierzy 83,4 x 99,5 mm i został wyposażony w uszczelnienia. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 72 mm.

Samyang 85 mm f/1.4 FE II - zdjęcia przykładowe

Możliwości obiektywu możecie wstępnie ocenić na bazie oficjalnych zdjęć przykładowych producenta.

Cena i dostępność

Samyang 85 mm f/1.4 FE II zadebiutuje na rynku w sierpniu w cenie 3690 zł. Jeśli zdecydujemy się nabyć szkło w przedsprzedaży, otrzymamy stację do aktualizacji obiektywu gratis.

Więcej informacji znajdziecie na stronie samyanglens.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony pracuje nad obiektywem FE 300 mm f/2.8 GM OSS
Sony pracuje nad obiektywem FE 300 mm f/2.8 GM OSS
Dobra wiadomość dla miłośników jasnych teleobiektywów. Jak informuje producent, na początku 2024 roku na rynek wprowadzony zostanie obiektym Sony FE 300 mm f/2.8 GM...
2
Sony FE 20-70 mm f/4 G - nowy standard standardowego zooma
Sony FE 20-70 mm f/4 G - nowy standard standardowego zooma
Lekki, kompaktowy, bardzo dobry optycznie i o niespotykanym zakresie. Najnowszy obiektyw zoom do Sony FE 20-70 mm f/4 G wyznacza nowe standardy...
8
Laowa Proteus 2x Anamorphic - profesjonalne obiektywy anamorficzne Venus Optics
Laowa Proteus 2x Anamorphic - profesjonalne obiektywy anamorficzne Venus Optics
Laowa w krótkim czasie przeszłą drogę od producenta egzotycznej optyki, do twórcy profesjonalnych i innowacyjnych rozwiązań na rynek filmowy. Szkła z serii Proteus to...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)