Rozdzielczość

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Cena / Jakość:
5.5
Optyka:
6.5
Budowa:
8.5
Marka:
Sony
Nasza ocena:

78%

Dziś sprawdzamy czym konkretnie obiektyw FE 85 mm f/1.8 może oczarować portrecistów pracujących na pełnoklatkowych bezlusterkowcach systemu Sony E.

8

Autor: Michał Chrzanowski

31 Sierpień 2018
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Rozdzielczość

Na osi poziomej wykresu MTF50 umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Za przyzwoite wyniki uznajemy te powyżej 22-25 lp/mm. Zdjęcia wykonywaliśmy w formacie RAW z uwzględnieniem wszystkich przysłon.

Obietnica Sony została spełniona - i to z nawiązką. Portretowy FE 85 mm f/1.8 to model, który zaskakuje ostrością obrazu od nominalnego otworu przysłony. Już podczas pierwszego kontaktu z tym szkłem zauważyliśmy, że optyka to mocny punkt całej konstrukcji. Jednak co ważniejsze, nasze pierwsze wrażania znalazły potwierdzenie w laboratorium DxO, gdzie obiektyw zanotował imponujące osiągi.

W centrum kadru na nominalnym otworze przysłony zanotowaliśmy 41 lp/mm, czyli wartość, która znacznie przekracza akceptowalną granicę jakości obrazu dla 42-megapikselowej matrycy Sony A7R III. Jednak jeśli zależy nam na najwyższej rozdzielczości, to warto nieco mocniej przymknąć przysłonę. W przedziale f/2.8-f/5.6 obiektywy zapewnił optymalną jakość obrazu, która przekroczyła 53 lp/mm. Natomiast od f/8 odnotowaliśmy już wyraźnie zauważalny spadek rozdzielczości - na f/22 jakość obrazu zbliżyła się do granicy przyzwoitości.

Ciekawie prezentuje się także wyrazistość na brzegach kadru. Od nominalnego otworu f/1.8 aż do f/5.6 rozdzielczość wahała się na granicy 31/33 lp/mm. Jednak najwyższą jakość obrazu dla skrajnych partii planu fotograficznego odnotowaliśmy na f/8 i f/11 - 37/38 lp/mm. Natomiast przymknięcie przysłony do f/16 i f/22, to wartości odpowiednio 31 lp/mm i 25 lp/mm. Tak więc wymagający fotografowie w żadnym wypadku nie powinni narzekać na rozdzielczość. Portretówka Sony w centrum i na brzegach kadru dostarcza wyjątkowo wyrazistego obrazu.

Rozdzielczość obrazu w praktyce

1/500s, f/1.8, ISO 100, ogniskowa: 85 mm
Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Najnowsza 35-tka Samyanga proponuje alternatywę dla natywnego obiektywu Sony w dużo niższej cenie. Czy przypłacimy to jakością obrazu? Zobaczcie zdjęcia...
14
3
Irix 45 mm f/1.4 - test obiektywu
Irix 45 mm f/1.4 - test obiektywu
Reprezentujący średnią półkę cenową, manualny Irix 45 mm f/1.4 obiecuje wykonanie i rezultaty godne obiektywu wyższej klasy. Sprawdziliśmy jak ta egzotyczna ogniskowa sprawdza się w praktyce.
13
0
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Jakich efektów możemy spodziewać się po profesjonalnym obiektywie standardowym z serii Lumix S? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane szkłem Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4.
10
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)