Samyang 85 mm f/1.4 FE II - druga generacja jak obiektyw natywny?

Autor: Maciej Luśtyk

28 Lipiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Samyang aktualizuje kolejny model ze swojej oferty. Nowy Samyang 85 mm f/1.4 FE II otrzymał wszystkie nowinki technologiczne producenta, a przy tym będzie znacznie szybszy, lżejszy i wygodniejszy od poprzednika.

Samyang 85 mm f/1.4 FE II to już trzecia stałka z oferty koreańskiego producenta, która doczekała się w ostatnim czasie aktualizacji. I z pewnością w tym wypadku użytkownicy poczują różnicę. Nowy obiektyw oferuje m.in. nowy silnik autofokusu, usprawniony układ optyczny, znacznie lżejszą konstrukcję i rozbudowaną ergonomię.

Konstrukcja godna natywnej optyki?

W materiałach prasowych producent wskazuje, że wielu aspektach nowe szkło godnie konkuruje z konstrukcją natywną Sony, a w niektórych kwestiach nawet ją przebija. Chodzi tu m.in. o rekordowo niską wagę (raptem 509 g) czy perfekcyjne - wg producenta - bokeh. Czy okaże się ładniejsze od tego z obiektywu Sony GM? Na zdjęciach przykładowych wygląda ciekawie, ale widać też spore zniekształcenia przy bokach kadru.

Układ optyczny obiektywu bazuje na 11 soczewkach w 8 grupach, wśród których znajdziemy 4 soczewki HR i 1 soczewkę ED. Do tego 9-listkowa przysłona Nie uświadczymy to soczewek asferycznych, ale producent mówi, że to właśnie dlatego, by zachować jak najlepszy charakter bokeh. Konsekwencją tego będzie zapewnie nieco gorsza rozdzielczość na brzegach kadru, ale w środku nowy Samyang 85 mm f/1.4 FE II ma dorównywać konstrukcjom Sony i Sigmy. Szkło oferuje też poprawioną minimalną odległość ostrzenia, która wynosi 85 cm.

Samyang 85 mm f/1.4 FE II oferuje też nowy silnik autofokusu STM, dzięki któremu obiektyw ma być szybszy, skuteczniejszy i znacznie cichszy. Producent obiecuje też płynną pracę w trybie wideo, a poza tym wygląda na to, że pierścień ostrości będzie oferował liniowe przełożenie na ruch soczewek.

W kontroli ostrości pomoże nam też przycisk AF Lock (możliwość zaprogramowania innych funkcji), a podobnie jak we wszystkich najnowszych konstrukcjach Samyanga otrzymujemy też przełącznik trybów Custom, który pozwoli m.in przełączyć pierścień ostrości na tryb płynnej kontroli przysłony.

Nowy obiektyw mierzy 83,4 x 99,5 mm i został wyposażony w uszczelnienia. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 72 mm.

Samyang 85 mm f/1.4 FE II - zdjęcia przykładowe

Możliwości obiektywu możecie wstępnie ocenić na bazie oficjalnych zdjęć przykładowych producenta.

 

Cena i dostępność

Samyang 85 mm f/1.4 FE II zadebiutuje na rynku w sierpniu w cenie 3690 zł. Jeśli zdecydujemy się nabyć szkło w przedsprzedaży, otrzymamy stację do aktualizacji obiektywu gratis.

Więcej informacji znajdziecie na stronie samyanglens.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art - uniwersalny jasny szeroki kąt w kompaktowym wydaniu
Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art - uniwersalny jasny szeroki kąt w kompaktowym wydaniu
Sigma prezentują nową, bezlusterkową wersję modelu 24 mm f/1.4. Obiektyw łączy w sobie zaawansowane rozwiązania optyczne z rozbudową ergonomią i kompaktowymi...
11
Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art - nowy szerokokątny standard do astrofotografii, krajobrazu i filmowania?
Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art - nowy szerokokątny standard do astrofotografii, krajobrazu i...
Sigma prezentuje nową, bezusterkową wersję modelu 20 mm f/1.4. Dzięki dopracowanemu układowi optycznemu i rozbudowanej konstrukcji ma szansę stać się ulubionym...
7
Nikon aktualizuje obiektywy Z o liniową kontrolę pierścienia ostrości
Nikon aktualizuje obiektywy Z o liniową kontrolę pierścienia ostrości
Nikon wypuszcza ważną aktualizację dla 3 obiektywów ze swojej oferty. Główną nowością jest możliwość liniowej kontroli ostrości w trybie MF, z której ucieszą się...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)