Ergonomia i funkcje przycisków

Sony A900 to flagowa propozycja japońskiego koncernu. Jest to aparat skierowany do profesjonalistów i zamożnych fanów marki, którzy będą mogli sobie pozwolić na dość duży wydatek. Uwagę przykuwają dwa parametry: matryca w formacie pełnej klatki - odpowiadającej formatem kliszy małoobrazkowej 35 mm i efektywna rozdzielczość sensora - 24,6 Mp. Co ciekawe A900 nie oferuje podglądu na żywo ani nagrywania filmów. Jednym słowem - lustrzanka.

Autor: Marcin Falana

3 Listopad 2008
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

3. Ergonomia i funkcje przycisków

Pierwsze wrażenie

Sony A900 na pierwszy rzut oka budzi mieszane uczucia - z jednej strony robi bardzo solidne, a z drugiej trochę oldschoolowe wrażenie. Jest to na pewno aparat, który wyróżnia się wzornictwem, nawiązując swoim stylem do klasycznych konstrukcji profesjonalnych lustrzanek. Korpus został wykonany ze stopu magnezu z podstawą montażową ze stopu aluminium, dodatkowo elementy sterujące zostały uszczelnione. Wszystko jest dobrze spasowane i zwarte.

Sony A900
Sony A900
Sony A900 tył

Aparat trzeba zaliczyć do większych i cięższych konstrukcji - body waży 850 g jednak w porównaniu z Nikonem D3 czy Canonem EOS 1Ds Mark III trzeba topową alphe zaliczyć do dość poręcznych lustrzanek. A900 świetnie leży w ręku dzięki znakomicie wyprofilowanemu gripowi z wpustką na opuszki palców i wypustką na środkowy i serdeczny palec. Dobrze zaprojektowano też podpórkę kciuka. Grip i miejsce na kciuk na tylnej ściance zostały pokryte skóropodobną gumą dzięki czemu mamy bezpieczny uchwyt nawet spoconą dłonią.

Sony A900
Sony A900

Nie można mieć zastrzeżeń do jakości wykonania elementów obsługi - wszystkie przyciski, pokrętła i nawigator pracują płynnie i z wyczuwalnym skokiem.

Funkcje przycisków

Większość elementów obsługi, które są odpowiedzialne za funkcje fotograficzne znalazła się w prawej górnej części korpusu. Znajdziemy tu przednie kółko nastaw, spust migawki, przyciski kompensacji ekspozycji (+/-), WB (balansu bieli), czułości ISO i napędu oraz górny wyświetlacz LCD z przyciskiem do podświetlania.

Podobnie jak model A700, A900 został wyposażony w dwa kółka nastaw co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Tylna ścianka A900 jest prawie identyczna jak w modelu A700 i jest zdominowana przez 3-calowy wyświetlacz i dość dużą ilość przycisków i przełączników. Z lewej strony wyświetlacza znalazła się standardowa kolumna przycisków:

  • MENU
  • DISP
  • kosz
  • play

Nad tą kolumną znajduje się główny włącznik aparatu On/Off. Z prawej strony wizjera znalazł się przycisk blokady ekspozycji, wokół którego znajduje się tarcza zmiany pomiaru światła. Obok umieszczono przycisk AF/MF i tylną tarczę nastaw. Pod tym zestawem znajdziemy nawigator (joystick). Natomiast pod nim znalazł się przełącznik stabilizacji obrazu, przycisk Fn dzięki któremu możemy się dostać do szybkiego meny funkcyjnego (więcej na ten temat w części o menu) oraz programowalny przycisk C.

możliwości zaprogramowania przycisku C

Podsumowanie

Sony A900 trzeba pochwalić za wykonanie i zastosowane materiały. Grip zapewnia bezpieczny uchwyt, dzięki czemu aparat dobrze leży w dłoni. Dobrze sprawuje się także joystick, który pozwala na szybką obsługę. Małym minusem jest przycisk podświetlania górnego wyświetlacza, który obsługuje się dość ciężko i dość głośna praca aparatu. Poza tym bardzo przyjemnie pracuje się z tą konstrukcją.

+ dobrej jakości materiały

+ świetny grip

+ wygodny joystick

+ dwa kółka nastaw

+ programowalny przycisk C

- utrudniony dostęp do przycisku podświetlania górnego wyświetlacza

- głośna praca

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)