Sony FE 85 mm f/1.8 - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Cena / Jakość:
5.5
Optyka:
6.5
Budowa:
8.5
Marka:
Sony
Nasza ocena:

78%

Dziś sprawdzamy czym konkretnie obiektyw FE 85 mm f/1.8 może oczarować portrecistów pracujących na pełnoklatkowych bezlusterkowcach systemu Sony E.

8
Michał Chrzanowski
31 Sierpień 2018
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Odblaski

Niestety, ale praca w mocnym i kontrastowym oświetleniu to kolejny ze słabszych punktów portretówki Sony. Zastosowane przez producenta powłoki antyodblaskowe tylko połowicznie zdały egzamin.

Obiektyw najlepiej sprawował się, gdy słońce znajdowało się poza obrębem kadru, a promienie padały na frontową soczewkę pod większym katem. Wtedy zdjęcia były wolne od wszelkich blików i flar - choć niekiedy zdarzały się przypadki pojawienia się kolistych świetlnych artefaktów.

Zdecydowanie gorzej wypadło fotografowanie w momencie, gdy słońce było częścią kadru. To właśnie w takich warunkach stałka pokazała swoje największe niedociągnięcia w pracy w kontrastowym oświetleniu. Nie trudno było o duże kolorystyczne bliki i flary. Problemem też była kontrastowość, która wyraźnie zmalała, gdy słońce znajdowało się w centralnej części planu fotograficznego lub też jego promienie wychodziły zza jakiegoś obiektu.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Pierwszy obiektyw z reporterskiej "świętej trójcy" systemu R trafił już na rynek. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
13
2
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Nowa stałka Tamrona ma być ukoronowaniem linii Superior Performance i pretendentem do miana najlepszego obiektywu 35 mm na rynku. Sprawdzamy jak naprawdę radzi sobie klejnot w koronie japońskiego...
18
4
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Optyka z najnowszymi rozwiązaniami, najwyższa jakość i plastyka obrazu, ultraszybki autofokus i odporna budowa - taki ma być najnowszy Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD. Czy rzeczywiście to jedna z...
13
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)