Sony A900 - test

Sony A900 to flagowa propozycja japońskiego koncernu. Jest to aparat skierowany do profesjonalistów i zamożnych fanów marki, którzy będą mogli sobie pozwolić na dość duży wydatek. Uwagę przykuwają dwa parametry: matryca w formacie pełnej klatki - odpowiadającej formatem kliszy małoobrazkowej 35 mm i efektywna rozdzielczość sensora - 24,6 Mp. Co ciekawe A900 nie oferuje podglądu na żywo ani nagrywania filmów. Jednym słowem - lustrzanka.

3. Ergonomia i funkcje przycisków

Pierwsze wrażenie
Sony A900 na pierwszy rzut oka budzi mieszane uczucia - z jednej strony robi bardzo solidne, a z drugiej trochę oldschoolowe wrażenie. Jest to na pewno aparat, który wyróżnia się wzornictwem, nawiązując swoim stylem do klasycznych konstrukcji profesjonalnych lustrzanek. Korpus został wykonany ze stopu magnezu z podstawą montażową ze stopu aluminium, dodatkowo elementy sterujące zostały uszczelnione. Wszystko jest dobrze spasowane i zwarte.
Sony A900

Sony A900

Sony A900 tył

Aparat trzeba zaliczyć do większych i cięższych konstrukcji - body waży 850 g jednak w porównaniu z Nikonem D3 czy Canonem EOS 1Ds Mark III trzeba topową alphe zaliczyć do dość poręcznych lustrzanek. A900 świetnie leży w ręku dzięki znakomicie wyprofilowanemu gripowi z wpustką na opuszki palców i wypustką na środkowy i serdeczny palec. Dobrze zaprojektowano też podpórkę kciuka. Grip i miejsce na kciuk na tylnej ściance zostały pokryte skóropodobną gumą dzięki czemu mamy bezpieczny uchwyt nawet spoconą dłonią.
Sony A900

Sony A900

Nie można mieć zastrzeżeń do jakości wykonania elementów obsługi - wszystkie przyciski, pokrętła i nawigator pracują płynnie i z wyczuwalnym skokiem.

Funkcje przycisków
Większość elementów obsługi, które są odpowiedzialne za funkcje fotograficzne znalazła się w prawej górnej części korpusu. Znajdziemy tu przednie kółko nastaw, spust migawki, przyciski kompensacji ekspozycji (+/-), WB (balansu bieli), czułości ISO i napędu oraz górny wyświetlacz LCD z przyciskiem do podświetlania.

Podobnie jak model A700, A900 został wyposażony w dwa kółka nastaw co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Tylna ścianka A900 jest prawie identyczna jak w modelu A700 i jest zdominowana przez 3-calowy wyświetlacz i dość dużą ilość przycisków i przełączników. Z lewej strony wyświetlacza znalazła się standardowa kolumna przycisków:
  • MENU
  • DISP
  • kosz
  • play
Nad tą kolumną znajduje się główny włącznik aparatu On/Off. Z prawej strony wizjera znalazł się przycisk blokady ekspozycji, wokół którego znajduje się tarcza zmiany pomiaru światła. Obok umieszczono przycisk AF/MF i tylną tarczę nastaw. Pod tym zestawem znajdziemy nawigator (joystick). Natomiast pod nim znalazł się przełącznik stabilizacji obrazu, przycisk Fn dzięki któremu możemy się dostać do szybkiego meny funkcyjnego (więcej na ten temat w części o menu) oraz programowalny przycisk C.
możliwości zaprogramowania przycisku C


Podsumowanie
Sony A900 trzeba pochwalić za wykonanie i zastosowane materiały. Grip zapewnia bezpieczny uchwyt, dzięki czemu aparat dobrze leży w dłoni. Dobrze sprawuje się także joystick, który pozwala na szybką obsługę. Małym minusem jest przycisk podświetlania górnego wyświetlacza, który obsługuje się dość ciężko i dość głośna praca aparatu. Poza tym bardzo przyjemnie pracuje się z tą konstrukcją.

+ dobrej jakości materiały
+ świetny grip
+ wygodny joystick
+ dwa kółka nastaw
+ programowalny przycisk C

- utrudniony dostęp do przycisku podświetlania górnego wyświetlacza
- głośna praca

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Czy fotografia i zjawiska nadprzyrodzone to dobrana para? Odwiedziliśmy tegoroczny Fotofestiwal
3 Lip 2019
Z niektórymi miesiącami związane są nieodłącznie pewne wydarzenia. I tak czerwiec od razu kojarzy nam się z łódzkim Fotofestiwalem. Staramy się go odwiedzić co roku, choć na chwilę. Przyglądamy się tegorocznej edycji wydarzenia.
0
Fujifilm GFX 50R - w podróży po bezdrożach Jordanii
25 Cze 2019
Jordania. Kraj skał i piasku, cały mieniący się w żółciach i czerwieniach. O tym Google Maps powiedziało mi jeszcze przed wyjazdem. Nie wiedziałam natomiast, że jest to kraj głównie górzysty. W tygodniowej podróży towarzyszył mi kompaktowy średni format Fujifilm GFX 50R. Jak sprawdził się w niełatwych warunkach fotografii podróżniczej?
3
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0