Sony 24-70mm f/2.8 ZA Carl Zeiss Vario Sonnar T* - test

Optyka marki Carl Zeiss jest od ponad 160 lat synonimem najwyższej jakości. Obiektyw Sony 24-70mm f/2.8 ZA Carl Zeiss Vario Sonnar T* to zoom pełnoklatkowy przeznaczony głównie do zastosowań profesjonalnych. Siedemnaście soczewek w tym elementy asferyczne i o niskiej dyspersji oraz powłoki antyodblaskowe powinny zagwarantować dobrą jakość zdjęć.

3. Konstrukcja
Obiektyw Sony 24-70mm f/2.8 ZA Carl Zeiss Vario Sonnar T* to jasny (stałe światło f/2.8) zoom dostosowany do pełnej klatki. Te dwa czynniki powodują, że ma on duże rozmiary i masę prawie jednego kilograma. Na bocznej ścianie ma wbudowany przełącznik, który służy do wyboru między manualnym i automatycznym ustawianiem ostrości oraz przycisk blokady autofokusa z możliwością zdefiniowana innej funkcji w aparacie. Obiektyw ma metalowy bagnet. Na powierzchni zoomu widnieją białe napisy informujące nas z jakim obiektywem mamy do czynienia, a jedyna czerwona litera "T*" podkreśla występowanie powłok zapewniających lepsze przepuszczanie światła i osłabiających poświatę.

Obiektyw Sony 24-70mm f/2.8 ZA Carl Zeiss Vario Sonnar T* zbudowany jest z 17 elementów wśród których występujedwie soczewki asferyczne i dwie o niskiej dyspersji (ED). Przysłona składa się z dziewięciu listków, które możemy domykać od f/2.8 do f/22 w całym zakresie ogniskowych.

Osoby, które chciałyby ten obiektyw wykorzystywać razem z filtrem polaryzacyjnym albo z filtrem połówkowym na pewno ucieszy wiadomość, że podczas ustawiania ostrości nie obraca się przednia część, na której mocuje się te elementy. Ogniskowe możemy zmieniać w zakresie od 24 do 70mm. Poniżej umieszczone są przykładowe zdjęcie obrazujące powiększenia jakie uzyskać możemy tym zoomem.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0