Sony DEV-50 - test

Sony DEV-50 to cyfrowa lornetka. Za jej pomocą można prowadzić obserwacje, nagrywać filmy i robić zdjęcia. Sprawdziliśmy jak DEV-50 radzi sobie w praktyce i jaką jakość obrazu może zaoferować swoim użytkownikom. Zapraszamy do lektury.

Autor: Michal Grzegorczyk

8 Sierpień 2013
Artykuł na: 17-22 minuty

Podsumowanie

Aparaty najłatwiej oceniać porównując je do innych konstrukcji - starszych modeli, konkurentów w tej samej klasie cenowej i liderów segmentu. Tymczasem lornetka Sony DEV-50 nie ma konkurencji, dlatego wymyka się jednoznacznej ocenie. Dobrze sprawdza się w standardowej roli, czyli jako urządzenie do obserwacji. Wygodny, poręczny korpus wzbudza zaufanie materiałami dobrej jakości - nie trzeba się przejmować chlapiącą wodą czy kurzem wzniecanym przez wiejący wiatr. Zoom i stabilizacja bardzo ułatwiają prowadzenie obserwacji, a GPS przydaje się, gdy chcemy po powrocie do domu sprawdzić miejsce zrobienia zdjęcia. Lornetka Sony DEV-50 nie ustrzegła się kilku wpadek ergonomicznych. Trudno zrozumieć istnienie osobnych przycisków do robienia zdjęć i filmowania, skoro każda z czynności wymaga wejścia do odpowiedniego trybu. Spore problemy sprawiał nam również wielokierunkowy wybierak z przyciskiem - bardzo często wciśnięcie go łączyło się z przesunięciem w którąś stronę.

Jednak największe zastrzeżenia mamy do jakości obrazowania. O ile jakość filmów można jeszcze zaakceptować, o tyle 20-megapikselowe zdjęcia mogą zadowolić tylko najmniej wymagających użytkowników. Obrazy rejestrowane przez Sony DEV-50 wystarczą do prostej dokumentacji, ale dla miłośnika fotografii to za mało. Lepsze rezultaty można osiągnąć superzoomem, nie mówiąc już o lustrzance z obiektywem klasy 400 mm f/5,6. Tym bardziej, że taki zestaw (razem z tradycyjną lornetką) można kupić za podobną cenę - DEV-50 kosztuje obecnie około 8000 złotych.

W jakich zastosowaniach sprawdzi się cyfrowa lornetka Sony? Po pierwsze wtedy, gdy zależy nam na wygodnej obserwacji. Żadne inne urządzenie nie oferuje połączenia zoomu, stabilizacji, autofokusa, uszczelnionej i stosunkowo niewielkiej obudowy. Po drugie tam, gdzie potrzebny jest sprzęt do wygodnej obserwacji i filmowania - nietrudno sobie wyobrazić rodzica na zawodach sportowych swojego dziecka, dla którego Sony DEV-50 może być ciekawą alternatywą dla zwykłej kamery. Po trzecie DEV-50 może być przydatna w sytuacjach bardziej technicznych, gdy zdjęcie ma wartość jedynie dokumentacyjną i nie ma potrzeby uzyskiwania wyższej jakości.

Tak czy inaczej warto pogratulować japońskiemu koncernowi realizacji ciekawego i nowatorskiego projektu. DEV-50 to już druga generacji cyfrowych lornetek, widać postęp w stosunku do poprzednich wersji, można mieć nadzieję, że Sony nie zarzuci tego projektu tylko wyeliminuje wady i w przyszłości osiągnie poziom, który zadowoli miłośników fotografii.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
23
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły