Fujifilm X-T2 - najlepszy moment by przesiąść się na zaawansowane body?

0
Redakcja Fotopolis
30 Lipiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Pojawienie się na rynku profesjonalnego X-H1, sprawiło, że X-T2, który pod wieloma względami wcale mu nie ustępuje, nareszcie jest w zasięgu portfela ambitnego amatora. To prawdopodobnie najlepszy czas na przesiadkę!

Na początek garść faktów dla tych, którzy nie śledzili rozwoju systemu X zbyt uważnie. Fujifilm X-T2 do niedawna był w topowym modelem w rodzinie Fujifilm, wybieranym przez zaawansowanych amatorów i zawodowych fotografów z uwagi na kilka cech, które wspólnie składały się na wyjątkowo kompaktowy, wytrzymały i wydajny korpus.

Rozpoczynając przygodę z zaawansowanymi modelami Fujifilm, szybko okazuje się, że nietuzinkowy design, idzie tu w parze również z ergonomią: podwójne pokrętła z blokadami, odchylany ekran, rozwinięta personalizacja, wyjątkowo duży cyfrowy wizjer czy wreszcie pierścień przysłony na obiektywach nie tylko przywodzą na myśl najlepsze konstrukcje czasów analogowych, ale przekładają się też na wyjątkowy komfort pracy, który szybko docenimy.

Zwieść nie powinny nas też zaskakująco mała waga i wymiary korpusu – brak komory lustra oraz matryca APS-C pozwoliły skutecznie zminimalizować korpus (i obiektywy!), a wykonany ze stopu magnezu, wzmocniony i solidnie uszczelniony szkielet sprawiają, że model ten wybierany jest wyjątkowo chętnie przez podróżników i zawodowców, pracujących na co dzień w trudnych warunkach. Atutem jest też bez wątpienia szybkość i wydajność. 91-punktowy autofocus oparty na detekcji fazy i kontrastu oraz 14 kl./s w trybie migawki elektronicznej, to osiągi jakich nie powstydziłyby się topowe reporterskie lustrzanki.

Wisienką na torcie jest niekwestionowana jakość obrazu generowanego przez matryce wykonane w autorskiej technologii X-Trans. Nieregularny układ elementów filtra barwnego pozwoliło zrezygnować z konieczności stosowania filtra AA, który eliminuje efekt mory ale jednocześnie negatywnie wpływa na ostrość obrazu. Zdjęcia z X-T2 są pełne szczegółów, a pliki JPEG wyróżniają się wyjątkowo wierną kolorystyką, dobrze zbalansowanym kontrastem i nasyceniem.

Zupełnie inny aparat

W momencie premiery X-T2 imponował wyśrubowana specyfikacją, ale czy po dwóch latach od premiery nadal może równać się z najnowszymi konstrukcjami? To co wyróżnia Fujifilm na tle konkurencji i za co niejednokrotnie chwaliliśmy już producenta, to wprowadzane regularnie aktualizacje. Nowe wersje oprogramowania, to nie tylko nowe wersje językowe w menu, ale naprawdę istotne zmiany, które znacząco poprawiają osiągi kluczowych układów aparatu. W efekcie można śmiało powiedzieć, że dziś Fujifilm X-T2 to już zupełnie inny aparat.

To, co wyróżnia Fujifilm na tle konkurencji i za co niejednokrotnie chwaliliśmy już producenta, to wprowadzane regularnie aktualizacje

9 kolejnych aktualizacji firmware (aktualnie wersja 4.1, zapowiedziana jest już kolejna), to wspominając tylko najważniejsze udoskonalenia: znacznie wydajniejszy autofokus, szerszy zakres ISO, bardziej rozwinięty tryb filmowy (m.in. pliki F-log z zapisem na karcie), długie ekspozycje (do 15 min), skrócone opóźnienie wizjera, kompensacja ekspozycji aż do -7EV, jeszcze lepsza personalizacja czy funkcja tetheteringu. Oprócz tego przynajmniej setka drobnych poprawek, które wpływają na komfort i szybkość pracy. Fujifilm naprawdę słucha swoich użytkowników. Inni producenci powinni się od Fujifilm uczyć.

Cena, która kusi

Cena oczywiście ma często decydujący wpływ na nasze decyzje zakupowe. Aparat trafił na rynek w 2016 roku w cenie 7400 zł (body). W segmencie zaawansowanych aparatów była to więc cena konkurencyjna, ale nie oszukujmy się, dla hobbysty czy zaawansowanego amatora, który na fotografii zarabia okazjonalnie, nadal często zbyt wygórowana. Teraz sytuacja wygląda zgoła odmiennie.

Pojawienie się na rynku modelu X-H1, czyli zupełnie nowej, najwyższej półki w portfolio aparatów APS-C producenta, musiało wpłynąć na cenę korpusu X-T2. W chwili obecnej za sam korpus zapłacimy ok. 4700 zł, czyli prawie 3000 zł mniej! W efekcie zaawansowany korpus, możemy kupić dziś w cenie typowych konstrukcji ze średniej półki. Patrząc na możliwości aparatu, bez wątpienia jest to jedna z ciekawszych ofert na rynku w tym sezonie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Fujifilm

Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Tradycyjny, cyfrowy, a może drukarka? Zobacz, który Instax mini jest dla ciebie
Tradycyjny, cyfrowy, a może drukarka? Zobacz, który Instax mini jest dla ciebie
Czy ktoś potrafi oprzeć się magii fotografii natychmiastowej? Instax to zarówno świetny pomysł na prezent, jak i dobrą zabawę. Podpowiadamy, który model najlepiej...
5
6
W podróż na lekko - wybór (nie)oczywisty
W podróż na lekko - wybór (nie)oczywisty
Aparat i obiektywy to dopiero początek. Szykując się na fotograficzną wyprawę, musimy zadbać również o backup, bezpieczne przechowywanie i stabilne podparcie. Oto co...
13
6
Lumix pod choinką - wykorzystaj świąteczną promocję!
Lumix pod choinką - wykorzystaj świąteczną promocję!
Pytanie tylko który? Oto kilka propozycji, najciekawszych naszym zdaniem modeli z różnych półek. Dzięki promocji cashback kupicie je teraz w wyjątkowo dobrej...
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)