Samyang AF 35 mm f/1.4 FE II - jasna 35-tka po liftingu

Autor: Maciej Luśtyk

24 Marzec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Samyang odświeża jeden z pierwszych obiektywów do bezlusterkowców ze swojej oferty. Szkło otrzymało usprawnioną ergonomię, uszczelnienia i nowy napęd AF.

Samyang AF 35 mm f/1.4 FE II to już druga w ostatnim czasie aktualizacja jednej z popularnych „bezlusterkowych” konstrukcji producenta. Niedawno doczekaliśmy się drugiej generacji modelu 50 mm f/1.4, a teraz przyszła kolej na 5-letnią jasną 35-tkę.

Samyang AF 35 mm f/1.4 FE II to przede wszystkim ulepszona konstrukcja i szybszy autofokus

Pod względem optycznym obiektyw nie przeszedł diametralnych zmian. Samyang AF 35 mm f/1.4 FE II to nadal ten sam, oparty o 11 soczewek w 9 grupach (2 soczewki asferyczne, 2 soczewki HR) układ wspierany 9-listkową przysłoną, który pozwoli nam na ostrzenie z minimalnej odległości 29 cm. Już pierwsza generacja obiektywu oferowała bardzo dobre rezultaty, producent w tym wypadku postanowił więc najwyraźniej skupić się na innych elementach konstrukcji.

Druga generacja obiektywu może pochwalić się wreszcie uszczelnieniami i ma nam do zaoferowania rozbudowaną ergonomię. Otrzymujemy przycisk funkcyjny i przełącznik trybów Custom, który pozwoli m.in. błyskawicznie przełączyć pierścień ostrości na tryb płynnej kontroli przysłony (do filmowania). Choć jak zwykle informacja prasowa Samyanga o tym nie wspomina, możemy też liczyć na liniowe przełożenie ruchu pierścienia ostrości. Szkoda tylko, że nie otrzymał on analogicznej, gumowanej faktury jak nowa wersja modelu 50 mm.

Otrzymujemy za to matowe wykończenie i nowy liniowy silnik autofokusu STM, który ma działać szybciej, płynnej i ciszej, z czego ucieszą się przede wszystkim osoby, które chciałyby wykorzystać go do filmowania. Obiektyw praktycznie nie zmienił natomiast swojej wagi i wymiarów. Samyang AF 35 mm f/1.4 FE II mierzy 115 x 75 mm i waży 659 g. Trochę szkoda, że producentowi nie udało się tego wszystkiego upchnąć do nieco krótszego tubusu.

Samyang AF 35 mm f/1.4 FE II - zdjęcia przykładowe

Możliwości obiektywu możemy wstępnie ocenić na podstawie oficjalnych zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta.

Cena i dostępność

Obiektyw trafi na polski rynek w kwietniu 2022 roku w cenie 3390 zł.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie samyanglens.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony pracuje nad obiektywem FE 300 mm f/2.8 GM OSS
Sony pracuje nad obiektywem FE 300 mm f/2.8 GM OSS
Dobra wiadomość dla miłośników jasnych teleobiektywów. Jak informuje producent, na początku 2024 roku na rynek wprowadzony zostanie obiektym Sony FE 300 mm f/2.8 GM...
2
Sony FE 20-70 mm f/4 G - nowy standard standardowego zooma
Sony FE 20-70 mm f/4 G - nowy standard standardowego zooma
Lekki, kompaktowy, bardzo dobry optycznie i o niespotykanym zakresie. Najnowszy obiektyw zoom do Sony FE 20-70 mm f/4 G wyznacza nowe standardy...
8
Laowa Proteus 2x Anamorphic - profesjonalne obiektywy anamorficzne Venus Optics
Laowa Proteus 2x Anamorphic - profesjonalne obiektywy anamorficzne Venus Optics
Laowa w krótkim czasie przeszłą drogę od producenta egzotycznej optyki, do twórcy profesjonalnych i innowacyjnych rozwiązań na rynek filmowy. Szkła z serii Proteus to...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)