Test aparatu Nikon LITE TOUCH 140 ED

Przedstawiamy test apratu kompaktowego Nikon Lite Touch Zoom 140 ED. Jak sprawdził się aparat uhonorowany nagrodą EISA w naszym teście.
Funkcje aparatu

Od razu trzeba powiedzieć - Nikon nie jest nacechowany wodotryskami, brakuje mu kilku funkcji, które posiada konkurencja (np. programów tematycznych), ale jednocześnie nie można mu zarzucić jakiś rażących braków. Wszystkie funkcje mają swe odzwierciedlenie na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym, który choć wydaje się mały jest przejrzysty i łatwy do odczytania.

wyświetlacz ciekłokrystaliczny

Oto krótkie omówienie poszczególnych trybów aparatu:

Fotografowanie z użyciem lampy błyskowej
Do dyspozycji mamy pięć trybów sposobu użycia błysku:
  • błysk automatyczny - lampa błyskowa wyzwala błysk samoczynnie, kiedy jest to niezbędne
  • ostrość w nieskończoność - służy do fotografowania odległych krajobrazów w celu uzyskania lepszej ostrości, w trybie tym błysk nie zostaje wyzwolony
  • bez błysku - pozwala na wyłączenie lampy w sytuacjach gdy automatyka zaleca jej użycie
  • błysk zawsze - błysk jest wyzwalany bez względu na intensywność światła zastanego
  • synchronizacja z długimi czasami otwarcia migawki - pozwala na rozjaśnienie fotografowanego obiektu z jednoczesnym wydobyciem szczegółów tła.


wbudowana lampa błyskowa

Tryb redukcji czerwonych oczu
Służy do zredukowania do minimum nieprzyjemnego efektu pracy lampy błyskowej, kiedy przy fotografowaniu ludzi lub zwierząt oczy mogą mieć kolor jasnoczerwony. W większości aparatów kompaktowych tryb redukcji czerwonych oczu jest jedną z opcji działania lampy błyskowej. Takie rozwiązanie zmusza nas do ponownego ustawiania redukcji, gdy na przykład wyłączymy lampę. W Nikonie redukcją czerwonych oczu jest oddzielną funkcją, niezależną od trybu działania lampy (oczywiście nie działa przy wyłączonej lampie). Należy się tylko przyzwyczaić do lekkiego opóźnienia między naciśnięciem spustu, a wykonaniem zdjęcia. W tym czasie aparat uruchamia lampkę powodującą zwężenie źrenic fotografowanych osób.

Samowyzwalacz
Posiada opóźnienie 10s i pozwala uwiecznienie na zdjęciu także posiadacza aparatu.

Zdalne sterowanie
Służy do wyzwolenia migawki z odległości do 5 metrów, jednak pilot zdalnego sterowania jest urządzeniem opcjonalnym.

Funkcja nadruku czasu i daty
Dostępna tylko w wersji LiteTouch Zoom 140ED QD, nadruk obejmuje rok, miesiąc, dzień i godzinę w sekwencjach do wyboru. Testowany przez nas egzemplarz nie był wyposażony w tą funkcję.Komentarze
Polecane artykuły
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0