Sony A5000 - test

Sony A5000 został zaprezentowany podczas targów CES 2014. Najmniejszy i najlżejszy bezlusterkowiec z Wi-Fi i wymiennymi obiektywami kryje w sobie 20-megapikselową matrycę oraz odchylany o 180 stopni ekran.
0
Patryk Wiśniewski
24 Styczeń 2014
Artykuł na: 23-28 minut

6. Fotografowanie

Szybkość działania
Aparat uruchamia się prawie 2,5 sekundy. Nie są to rekordowe osiągi, ale trzeba wziąć pod uwagę, ze mamy do czynienia z aparatem dla niezbyt zaawansowanych użytkowników. Drugim czynnikiem, który może wpływać na prędkość uruchamiania się aparatu jest obiektyw PowerZoom, który wysuwa się dość długo. Wybudzanie trwa dokładnie tyle samo, aparat w żadnym stopniu nie przyspiesza. Reakcja na spust migawki jest prawie natychmiastowa, problemem początkowo może być odświeżanie ekranu po wyzwoleniu migawki, które trwa odrobinę za długo. Aparat dość sprawnie przechodzi do trybu odtwarzania, nie ma problemu z przewijaniem kolejnych zdjęć. Przewijanie miniatur i powiększanie zdjęć nie jest już tak płynne.

Zdjęcia seryjne
Najnowszy bezlusterkowiec Sony nie jest najszybszą propozycją na rynku jeśli chodzi o zdjęcia seryjne. Daje możliwość wykonania serii zdjęć z prędkością 3,7 kl/s. W przypadku plików JPEG aparat rejestruje 12 kadrów z deklarowaną prędkością, a następnie wyraźnie zwalnia.

Pomiar ostrości
A5000 oferuje pomiar ostrości oparty na zasadzie detekcji kontrastu. Użytkownik ma do wyboru 25 pól autofokusa, które kryją praktycznie cały kadr. Pomiar ostrości działa w kilku trybach:
  • Szeroki
  • Strefa
  • Środek
  • Elastyczny Punktowy
W pierwszym aparat korzysta ze wszystkich punktów AF, w drugim wybieramy, w której części kadru chcielibyśmy skorzystać z 9 pól, a w elastycznym punkcie mamy praktycznie nieograniczone możliwości biorąc pod uwagę, że możemy zmniejszać i zwiększać punkt ostrości.

Tradycyjny pomiar nie sprawia nowemu Sony dużych kłopotów. A5000 spokojnie nawiązuje walkę z bezlusterkowacami. Przebieg całej skali ostrości w obiektywie Sony E 16-50mm f/3,5-5,6 zajmuje około 0,3 sekundy co jest dobrym rezultatem.

Pomiar światła
Sony A5000 oferuje swojemu użytkownikowi trzy tradycyjne metody pomiaru światła: wielopunktowy, centralnie ważony i punktowy.Tryb pomiaru zmieniamy w menu głównym. Podczas testu głównie korzystaliśmy z pomiaru wielopunktowego, który w większości przypadków dawał zamierzone rezultaty bez konieczności wprowadzania korekty ekspozycji. Pomiar punktowy działa zgodnie ze swoją charakterystyką.

1/3200 s, f/20.0, ISO 3200, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Tryby ekspozycji
Tryb ekspozycji zmieniamy na wirtualnej tarczy trybów, którą uruchamiamy środkowym przyciskiem nawigatora. Nie jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób, ale taką cenę musimy zapłacić za miniaturyzację aparatu. Tarcza oferuje tradycyjny zestaw P, A, S i M. Poza tym do dyspozycji mamy tryby auto, scenerie, panoramy z ręki,o raz film.

Filmowanie
A5000 pozwala filmować w rozdzielczości Full HD 25p z wykorzystaniem formatów AVCHD lub MP4. Dźwięk jest nagrywany przy pomocy stereofonicznego mikrofonu. Jego wejścia zostały umieszczone po obu bokach lampy błyskowej w takim miejscu, że nie musimy się obawiać o ich przypadkowe zasłonięcie. Podczas filmowania możemy korzystać z autofokusa, niestety w wersji ciągłej nie sprawdza się najlepiej.


Podsumowanie
Sony większość najważniejszych funkcji fotograficznych ma na dobrym poziomie. Nie mamy zastrzeżeń do pomiaru światła, szybkości działania. Chcielibyśmy mieć szybsze zdjęcia seryjne ale i tak 3,7 kl/s przy rozdzielczości 20-megapikseli jest przyzwoitym wynikiem. Dość dobrze radzi sobie autofokus. Na plus możemy zaliczyć panoramy z ręki, które dają dużo radości i bardzo przyzwoite efekty jeżeli chodzi o ich automatyczne składanie przez aparat.

+ pomiar ostrości
+ pomiar światła
+ automatyczny balans bieli
+ panoramy z ręki
+ filmowanie Full HD
+ autofokus podczas filmowania
+ możliwość wyświetlenia zebry

- odświeżanie ekranu po wykonaniu zdjęcia

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 to odważna kontynuacja "dalmierzowej" serii aparatów systemu X. Oprócz specyficznej konstrukcji odchylanego ekranu aparat otrzymał jednak także zupełnie nowe wnętrze. Zobaczcie...
16
12
Fujifilm X-A7 - pierwsze wrażenia
Fujifilm X-A7 - pierwsze wrażenia
Najnowszy przedstawiciel podstawowej linii bezlusterkowców systemu Fuji X stara się zaakcentować swoje filmowe aspiracje, które dotąd nie były mocną stroną tej serii aparatów japońskiego...
7
0
Sony A9 II - pierwsze wrażenia
Sony A9 II - pierwsze wrażenia
Czy druga generacja A9 to na pewno niewielka aktualizacja, czy może jednak znaczący krok do świata zawodowych fotoreporterów? Po sesji w ośrodku sportowym, mamy już...
11
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)