Canon EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS - test

W sierpniu 2008 Canon wprowadził na rynek amatorski obiektyw z imponującym, ponad 11-krotmym zoomem i stabilizacją, która pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki o 4 EV. Duży zakres ogniskowych najczęściej wiąże się z osłabieniem parametrów optycznych obiektywu. Podczas testu sprawdzimy czy udało się tego uniknąć w Canonie EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS.

3. Konstrukcja
Obiektyw Canon EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS to bardzo uniwersalny obiektyw posiadający ponad jedenastokrotny zoom. Tak szeroki zakres ogniskowych powoduje, że jego długość zmienia się od około 100 do 160 mm. Obiektyw ma metalowy bagnet. Na bocznej ścianie producent umieścił dwa przełączniki. Jeden z nich służy do zmiany sposobu ustawiania ostrości (manualnie/automatycznie), a drugi do włączania i wyłączania stabilizacji. Po przeciwnej stronie znalazł się zatrzask blokujący wysuwanie złożonego obiektywu. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza podczas przenoszenia aparatu. Pierścień zoomowania obraca się razem z napisem "image stabilizer".

Obiektyw Canon EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS zbudowany jest z 16 elementów, wśród których występują dwie soczewki asferyczne i dwie soczewki UD. Przysłona składa się z sześciu listków, które możemy domykać od f/3.5 do f/22 dla 18mm i od f/5.6 do f/36 dla 200mm.

Osoby, które chciałyby ten obiektyw wykorzystywać razem z filtrem polaryzacyjnym albo z filtrem połówkowym na pewno ucieszy wiadomość, że podczas ustawiania ostrości nie obraca się przednia część, na której zamocowane są właśnie te elementy. Ogniskowe możemy zmieniać w zakresie od 18 do 200mm. Poniżej umieszczone są przykładowe zdjęcia obrazujące powiększenia jakie uzyskać możemy tym zoomem.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0
Obiektyw do zadań specjalnych, czyli Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro i powiększenie 5:1 w praktyce
20 Mar 2019
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro to jedno z niewielu specjalistycznych szkieł kierowanych do miłośników ekstremalnych powiększeń na rynku. Jest przy tym konstrukcją znacznie nowszą i tańszą od swojego konkurenta. Zobaczcie, na co je stać.
6
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0